Podporte
nás
Adriána Krotká
3.5.2016

Vaše a naše inšpirácie – OSLAVUJTE SPOLU

Dnes pozornosť zameriame na sviatky, ktoré potvrdzujú osobnú hodnotu každého z nás a pre deti má ich oslava špeciálny význam. Pretože sú iba naše, moje. Budeme spolu oslavovať narodeniny! 

V rámci Vaše a naše inšpirácie sme sa s vami počas marca a apríla rozprávali na tému spoločných osláv s deťmi a pýtali sa vás:

Ako si u vás doma delíte úlohy pri príprave na sviatky alebo rodinné oslavy? Čo majú na starosti vaše deti?

Máte zo mňa radosť?

Všetky deti si kladú otázku, ako rodičia reagovali na ich príchod na svet – či mali radosť, či nie. Oslavu narodenín vnímajú ako znamenie, že ich narodenie bolo pre rodičov i pre ostatných členov rodiny radostnou udalosťou. Prežívajú ju ako niečo osobné, niečo čo sa týka iba nich a nikoho iného. Aj preto by dieťa malo tento deň sláviť čo najviac podľa svojich predstáv. Akonáhle začnete vnímať, že môže nejakým spôsobom ovplyvniť priebeh oslavy svojich narodenín, umožnite mu to! Zvyšuje sa tým dieťaťu pocit sebapotvrdenia, a to je dôležité.

Tip od nás:

  • Ovplyvniť oslavu i jej priebeh je najlepšie hneď od začiatku. Spolu s dieťaťom si prejdite jeho predstavu narodenín (pozvánku, aktivity, jedlo, tortu, ozdoby, ktoré by si prial,…) a spoločne ju prispôsobte realite a možnostiam. Vnútorne si určite hranice, kam necháte dieťa zájsť či už s vašou asistenciou alebo bez nej. Nechajte dieťa byť „šéf“, ale buďte jeho aktívny asistent, ktorý dohliadne, aby všetko prebehlo, ako má a aby sa neprekročili stanovené hranice.

Narodeniny sú rituál

Účasť na rituálnych udalostiach, ku ktorým oslava narodením určite patrí, dodáva dieťaťu pocit, že má v rodine svoje miesto a pomáha mu tvoriť identitu, ktorú ostatní uznávajú. Vďaka týmto ,,obradom“ sa dieťa uisťuje, že patrí do rodiny. A to je prvý krok k širšiemu začleneniu do spoločnosti.

Tip od nás

  • Na významné sviatky (narodeniny i meniny, významné výročia,…) musíte pamätať, pokojne si nastavte pripomienku v mobile alebo dajte poznámku do kalendára hneď na začiatku roka.
  • Ak deťom vychádzajú narodeniny či meniny na niektoré z tradičných sviatkov, nezabúdajte na nich! Myslite na ne o to viac  a využite to na vyzdvihnutie ich sviatku.

Prípravy na veľký deň

Deti sú v deň oslavy a mnohé z nich aj niekoľko dní pred tým vo vytržení. Každá časť ich tela dáva najavo, ako sa tešia. Aj preto je na mieste rozdelenie úloh a spoločná príprava, zvlášť ak ste veľkou rodinou a chystáte veľkú oslavu. Niekedy sa to nezdá, ale je toho veľa, čo treba urobiť. A často si  oslava vyžaduje zapojenie celej rodiny a spoluprácu viacerých členov.

Pri prípravách rozprávajme s  dieťaťom o všetkom podstatnom, aby postupne vnímalo, na čo všetko pri organizovaní oslavy narodenín treba myslieť. Primerane veku a schopnostiam  ho samozrejme aj zapájame. Nechávajme ho robiť tie činnosti, ktoré ono považuje za najpodstatnejšie a pri ktorých chce byť. Väčšinou sú to: pomoc pri vyzdobovaní miestnosti, aktívna pomoc pri robení torty či jej výbere v obchode, podieľanie sa na tvorbe zoznamu a pozývaní hostí, pomoc pri robení chlebíčkov. Tieto činnosti poskytujú dieťaťu príležitosť, snáď okrem tradičných sviatkov jedinú v priebehu celého roka, kedy môže a chce pomáhať rodičom, byť užitočné.

Zdroj: IKEA

Tip od nás

  • Pri prípravách skúsme spolu s dieťaťom myslieť aj na vzácnych hostí, ktorých čakáme – aby sa im na návšteve páčilo, aby im chutilo, aby  sa cítili  dobre (napr. uvarme babičkin obľúbený čaj…). Dieťa sa tak učí zvyklostiam, ktoré sa patria a súčasne byť i pozorným a citlivým voči potrebám a prianiam iných.

Lucia Rosáková
Vo veľkej rodine so špeciálnymi deťmi vládne jedine veľký chaos. Každý robí najmä to, čo ho baví. Nútenie nemá význam. Prosba o pomoc a pravidlá áno. Nejaké očakávania na dokonalosť sme dávno vzdali. Občas niektorí zo synov nezvládne frustráciu (ja som to chcel, inak som to chcel) a ostatné ide bokom, prioritou je, aby mohol byť každý v pohode. Často „sa“ niečo rozbije či vyleje a dopustiť nejaké obviňovania či katastrofické reči sa u nás fakt nevypláca. Vyskytuje sa aj negativizmus či nezvládnuté pobehovanie, provokácie,… ale kým sa smejeme, je to fajn…

Dary, ktoré si nemusia zaslúžiť

Počas dňa narodenín sa dieťa stáva kráľom, je stredobodom pozornosti, predmetom úcty a príjemcom darov. Darov, ktoré im patria, pretože rastú, sú starší, silnejší, rýchlejší a nám rodičom robia radosť. Darov, ktoré si nemusia zaslúžiť a dávame im ich, lebo ich máme a ľúbime ich!

