Podporte
nás
Danka Žilinčíková
5.2.2017

JuniorPoradcovia Návratu

Desať detí a mladých ľudí vo veku od 10-17 rokov, nad ktorými bdie štát, s nami strávili v Návrate na konci februára 24 hodín. Desať detí zaradených v systéme sociálnoprávnej ochrany detí, desať detí, ktoré nemôžu žiť so svojimi rodičmi. Tieto dôležité osoby prišli do Návratu, aby vyjadrili svoj hlas za seba a ostatné deti v tejto téme. Poradili nám, ako môžeme pre nich a ostatné deti robiť odborné služby lepšie. 

Mladí ľudia si počas večera Živých kníh vypočuli 5 príbehov od 5 ľudí – každý z nich hovoril o tom, čo robil a kde žil v čase, keď mal 11 – 17 rokov, čím sa trápil, v čo dúfal a aké mal sny. V príbehoch mohli mladí ľudia počuť o dospievaní v chudobe, o láskach a sklamaniach, o túžbe po lepších vzťahoch s rodičmi, o násilí, o posmeškoch zo strany spolužiakov, ale aj o hľadaní seba samého a o obavách z budúcnosti i z minulosti.

D600 20170227 2512

Potom si každý z mladých ľudí hľadal podobnosti svojho príbehu s tými počutými, a taktiež navrhoval riešenia, ako by riešil niektoré z vypočutých situácií. 

Keď boli naši mladí experti pasovaní za JuniorPoradcov, pátrali v dvoch skupinách po tom, aké pocity môžu prežívať deti, ktoré žijú so svojimi príbuznými (v náhradnej osobnej starostlivosti) a deti, ktoré žijú v pestúnskej starostlivosti. Obe skupiny našli viaceré  podobné pocity: strach (napr. z toho, čo bude), smútok (napr. zo strany rodiny a priateľov), hnev (napr. na rodičov, že ich opustili), ale aj radosť (že ich predsalen niekto má rád) a nádej (napr. že sa mi niekto bude venovať).

D600 20170227 2613

Obe skupiny poradcov boli veľmi skvelými spolupracovníkmi a navrhli aj obsahy web stránok pre deti s podobnou skúsenosťou.

V apríli pokračuje spolupráca s JuniorPoradcami ďalej, po Noci návratov s Návratom v Návrate, príde na radDeň v krajine N.

arrow-right
Infolinka

nielen o adopcii