Podporte
nás

Dobry den. Manzel bol vo vazeni 2,5 roka kvoli drogam. Je to 10 rokov dozadu a odvtedy vedie prikladny zivot. Bol to mladicky omyl, vysledok vychovy alkoholika. Mame rodinny dom pri Bratislave, stale zamestnanie, sme proste normalny slusny ludia. Manzel nefajci, nepije. Je vobec mozne pre nas adoptovat dieta? Udeluje sa aj nejaka vynimka? Pripadne, bola by cesta rozvod, a o adopciu by som ziadala sama? Dakujem za odpoved.

Dobrý deň, 

osvojiť maloleté dieťa si môžu manželia, výnimočne osamelá osoba. Na základe zákona 305/2005, ktorý Vám citujem nižšie, si s manželom žiaľ osvojiť dieťa nemôžete :-(. 

Je možné, že by Vám to cez úrad prešlo, keby ste sa rozviedli, nezdá sa mi to však najšťastnejšie riešenie. Okrem toho, ak žijú partneri ako druh a družka, z ÚPSVaR-u, ktorý posudzuje bezúhonnosť žiadateľov si obvykle vyžiadajú aj odpis z registra trestov partnera toho, kto o osvojenie žiada. Preto predpokladám, že by Vás do zoznamu žiadateľov nezapísali. Môžete si to overiť na miestne príslušnom ÚPSVaR-e, oddelení SPO a SK.

 

Tu som Vám vystrihla zo zákona 305/2005 o SPO a SK ktoré trestné činy a v akom rozsahu vylučujú prijatie dieťaťa do náhradnej rodinnej starostlivosti:

 

(4) Fyzická osoba, ktorá má záujem stať sa pestúnom alebo osvojiteľom, nie je spôsobilá na vykonávanie náhradnej rodinnej starostlivosti, ak

a) bola odsúdená za úmyselný trestný čin na nepodmienečný trest odňatia slobody vo výmere vyššej ako jeden rok, a to aj, ak jej bolo odsúdenie za takýto trestný čin zahladené alebo sa na ňu hľadí, akoby nebola za takýto čin odsúdená podľa osobitného predpisu,38a)alebo

b) bola odsúdená za úmyselný trestný čin za niektorý z trestných činov proti životu a zdraviu, proti slobode a ľudskej dôstojnosti, proti rodine a mládeži, proti iným právam a slobodám, proti mieru a ľudskosti, alebo bola odsúdená za niektorý z trestných činov terorizmu a extrémizmu, a to aj, ak jej bolo odsúdenie za takýto trestný čin zahladené alebo sa na ňu hľadí, akoby nebola za takýto čin odsúdená podľa osobitného predpisu.38a)

Podľa mojich informácií Nedovolená výroba omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi je jeden z trestných činov proti životu a zdraviu.

Je mi to veľmi ľúto, lebo ja verím v schopnosť človeka zmeniť sa k lepšiemu. Verím, že si nájdete iný spôsob ako si naplniť túžbu starať sa o deti a byť s nimi v kontakte. S prianím všetkého dobrého

 

Iveta KEBLUŠKOVÁ
sociálna pracovníčka
Infolinka

nielen o adopcii