Podporte
nás
Peter Fudaly
8.6.2017

Objavovanie životnej histórie… správa z pobytu

V príjemnom prostredí Silickej Planiny s nami prežilo 11 náhradných rodín tri slnečné dni naplnené oddychom, spoločnými aktivitami, objavovaním krás Národného parku Slovenský Kras, ale hlavne uvažovaním nad tým, „odkiaľ kráčam a kam idem?“.

pobyt ziv.historia1

Premýšľaním o vlastných koreňoch a zdieľaním svojej životnej histórie si mohli rodičia uvedomiť, aké dôležité je spolu s prijatými deťmi objavovať ich životné príbehy. Nevyhnutnosť venovať sa životnej ceste detí odráža aj výrok náhradnej mamy: „Uvedomila som si, že to je pre moje dieťa otázka prežitia!“

Vďaka vzájomnému odovzdávaniu si skúseností sa rodičia mohli inšpirovať a získať overené tipy na sprevádzanie dieťaťa pri spracovávaní jeho životnej histórie.

pobyt ziv.historia0

Deti si pobyt užívali po celý čas. O ich zábavu sa postarali športové súťaže, trhanie lesných jahôd počas prechádzky lesom, tvorivé dielne, večerné outdoorové kino, k tomu velikánska lúka na vyjašenie, nanuky v mraziacom boxe, a to všetko so starými, ale aj s novými kamarátmi. 

Detský smiech a bosé nôžky v piesku či v tráve nás sprevádzali každý deň. Radostné chvíle sa striedali, prirodzene aj s chvíľami vážnejšími. V týchto momentoch sme sa spolu s deťmi ponárali do skladania čriepkov ich životnej histórie.

pobyt ziv.historia4

Veríme, že skúsenosť, ktorú rodiny na pobyte prežili bude zdrojom sily a podnetov pre zvládnutie ich budúcnosti. Povzbudením nám je vyjadrenie jednej z náhradných rodín: „Bola to dovolenka, s akou sme ani nerátali! Konečne sme sa zastavili, prehodnotili priority, zhodili zo seba doslova bremená a s novou chuťou a nádejou vyštartovali vpred!“

Ďakujeme všetkým účastníkom pobytu.

Peter Fudaly, špeciálny pedagóg v Centre Návrat Prešov

Pobyt bol zorganizovaný vďaka podpore Nadácie Slovenskej sporiteľne:

SLSPNadacia
arrow-right
Infolinka

nielen o adopcii