Podporte
nás

adopcia vs. pestunstvo - Dobry den chcem sa len spytat mal by som zaujem si vziat asi cca 5roč. chlapčeka ale nie romske aku su tam podmienky moj prijem je do 300eur a byvam z rodičmi bola by to prekažka a ešte takto dieta si možem vybrat či ani nie za skoru odpoved vopred dakujem.

Dobrý deň,

 

ak si chcete vziať do svojej starostlivosti dieťa, je na to presný postup, ktorý vyžaduje zákon a ten je treba dodržať. To znamená, že by ste mali zájsť na najbližší Úrad práce sociálnych vecí a rodiny (UPSVR) – asi do Nových Zámkov a tam povedať pracovníčke (sociálnej kurátorke) , že ste sa takto rozhodli a potrebujete vedieť, čo treba spraviť. Ona Vám bude vo všetkom nápomocná, poradí Vám ako napísať žiadosť, aj čo všetko k nej treba doložiť. Keď budete mať všetky doklady pohromade, tak Vás na UPSVR zapíšu ako žiadateľa a následne budete absolvovať prípravu na náhradné rodičovstvo v rozsahu 26 hodín a práve v toto je ten čas, kedy si budete tak definitívne ujasňovať svoju predstavu o dieťati. Do správy, ktorú po absolvovaní prípravy dostanete sa už napíše akú máte predstavu o dieťatku – aj vzhľadom k veku, zdravotnému stavu a podobne.

 

Keď budete potom zapísaný do zoznamu žiadateľov, tak tam tá vaša predstava bude uvedená a oslovia Vás vtedy, keď také dieťa budú mať. To, že bývate s rodičmi, v zásade nie je prekážkou, predpokladám však, že o Vašom rozhodnutí vedia a súhlasia s ním. Váš príjem si tiež nedovolím posudzovať, to je úloha Úradu práce, bude to posudzovať taktiež sociálna kurátorka. Dieťa si môžete vybrať, teda môžete mať svoju predstavu, je len potom otázkou, ako dlho budete čakať. Neviem či v názve vašej otázky nebola obsiahnutá otázka – či adopcia alebo pestúnstvo.

 

Tak to je tiež náročné rozhodovanie, možno by Vám v tom mohla byť nápomocná naša knižka Hľadáme rodičov alebo aj opustené deti potrebujú rodinu, ktorú nájdete na našej stránke www.navrat.sk v záložke PUBLIKÁCIE A FILMY, tak tam hneď niekde na začiatku je táto knižka v PDF voľne na stiahnutie. Píše sa v nej ako treba postupovať pri podávaní žiadostí, ale je tam aj veľa iných ďalších užitočných informácií, medzi nimi aj porovnanie jednotlivých foriem náhradnej rodinnej starostlivosti. Držím Vám palce vo Vašich krokoch,

Oľga Olšinová, sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava

 

Infolinka

nielen o adopcii