Podporte
nás

Dobrý deň. Mám v pestúnskej starostlivosti 2 deti vo veku 5a6. Rokov. Milujeme ich ako vlastne a sú na nás veľmi citovo naviazané. Mladšiu mám od 3 týždňov. Matka ich nevidela 4 roky a nezaujímala sa o ne. V detskom domove má ďalšie deti. Teraz sa mi ozvala že má narodeniny a deti chce vidieť. No deti sa s ňou stretnúť nechcú je to pre ne cudzí človek. V záujme deti by bolo sa s ňou nestretávat. Ale viem že má na to právo. Povedala som že pokiaľ deti nechcú ja ich nútiť nebudem. Vyhráža sa mi súdom nech určí čas na stretnutie. Ale keď deti nechcú môže aj tak súd nariadiť im sa s ňou stretnúť. Ďakujem

Dobrý deň,

je to veľmi zložitá otázka, na ktorú neviem odpovedať takto písomne. Ponúkam Vám osobné stretnutie v niektorom z Centier Návrat (Žilina, Banská Bystrica, Prešov, Bratislava), ktoré Vám je najbližšie. Áno, zverením detí do pestúnskej starostlivosti nestratili ich rodičia všetky rodičovské práva a majú právo sa deťmi aj stretávať, ak je to v ich prospech. Je veľmi dôležité či a ako sa s prijatými deťmi rozprávate o ich koreňoch, o ich identite. V Návrate Vám ponúkame aj tzv. asistovaný kontakt, kde Vás a Vaše prijaté deti môžeme sprevádzať na stretnutí/stretnutiach s ich biologickými rodičmi. 

Rovnako ako pri rozvedených pároch aj pri pestúnskej starostlivosti je lepšie, ak sa s biologickou rodinou dohodnete a nebudete chodiť po súdoch, čo väčšinou nie je v prospech a v záujme detí. Budem rada, ak mi napíšete, zavoláte, príp. ak ste zo Žilinského kraja, ponúkam Vám osobné stretnutie. Nech to dobre dopadne v prospech detí!

Iveta KEBLUŠKOVÁ
sociálna pracovníčka

Infolinka

nielen o adopcii