Podporte
nás
Eva Stanková
27.10.2021

Najdôležitejší poklad – správa z pobytu

Je až neuveriteľné, koľko aktivít, zážitkov, ale aj ľudskej blízkosti, povzbudenia a radosti sa zmestí do jedného víkendu. Takýto pobyt náhradných rodín s Návratom si v septembri užilo 13 náhradných rodín v Rodinkove v Belušských Slatinách. Parádne miesto obklopené horami, s ihriskami pre malých aj veľkých, a k tomu bonus – perfektná káva (nech je pri čom debatovať o živote). 

 

Jedno dopoludnie počas víkendu s rodičmi strávila Vierka Hojnošová z PTI – Inštitút terapie hrou. Spolu hľadali spôsoby, ako deťom zadávať hranice a učiť ich prevziať zodpovednosť za svoje správanie. Počas pobytu mali rodiny možnosť zúčastniť sa aj na duchovnom programe, ktorý pripravil a viedol Jozef Možiešik (okrem toho odohral s deťmi množstvo kalčetových zápasov). Témou bolo „Neboj sa prijať…“   – svoje deti také, aké sú, svoju bezmocnosť aj odhodlanie, únavu i radosť…

Deti strávili svoj čas vonku s dobrovoľníkmi – športovali, objavovali les a stihli aj land–art.  Večer sme sa zmenili na tvorivé tvory. Katka nás naučila techniku kašírovanie, vznikli nádherné misky. Vďaka Romanovi a jeho nadšeniu sa mnohé dievčatá po víkende cítia takmer ako baletky a dodnes tancujú a predvádzajú, čo sa naučili. 

Sobotné popoludnie – to bol spoločný čas na malý výlet do prírody a pokladovku. Všetky rodiny splnili množstvo úloh, odolali nástrahám cesty a úspešne sa dostali až k Mojtínskej jaskyni. Tam sme našli poklad. A nie hocijaký. V krabičke ukrytej v tmavých útrobách jaskyne deti objavili fotografie vlastných rodín. Pretože rodina je najväčší poklad, aký máme.

Eva StankováCentrum Návrat v Žiline

Výlety a plánované pravidelné stretnutia môžeme realizovať v rámci projektu, ktorý podporila Unicredit Foundation a Nádacia Orange. Ďakujeme v mene všetkých detí.

arrow-right
Infolinka

nielen o adopcii