Dobry den, chcela by som sa opytat ci sa da na Slovensku adoptovat dieta aj ked som rozvedena a bezdetna. V zahranici to je mozne, tak som sa chcela informovat ako to funguje na Slovensku.

Dobrý deň, pani Alenka,

áno, je to možné aj podľa našej legislatívy. Osvojiť maloleté dieťa môžu manželia alebo jeden z manželov, ktorý žije s niektorým z rodičov dieťaťa v manželstve, alebo pozostalý manžel po rodičovi alebo osvojiteľovi maloletého dieťaťa. Maloleté dieťa môže výnimočne osvojiť aj osamelá osoba, ak sú splnené predpoklady, že osvojenie bude v záujme dieťaťa.

Osamelým rodičom však obvykle odporúčame prijať dieťa do pestúnskej starostlivosti, ktorá je finančne čiastočne podporovaná štátom.

V prípade záujmu o obe formy náhradnej starostlivosti musíte absolvovať prípravu na náhradné rodičovstvo v rozsahu minimálne 26 hodín na UPSVaR-e, alebo v akreditovanom subjekte (Návrat, Úsmev ako dar). Následne budete zapísaná na zoznam žiadateľov o NRS a budete čakať na dieťatko. V prípade ďalších otázok mi prosím napíšte. Prajem Vám veľa úspechov a pekné letné dni
Iveta KEBLUŠKOVÁ

Infolinka

nielen o adopcii