Podporte
nás

Dobrý deň, máme súrodencov v pestúnskej starostlivosti, rodičia nejavia o ne záujem. Ako vyriešiť situáciu, keď chcem s deťmi cestovať do zahraničia na dovolenky? Pasy detí mám, ale majú iné priezviská ako my s manželom. Dala som si do anglického jazyka preložiť rozhodnutie súdu o zverení, ale uznajte šesť strán o pomeroch detí v pôvodnej rodine, nie je podľa mňa primeraný doklad. Chceli by sme spoznávať svet , ale napr. do arabských krajín alebo USA mám obavy takto vyzbrojená ísť. Ide mi o to, že pri inom priezvisku dieťaťa sa odporúča mať pri sebe aj rodný list dieťaťa a súhlas rodičov, ale my neviem kde sa ich rodičia nachádzajú.

Dobrý deň, pani Janka,

moja odpoveď na Vašu otázku možno nebude úplne jednoznačná, ale dúfam, že Vám pomôžem.

V zákone o rodine sa píše, že „Pestún je povinný vykonávať osobnú starostlivosť o maloleté dieťa v rovnakom rozsahu, v akom ju vykonávajú rodičia a je povinný najmenej 30 dní pred dočasným premiestnením maloletého dieťaťa oznámiť súdu dočasné premiestnenie maloletého dieťaťa do cudziny na dobu dlhšiu ako tri mesiace spolu s údajom o mieste, účele a dĺžke pobytu v cudzine a o iných významných skutočnostiach súvisiacich s dočasným premiestnením. Právo zastupovať maloleté dieťa a spravovať jeho majetok má iba v bežných veciach.“ Nie je podľa mňa celkom jednoznaznačné, čo sú to tie bežné veci a ktoré sú tie situácie, pri ktorých už treba súhlas rodiča a o ktorých môže rozhodnúť pestún. Zo zákona o rodine vyplýva, že ak budete cestovať s pestúnskym dieťaťom do zahraničia na viac ako tri mesiace, ste povinní to oznámiť súdu. Ak pôjde o kratšie dovolenky v EU, myslím, že keď zoberiete deťom pasy a zoberiete so sebou rozhodnutia súdu o zverení detí do Vašej pestúnskej starostlivosti, že to bude stačiť.

 

Pri krajinách o ktorých píšete vo Vašej otázke by som postupovala podľa tohto usmernenia nášho Ministerstva zahraničných vecí: 

Ministerstvo zahraničných vecí SR odporúča overiť si na zastupiteľskom úrade štátu návštevy, či sa okrem platného cestovného dokladu nevyžaduje tiež písomný súhlas rodičov s vycestovaním dieťaťa, v akej forme a jazyku. Treba si tiež overiť, či podpis rodiča musí byť overený notárom, alebo je postačujúci len jednoduchý súhlas rodiča.

Písomný súhlas rodiča s vycestovaním dieťaťa do zahraničia v sprievode inej osoby by mal obsahovať predovšetkým identifikačné údaje o rodičovi a dieťati (meno, priezvisko, trvalý pobyt, rodné číslo, číslo OP, číslo pasu dieťaťa), identifikačné údaje o osobe, ktorá sprevádza dieťa do zahraničia, aj časový plán cesty, odkedy – dokedy by mal trvať pobyt dieťaťa v zahraničí v sprievode inej osoby ako je rodič dieťaťa.

Pozn.: na stránke MZ SR nájdete tiež vzor splnomocnenia na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia.

 

Prajem Vám veľa úspechov v náhradnom rodičovstve a veľa zážitkov pri cestovaní

 

Iveta KEBLUŠKOVÁ

 

 

Infolinka

nielen o adopcii