Podporte
nás
Mária Brezániová
28.5.2019

Májový pobyt pre náhradné rodiny

V dňoch 17. -19 .5.2019 sa v Belušských Slatinách v Rodinkove uskutočnil pobyt pre náhradné rodiny. Bol iný ako zvyčajne, nielen počtom účastníkov – 96, ale najmä obsahom.  Zorganizovali sme ho v spolupráci s OZ Tilia. Niesol sa v kresťanskom duchu, počas celého pobytu mali rodičia možnosť porozprávať sa s kňazom Jožkom Možiešikom, zúčastniť sa svätej omše alebo spovede.

„Viem si predstaviť, že Návrat sa má prevažne asi orientovať profesionálne, ale myslím, že mierny rozmer duchovna na tomto pobyte poodkryl ďalšie pohľady na riešenie problémov tam, kde už logika nefunguje. Podľa mňa si tam na svoje prišli aj hlbšie veriaci, a zároveň nič z duchovných aktivít nebolo vnucované tým, ktorí to majú poukladané trochu inak. Ono tam, kde zlyháva ľudská snaha, tam už okrem viery a nádeje veľa neostáva. Dobre mi padlo, že som si to mohol pripomenúť,“ komentoval kombináciu odbornosti a duchovna náhradný otec. A iná účastníčka nám napísala: „Bolo super, že to bol duchovný víkend, lebo takého sa veľa nedeje že by bolo niečo takto fajne skombinované.“

S Markom Roháčkom sme sa zamýšľali nad tým, ako sami seba vidíme, ako vidíme tento svet a ako viera v Boha pomáha/nepomáha náhradným rodičom.

Mária Tiňová nám priblížila ako funguje náš mozog a čo môžeme robiť lepšie pre upokojenie traumatizovaných detí.

Kňaz Vladimír Kutiš sa s nami zamýšľal nad tým, aké výzvy v živote máme ako deti, tínedžeri a dospelí a čo sa dá urobiť pre ich zvládanie.

Ďalšia mama sa podelila o svoju skúsenosť: „Moja osobná spätná väzba je taká, že mne víkend veľmi pomohol. Pomohol načerpať silu, stretnúť priateľov a hlavne mať čas chvíľu zamyslieť sa nad životom bez detí J. Po spojení duchovna a náhradného rodičovstva som dávno túžila.

Ešte keď sme mali len prvého syna, tak som získala negatívnu skúsenosť od kňaza pri spovedi, celé tie roky som sa preto vyhýbala téme náhradného rodičovstva pred kňazom. Cítila som sa nepochopená. Ale minulý rok po jednej omši som bola veľmi šťastná a vďačná, že niekto chápe aj toto prepojenie a dáva nádej.“ 

Za všetkých  chceme poďakovať  Rodinkovu za prijatie, za ich dobrovoľníkov, ktorí sa o nás starali, aby sme mali čo jesť a mali sme všetko čisté a nachystané. Vďaka patrí aj OZ Tilia a ich skvelému tímu dobrovoľníkov a v neposlednom rade aj našim dobrovoľníkom.

„Čo sa týka detí vsetky 3 boli nadšené, Jakubko to vyhlásil za najlepší pobyt zo všetkých a Simonka má veľký zážitok z čarovania na omši. Áno, ten väčší priestor na zdieľanie a rozhovory určite chýbal a určite by ho bolo treba viac, ale času bolo málo… Osobne si myslím, že najväčší problém je, že je to len víkendovka,“ zhrnula dojmy jedna z náhradných mamín.

Ďakujeme tímu odborníkov a kňazom, ktorí nás sprevádzali vrodičovskej skupine!

Sme vďační za všetky spätné väzby, pozitívne, ktoré nás potešili  a kritické, ktoré nám pomáhajú urobiť to nabudúce viac podľa potrieb rodičov a detí.

Mária Brezániová,
Centrum Návrat v Žiline

arrow-right
Infolinka

nielen o adopcii