Dobry den chcem sa vas spýtať či je nejake riešenie môjho problému .Mam adoptované rómske dievča ma 14 rokov skončila ako ročna v detskom domove lebo v rodine boli slabe socialne pomery v tej dobe. Teraz spoznala svojich bio.rodinu pred rokom najskôr ich vyhľadala cez fb teraz žiju v Nemecku maju už dobre socialne pomery byt pracu o dcéru prejavujú veľký záujem najskôr keď prišli na slovensko navštevovali ju potom ju brávali do Nemecka ku nim na prázdniny .Teraz je to v štádiu že by najradšej odišla ku nim hneď neviem či sa takéto niečo da riešiť keby oni o nu požiadali či je vobec nejaka možnost že by sa mohla vratit do svojej biologickej rodiny ked potom tak velmi túži aj ona aj jej biologicky rodičia a týmto všetci vlastne trpíme kedže nevidím nejake vychodisko ako to riešit dalej . dakujem vopred za odpoved .Martina

Dobrý deň, pani Martina,

je to veľmi zložitá situácia, v ktorej ste sa ocitli, ale nie neriešiteľná.

Oceňujem, že ste Vašej dcére umožnili spoznať jej biologických rodičov, že mohla spoznať svoje korene. Vaša dcéra je teraz v zložitom veku, kedy väčšina z nás hľadá svoju identitu, to odkiaľ sme, kto a akí sú naši biologickí rodičia a snažíme sa s niekým stotožniť. Vaša dcéra potrebuje mať jasno vo vzťahoch. Je veľmi dôležité, aby ste všetky strany, Vy, Vaša dcéra aj jej biologickí rodičia spolu komunikovali a dospeli k nejakému konsenzu. Ak sa Vám bude zdať, že pre Vašu dcéru, ale aj pre všetkých ostatných, je najlepšie riešenie, aby sa presťahovala do Nemecka, dá sa na tom dohodnúť, s tým že zostanete naďalej jej rodičmi, so všetkými právami aj povinnosťami.

Ak by sa Vám predsa len zdalo, že je dobré to urobiť aj po právnej stránke, je tu aj takáto, veľmi nezvyčajná možnosť, že by ste Vy, jej rodičia, súhlasili s tým, aby si ju osvojili jej biologickí rodičia. Tak Vám prajem múdrosť v rozhodovaní!

 

 S pozdravom

 

Iveta KEBLUŠKOVÁ

Infolinka

nielen o adopcii