Irenka Masárová
12.8.2022

Celá rodina pokope – správa z pobytu

Hurá, aj tento rok sa konal pobyt pre biologické rodiny v Jasení. Hlavnou myšlienkou je podporiť rodiny, že v tom nie sú sami, že chceme, aby ako rodina mali spoločný čas, ktorý ich obohatí a odovzdá im rôznorodé skúsenosti a nápady ako rodinke. No hlavne, že sú spolu ako rodina. 

Uprostred prírody pri hoteli Lomnistá sme sa spoločne stretli 17. júna a boli sme spolu do 19. júna. Zišli sme sa skvelá zostava 5 rodín, dokopy 14 detí. Za odborný tým sme boli dvaja pracovníci z Centra Návrat v Banskej Bystrici Mareka a Irenku a aj našu laickú poradkyňu Hanku. Ani tento rok sme sa nezaobišli bez pomoci dobrovoľníčok, boli spolu s nami Lucka a Evelýna.

Rodinky na pobyte mali postarané o bohatý program! Rodičia a deti spoločne mali kino, pozerali sme rozprávku Encanto, na ktorú nadväzoval program zvlášť pre pre rodičov a deti. Rodičia mali rodičovskú skupinu, individuálne poradenstvo, mohli sa pozdielať o svojich radostiach, starostiach či rodičovských zručnostiach, ako byť oporou a podporou v rodine a svojim deťom. Aké je dôležité sa podporiť a držať spolu.  

Deti v rámci akčného programu mali rozcvičku, tancovačku na hudbu, spoločné maľovanie stromu s pointou, že každý jeden list, konárik na strome má svoju úlohu a je cenným článkom. Lebo každý jeden z nich je dôležitý v tej svojej rodinke. Staršie deti mali za úlohu načrtnúť to, čo videli v rozprávke Encanto a vytvoriť „obrazy, sukne“ čo sa ich z danej rozprávky dotklo. Uprostred tvorby zaznelo, že „každý jeden človek má talent na niečo iné a nie každý z nás má byť rovnaký.“ „Na prvý dojem sa môže niekto zdať ako človek, ktorý nezaujal a pôsobí možno aj vážne, ale keď mu dáme šancu a spoznáme, aký je, tak to môže byť dobrý človek.“  „Ako sa spolu spojili a vytvorili si spoločne nový domov.“  

V sobotu poobede sme si dali ale menšiu turistiku do dediny a išli sme do mini zoo Raj pre zvieratá, kde nám pán majiteľ ukázal zvieratká a porozprával nám o nich niečo viac. Deti mohli vidieť líšky, opičky, tigre, vtáky a iné šelmy. Nielen pre deti, ale aj pre rodičov to bol zážitok, keď si mohli aj niektoré zvieratko pohladkať. 

Vo večernom čase sme si dali pri ohnisku bubnovačku, ktorou nás previedla dobrovoľníčka a skúsili sme si zahrať na bubnoch a dať tomu melódiu. Spoločne sme si zahrali aj živé pexeso či hru remeselníkov, čo bola zábava plná smiechu pri hádaní a samotnom napodobňovaní jednotlivých remesiel. V posledný deň nášho pobytu si deti na pamiatku spolu s rodičmi vytvorili fotorámiky a drevené srdiečka ako dekoráciu. 

Vzájomne sme si na záver vyjadrili, kto sa ako cítil a zazneli naozaj rôznorodé slová, veď posúďte sami:

 „Odchádzam naplnená, mám príjemné spomienky.“  

„Zoo bola super, paráda, že sme tam boli.“ 

 „Som ešte šťastnejší ako som bol.“

„Nabratá nová sila.“   

No osobne nás pracovníkov najviac potešila táto veta od jednej mamičky: „Konečne sme boli celá rodina pokope aj s ocom, čo sa u nás nestáva.” Samozrejme, aj vyššie uvedené pocity a slová sú pre nás dôležité a tešíme sa z nich, no tieto slová nás len utvrdili v tom, že to čo robíme má zmysel a pozitívny dopad na rodinu. 

Irenka Masárová,
Centrum Návrat v Banskej Bystrici

Pobyt biologických rodín sme mohli realizovať vďaka podpore firmy MTS a Nadácie Pomoc druhému. Obom partnerom ĎAKUJEME.

arrow-right
Infolinka

nielen o adopcii