Dobry den, chcela by som sa opytat aka bude dlha doba cakania na najdenie dietatka aspon priblizne.Ukoncila som pripravu,oblast som dala cele slovensko,preferujem dievcatko ale moze byt aj chlapcek od narodenia do troch rokov a nie romske a zdrave….Dakujem za odpoved.

Dobrý deň, 

doba čakania je niekoľko rokov. Sú kraje, kde sa na bábätko, nerómske, bez zdravotných problémov a právne voľné na adopciu čaká cca 2 roky, niekde až 8 rokov.
Veľa závisí od toho, v ktorom kraji žijete.
Pre dobu čakania sú okrem miesta pobytu dôležité ďalšie kritériá – oveľa rýchlejšie je možné dostať sa na rad, ak súhlasíte s rómskym pôvodom dieťaťa (čo nie je Váš prípad), alebo prijmete staršie dieťa. Inou možnosťou, ako prijať dieťa skôr, je zvážiť pestúnsku starostlivosť.  
 
Nie je teda možné jednoznačne odpovedať na Vašu otázku, lebo aj pri Vami uvádzaných kritériách (adopcia, do 3 rokov, nerómske zdravé dieťa) rozhoduje to, v ktorom kraji ste v poradovníku žiadateľov (my však údajmi za jednotlivé kraje nedisponujeme). Počítajte ale s čakaním niekoľko rokov, prípadne sa informujte na úrade práce, ktorý Vás eviduje v zozname žiadateľov. Ešte pripomínam jednu možnosť – aj počas čakania v poradovníku sa môžete rozhodnúť Vami zadané kritériá zmeniť, ak by ste sa časom rozhodli inak. 
 
Ak potrebujete ďalšie informácie, prosím kontaktujte ma.
Všetko dobré Vám prajem a veľa trpezlivosti pri čakaní 🙂
 
Eva Stanková
špeciálny pedagóg, Centrum Návrat Žilina
eva.stankova@navrat.sk
Infolinka

nielen o adopcii