Podporte
nás

čo po skončení pestúnskej starostlivosti? - Dobrý deň, som v pestunskej rodine a budem mať 18 rokov. Pripravujem sa na povolanie v učebnom odbore (zatiaľ ako prváčka). Je pre mŇa výhodnejšie požiadať o predlženie pestunskej starostlivosti, alebo mi poraďte o aké dávky by som mala požiadať.ako mladá dospela. Viem, že rodičia maju povinnost platiť, ale musela by som prídavky od nich vymáhať súdom - a predpokladám, že to bude zdlhavé a pre ich sociálnu odkázanosť aj nereálne.Mám nárok na nejaký príspevok na bývanie? Poprípade štipendium - ale asi nie počas prázdnin. Poradia mi na UPSVaR? Ďakujem za odpoveď. Zuzana

Milá Zuzka,

 

pestúnska starostlivosť sa dá predľžiť z dôvodu štúdia alebo nezaopatrenosti (ak súhlasia aj pestúni) maximálne o jeden rok. Musíte si ale podať na súd návrh na výživné od svojich rodičov. Ja chápem, že to bude asi na dlho a možno aj nevymožiteľné, ale ten návrh na súde musí byť. Inak Vám štát nič nedá. Ak si dáte návrh na súd, budete od štátu dostávať aj naďalej opakovaný príspevok pre dieťa zverené do PS tak, ako ste ho dostávali doteraz.

 

Pokiaľ ide o ďalšie príspevky, sú už len príspevky v hmotnej núdzi, o ktorých Vám tu posielam citáciu zákona: Hmotná núdza je stav, keď príjem členov domácnosti nedosahuje sumy životného minima ustanovené osobitným predpisom a členovia domácnosti si nevedia alebo nemôžu prácou, výkonom vlastníckeho práva alebo iného práva k majetku a uplatnením nárokov zabezpečiť príjem alebo zvýšiť príjem. Základné životné podmienky na účely tohto zákona sú jedno teplé jedlo denne, nevyhnutné ošatenie a prístrešie. Deti do 25 rokov veku, ktoré nemajú príjem alebo majú príjem najviac vo výške minimálnej mzdy, žijúce s rodičmi v domácnosti (okrem detí, ktorým v čase evidencie uchádzačov o zamestnanie vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti a detí, ktorým sa vypláca invalidný dôchodok) sa posudzujú spoločne s rodičmi. Ak si mladý dospelý do 25 rokov podá žiadosť o pomoc v hmotnej núdzi, úrad bude zisťovať, či žije v spoločnej domácnosti s rodičmi alebo sám. Spoločnou domácnosťou sa rozumie domácnosť, ktorú tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhradzujú náklady na svoje potreby. V prípade, že úrad bude mať preukázané, že žiadateľ nežije v spoločnej domácnosti s rodičmi, bude jeho hmotnú núdzu posudzovať samostatne. V prípade, ak takýto žiadateľ o pomoc v hmotnej núdzi bude študovať na strednej alebo vysokej škole formou denného štúdia, bude si musieť uplatniť zákonný nárok na výživné od oboch rodičov podaním návrhu na súd. Výška pomoci v hmotnej núdzi sa určí ako rozdiel medzi sumou nárokov na pomoc v hmotnej núdzi ustanovenej v zákone o pomoci v hmotnej núdzi a príjmom (potvrdenie o príjme), ktorým je aj výživné. Konanie o posúdenie hmotnej núdze sa začína podaním písomnej žiadosti o pomoc v hmotnej núdzi občana (príloha k žiadosti na účely príspevku na bývanie sa nachádza TU) na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, oddelení pomoci v hmotnej núdzi v mieste trvalého pobytu. Nárok na pomoc v hmotnej núdzi vzniká právoplatným rozhodnutím úradu o jej priznaní. Pomoc v hmotnej núdzi sa prizná a vypláca od začiatku mesiaca, v ktorom si občan podal žiadosť a vypláca sa mesačne pozadu.

 

Neviem, či som doastatočne zodpovedala Vašu otázku. Ak by ste mi napísalo na seba kontakt (olsinova@navrat.sk), poslala by som Vám aj návrh na súd, prípadne iné detaily.

 

Oľga Olšinová, sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava

 

Infolinka

nielen o adopcii