Podporte
nás
Marek Roháček
2.10.2015

Dobrá správa zo stretávky

 Aj vy máte podobnú skúsenosť? Slovensko sa mení.

Nedávno som mal pomaturitné stretnutie, po 30 rokoch! 

Zistil som niekoľko nových skutočností. Napríklad: tí spolužiaci teda starnú, šedivejú výhradne muži, zo žien ani jedna.


Ale vážne, v rámci osobných rozhovor vysvitlo, že jedna spolužiačka si aktuálne berie, k svojim dvom už dospelým deťom, dievčatko do pestúnstva. Ďalšia hovorila, že svokra jej syna je viac rokov profesionálnou mamou. No a ďalšia vravela, že keď stratila prácu a zvažovala čo ďalej, tak jednou z možností bolo profesionálne rodičovstvo.


Vyplývajú z toho dve správy. 
Kvantitatívna je, že z 21 ľudí mali traja (seba nerátam) bezprostrednú skúsenosť s náhradným rodičovstvom. 
Kvalitatívna, že keď to ostatní spolužiaci počúvali, nikto to nijak špeciálne nekomentoval štýlom, že to je teda niečo mimoriadne úžasné, ani nikto pri tom nemal podozrievavosť v mimike tváre. Prosto bola to normálna téma a plynule sme prešli na ďalšie okolnosti z našich životov.


A to je to najzaujímavejšie zistenie o vývoji povedomia o náhradnom rodičovstve na Slovensku. Je mi jasné, že nejde o reprezentatívnu vzorku, ale nie je to prvá skúsenosť podobného charakteru. Pred vyše desiatimi rokmi som opakovane konštatoval, že keď niekto v náhodnej zostave ľudí začal rozprávať, že si berie dieťa napríklad do pestúnstva, stretol sa s dvoma druhmi reakcie: buď ľudia híkali nad jeho nadľudskosťou alebo vyjadrovali obavy a prognózy nad tým, ako to dopadne.


Spoločnosť, kde sa prijatie dieťaťa stáva bežným javom, je dobrá spoločnosť, pre deti aj pre dospelých. 


Teším sa.

Marek Roháček,
predseda Návratu

arrow-right
Infolinka

nielen o adopcii