Podporte
nás
Beáta Konkoliová
14.3.2024

Klub náhradných rodín Levice má 20 rokov

Klub náhradných rodín v Leviciach pôsobí už 20 rokov. Počas tohto obdobia sa v ňom vystriedalo množstvo dobrovoľníkov. Našlo tu miesto množstvo rodín a ich prijatých detí. Snažíme sa o vzájomné pochopenie, rešpektovanie, empatiu a dávame si priestor na vypočutie a výmenu skúseností pri výchove.

Aj vďaka podpore Návratu a mesta Levice sme mohli fungovať ďalší rok.

V priebehu roka 2023 sme mali 9 klubových stretnutí.

V marci sme oslávili 20. výročie nášho klubu. Na stretnutí sme spomínali pri videozáznamoch a množstve albumov, ktoré uchovávajú naše zážitky. Veselá nálada bola spojená s občerstvením a samozrejme s veľkou tortou.

V dňoch 9.-11.6. 2023 sa konala Víkendovka na Počúvadle. Pobytu sa zúčastnilo 30 účastníkov. Prvýkrát medzi nás zavítala aj malá Danielka, ktorá si našla svoje miesto v novej rodinke. Napriek daždivému počasiu tu vládla príjemná nálada a čas strávený spoločenskými hrami a rozhovormi rýchlo ubiehal.

Pripájam postreh jednej z účastníkov, Katky:                                                                           

„Na počúvadle som sa cítila dobre, tešila som sa na svojich kamarátov. Myslím, že sme mali požehnaný spoločný čas. Celý víkend pršalo, i keď ja mám rada dážď, tento víkend by bol ešte lepší, keby bolo slniečko. Je vzácne mať možnosť sa takto stretnúť spoločne na víkend, pretože, keď nie sme spolu, každý žijeme svoje životy bez toho druhého. Keď sa však stretneme, je to akoby ani neprešiel rok, a už si znovu spolu vytvárame zážitky, a spomíname na tie, ktoré sme mali možnosť spolu zažiť. Je dobré sa stretávať, pretože tak udržujeme naše priateľstvá a vďaka výletom môžeme získať nové spoločné spomienky. :)“    Katka Š.

10.-14.7.2023 sme zorganizovali týždenný pobyt v Kráľovej Lehote. Pobytu sa zúčastnilo 27 účastníkov.

Pripájam postreh mamičky Zuzky:                                                                                        

Pobyt sa uskutočnil v termíne 10.-14. júl 2023 v Kráľovej Lehote v penzióne Larion. Tohto pobytu sa zúčastnilo 8 rodín rôznych vekových skupín. Najstarší člen mal 65 rokov, najmladší 4 mesiace, takže aj program sme prispôsobovali vzhľadom na vek osadenstva, ale aj počasia. Celkovo hodnotím pobyt ako veľmi príjemný, nálada bola dobrá, aktivity si každý mohol vybrať, nikto nikoho do ničoho nesilil.“ mamička Zuzka M.

Veľká vďaka za všetkých, čo sú v klube, škoda, že sa nemohli zúčastniť viacerí, tie skúsenosti a zážitky, z ktorých môžeme my s mladšími deťmi čerpať, sú na nezaplatenie.

3.-5.8.2023 Víkendovka v Jabloňovciach

Už tradične sa skupinka detí a rodičov stretla v známom prostredí v Jabloňovciach. Každý rok je tu príjemne. Mamičky vyvárajú samé dobroty a deti sa môžu hrať a tvoriť. Tento rok sme sa rozhodli oceniť šikovných obyvateľov obce Jabloňovce cenami za pekný domček a predzáhradku. Deti maľovali veľmi pekne kamienky. A nimi potom ako veľká porota oceňovali domčeky a predzáhradky. Deťom sa to veľmi páčilo a obyvatelia boli milo potešení. Mamičky zas mali dostatok priestoru na rozhovory.

V októbri sme v spolupráci s  Dankou Koníček Žilinčíkovou, ktorá je psychoterapeutická  a sociálna poradkyňa z Návratu uskutočnili prvé stretnutie rodín s malými detičkami a nádejnými záujemcami o náhradné rodičovstvo v Materskom centre Medulienka.

 10.-12.11. Jesenná víkendovka na Počúvadle

Jesenného pobytu sa  zúčastnilo 20 osôb. Niektorí kvôli chorobe, alebo pre zlé počasie sa pobytu vzdali. Ale skupinku, ktorá sa rozhodla spolu stráviť sychravý víkend, sprevádzala dobrá nálada, super program a dobré jedlo.

Postrehy zúčastnených:

„Na Počúvadle bolo príjemne ako vždy. Keďže sme nemohli chodiť von, väčšinou sme sa zdržiavali vnútri a hrali rôzne spoločenské hry, rozprávali sa, počúvali hudbu, pozerali telku… taký oddychový víkend s priateľmi. A mali sme super obed od Evky.“ Monika S.

„Bolo super, aj keď nás bolo pomenej a mali sme upršané počasie. Vždy sme sa snažili spraviť program, hrali sme spoločenské hry. A v sobotu mi Borisko upravil vlasy a namaľoval ma. Bola to zaujímavá zmena.“ Dorotka  N.

V rámci propagácie Klubu náhradných rodín Levice a jeho činnosti sme pripravili kalendár na rok 2024.

18.11. Návšteva ZOO Turá – V našom okrese vybudovali súkromnú ZOO, ktorá bola otvorená v septembri. Rozhodli sme sa, že ju navštívime. Prehliadky sa zúčastnilo  7 statočných  detí a rodičov. Záujem bol veľký, ale slabá účasť bola  kvôli nepriaznivému počasiu. Túto návštevu si radi zopakujeme určite už vo väčšom počte na jar alebo v lete.

V decembri sme si zorganizovali mamičkovský víkendový pobyt v Podhájskej. Zúčastnilo sa ho 7 statočných mamičiek bojujúcich s vyhorením. Pravidelne raz do mesiaca mávame mamičkovskú kávičku. Tieto stretnutia sme sa rozhodli povýšiť na víkendový pobyt. Snažili sme sa zrelaxovať a nabrať síl do ďalších dní .

Klub má v súčasnosti približne 60 členov. Stretávame sa zväčša raz mesačne na klubovom stretnutí, na ktorom:

– poskytujeme členom a návštevníkom klubu prostredie plné empatie, pochopenia,

– ponúkame pre záujemcov o náhradnú rodinnú starostlivosť informácie a poradenstvo,

– ponúkame pre širokú verejnosť pozitívnu a veľmi potrebnú osvetu, skúsenosti a podporu k tomu, ako a prečo dať deťom v detských domovoch druhú šancu.

Ďakujeme za podporu!

Beáta Konkoliová

koordinátorka klubu náhradných rodín v Leviciach

Darujte 2%
arrow-right
Infolinka

nielen o adopcii