Podporte
nás
8.10.2023

Deň pestúnstva

Pestúnov potrebujeme ako soľ. To, že detské centrá zastrešujú 4944 detí, som nevedela ani ja. A to robím prípravy na náhradné rodičovstvo, kde v skupine máme sympatických, milých a otvorených ľudí pripravených prijať do svojej rodiny dieťa. Ibaže nie formou pestúnstva ale adopcie. Pestúnstvo je o službe dieťaťu, byť tam preň vtedy, keď to potrebuje. Nevlastniť ho, nebáť sa kontaktu s biologickou rodinou, vykročiť na spoločnú cestu životom, ktorá môže pokračovať oddelene. Lebo tak to dieťa v pestúnstve potrebuje. A preto sme sa v Návrate rozhodli zorganizovať Deň pestúnstva. Aby sa ho ľudia prestali báť, aby ho ľudia pochopili a spoločne sme začali z toho čísla odkrajovať. 4943….4942…4941….nebojte sa pestúnstva, my vám v tom pomôžeme.  Elena Albert, sociálna pracovníčka

V Medickej záhrade sa stretlo na Dni pestúnstva viac ako 20 rodín – pestúnskych aj takých, ktorí si robia prípravu na pestúnstvo či adopciu, dospelí, ktorí vyrástli v pestúnskych rodinách, pracovníci ÚPSVaR-u a Ústredia sociálnych vecí a rodiny aj všetci tí, ktorí svojou prítomnosťou chceli dať najavo, že deti patria do rodín – či už náhradných alebo biologických.

Udalosť sa zámerne uskutočnila na verejnom priestranstve pretože chceme, aby sa pestúnstvo dostalo viac do povedomia širokej verejnosti. Pestúni robia veľkú službu celej spoločnosti. Pestúnska komunita je pre nich často zdrojom podpory v zvládaní náročnejších situácii. Aj preto sme radi, že sa im dostalo ocenenia práve na verejnom mieste.

Pestúnskym rodinám prišla vyjadriť podporu aj pani prezidentka Zuzana Čaputová, za čo sme jej srdečne vďační. Filmár Marek Šulík natočil na Dni pestúnstva krátky film. Sme veľmi radi, že prišla verejne oceniť hodnotnú službu pestúnov aj pani prezidentka ale v strede našej pozornosti, ako aj z filmu vyplýva, by malo ostať dieťa.

Pre deti bol počas stretnutia pripravený hrový program, o ktorý sa postarali naši dobrovoľníci. Vďaka nim sa rodičia starších detí mohli nerušene zapojiť do diskusie s pestúnmi a za to dobrovoľníkom patrí veľká vďaka.

Počas diskusie sa pestúni podelili o svoje skúsenosti s pestúnstvom, čo im pestúnstvo dalo, prečo je pre deti dobré a čo by odkázali ľuďom, ktorí pestúnstvo zvažujú. Sme radi, že sme sa počas diskusie dozvedeli aj my viac o potrebách pestúnov.

O Dni pestúnstva napísali pestúnske rodiny:

„Bolo to veľmi príjemné a moje dievčatá boli nadšené. Ivanka skonštatovala, že to bol jej najkrajší nnarodeninový darček. Staršia zas o tom rozprávala veľmi zanietene svojim rovesníkom. Ďakujeme za možnosť stretnúť pani prezidentku. (Hana, pestúnska mama)

„Za mňa bola táto akcia veľmi príjemná. Veľmi oceňujem, že bol program pre deti (animátori), pričom sme sa my rodičia mohli venovať diskusii. Diskusia bola veľmi fajn, zaujímavá a určite tí, ktorí zvažujú pestúnstvo alebo akúkoľvek formu náhradného rodičovstva, mali možnosť sa pýtať a dostať odpovede na svoje otázky.“ (Zuzana, pestúnska mama)

V Návrate sme vytvorili leták so základnými informáciami o pestúnstve. Môžete si ho prečítať alebo stiahnuť a posunúť ďalej ľuďom, pre ktorých môže byť užitočný.

Ak sa chcete o pestúnstve dozvedieť viac, navštívte našu stránku adopcia.sk, na ktorej nájdete užitočné informácie o pestúnstve spolu s filmami pestúnskych rodín.

Ďakujeme pani prezidentke Zuzane Čaputovej, prezidentskej kancelárii za spoluprácu, Nadácii Orange, fotografke Jarmile Uhlíkovej, Markovi Šulíkovi za natočenie filmu, Starému mestu za možnosť zrealizovať stretnutie v Medickej záhrade, Very GoodiesRAJO za zabezpečenie občerstvenia a pitného režimu, dobrovoľníkom a všetkým, ktorí sa stretnutia zúčastnili.

arrow-right
Infolinka

nielen o adopcii