Podporte
nás
24.10.2015

SPOLUPRISTOLE

Cieľom projektu SPOLUPRISTOLE je podporiť rozvoj rodinných foriem starostlivosti o ohrozené a opustené deti na Slovensku prostredníctvom aktivizovania potencionálnych náhradných rodičov a zcitlivovania rodičovskej verejnosti na potreby opustených detí. Čo sa vďaka nemu podarilo zrealizovať?

Do projektu sa zapájajú RODIČIA, ktorí so svojimi deťmi prichádzajú na happeningy, posielajú svoje odkazy, stretávajú sa a diskutujú o dôležitosti rodinných rituálov.

Projekt SPOLUPRISTOLE realizuje Návrat od júla 2009, postupne sa pridávajú rozmanité rodičovské komunity. Demonštrujú tak svoje presvedčenie, že pre dieťa je nevyhnutné vyrastať v rodine. Niektorí z týchto RODIČOV sami prijali do rodiny opustené dieťa, niektorí „iba“ najrôznejším spôsobom vyjadrujú podporu náhradným rodinám vo svojom okolí.

Happeningy SPOLUPRISTOLE

Päť rodín večeria, každá za svojim stolom. Každý z týchto stolov stojí uprostred rušnej ulice. Stmieva sa. Rodiny večerajú „písmenkovú polievku“. Na dne taniera vytvoria odpoveď na otázku: Čo pre vás znamená byť spolu pri stole? Keď skončia, vystriedajú ich ďalšie rodiny. Jedno miesto pri každom stole zostáva prázdne.

Prázdne miesto pri stole symbolizuje otvorenie sa možnosti prijať dieťa, ktoré nemá rodinu. Náhradní rodičia, ktorí boli hlavnými protagonistami happeningov, sú pritom tými najpovolanejšími nositeľmi posolstva o nenahraditeľnosti rodiny pre dieťa v spoločnosti.

Happeningy vyvolali u novinárov veľký záujem, a posolstvo projektu tak zachytila veľká časť verejnosti. (Na základe odhadov sledovanosti, len v septembri roku 2009 to bolo viac ako 1.300 000 divákov a čitateľov.)

Celý projekt odštartoval happeningom SPOLUPRISTOLE na festivale Pohoda. Na happening pozývala videopozvánka. Vďaka kvalitnej dokumentaristicko-reportážnej práci filmárov na happeningu na festivale Pohoda bol natočený zaujímavý materiál a vznikol krátky film SPOLUPRISTOLE autorov Marcela Pazmana, Mária Homolku a Mareka Šulíka. Film v septembri, októbri a novembri 2009 každodenne reprízovala vo vysielaní STV (Dvojka) celkovo vo viac ako 150 reprízach.

Ako druhý v poradí sa uskutočnil happening SPOLUPRISTOLE 4. septembera 2009 na Poštovej ulici v Bratislave. Na akciu živo reagovali najmä elektronické médiá. Mediálne výstupy v hlavnom spravodajstve priniesli TV Markíza (Spolu pri stole, 13. príspevok), TV Joj (Ema má mamu), TV sme.sk, Slovenský rozhlas (Rádio Slovensko a Rádio Regina). Tretí zo série happeningov sa uskutočnil na námestí SNP v Banskej Bystrici (fotogaléria), 25. septembra 2009. Táto akcia bola spojená aj s vyvrcholením hry RODINA RODINE, ktorá prebieha v rámci projektu Banská Bystrica – mesto rodiny.

Happeningy koncepčne pripravil režisér Juraj Šulík.

Happeningy SPOLUPRISTOLE inšpirovali iných a na Slovensku sa stali súčasťou rôznych podujatí

Návrat a jeho priatelia prizývajú k účasti na projekte SPOLUPRISTOLE všetkých, ktorí veria myšlienke, že rodina, vlastná alebo náhradná, je pre dieťa nenahraditeľná. Cieľom tejto netradičnej akcie náhradných i spriatelených rodín je jednoducho pripomenúť ľuďom okolo, že čas, ktorý rodičia a deti trávia spoločne je čas najvzácnejší.

Ďalšie zo série happeningov SPOLUPRISTOLE sa uskutočnili počas osláv Dňa rodiny na námestiach v Žiline a Prešove. Na Deň detí v Bardejove rodiny pri spoločnom stole vytvorili z písmenkovej polievky odpoveď na otázku: Čo pre vás znamená byť spolu pri stole?

V Bardejove na Radničnom námestí pripravilo miestne Centrum Návrat v spolupráci s Poľsko-slovenským domom výstavu fotografii náhradných rodín Najlepšie je s mamou a otcom a pri tejto príležitosti sa na Deň detí, 1. júna, uskutočnil aj Happening SPOLUPRISTOLE.

V Žiline sa happpening SPOLUPRISTOLE uskutočnil 16. mája, v nedeľu v rámci Dňa rodiny na Hlinkovom námestí. Centrum Návrat v Žiline pripravilo vydarenú akciu a článoček Stôl uprostred ulice s fotodokumentáciou.

V Prešove podobná akcia prebiehala v rámci Týždňa rodiny na Hlavnej ulici v piatok, 14. mája od 16.00.

