Podporte
nás
1.10.2015

Hra na radosť

Inšpirovaní krásnou myšlienkou z literárnej predlohy E. H. Porteovej Polyanna chceme ponúknuť deťom a mladým s ťažkou životnou situáciou v Prešove a blízkom okolí nástroj na zvládnutie bežných ako aj ťažších udalostí v ich živote.

Počnúc septembrom sa začíname v Centre Návrate v Prešove pozerať na svet a naše služby cez “Hru na radosť“. 

Cestou viacerých aktivít by sme chceli vybudovať mechanizmy vedúce a vychovávajúce mladých ľudí k tolerancii a citlivosti na „inakosť“, jej prijatie a rešpektovanie. Súčasne aj pomôcť plniť sen niektorým deťom. Sen, ktorý Jimmy, priateľ Polyany a dieťa bez rodičov, vyjadril vetou: 

“Rád by som mal domov – taký obyčajný, vieš  aby tam bola mamka, miesto tej panej. Ak má človek domov, má aj príbuzných. Ja nemám nikoho od tej doby čo mi zomrel otec…“.  

Zámerom projektu, ktorý podporuje Nadácia pre deti Slovenska, je pracovať na posilnení pocitu domova u detí tým, že budú vedieť prijímať svoju odlišnosť a oni ani ich rodiny ju nebudú tabuizovať.

  • V rámci mesačných Veľmi Inšpiratívnych Popoludní pod názvom ,,VIP pri čaji“, vytvoríme pre rodiny, a to ako pre náhradné, tak aj vlastné, priestor pre diskusiu a vzájomnú inšpiráciu sa životom, príbehmi, zvládaním inakosti.   
  • Raz mesačne ponúkneme deťom a mladým ,,Skupinové kráčadlo“ – stretnutia mladých z rôznych brehov (zo svetov vlastných aj náhradných)kde budú mať možnosť hľadať to, čo nás spája, nahliadať na odlišnosti a ťažké veci v živote a to všetko cez objektív hry na radosť. 
  • A už teraz sa tešíme na realizáciu víkendového pobytu pre rodiny (plánovaný na  marec 2016) a ,,Hľadania nepoznaného“ – návštevy zaujímavých podujatí v našom regióne, ktoré ponúknu príležitosť mladým a ich rodinám nahliadnuť do iného sveta. 

V novembri sa na budeme rozprávať o náhradnom rodičovstve v iných krajinách:

VIP pri caju pozvanka

Ako nám začal September s „Hrou na radosť“?

On – Slovák,  ona – Švédka, spoločne prechodne žijú na Slovensku a vo Francúzku. Prijali postupne 3 deti, ktoré svoj rómsky pôvod svojím vzhľadom prezentujú už zďaleka :). 

Na prvom stretnutí „VIP pri čaji“ sme spolu s nimi, ako aj s ďalšími 7 rodinami, mali možnosť diskutovať o tom, ako byť v pohode – ako hľadieť na naše inakosti cez objektív radosti a pohody, ako vytvárať sebe aj deťom priestor na prijímanie faktu, že niekto okolo nás môže veci vidieť, cítiť a prežívať inak a čo s tým. 

V rámci tohto klubového stretnutia sa nám podarilo vytvoriť skvelú atmosféru a hovoriť o tom, čo nás ako rodičov nabíja energiou a silou ísť ďalej, viesť deti k radosti a prijímaniu. Atmosféru pohody istotne zažívali aj deti, ktoré spolu s dobrovoľníkmi obsadili kompletne priestor herne a chodby. Teší nás, že si očividne i počuteľne 🙂 užívali poprázdninové stretnutie kamarátov z „Návratu“, teda tých detí, čo sú tak trocha iní a predsa ako ja. 


Stretnutie v októbri:

Velmi Inspirativne Popoludnie pozvanka


Tím Centra Návrat v Prešove

arrow-right
Infolinka

nielen o adopcii