Podporte
nás
Zuzana Kucharová
28.9.2017

Keď sa cesty dobrovoľníkov spoja

„Zdieľajte svoje poznatky.  Je to cesta ako dosiahnuť nesmrteľnosť.“ Dalajláma 

Slovami tohto osvieteného muža sme si posvietili na celoslovenské stretnutie dobrovoľníkov Návratu. Dobrovoľníkov vnímame ako naše predĺžené ruky, vďaka ktorým dosiahneme pri pomáhaní rodinám ďalej a vyššie. Rozhodli sme sa preto na znak vďaky a úcty pripraviť pre nich tri dni spoločného zdieľania: informácií a skúseností, radostí a výziev.

Druhý septembrový víkend sa stala stredom nášho dobrovoľníckeho sveta turčianska obec Vrícko. Z rôznych svetových strán sa na tomto mieste zišla pestrá skupinka 12 dobrovoľníkov, ktorí pôsobia na kluboch náhradných rodín alebo ako odľahčovači v rodinách.

Úvodný večer patril rôznym formám zoznamovania (od predstavenia sa prostredníctvom predmetu, cez odhaľovanie klamstiev druhých, po hranie spoločenských hier).

Sobotu sme venovali priblíženiu životných príbehov detí, s ktorými dobrovoľníci trávia svoj čas. Deti, ktoré prežili opustenie alebo žijú v ohrozenej situácií majú neľahkú štartovaciu pozíciu, čo im môže rôznymi spôsobmi sťažovať ich cestu životom. Spolu s dobrovoľníkmi sme sa do pozície detí skúsili vcítiť. 

Poobede sme sa vybrali na prechádzku k Vríckemu vodopádu. Niektorí zdolali prekvapenie v podobe strmého stúpania, pre iných bola cieľom samotná cesta.

Po návrate na chatu si dobrovoľníci z jednotlivých krajov pripravili program pre druhých: aktivity a hry, ktoré na klube s deťmi vždy zaberú. Užili sme si pri tom veľa zábavy a niektorí aj adrenalínu.

Večer patril tvorivým oddychovým aktivitám, či už maľovaniu vlastnej dobrovoľníckej cesty alebo pozeraniu filmu Camp. 

Nedeľné dopoludnie bolo najmä o hľadaní riešení pre náročné situácie, s ktorými sa dobrovoľníci pri práci s deťmi môžu stretnúť. Dali sme rozum a srdce do hrsti a prišli na mnohé podnetné nápady, ako na to.

Náš víkend ubehol rýchlo ako voda vo Vríckom potoku. Keď sa v nedeľu poobede pobrali dobrovoľníci každý svojím smerom, odnášali si so sebou vzácnosti, ktoré pomenovali následovne.

Zážitky a inšpirácie:

„Počas víkendu vo Vrícku som si uvedomila, že ako dobrovoľníčka môžem neustále rásť. Víkend ma obohatil prísunom nových informácií, námetmi na hry, pestrosťou programu, v ktorom sa kreativite medze rozhodne nekládli.“ (Dobrovoľníčka Veronika z Trnavy)

„Určite sme si rozšírili obzory a vniklo veľa inšpiratívnych nápadov na aktivity, ktoré verím, že sa budú páčiť aj deťom na kluboch.“ (dobrovoľník Ľuboš zo Žiliny)

Obohacujúce stretnutia a posilnené vzťahy:

„Bolo skvelé stretnúť motivovaných ľudí rôznych vekových kategórií aj Návraťáckych špecialistov, ktorí si našli čas, aby sme si náš čas s deťmi zjednodušili.“ (dobrovoľníčka Ruženka z Banskej Bystrice) 

„Oceňujem možnosť spoznať, spriateliť sa a vymeniť si skúsenosti s inými dobrovoľníkmi a kmeňovými Návraťákmi.“ (dobrovoľníčka Lucia z Bratislavy)  

Zuzana Kucharová
psychologička

Pobyt bol zorganizovaný vďaka podpore Nadácie Slovenskej sporiteľne:

arrow-right
Infolinka

nielen o adopcii