Dokumentárny happening SPOLUPRISTOLE

Dianie počas pouličných akcií zachytával tím filmárov. Vznikol 13 minútový Dokumentárny happening SPOLUPRISTOLE (trailer), ktorý odvysielala v dvoch reprízach Slovenská televízia. Film prináša divákovi atmosféru netradičnej akcie náhradných rodín, ktoré sa rozhodli navečerať uprostred ponáhľajúceho sa davu ľudí. Prekvapení okoloidúci reagujú na otázku: Čo pre Vás znamená byť spolu pri stole? Odpovede sa postupne skladajú do obrazu obyčajného rodinného života. Tento trochu rozostrený a miestami idylický obraz autori ďalšími otázkami konfrontujú s realitou sveta opustených detí, ktoré svoje miesto pri rodinnom stole nemajú.

Autorsky sa pod film podpísali Marek Šulík, Mário Homolka, Marcel Pázman a Jana Kovalčíková.

Mediálne výstupy projektu

Popri reportážach z happeningov sa počas roka angažovaní žurnalisti chopili rôznych tém súvisiacich s náhradnej rodinnou starostlivosťou o opustené deti i širšími významami rodičovstva rezonujúcimi v dnešnej spoločnosti. Magazín Pravdy 8. októbra 2009 uverejnil tému náhradného rodičovstva spracovanú v jednom čísle v troch rôznych príbehoch (Deti bez domova sa nevedia pripútať, Mama može byť aj profesia). STV sa zasa téme rodičovstva venovala z rôznych uhlov pohľadu v relácii Fokus dňa. Slovenský Rozhlas, konkrétne Rádio Slovensko v diskusných reláciách (Nočná pyramída) dalo priestor odborným pracovníkom aj náhradným rodičom, ktorí sú nositeľmi zmeny v oblasti starostlivosti o opustené deti.

MMS/SMS hra SPOLUPRISTOLE

Účastníci rodinnej MMS/SMS hry SPOLUPRISTOLE odpovedali na otázku: „Čo pre vás znamená byť spolu pri stole?“. Napriek nízkemu počtu aktívne reagujúcich reprezentujú ich odpovede veľmi rozmanité uhly pohľadu na význam rodinného stolovania. Všetky fotografie a odpovede si môžte pozrieť v MMS/SMS galérii SPOLUPRISTOLE.

Pani Katarína napísala stručnú, ale citlivo rodičovskú odpoveď: „Moje deti miluju, ked jeme vsetci spolocne“. Iný, veľmi angažovaný odkaz poslal pán Marcel: „Asi tak si predstavujem zivot v Nebi – spolupristole 🙂 V mojej rodinke sa takto stretavame kazdy vecer po praci o 19 a veceriame spolu a prerozpravame si cely den co kto a ako prezil a je to ta naj chvila. Zdravim a fandim! Marcel.“

Víkendový pobyt v historickom sídle Kaštieľ Mojmírovce vyhrala rodina, ktorá sa do MMS/SMS hry SPOLUPRISTOLE zapojila fotom zachytávajúcim ich spoločné stolovanie s titulom „Dobré jedlo v dobrej rodine“. Rodinu výhercov MMS/SMS hry SPOLUPRISTOLE, ktorá získala víkendový pobyt v historickom sídle Kaštieľ Mojmírovce vylosovala Miroslava Bajaníková z Nadácie Orange. Srdečne gratulujeme!

Diskusie SPOLUPRISTOLE v rodičovských komunitách

V októbri a novembri 2009 Návrat v spolupráci s Úniou materských centier (a konkrétnymi materskými centrami: Bambuľkovo, Haliganda, Bambino, Mamioáza, Naše slniečka, Mamina) a rodinným centrom Kumakokra zorganizovali 7 facilitovaných diskusných stretnutí v rodičovských komunitách v Galante, Košiciach, Poprade, Zlatých Moravciach, Humennom, Banskej Bystrici a Žiline.

Téma spoločného rodinného stolovania dokonale korešpondovala s hlavnou otázkou novembrovej medzinárodnej konferencii Únie materských centier, ktorá znela „Ako chceme vychovávať naše deti?“ Na konferencii s názvom „Materské centrá ako Akadémie praktického rodičovstva“ zorganizoval Návrat v predpremiére projekciu Dokumentárneho happeningu SPOLUPRISTOLE. Dokument zožal veľký úspech, tlieskalo vyše 120 angažovaných rodičov z 9 krajín sveta. Tí sa vzápätí zapojili do ďalšieho z happeningov SPOLUPRISTOLE, ktorí sa konal 22. novembra 2009 v čase obeda na mieste konferencie – v hoteli Baník na Štrbskom plese.

Dlhodobá spolupráca s aktívnymi rodičmi prináša ovocie v neprehliadnuteľnej skutočnosti, že téma náhradného rodičovstva sa v týchto komunitách stáva trvale prítomnou, plne akceptovanou súčasťou rodičovského sveta. Pomaly, ale kontinuálne sa zvyšuje počet rodičov, ktorí nevynechajú ani jedno stretnutie, či diskusiu, ktorú Návrat organizuje.

Niektorí z nich začínajú opatrne prejavovať svoj záujem aj v osobnejšej rovine – počas diskusii SPOLUPRISTOLE na otázku, či by sa pri ich rodinnom stole našlo jedno voľné miesto pre opustené dieťa, významná časť rodičov odpovedala „áno“.

Zámerom realizátorov projektu SPOLUPRISTOLE je podporiť rozvoj rodinných foriem starostlivosti o ohrozené a opustené deti na Slovensku prostredníctvom aktivizovania potencionálnych náhradných rodičov a zcitlivovania rodičovskej verejnosti na potreby opustených detí.


Ďakujeme partnerom projektu!

Nadácia Orange, IKEABratislava

Mediálnym partnerom: .týždeň, STV, sme, rodinka

arrow-right
Infolinka

nielen o adopcii