list od mamy
18.12.2015

Dávate mi odvahu ísť proti prúdu…

…nebyť len mamou, ale mamou Lenky a Maťka.

Milá pani Zuzka,

„Na Mikuláša sme nakoniec nešli, lebo Maťko ochorel a my s Lenkou sme sa tiež pridali… Tak sme Mikulášovali doma.

Ale chcela som Vám ešte napísať,  že keď sa obzriem za týmto rokom, cítim obrovskú vďačnosť… Cítim sa, akoby som vyhrala prvú cenu v nejakej životne dôležitej súťaži… Teda prvé ceny hneď dve… (naše dvojičky)

Cítim sa byť navštívená Pánom a veľa krát som mohla zažívať Jeho Milosť. Veľmi konkrétne a prakticky. A veľa krát som ju zažila cez Vás. Lebo človek si s veľkou výhrou môže aj neporadiť.

Takže Vám chcem poďakovať za veľa. Napríklad a určite za prípravu. Viete, ja som nechápala, prečo musíme tak veľa rozprávať o sebe… Radšej by som vtedy počúvala o rómstve a o deťoch… Dnes viem, že to bol most, cesta a ja som po ňom mohla ľahko prejsť, keď sme už mali deti a bolo mi ťažko, že vďaka tomu som vedela byť k Vám otvorená a úplne som Vám dôverovala.

A ďakujem, že som mohla rozprávať… Na začiatku som bola šokovaná aj zo sociálnej izolácie, v ktorej som sa ocitla po prijatí detí… Veľa vzťahov bolo zrazu preč. Boli ste jedna z pár ľudí, s ktorými som mohla mať zmysluplné a zachraňujúce rozhovory…

Chcem Vám poďakovať, že na začiatku, keď som mala o sebe ako o mame veľké pochybnosti a pochybovala som, či sme neublížili Lenke a Maťkovi, že sme ich vytiahli z profi rodiny… ste zrazu v mejle, ktoré sme si vymieňali napísali, že sa dvojičkám nemohlo stať lepšie, ako že sú u nás…Veľmi ma to vtedy povzbudilo a posilnilo.

Chcem sa Vám poďakovať aj že mi dávate odvahu ísť proti prúdu… nebyť len mamou, ale mamou Lenky  a Maťka. Že nám pomáhate im rozumieť, že vďaka tomu sa vo veľa situáciách nepozerám okolo, ale na nich a na to čo potrebujú, aj keď to ako si to pýtajú, nevyzerá príjemne…

Ďakujem, že mi dávate vždy smer a ja aj keď ho strácam, zrazu vidím, čo je dôležité.

A ďakujem Vám veľmi aj za to, že sa staráte a zaujímate o celú našu rodinu… Aj o nás rodičov, o náš vzájomný vzťah, aj o starých rodičov, aby mali to, čo potrebujú k ich vzťahu s našimi dvojičkami… Aj za to, že nám otvárate svoju rodinu, pre mňa to veľa znamená, lebo sa cítim blízko a srdečne a nie iba ako poberateľ služieb a klient.

Neviem to povedať inak…iba tak obyčajne, že veľmi ďakujeme za toto a ešte oveľa viac…“

Radi by sme boli takouto oporou pre mnohých rodičov. Aby vedeli, že na veci nie sú sami. Že sú dobrými rodičmi. Že ak si niečím nie sú istí alebo váhajú, môžu sa na nás obrátiť a my ich nenecháme v štichu. Chceme ich povzbudzovať v starostlivosti o deti, ktoré do ich života prišli ako krehké pierka, ktoré majú na jednej strane jemné páperie a na druhej niekedy ostrý hrot.

Nie vždy sa to darí, ale aj vďaka podpore mnohých z vás to môžeme robiť. Tento list teda nie je adresovaný iba Zuzke. Je pre všetkých vás, ktorí nás (nás v Návrate a rodiny s deťmi) rôznym spôsobom podporujú. Ďakujeme.

(mená v liste sme pre zabezpečenie súkromia detí zmenili)

Naše priebžené služby rodinám môžeme poskytovať aj vďaka darcom z portálu Dobrá krajina. Ďakujeme!

dobra krajina
arrow-right
Infolinka

nielen o adopcii