Podporte
nás
Ponúkame tému uspávania formou diskusie pre rodiny a opatrovateľov detí. Cyklus prináša krátke filmy a diskusie do rôznych lokalít banskobystrického kraja. Je vyjadrením úcty všetkým rodičom a ozvučaním úcty k najzásadnejším vzťahom dieťaťa.

Ako sa učí dieťa byť láskavým a trpezlivým?  Ako sa dieťa učí prijať pravidlá a hranice? Ako sa učí, že sa môže na rodiča spoľahnúť? 

Aj toto a mnoho iného sa učí nie tým, že o tom s ním hovoríme, alebo že mu to prikážeme, ale tým, že to s nami prežíva. Že to s nami prežíva v rôznych bežných činnostiach spoločného života.

Nestačí to však iba prežívať. Je dôležité, čo dieťa cíti, keď to s nami prežíva. 

Spokojný rodič = spokojné dieťa

Väčšina rodičov si praje, aby od nich dieťa cítilo lásku, prijatie a pochopenie. Je preukázané, že dieťa potrebuje k svojmu pozitívnemu prežívaniu prítomného a (s)pokojného rodiča. Takže, ak, napr. chceme od dieťaťa, aby šlo spať a cítilo sa v tom dobre, potrebuje, aby sme sa my v tejto situácii cítili dobre.

Niekedy od rodičov počúvame:

Jeho zaspávanie trvá dlho.
Keď som pri ňom, stále vymýšľa a naťahuje čas zaspatia.
Keď konečne zaspí, nemôžem sa pohnúť, pretože sa hneď zobudí a uspávanie začína znovu.

Od našich detských klientov sme počuli:

Ja sa bojím zaspať. Neviem prečo. Bojím sa.
Mám rád, keď ma hladkajú pred spaním po chrbáte.
Musím mamu v posteli držať za ucho, neviem prečo to musím. Ale potom zaspím.
Keď už oco odchádza, keď mi dočítal, chcem mať otvorené dvere. Počúvam ako tam s mamou chodia a to mi zavrie oči.

Uspávanie je rituál

Uspávanie je jedna z najdôležitejších opakujúcich sa činností medzi rodičmi a dieťaťom – je akýmsi rituálom. Rituály v rodine (uspávanie, spoločné stolovanie, spoločné trávenie voľného času a pod.) pomáhajú deťom porozumieť, ako veci fungujú a tiež posilňujú miesto dieťaťa v rodine a miesto každého člena v rodine. Pomáhajú aj zvyšovať deťom psychickú odolnosť- prijať postupne niečo, čo zo začiatku vyzerá náročne alebo prináša novosť a neznámo.

Ako sa uspávate s deťmi vy?

Aby dieťa zaspalo, má zavrieť oči a postupne vstúpiť do tmy, odovzdať sa jej. My sme tí, ktorí ho na tú cestu odprevádzajú. Robíme malé veci, aby do tmy a spánku (oddychu) šlo, aby sa nebálo a nebránilo sa tomu. Odprevádzame ho svojimi slovami, dotykmi, činmi aj k tomu, aby verilo, že keď opäť po spánku otvorí oči, my tam budeme znovu a „prepojíme sa“. 

V tomto kontexte je rituál uspávania špeciálnym nástrojom v rukách rodiča s mimoriadnou hodnotou. Môže prehlbovať blízkosť, dôveru a bezpečie, ktoré dieťa prežíva v našej spoločnosti – prehlbovať vzťah dieťaťa k nám. Vzťah dieťaťa k nám je najzásadnejší vzťah pre jeho život. Existenčný.

Viete o tom, že každá dvojica rodiča a dieťaťa máva svoj vlastný rituál uspávania?

Ponúkame diskusiu k téme uspávania vo vašom meste či komunite

Poďte na stretnutiach s nami nazrieť do rôznych rodín na ich uspávacie rituály, povedzme si o tých našich a podporme význam uspávania dieťaťa rodičom!

Cyklus Uspávanie a jeho dôležitosť pre hlboké vzťahy medzi rodičmi a deťmi prináša krátke filmy a diskusie do rôznych lokalít banskobystrického kraja. Je vyjadrením úcty všetkým rodičom a ozvučaním úcty k najzásadnejším vzťahom dieťaťa.

Máte záujem o túto diskusiu vo vašom meste či komunite? Ohláste sa na navratbb@navrat.sk

Dana Koníček Žilinčíková

poradkyňa a terapeutka, supervízorka v Centre Návrat v Banskej Bystrici

Infolinka

nielen o adopcii