Podporte
nás

Dobry den..mam 48 rokov, z toho 30 rokov odpracovaných ako soc.pracovníčka v ZSS a DD. Mam 2 dospele deti a doma ešte 11r. dceru. Som na jej vychovu uplne sama. Vzhladom na to, žeby mi vyhovovala práca doma a deti mam velmi rada už dlhší čas rozmýšlam nad profi rodičovstvom,alebo nad pestunskou starostlivosťou. Aj dcere by možno prospelo mat ,,nahradneho surodenca,,.Vedeli by ste mi v tomto poradit?

Dobrý deň, pani Daniela,

pestúnska starostlivosť, alebo profesionálne rodičovstvo? Závisí to od toho, aké sú Vaše predstavy, a čo si tým chcete poriešiť… Profesionálne rodičovstvo je forma zamestnania, zamestnaná by ste boli v niektorom z detským domovov a pre deti je to forma ústavnej starostlivosti, ktorá je vykonávaná v domácom prostredí profesionálneho rodiča. Museli by ste  počítať s tým, že Vaša 11 ročná dcéra by nemusela mať stáleho súrodenca, pretože deťom, ktoré sú vychovávané v PNR sa hľadá stále adoptívny rodič, alebo pestún. Profesionálny rodič dostáva za túto svoju prácu mzdu a je medzi ním a detským domovom pracovno-právny vzťah. Aby ste sa mohli zamestnať v niektorom z detských domovov ako profesionálny rodič, musíte absolvovať Tréning na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti.

Pestúnska starostlivosť má dlhodobejší charakter a spravidla trvá do 18 roku života dieťaťa, vzťahovo môže samozrejme trvať navždy. Pestún môže byť niekde zamestnaný a za vykonávanie PS dostáva iba štátne sociálne dávky. Na vykonávanie PS musí pestún absolvovať prípravu na náhradnú rodinnú starostlivosť v rozsahu minimálne 26 hodín.

Ak ste zo Žilinského kraja, ponúkam Vám osobné stretnutie u nás v Centre Návrat Žilina, kde Vám môžem k tomu povedať bližšie info, ak ste z iného kraja a máte ďalšie otázky, môžem Vám sprostredkovať kontakt na niektorého kolegu z centra Návrat, ktoré Vám bude najbližšie (Prešov, Bratislava, Banská Bystrica). Teraz pripravujeme aj tréning PNR, tak Vám posielam link, s pozvánkou a prihláškou. Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať. S pozdravom

Iveta KEBLUŠKOVÁ
sociálna pracovníčka

 

Infolinka

nielen o adopcii