Podporte
nás
Adriána Krotká, Slávka Andiľová
2.10.2015

Vaše a naše inšpirácie – BLÁZNITE SA SPOLU

Spálňa nie je len na spanie. Veľká posteľ poskytuje priestor aj na spoločné bláznenie. Môže sa stať pre vaše dieťa veľkým bunkrom, kde sa pred vami bude schovávať, vhodným objektom na spoločnú naháňačku, skrývačku, zápasenie či vankúšovú vojnu. 

V tomto článku vám ponúkame najlepšie tipy na hry s deťmi v spálni, ktoré zdieľali rôzni rodičia s ostatnými v rámci akcie ,,Vaše a naše inšpirácie“

Vankúšová vojna, skrývanie sa pod perinou či veľký bunker z postele? Ako sa najčastejšie bláznite s deťmi v spálni? Majú to vaše deti radi? A čo vy?

Okrem odpovedí na túto otázku sa od našej psychologičky a sociálnej pracovníčky dozviete, že hra je jednou z najdôležitejších potrieb dieťaťa a má dôležitý význam pre budovanie vášho vzájomného vzťahu s ním. 

Bláznenie sa je o hre, hra je o dotyku, dotyk je o vzťahu


Keď sa povie hranie sa s deťmi, mnohých z nás spontánne napadnú stolové či iné spoločenské hry. My sa však chceme s vami rozprávať o hrách, majú pre deti špeciálny význam, pretože ich súčasťou je interaktivita a dotyky vás, nenahraditeľných ľudí v ich živote. Možno ich s deťmi hrávate každý deň a ani si to neuvedomujete. Sú to hry, ktorých významom je vzájomná blízkosť a čo najdlhšie udržiavanie očného kontaktu. Tieto hry deti nielenže milujú, ale aj potrebujú, pretože ich posúvajú vo vývine.


Dotyk je základná potreba i liek. 
Všetci sa rodíme s hlbokou potrebou telesného kontaktu. Deti či dospelí, ktorí majú uspokojený pravidelný ,,hlad“ po dotyku, prežívajú pocit prijatia a nepotrebujú hľadať iné spôsoby (niekedy aj deštruktívne) ako si ho dopriať. Ak sa nás niekto dotýka pravidelne láskavým a uspokojivým spôsobom, otvárame sa, ľúbime a uisťujeme sa, že sme hodní lásky a že nás má niekto rád. 

Hra je základný komunikačný prostriedok dieťaťa. V hre dieťa odkrýva čo prežíva, odohráva v nej svoje pocity, radosti, starosti i túžby. Je kľúčom k jeho vnútornému svetu a príležitosťou pre rodiča lepšie spoznať svoje dieťa, dostať sa mu bližšie a pomôcť mu, ak je to potrebné. Hra pomáha uvoľniť emócie, vybiť energiu, vyplaviť napätie i agresivitu. Poskytuje možnosť užiť si prítomnosť jeden druhého a zažiť spoločné pozitívne zážitky, samozrejme aj tie bláznivé 🙂


Tatiana Braun

S dcérkou máme „spálňové rituály“ plné mojkania – pred spaním škrabkanie na chrbátiku a po zobudení objatia, masáž nožičiek a hru na „papanie“ – hráme sa, že jedna druhú „spapáme“; u nás je dovolené aj skákanie po posteli, tak občas dcérka pridá aj to.


Základný odkaz, ktorý dostáva dieťa, keď si môže užívať prítomnosť rodiča, zažívať jeho reakcie a prijatie v spoločnej hre je: som tu  –  vidím ťa – počujem ťa  –  rozumiem ti  –  záleží mi na tebe. 

V spoločne strávenom čase zároveň rodič vyjadruje svoj postoj – že chce mať s dieťaťom láskyplný a bezpodmienečný vzťah. 

Keď je citová nádrž prázdna alebo prečo sa chcú deti blázniť v spálni? 

Je pravdou, že hrať sa dá v každej miestnosti domu či bytu ale prirodzene sa najčastejšie týmto priestorom stáva detská izba. Často, zvlášť večer pred spaním, ako určite viete aj zo svojej skúsenosti, majú deti tendenciu presúvať hru aj do spálne. Dokonca v niektorých rodinách, vždy keď sa začne ustielať, vybudí sa potreba extrémne upútať pozornosť (skrývanie sa v paplóne, plachte, zatáčanie do nej, či skákanie po posteliach, saltá, šalenie, …).

