15.9.2019

Oslavujeme!

Stretlo sa nás niečo cez 50. Okrem členov Klubu náhradných rodín Žilina sme privítali rodinku z Trenčína a Považskej Bystrice. K hosťom sa pridala aj naša podporovateľka, chcela sa s nami zoznámiť. Zapadla k nám výborne.

Jedna pestúnska mama nám dala upiecť tortu. Sama prišla v tričku s nápisom „Dosť dobrá pestúnska mama“. Naše myšlienky šíri takto verejne ďalej. Pripili sme si jablkovým muštom. Deti sa v parku hrali, dospelí debatovali, niektorí sa videli po dlhšom čase, spomínali, niektorí sa zoznamovali. Oslavujúci si mohli vyrobiť spomienkovú ozdôbku z drôtu a kamienkov.    

V parku sme postavili 2 stany tee-pee: Tee-pee je indiánske obydlie, ale znamená aj domov, miesto bývania rodiny.  Menšie biele tee-pee ako detský domov, väčšie farebné tee-pee sme rozložili ako symbol pre novú a pestrejšiu rodinu. Medzi nimi šnúra ako predstava cesty, ktorú rodiny prešli s Návratom. Na ňu účastníci pripli odkazy a priania k našim narodeninám.

Pýtali sme sa jednej malej účastníčky, čo sa jej na oslave páčilo. Spomínala na gastronomické zážitky, drôtikové srdiečko a kamarátov. Jej väčšia sestra odpovedala jednoducho: „To, že sme boli spolu“.  Ich pestúnska mamina dodáva: „Je fajn, že máme s kým byť spolu – s rodinou, s priateľmi. Ďakujeme, že tretinu z tých 20 rokov sme boli aj my spolu s Návratom„.

V oslavách pokračujeme v stredu 18. septembra. V podkroví Makovického domu v Žiline o 13:00 premietneme český dokumentárny film Pasažéři (2018) o 4 chalanoch, ktorí sa po živote v detskom domove pokúšajú žiť svoj dospelý život. O 14:30 budeme pokračovať diskusiou s témou MAŤ MAŤ. Hosťkami diskusie budú Lucia Piussi a Milada Bohovicová. Diskusia bude o rodinách v kríze a náhradných rodinách. Na film a diskusiu pozývame nielen odbornú verejnosť. Ste vítaní!

Foto (Karol Uhlárik)

arrow-right
Infolinka

nielen o adopcii