Podporte
nás
3.6.2019

Po stopách Cypriána…

Keď sa povie „Cyprián“, mnohým možno napadne: bylinky, herbár, lietajúci stroj/krídla, legenda. Práve príbeh mnícha, ktorý v prírode a v prostredí, v ktorom žil, hľadal a nachádzal zdroje liečenia tela i duše, nás inšpiroval pri príprave tohtoročného jarného víkendového pobytu pre náhradné rodiny.

Vybrali sme sa teda „Po stopách Cypriána …“, aby sme sa s náhradnými rodičmi a prijatými deťmi zaoberali vzťahmi, ktoré sú liekom a tým, čo nám pomáha uzdravovať sa a čo nás posilňuje. Autentickosť  témy pobytu umocňovala skutočnosť, že sme celý víkend 24.-26. mája strávili v kúpeľoch Smerdžonka, ktoré sú priamo v prostredí pôsobenia tohto legendárneho mnícha z Červeného Kláštora, pod samotnými Tromi korunami týčiacimi sa nad kľukatým Dunajcom.

Samotná postava mnícha Cypriána (historicky reálneho i toho fiktívneho z filmu Legenda o lietajúcom Cypriánovi) nás istým spôsobom sprevádzala celým pobytom. Počas úvodného zoznamovacieho kolečka sme sa dozvedeli, ako by sa každá rodina postarala o nečakanú návštevu v podobe chorého, nevládneho a na duši uboleného pútnika Cypriána. Bolo príjemné počúvať, čo konkrétne by robil každý člen tej ktorej rodiny, aby sa tento cudzinec u nich cítil dobre. Takto pripravení a naladení na tému sme sa počas slnečnej soboty a nedele (po daždivom týždni) rozprávali o našich potrebách, o tom čo nám pomáha dostať sa do pohody a že je dôležité o tom rozprávať, o tom ako odkrývanie rôznych tabu pomáha liečiť naše rany i zranenia našich blízkych.

V spoločne strávenom čase rodiny vytvárali rodinný herbár z byliniek a rôznych prírodných materiálov, ktoré mali symbolizovať nejakú črtu či vlastnosť jednotlivých členov rodiny. Tiež zbierali a vyrábali bylinnú čajovú zmes pre svoju rodinu, podľa potrieb rodiny a jej jednotlivých členov. Tu je niekoľko receptov a dobrých tipov …:

„… jahoda aby bolo sladko, nezábudka aby sme nezabúdali, …“

„… púpava na hrdlo, sedmokráska na vlasy a pleť, modráčik na smútok, štvorlístok na šťastie, divá mrkva na dobrý zrak, skorocel na rany, bylina na upokojenie.“

„… pečený čaj, čo je nejaká zmes ovocia na energiu. Medovka na upokojenie resp. uspanie. Materina dúška na starostlivosť, lebo v každej rodine by mala byť mater – duša rodiny a materina dúška je taká malá duška. Levanduľa na dobrú náladu a proti bolesti. Nakoniec pár takých korienkov, to je taký rodinný čaj šaraticovník, po ktorého požití sa vám akékoľvek problémy budú zdať bezvýznamné a všetko sa usporiada tak ako má byť.“

„… púpavu aby sme neboli smutní, zázvor nám vylieči telo a ochráni nás pred chorobami, medovka nás upokojí a budeme dobre spať, žihľava aby sme neboli na seba prchkí, borovnice nám urobia dobre na brucho, tulipán na lásku.“

Samozrejme, nechýbali ani športové, tvorivé a rôzne rekreačné aktivity v príjemnom prostredí kúpeľov, premietanie filmov a rozprávok či diskotéka. Sobotné popoludnie mohli rodiny využiť na spoločnú prechádzku a spoznávanie prostredia Červeného Kláštora, ale aj na uplatnenie svojho občianskeho práva v prebiehajúcich eurovoľbách.

Veríme, že rodiny odchádzali domov posilnené, že sa im spoločne podarilo identifikovať zdroje, ktoré im môžu pomôcť zvládať ťažké chvíle a prajeme im, aby z nich dokázali vždy čerpať.

Ďakujeme členom personálu kúpeľov Smerdžonka, ktorí svojou ústretovosťou, trpezlivosťou a starostlivosťou o naše potreby prispeli k celkovej pohode počas pobytu.

Pobyt sa uskutočnil vďaka podpore:

arrow-right
Infolinka

nielen o adopcii