
Ak čakáte rady o tom, či sú vhodnejšie plienky z biobavlny, koľko krúžkov by malo navštevovať dieťa v predškolskom veku, alebo kedy a či vôbec majú rodičia dať deťom po zadku, čítajte ďalej. Zistíte, že viesť tieto debaty nebudeme a nechceme, pretože rešpektujúce rodičovstvo je pre nás nosnou filozofiou – základnou optikou pre podstatu detstva. Rešpektujúce rodičovstvo je o dobrom vzťahu rodiča s dieťaťom, ktorý umožní, aby z neho vyrástol človek s pozitívnymi hodnotami, o ktorých nepochybuje.
Na čom stojí rešpektujúce rodičovstvo?
Rodičovstvo s rešpektom a úctou k dieťaťu postavené na základoch pozitívneho rodičovstva znamená vytvorenie dobrého vzťahu s dieťaťom, štruktúry a rutiny/pravidiel, postojov a hodnôt, poskytujúc deťom:
- opateru (vrúcnosť, pocit bezpečia, akceptáciu – prijatie, zahrnutie dieťaťa – nie je objektom, ale subjektom, podporu)
- štruktúru (vedenie, štandardy/normy, hranice, dôvody)
- uznanie/úctu (porozumenie skúseností dieťaťa a jeho názoru/pohľadu)
- splnomocnenie (zvýšenie vyvíjajúcich sa kapacít dieťaťa a jeho rozvoja zmyslu pre autonómiu, dôvera)
Ako súvisí rešpektujúce rodičovstvo s našou prácou?
Naprieč Európou a rovnako aj u nás na Slovensku sme svedkami toho, že rodičovská schopnosť poskytovať bezpečie a láskyplné prostredie, v ktorom budú vyrastať deti a mať úspech, je ťažko skúšaná. Rodičia zápasia s neistotou práce i devalváciou v minulosti samozrejmých hodnôt (o rodine, vzťahoch, výchove, vzťahu muža a ženy, manželstve, partnerstve, rodičovstve).
Blízky či vzdialenejší svet jednotlivca je zaplavený množstvom odporujúcich si informácií, toxickým slovným smogom, veľkým tlakom na individualizmus, či spojenie hodnoty človeka výhradne s jeho výkonom či “produktivitou”. Tieto a mnohé ďalšie faktory spôsobujú viacvrstvové konflikty a veľký stres v jednotlivcoch, i celých rodinách.
Uplynulé roky bolo v mnohých krajinách zaznamenané rozšírenie dôrazu od všeobecnej podpory a rád pre pozitívne rodičovstvo k cieleným intervenciám pre rodiny s multiproblémami alebo chronickými problémami (alkohol, drogy, absencie detí v škole – záškoláctvo, depresie).
Je preukázané, že služby komunitného charakteru (tam, kde rodiny žijú – na území miest a obcí) môžu zohrávať kriticky dôležitú úlohu v prevencii rozpadu rodín, v prevencii zneužívania a týrania detí, a následne môže dôjsť k redukovaniu záťaže na štátne inštitúcie ochrany detí (ktorá je dnes obrovská). Služby komunitného charakteru sa môžu odraziť tiež v zlepšení zdravia, vzdelania a výsledkoch občianskej participácie.
Rada Európy urguje členské štáty k vybudovaniu nevyhnutných podmienok pre pozitívne (rešpektujúce) rodičovstvo v najlepšom záujme dieťaťa a k implemenácií opatrení pre podporu rodičov.
Ako s týmto konceptom, či filozofiou pracujeme v Návrate?
Nečakáme, kým sa niečo udeje zo strany štátu. Snažíme sa ho však podporiť všade, kde sa uberá týmto smerom. Sme iniciatívni (rozbehli sme viaceré aktivity a projekty) a budujeme spolu s našimi klientmi služby, ktoré im môžu byť oporou a zároveň byť v súlade s touto filozofiou. Sústreďujeme sa v nej na podstatu detstva: na vzťah dieťaťa s jeho dospelým. Je preukázané, že to je základ toho, čo formuje dieťa a čo ho sprevádza od detstva k dospelosti.
Veríme v silu rodičovstva, rodičovstva ako vzťahu, ktorý sa vyvíja, a v ktorom je možné robiť zmeny, ak cítime, že to menej
funguje. Rodičovstva, ktoré je sľubom, záväzkom
a zodpovednosťou. Zodpovednosťou za niekoho ďalšieho. Ovplyvnenie života niekoho iného, a tým ovplyvnenie sveta „za humnami“, ale aj kúsok ďalej. Veríme vo výnimočnosť a silu vzťahu medzi dospelým a dieťaťom.
Veríme, že keď je tento vzťah postavený na vnímavej a vrúcnej starostlivosti (psychickom bezpečí), vzájomnej úcte, štruktúre, láskavej disciplíne a postupnom splnomocňovaní dieťaťa pre život, vyrastie z dieťaťa človek s hlbokými a stabilnými hodnotami. S pozitívnymi hodnotami, o ktorých nepochybuje. Preto:
- si ctíme terajších rodičov a sústreďujeme sa ďalej na ich podporu,
- pokračujeme v presadzovaní citlivých rodinných riešení a lokálnych riešení pre deti vo vysokom ohrození s dôrazom na vzťah dieťaťa s jeho dospelým,
- zasadzujeme sa za budovanie dostupných služieb pre rodiny v ohrození a náhradné rodiny a dlhodobo plne podporujeme našimi službami a aktivitami koncept pozitívneho rodičovstva.
Chcete vedieť, kde všade a akým spôsobom vás k nemu budeme sprevádzať? Koho všetkého? Vyhľadajte si naše konkrétne programy, kurzy, aktivity, ktorými začnete, alebo ktoré by vám najlepšie vyhovovali a prihláste sa v našom najbližšom centre: Rešpektujúce rodičovstvo (s Návratom).
Aký v tom vidíme význam?
Chceme, aby sa z terajších detí o 20 rokov stali dospelí, ktorí sa vedia postarať nielen o seba, ale aj o ľudí okolo seba. Chceme, aby tu o 20 rokov boli dospelí, ktorí načúvajú jeden druhému, učia sa od seba navzájom, ctia každého človeka. Chceme, aby tu o 20 rokov boli dospelí, ktorí majú svoj názor, ale zaujímajú sa o názory iných bez urážok, vyhrážania, ponižovania, či zosmiešňovania. Chceme, aby tu o 20 rokov boli dospelí, ktorí rešpektujú pravidlá, a ktorí sú schopní viesť s úctou a v úcte ďalších ľudí.
Zaujalo vás rešpektujúce rodičovstvo?
Zaujímavé linky a zdroje k tejto téme (i tohto článku):
- http://www.positive-parents.org/2011/06/positive-parenting-what-why-how_15.html
- http://www.kars4kids.org/blog/positive-parenting-defined/
- Odporúčanie Rady Európy 2006 (19) pre politiku podporujúcu pozitívne rodičovstvo odporúča vládam vytvoriť vhodný legilastívny, administratívny, finančný priestor a ďalšie opatrenia pre tvorbu/vybudovanie nevyhnutných podmienok pre pozitívne rodičovstvo v najlepšom záujme dieťaťa. Urguje členské štáty implementovať opatrenia pre podporu rodičov.