Návrat, občianske združenie

jediný domov pre dieťa je rodina

Aktuality

Vzťahy z detstva ovplyvňujú všetky naše ďalšie vzťahy. Zmeniť ich nemôžeme, ale môžeme im porozumieť. A aj svoje deti vychovávať s hlbším porozumením.

V novembrovom podvečere horí sviečka a hrá pokojná hudba. Stretávame sa na Jesenici – jesennom komunitnom stretnutí pre rodičov, ktorých sa týka už mnoho rokov adopcia či pestúnstvo.

O diskusii a výstave, ktorú si vo foyer kina v Krupine môžete pozrieť ešte do 30. novembra 2019.

V pondelok 21.10.2019 o 11:00 sme otvorili vo výstavnej sieni Mestského domu kultúry v Revúcej fotografickú výstavu Martina Dubovského: IN MIMINO VERITAS - NEPIJEM NA JEHO ZDRAVIE. 

 

S návštevníkmi výstavy sme diskutovali o dôležitosti vzťahu medzi rodičom a dieťaťom ešte pred jeho narodením a o nebezpečenstve vplyvu alkoholu na vyvíjajúci sa plod. Zamýšľali sme sa spolu nad názvom výstavy. Jeden z výrokov návštevníkov znel: "Nepiť v tehotenstve je to najmenej, čo môžem pre moje dieťa urobiť, aby som mu dala lepšiu budúcnosť."

 

Rozprávali sme sa o tom, či by niekto z nás povedal tehotnej žene, keby ju videl piť alkohol, že tým ubližuje svojmu dieťaťu. Všetkým nám bolo jasné, čo je správne a zhodli sme sa, že by sme ju upozornili. Nebáli by sme sa konať a hovoriť. Vnímam to ako veľmi vzácne a cenné. Mnohokrát totiž nie je ľahké povedať nepríjemné, ale dôležité informácie. Aj v tomto spočíva naša práca. Diskutovali sme o následkoch alkoholu na dieťa. O tom ako sa všeličo môže pokaziť a spôsobiť to, že dieťa je v spoločnosti vnímané ako zlé. A ono vlastne zato vôbec nemôže. nemôže zato, že v dôsledku pitia svojej mamy: 

...necíti bolesť alebo ju cíti naopak extrémne...

...nemá kontrolu nad svojím telom a často pôsobí rušivo...

...raňajkuje s otvorenými ústami, lebo si neuvedomuje, že má otvorené ústa...

...nezje niektoré potraviny, nie preto, že mu nechutia, ale prekáža mu ich konzistencia alebo štruktúra...

74349635 421197368780149 442156476417441792 n

 

Mnoho vecí, ktoré robí, si vôbec neuvedomuje a nerobí ich naschvál. Je dôležité vedieť o tom, že neskúša trpezlivosť dospelých, aby sa to postupne nestalo veľkou štrbinou v spoločnom vzťahu rodiča alebo iného dospelého a dieťaťa. 

 

Výstava sa konala v rámci projektu: Najviac zo všetkého v banskobytrickom  kraji (projekt prevencie sociálnopatologických javov v oblasti rodín). Ďakujeme za finančnú podporu BBSK a Mestskému kultúrnemu stredisku v Revúcej za spoluprácu a poskytnutie priestorov výstavnej siene.

 

Katarína Peťko,

Centrum Návrat Banská Bystrica

 

Najskôr ceruzkou, potom atramentovým perom. Naša prváčka trénovala kruhy, čiarky, lastovičky... A v októbri to prišlo. Napísala „mama“. Pozerala som s mokrými očami, ako si spokojne píše všetky tie oblúčiky, potom ma vystískala, a pokračovala – ďalší riadok „mama“. Zrazu prišla otázka: Keď je „Ema“ s veľkým písmenom, nemám tak písať aj „Mama“?  Pre ňu je mama vlastné meno, pre konkrétneho človeka. To slovo má pre ňu zmysel.

 

Myslela som na iné deti, pre ktoré je mama len slovo. Čoskoro sa naučia písať aj teta alebo ujo. Ale to sú pre ne len oslovenia pre 10 osôb, ktoré sa striedajú v službe v detskom domove.

 

Našťastie, v náhradných rodinách je to inak. Občas tieto deti (najmä ak prišli do rodiny staršie) svojich pestúnov neoslovujú mama a otec, ale teta a ujo. Sú však pri nich stále tí istí – jedna teta, jeden ujo. A možno - rovnako ako moja dcéra - zaváhajú, či nenapísať Teta a Ujo. To je viac ako jednotka z domácej úlohy.

 

Príchod mojich prijatých detí bol/je veľká vec. Ale každodenný život sa nám skladá z maličkostí. Tých momentov, kedy som vďačná, že moje deti majú rodinu, je neúrekom.

 

A teraz už ideme trénovať S. Ešte pár týždňov, a napíše aj Starká a Starký. 

 

Eva Stanková, pestúnska mama

POZOR ZMENA TERMÍNU! Pozývame všetkých pomáhajúcich profesionálov, ktorí pracujú s rodinami v ohrození a zaujíma vás téma bezpečnej vzťahovej väzby.

Ponúkame vám vzdelávací seminár Atlas bezpečia o tom ako byť v triede oporou dieťaťu, ktoré v ranom veku zažilo traumu.

V máji 2020 ponúkame znova výnimočný tréning lektorov terapie dotykom pre prácu s ohrozenými rodinami 

Pozývame všetkých pomáhajúcich profesionálov, ktorí pracujú v sociálnej oblasti, s rodinami v ohrození.

Projekt, vďaka ktorému si náradné mamy môžu oddýchnuť, ale aj budovať či vytvoriť nové vzťahy.