vnúčik - Dobry den.chcem sa spytat ako mam postupovat.. Moja dcera ma15r.V maji sa jej narodi syncek chcem si ho dat zverit do opateri.Ako mam postupovat a naco mam narok,bude mat dcera narok aj na prispevok pri narodeni dietatka?dakujem

Dobrý deň,

 

ako zákonný zástupca Vašej dcéry, ktorá nie je plnoletá a teda nie je spôsobilá na právne úkony, máte právo požiadať o zverenie dieťaťa do náhradnej osobnej starostlivosti (NOS). Pokiaľ by ste potrebovali pomoc pri spísaní návrhu na súd, môžete navštíviť Úrad práce sociálnych vecí a rodiny (UPSVR)v mieste Vášho bydliska, teda v Nitre. Po narodení dieťaťa budete mať nárok na príspevok pri narodení dieťaťa (Zákon č. 383/2013 Z.z. o príspevku pri narodení …. – žiada sa na UPSVR), na prídavok na dieťa (Zákon č. 600/2003 Z.z. o prídavku na dieťa …., žiada sa rovnako na UPSVR) – sú to štátne sociálne dávky, no a na rodičovský príspevok (zákon č. 571/2009 Z.z, o rodičovskom príspevku …..), je to tiež štátna sociálna dávka a žiada sa na UPSVR. Pokiaľ spľňate podmienky na vyplácanie príspevku počas materskej dovolenky (sociálna poisťovňa), máte počas prvého približne polroka nárok na materskú (presné informácie Vám posyktne sociálna poisťovňa).

 

Ale ak aj nedostanete materskú, alebo to bude pre vás nevýhodné, môžete od narodenia dieťaťa poberať rodičovský príspevok. Neviem, či som dostatočne zrozumiteľná, pokiaľ by ste ešte niečo potrebovali vysvetliť, napíšte alebo môžete zavolať aj na našu infolinku nielen o adopcii 0907/808080.

 

S pozdravom Oľga Olšinová, sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava

 

Infolinka

nielen o adopcii