Dôvodom ,,nočného“ rozkokošenia môže byť odhalená príležitosť mať vás po celom dni iba pre seba, užiť si vašu prítomnosť a dotyky, ktoré postrádajú. Nedostatok uspokojených potrieb si deti potrebujú zabezpečiť a naplnenie svojej citovej nádrže hľadajú u svojich najbližších osôb.  

Mária Kormanová
Tak rodičovská posteľ je najlepšia, keď prídeme z práce domov, ja sa zvalím na brucho cez celú posteľ. Najmladší syn si urobí prekážkovú dráhu z môjho chrbta, jedna dcérka sa túli a rozpráva, čo bolo v škole, druhá si urobí z mojich vlasov česaciu hlavu, tretia lietadlo z pokrčených nôh. a stanice sa vymieňajú…:)


Spálňa sa vzhľadom k statusu a veku stáva priestorom, ktorý nás s dieťaťom oddeľuje. O to viac je pre dieťa hra s rodičom v spálni vzácnejšia. To, že do ,,našej“ spálne pustíme dieťa, ktoré nás už „bytostne až tak nepotrebuje“ a má na hru svoju izbu, môže byť preň dôležitým signálom vyjadrujúcim: „Poď, si mi vzácny, si vítaný v mojom, pokojnom, oddychovom svete. Aj tu máš svoje miesto.“ A ak sa k tomu pripojí emócia z hladenia, dotyku, šteklenia, bláznenia sa s deťmi v spálni, vytvorí to nezabudnuteľnú stopu v srdci malého (mladého) človeka, ktorý si takéto chvíle s rodičom vie skutočne užiť naplno. 

Ocino (odpoveď získaná v rámci  rodinnej soboty):

,,Hráme sa na schovávačku a posilňovňu. Dvíham deti na nohách. Hore a dole.“

Ako sa zachovať v situácii, keď sme už naozaj unavení a nevládzeme sa s deťmi už blázniť? Čo môžeme ako rodičia robiť? 

1. zachovať pokoj 🙂

2. pretransformovať hru z bitky či akrobatických kúskov na relatívne pokojnejšiu hru, ktorá môže byť pre nás aj naše dieťa príjemná (kreslenie si na chrbát, masírovanie, škrabkanie…)

3. ak vám bláznivé hry večer nevyhovujú, tak sa pokúste hru presunúť na inú časť dňa (kedy je namieste aj hlučné bláznenie sa a nebude to vadiť ani susedom 😉 

Tipy na hry a spoločné bláznenie sa s deťmi

Hra je veľmi dôležitá už aj v najranejšej fáze vývinu dieťaťa. Hra je pre deti najdôležitejšia činnosť, prostredníctvom nej spoznávajú svet, ľudí okolo seba, učia sa, čo je dobré, čo zlé. Už prostredníctvom rýchlych podvedomých interakcií ako sú mimika, gestikulácia, dotyky či melódia hlasu sa matka a dieťa učia navzájom komunikovať a budujú si spolupatričnosť. Deti majú už od prvého dňa svojho života zmysel pre napodobňovanie. Dôvodom je aj to, že komunikácia sa je nevyhnutná pre ich prežitie. Súčasne je to počiatok intersubjektivity – budovania ich schopnosti rozumieť iným a vžiť sa do ich pocitov.

Prirodzene sú nám bližší ľudia, ktorí odrážajú našu mimiku a gestikuláciu, synchronizujú s nami držanie tela a rytmus chôdze. Dokonca aj vzory mozgových aktivít sa podobajú, ak sa navzájom počúvame a vnútorne spolucítime, dáme sa unášať slovami alebo dokonca ďalšie slová predvídame.

Pre nižší vek dieťaťa odporúčame tieto hry:  

  • kukučkovanie (na striedačku či už spoza rohu, postele alebo rúk)
    Skutočne obľúbené, ale aj skvelé na odčítanie emócií je klasické „kukuk“ spoza paplóna s rôznymi výrazmi tváre.
  • trúbenie nosov (keď vás dieťa chytí za nos, hlasno a s prehnanou mimikou zatrúbte)
  • ksichtíky (sadnite si oproti s dieťaťom a navzájom napodobňujte svoje výrazy tváre)
  • hra s pierkom (fúkanie pierka z vašej dlane do dlane vášho dieťaťa, hladkanie sa pierkom pred spaním)
  • nafúknuté líčka (nafúknite si do vašich líc vzduch a nechajte vaše dieťa aby ,,bublinu“ praskol)