Samotný obrad rozbaľovania darčekov ponúka príležitosť vychovávať dieťa k pozornosti voči ostatným, deti sa pri ňom učia deliť sa o radosť aj sa zúčastňovať radosti pri rozbaľovaní darčekov niekoho iného. Je to príležitosť potláčať drobné pocity žiarlivosti, napr. v rámci oslavy narodenín súrodenca. Veď aj oni dostanú darčeky, keď budú mať narodeniny ;).

Zdroj: IKEA

Tipy od nás

  • Vhodné je deti učiť, že majú poďakovať všetkým, od koho darčeky dostali. Pomáhame im tak vidieť hodnotu darčeka, ktorý nemusí byť drahý i vyjadriť, prečo z neho majú radosť. Napr. darca uhádol ich tajné prianie a dieťa dostalo, po čom túžilo alebo pretože darček bol v obľúbenej farbe, alebo bol pekne zabalený, alebo preto, že bol darovaný s láskou.
  • Oslava narodenín niekoho blízkeho je zároveň vhodným časom učiť dieťa drobným gestám pozornosti voči ostatným. „A čo dáme dedkovi a babičke? Vieš, že darčeky od teba majú najradšej!“ Tieto okamžiky sú pre dieťa príležitosťou budovať si vlastný pozitívny sebaobraz ponorením sa do vlastnej kreativity a zručnosti, ale aj zameraním pozornosti na obdarovávaného a učia dieťa zohľadňovať potreby a priania druhých.
  • Dôležité je, aby ste nepristúpili k obdarovávaniu niekoho v zmysle ,,dar za dar“ resp. ,,dostali sme – musíme dať“.  Ak už chceme zachovať vzájomnosť obdarovávania, tak to neformulujme „musíš dať babičke nejaký darček, pretože ona ti vždy niečo prinesie!“ ale „Pamätáš si, akú mala babička radosť z toho obrázku, čo si jej dal k narodeninám? Čo keby si jej niečo pekného pripravil i teraz? Ty vieš dávať také krásne darčeky!“ 😉

Upratovanie nie je za trest

Nehnevajte sa na dieťa, že spolu s ostanými deťmi robia či urobili neporiadok. Je to normálne a k zábave to určitým spôsobom patrí. A ak by po skončení oslavy vaše dieťa nezačalo upratovať – neváhajte a vyzvite ho. Treba ho naučiť, že spoločné upratovanie, nielen k oslavám, ale aj k životu proste patrí.

Tip od nás

  • Spojte spoločné upratovanie s rozprávaním sa o oslave. Spýtajte sa dieťaťa, ako si oslavu užilo, čo bolo úžasné, čo by urobilo nabudúce inak… Nechajte ho vyrozprávať príbehy, pri ktorých ste neboli a ste na ne zvedaví alebo sa s vami pozdieľať o programe, keď bola zábava najveselšia. Upratovanie tak vám i vašim deťom rýchlejšie ubehne ;).

Waina Ajuška Pajtinková 
… Osláviť sa dá aj pekný slniečkový deň a koláče naň ja rada napečiem. Aby som však nepoplietla v receptoch cukor s múkou, nechávam sa viesť múdrou detskou rukou. Keď plánujeme niečo dobré „ukuchtiť“, musím sa ja pri tom vždy poradiť. Aby každá oslava dopadla vždy správne a môj „kuchtík“ pomáhal vždy svorne. A na sviatky máme také fígle, nie je to nič svetoborné, ale celkom rýchle. Ja upracem, navarím… Drobec ten má práce nad hlavu a kopec. Vyzdobiť náš Simonko domček ráči s celého srdiečka, predsa jemu sa to páči. Tak takto my riešime si oslavy a sviatky… pondelky, utorky, stredy, štvrtky, piatky 🙂

Doprajte im oslavu s priateľmi

Oslavou narodenín s priateľmi sa dieťaťu otvára brána k širšej komunite. Sláviť narodeniny s rovesníkmi začína byť pre deti zaujímavé v školskom veku, kedy potreba patriť do nejakej skupiny, byť v niečom dobrý, je významný vývinový prvok. Odzrkadľuje sa v potrebe stretávania, spoločného trávenia času, v potrebe byť spolu – byť spolu v škole, na krúžku, tréningu, spolu sa smiať, spolu sa zabávať, spolu sa hrať či blázniť. 

Byť spolu na oslave narodenín má v sebe rozmery, ktoré bežné stretnutia postrádajú, a to rozmer slávnostnosti so všetkými oficialitami, ktoré k oslave patria a rozmer osobný. Deti pri nich zažívajú samých seba, spoznávajú sa v iných polohách (slávnostnejšie šaty, darčeky, hostina, pripravený program, decentnejšie správanie,…) a vo vyššom veku postupne samy viac aj rozhodujú (napr. o tom ako bude ich oslava vyzerať a či splní ich predstavy, výber hostí, občerstvenia, miesta konania, …).

A tak je to dobre – je to ich oslava!Rodičovským interaktívnym tričkom by sme radi odmenili odpovede Wainy Ajušky Pajtinkovej a Lucie Rosákovej.


Ak vás zaujímajú rady a inšpirácie na ďalšie témy, prečítajte si vyhodnotenia aj k ďalším otázkam pod tagom „Vaše a naše inšpirácie“.

Adriána Krotká, psychologička v Centre Návrat Prešov

Článok je súčasťou projektu s IKEA „Aby rodina bola domov pre deti“, v rámci ktorého podporila včasné a komplexné služby rodinám v ohrození.

NAV IKEA logo 01n
arrow-right
Infolinka

nielen o adopcii