Podporte
nás
14.1.2016

Adoptujte si … program ,,Obyčajní hrdinovia“

Zámerom programu ,,Obyčajní hrdinovia“ bolo vytvoriť deťom, ktoré sa ocitli v riziku, priestor a príležitosti na získanie motivácie, podpory a pomoci pri prekonávaní aktuálnych ťažkých životných. Tento zámer sa snažíme naplniť cez 2 nosné aktivity:

 1. Zbierku reálnych osobných životných príbehov detí, s ktorými sme v minulosti pracovali a z ktorých sú dnes dospelí mladí ľudia schopní plnohodnotne a funkčne žiť.

  Jedným z nich je aj Fero, ktorý keď im zomrel otec bol najstarším súrodencom (vtedy mal 5 rokov). Jeho mama sa znova vydala a do rodiny pribudli traja súrodenci. Postupne sa rodina rozrastala o ďalšie deti, ktoré prijala do pestúnskej starostlivosti. Nakoniec ich bolo doma 20. Ako však sám Fero hovorí: ,,Pre niekoho možno strašné, pre mňa normálna vec“.

  Príbeh Fera a ďalších mladých dospelých zosnímavame cez metódu storytelling a následne ich chceme spracovať formou fotovýstavy a booku obyčajných hrdinov. Máte sa načo tešiť ;).

 2. Druhou aktivitou je práca s deťmi a ich rodičmi, ďalší rozvoj služieb Nízkoprahu  v kombinácii s individuálnym programom starostlivosti pre vážnejšie ohrozené deti.
  Tým chceme dať ohrozeným deťom nádej, že zmena v ich životoch je možná a že existujú východiská z ich súčasnej životnej situácie, aj iné, nie iba „agresívny boj o prežitie či rezignácia“.

  Mladej Monike pomáhame pri jej ceste k osamostatňovaniu sa. Istý čas strávila u svojich biologických rodičov, život tam však nebol šťastný a tak bola spolu so súrodencami umiestnená v detskom domove. Po nejakom čase sa súrodencom podarilo nájsť rodinu. Monika však už bola veľká a tak sa zladzovanie a prispôsobovanie komplikovalo a Monika si v rodine nenašla bezpečné miesto. Aj preto musela, len čo dovršila 18 rokov „ísť do sveta“. Dnes je klientkou Domova na pol ceste kde našla útočište a my ju sprevádzame, poskytujeme jej podporu aby nebola sama. Aby zvládla školu, ale aj brigádu, prostredníctvom ktorej získava peniažky na lepšiu obživu. Bojuje. A my veríme, že v tom zápase bude úspešná. V najbližšom čase pripravujeme jej cestu do rodiska, pretože aj to je súčasť terapeutickej práce osobnej minulosti… .

  Súčasťou projektu bol aj pobyt pre mladých pri mori: ,,Obyčajní hrdinovia pri mori… v mori … života“.

Ďakujeme firme Kinstellar a jej angažovaným ľuďom, ktorí nám našu víziu umožňujú napĺňať.

Tím Centra Návrat v Prešove

arrow-right
Infolinka

nielen o adopcii