Podporte
nás

Dobry den, s partnerom sme sa rozhodli adoptovat si dieta.jedno uz mame ale koli zdravotnemu stavu by bolo rizikove ist do ďalšieho tehotenstva, tak sme sa rozhodli radsej si adoptovat. A kedze vyzaduju aj zdravotny stav tak neviem ci nas vobec do adopcie aj pustia. Diagnostikovali mi myeloproliferativne ochotenie. Co je vlastne ochorenie krvi a kostnej drene. Ale vsetko je v pociatocnom stadiu, tak sa chcem spýtať ako to vlastne beru ten zdravotny stav a tak. S partnerom nie sme ale zobratí, tak neviem ako nas budu posudzovat. Bolo by lepsie keby sme manzelia? Dakujem vam velmi pekne za odpoveď

Dobrý deň, pani Adriana,

k prvej časti Vašej otázky sa neviem jednoznačne vyjadriť. Ak máte záujem prijať dieťa, či už formou osvojenia (adopcie) alebo pestúnskej starostlivosti, je potrebné ísť na miestne príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, oddelenie SPO a SK (sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately) a tu požiadate o zapísanie do zoznamu žiadateľov o NRS. Tu okrem iného (napr. majetkové pomery, bezúhonnosť, finančné pomery, správu o povesti…), posúdia aj Váš zdravotný stav, či je v súlade s prijatím dieťaťa do NRS. Vyjadrí sa k tomu Váš lekár.

Pokiaľ ide o druhú časť Vašej otázky, podľa našej legislatívy môže prijať dieťa iba manželský pár, vo výnimočných prípadoch jednotlivec, partneri v zmysle druh a družka si u nás dieťa nemôžu adoptovať ani prijať dieťa do pestúnskej starostlivosti. Tzn. že ak si chcete osvojiť dieťa, musíte sa buď vydať, alebo prijať dieťa Vy alebo Váš partner ako jednotlivec. Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať. Všetko dobré a veľa zdravia!

Iveta KEBLUŠKOVÁ
sociálna pracovníčka

 

Infolinka

nielen o adopcii