Elena Bolfová
Doma máme rôznofarebné šatky. Nimi zakrývame drobčekovi hlavičku. Je fascinovaný farbami, ktoré šatky pod svetlom vytvárajú a veľmi sa mu to páči. S manželom sa hrajú na baran, baran, buc a zamilovala som si klasické hry s dieťaťom pri prebaľovaní- Varila myšička kašičku, Kom, kom kominár s loptou a ďalšie… 

Monika Veselovská
Uspávame v posteli všetky hračky, bagre, traktory, šteklíme sa, alebo sa len tak spolu smejeme 🙂

Evka Pechociakova
Naša 22-mesačná Emka má najradšej schovávačku a naháňačku, najčastejšie sa skryje a má „domček“ v mojej posteli pod perinou alebo skočí do svojej postieľky, ktorú má pri mojej posteli. Ešte radšej nám ujde, keď ju prebaľujeme a na naháča uteká po dome a skrýva sa do postelí 🙂

Ak už máte staršie deti, nájdite si spoločne hry, ktoré vás budú oboch baviť a budete sa pri nich cítiť príjemne. Nápady na hry s deťmi podľa veku nájdete v našej publikácii Ako sa stať detským ihriskom a vo videonávodoch na webstránke hra.navrat.sk. Inšpirujte sa aj od rodičov, ktorí zdieľali svoje tipy na hry s deťmi v rámci ,,Vaše a naše inšpirácie“: 


Alexandra Jarkovska Mankosova
Naše všetky 3 deti (10r, 4r.,9 mes.) milujú vliezť k nám do postele. Najprv sa len spolu tuľkame a „babušime“, ale vždy to prejde to štekliacej a šaliacej hry a niekedy tam robíme bunkre, niekedy sa plavíme po mori a dole sú žraloky…fantázii sa medze nekladú 🙂

Pani Jana (odpoveď získaná v rámci  rodinnej soboty)

Pred spaním sa z postele vždy stáva loď, v ktorej syn pláva a schováva sa pred búrkou 🙂

Mi Kordi

Naše deti (máme 3 hrášky) majú radi: čítanie v rodičovskej posteli, sviatkom je, keď má tatino večer akciu a všetci sa namačkáme do postele a čítame si, rozprávame sa o najtajnejších snoch a túžbach, alebo si vymýšľame, že sme na obláčiku „teraz môžeš urobiť/zjesť, čo len chceš“, čo by si urobil/zjedol?, urobíme si masérsky salón, skrátka posteľovú párty; radi idú prískokom do postele, milujú keď navliekam/naťahujem veľkú plachtu a oni sa pod ňu schovajú, ja si to akože nevšimnem a oni zostanú pod plachtou; niekedy stačí, že ležia, ja natriasam paplón, ktorým ich celých prikryjem a potom ho náhle z nich potiahnem a spravím ,,bu“, alebo si ľahnú na kraj preloženého paplóna a ja ho nadvihnem a oni sa váľajú dolu z paplóna ako sud, to sú veľké smiechoty. Víťazí však jednoznačne hojdanie v paplóne, chytíme paplón za rohy, dieťa sa natiahne do stredu a my ho hojdáme (ako nám rastú, čakám kedy pri tých 20-kilových paplón nevydrží 😉

Sme radi, že táto téma zaujala vašu pozornosť a že sa hre doma s deťmi hojne venujete. Ďakujeme aj kreatívnym rodičom, ktorí svoje nápady na hry posunuli prostredníctvom facebooku ostatným rodičom a veríme, že si každý z vás medzi nimi našiel aspoň jednu novú hru, ktorú by rád so svojim dieťaťom vyskúšal :). 

 
Interaktívnym rodičovským tričkom a XXL katalógom IKEA sme sa rozhodli odmeniť pani Mi Kordi a Máriu Kormanovú.

Už od septembra sa presunieme zo spálne do kuchyne a budeme vás inšpirovať k spoločným aktivitám s deťmi, ktoré súvisia s jedlom. Novú otázku prinesieme už v septembri, kde sa dozviete aj bližšie informácie o tom, čo sa vďaka projektu podarilo.

Ak vás zaujímajú rady a inšpirácie na ďalšie témy, prečítajte si vyhodnotenia aj k ďalším otázkampod tagom „Vaše a naše inšpirácie“.


Adriana Krotká, psychologička v Centre Návrat Prešov
Slávka Andiľová, sociálna pracovníčka v Centre Návrat Prešov

Článok je súčasťou projektu s IKEA „Aby rodina bola domov pre deti“, v rámci ktorého podporila včasné a komplexné služby rodinám v ohrození.

arrow-right
Infolinka

nielen o adopcii