Chcem sa spytat matka opustila deti odisla prec a povedala ze sa mame one postarat ako najblisia rodina co sme na take podmienky pristupili lebo povedala ze to bude len do casu.no ten cas do casu uz trva asi dva roky.nema o ne ziadny zaujem a ja si myslym ze uz si poune ani nikdy nepride.nechcem detom ublizit ale chcel by som vediet ako dalej pokracovat.nechcem jej ublizit ale podla mna je to trestne ked sa one nestara a nema one ziaden zaujem.doteraz posielala na ne peniaze formou ustnej dohody ale teraz sa to zmenilo a uz neposiela.viete mi poradit nechcem im ublizit tak ze ich dam do domova ale bohuzial to financne sam nezvladam.

Dobrý deň,

 

je mi to veľmi ľúto, viem si predstaviť, v akej situácii sa asi nachádzate a asi si ani nedokážem predstaviť, aké to musí byť ťažké. Vy ste asi otec detí. Ako sú tie deti veľké? Pomáha Vám niekto s nimi, s domácnosťou, ste na rodičovskej dovolenke alebo pracujete? Bývate sám alebo u rodičov, prípadne u iných príbuzných? Myslím si, že starostlivosť o dve malé deti a ešte aj zabezpečenie príjmu do rodiny a obstaranie celej domácnosti je na jedného človeka veľa, ak máte v blízkosti niekoho (rodičov, švagrinú, kohokoľvek, kto by Vám mohol občas pomôcť alebo byť oporou), bolo by to dobré.

 

Na celkové riešenie situácie si myslím, že by ste tieto skutočnosti mali oznámiť sociálnej kurátorke na Úrade práce sociálnych vecí a rodiny v mieste Vášho bydliska (teda asi v Turčianskych Tepliciach), mali by ste asi povedať všetko, ako to bolo, ako je to teraz a že za daných okolností chcete podať návrh na súd na zverenie detí do Vašej osobnej starostlivosti. Bude pre Vás dôležité, aby ste mali dobrú spoluprácu s pracovníčkou – kurátorkou z UPSVR, pretože ona bude predvolaná aj na súd a súd bude zaujímať jej názor. Ak sa necítite na to, aby ste sa staral sám o dve deti, skúste sa poradiť s niekým s rodiny, s rodičmi alebo inými príbuznými, či by si niekto z nich nebol ochotný vziať jedno z detí k sebe, aspoň kým trochu odrastie. Umiestnenie do detského domova by mala byť tá posledná možnosť, ak všetko ostatné zlyhá (bolo by to pre deti veľmi veľmi ťažké). Počítajte aj s tým, že súd bude asi matku hľadať a na na súdne pojednávanie bude predvolaná aj ona. Je možné, že ju to zaktivizuje a začne sa o deti zaujímať. všetko môže mať ešte zaujímavý a prekvapujúci vývoj.

 

Napíšte mi viac, skúsime niečo vymyslieť. Alebo, ak by ste mali možnosť, môžete sa obrátiť osobne na naše Centrum Návrat Banská Bystrica alebo Centrum Návrat Žilina, dohodnúť si s nimi stretnutie a tam by ste sa podrobnejšie mohli porozprávať o celej situácii a prejsť si spolu možnosti a riešenia aké máte. Držím Vám palce.

 

Oľga Olšinová, sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava

 

Infolinka

nielen o adopcii