Podporte
nás
17.9.2024

Ako pracovať s deťmi s náročnými skúsenosťami v detstve (ACE) a ich rodinami?

Deň pre odborníkov a verejnosť so záujmom o odborné témy.

Pozývame odbornú verejnosť a všetkých Vás, ktorí pracujete v pomáhajúcich profesiách a chcete sa inšpirovať.

Kedy: 6.11.2024, od 10:00 do 15:30

Kde: Centrum Salvator, Jakubovo námestie 5/2557, 811 09 Bratislava

Pre koho: sociálni pracovníci, psychológovia, špeciálni pedagógovia a príbuzné profesie – Upsvar, CDR, výchovné zariadenia, školy a všetci so záujmom o tému (študenti, rodičia).

Účastnícky poplatok je 30,-€ .

Prihlásiť na seminár sa môžete na tomto odkaze: https://forms.gle/br8GotrtgdFCfCHR7

Hovoriť budeme o rodinách v kríze i náhradných rodinách, možnostiach pomoci a tiež (spolu)práce s rodinami, ktoré sa starajú o deti s náročnými životnými skúsenosťami. Zameriame sa na prístupy, ktoré používame v našich programoch, prístupy, ktoré nám fungujú i inšpirácie z našej praxe.

Na workshopoch a v diskusiách sa spoločne s Vami pozrieme na situácie:

Keď dieťaťu hrozí odňatie z rodiny, pracujeme s rodinou podľa intervenčného cyklu alebo cyklu práce s rodinou v ohrození. Tento cyklus má za cieľ stabilizovať situáciu dieťaťa a predísť jeho umiestneniu mimo rodiny. Medzi hlavné kroky patrí identifikácia ohrozenia a vyhľadávanie ochranných faktorov, ktoré môžu rodine pomôcť. Workshop je určený profesionálom, ktorí aktívne pracujú so sociálnou diagnostikou rodiny, vrátane porozumenia dynamiky rodiny, tvorby plánov práce s rodinou a prioritizovania intervencií. Taktiež sa zaoberá vhodnými krokmi na podporu rodiny v starostlivosti o dieťa. Obsahom workshopu bude zdieľanie dobrých skúseností s metódami sociálnej diagnostiky, ako sú genogram, čiara života, prípadová konferencia a ďalšie. Workshopom nás prevedú Mgr. Danka Lieskovská, Mgr. Slávka Vojteková a Mgr. Ivana Kmeťová, sociálna pracovníčky pre rodiny v ohrození Centra Návrat v Bratislave.

Workshop/ seminár o princípoch a inšpiráciách terapie dotykom môže byť užitočný  pre odborníkov, ktorí sprevádzajú rodiny s dieťaťom, ktoré má ťažkosti v oblasti fyzického kontaktu (je príliš lepivé, odťahujúce sa, nepýtajúce si dotyk, odmietajúce dotyk a pod.) a to v dôsledku nepriaznivých skúseností v ranom detstve – opustenie rodičom, presuny medzi prostrediami  a zmeny opatrovateľov, týranie, zneužívanie, zanedbávanie a pod. Workshop je určený profesionálom, ktorí sprevádzajú opatrovateľov a náhradných rodičov detí, ktoré zažili nevhodný, nebezpečný alebo žiadny dotyk v ranom detstve. Workshopom nás prevedie Mgr. Zuzana Nováková, sociálna poradkyňa, koordinátorka Centra Návrat v Bratislave.

Pozývame Vás k nahliadnutiu na poradenský proces cez okuliare ASTRA DDP – jedinečného, overeného systematického prístupu zameraného na rodinnú terapiu detí s adverznými detskými skúsenosťami (ACE) a narušeným vývojom attachmentových vzťahov. Vychádza z princípov Dyadickej vývinovej psychoterapie (Daniel Hughes) a Terapie zameranej na attachment (Arthur Becker-Weidman). Často je to posledná nádej pre rodiny, ktorým iné formy poradenstva či terapie nepriniesli ozdravenie popretrhaných krehkých vzťahov. Je mimoriadne vhodná pre deti v náhradnej starostlivosti, profitujú však z nej všetky deti s ťažkosťami v blízkych vzťahoch. Workshop je určený hlavne pre odborníkov – terapeutov, psychológov, sociálnych pracovníkov, ktorí pracujú s rodinami. ASTRA DDP je špecializovaný výcvikový program, ktorý robíme s našimi klientmi,ale ktorý aj učíme ďalších odborníkov. Workshopom nás prevedú Mgr. Naďa Lovecká a Mgr. Soňa Očkášová, psychologičky Centra Návrat v Bratislave.

Poruchy fetálneho alkoholového spektra je spoločný termín pre spektrum vývinových porúch vyskytujúcich sa u detí matiek, ktoré počas tehotenstva požili, prípadne opakovane požívali alkohol. Dozviete sa ako sa FAS/FASD prejavuje u dieťaťa a ako ovplyvňuje jeho celkový vývin. Na konkrétnej kazuistike si ukážeme, čo môže dieťaťu pomôcť v jeho oslabeniach a ako posilňovať jeho silné stránky. Na jednotlivých workshopoch sa zameriame na prežívanie dieťaťa, ktoré si prešlo náročnými skúsenosťami v detstve a stabilizačné, relaxačné i traumu spracúvajúce techniky, ktoré mu pomôžu tieto skúsenosti niesť a s podporou rodičov zvládnuť. Workshopom nás prevedie Mgr. Zuzana Petrincová, sociálna poradkyňa Centra Návrat v Bratislave.

Tešíme sa na Vás.

Váš Návrat

arrow-right
Infolinka

nielen o adopcii