Podporte
nás
Irenka Masárová
6.7.2021

Spolu sme silnejší – správa z pobytu

Víkend 25. – 27. jún 2021 patril v hoteli Lomnistá v Jasení

Máme za sebou pobyt s biologickými rodinami, ktorý bol pre každého z nás veľmi obohacujúci. Naším cieľom bolo, aby rodiny strávili spolu plnohodnotne čas, aby sa viac zblížili v rámci rodiny i s inými podobnými rodinami, aby nadobudli nové skúsenosti i zručnosti. Zároveň sme podporovali vzťahy v rodine aj oddychovou formou zábavy. Hotel a aj prostredie mali svoje čaro, nakoľko je situovaný v krásnej prírode. Zavítalo sem s nami 7 rodín. Niektoré boli z Banskej Bystrice, iné z okolia a jedna dokonca až z Lovinobane. Najpočetnejšia rodinka bola 6-členná a to ešte chýbal ocino, ktorý pracoval. Najmladší účastník práve v mesiaci jún dovŕšil prvý rôčik svojho života. Najstarší detský či už tínedžerský člen mal 13. V rodičovskej skupine sme diskutovali o tom, ako rodičia reagujú na svoje deti, keď plačú, či hnevajú sa. V modelových situáciách sme hľadali námety, ako v náročných situáciách reagovať, ako byť „dosť dobrým rodičom.“ Každej rodine sme ponúkli aj individuálne poradenstvo, ktoré skoro všetci využili.

Pri programe pre deti sme mysleli aj na tých starších, ktorí obľubujú loptové hry a jedna dievčina sa dokonca venovala fotografovaniu. Nielen deti, ale aj rodičia si prišli na svoje a zažili veľa zábavy pri rôznych hrách. Aktivitami sme podporili nielen zručnosti u detí či fyzickú silu, ale aj kreativitu a zmysel pre humor, ktorý na pobyte chýbať samozrejme nemohol. Celé rodiny spoločne napríklad vyrábali tašky pre seba, či erb ich rodinky. Zdalo sa nám, že najviac si dospeláci užili tanečné hry.

Od niektorých rodičov sme počuli: „vrátili sme sa späť do detstva“ či „konečne sme spolu niekde ako rodina a je o nás postarané“. Veľmi radi sme počuli zo strany rodičov, že sa deti zabavili a spolu s nimi aj rodičia.

Na záver bolo milé aj to, keď jeden muž vyjadril: „Som rád, že sa aj moja žena zabavila“. Pre niekoho to bola aj „oddychovka spojená so zábavou“, niekto si zas povedal, že je vďačný za pobyt, či jedna mamina zhodnotila: „som hrdá na seba, že zvládam sama svoje deti, aj keď sa otec nezúčastnil“. No najkrajšie pre nás bolo počuť: „Nejdeme domov, chceme byť tu!“

Táto veta nám krásne vystihla to, že sa im na pobyte s nami úprimne páčilo, že program bol využitý na plno. Úprimne sa už teraz veľmi tešíme na ďalšiu spoločnú akciu s rodinkami.

Ďakujeme za odbornú pomoc na pobyte našej laickej poradkyni Hanke Odzganovej a dobrovoľníčkam, ktoré nielen počas roka pravidelne pomáhajú v niektorých rodinách, ale boli nadšené z ponuky byť s nami aj na pobyte. Tím viedol Marek Berky a asistovala mu Irenka Masárová.

Irenka Masárová,
asistentka sociálnej práce, Centrum Návrat Banská Bystrica

Víkendový pobyt sme realizovali vďaka podpore Unicredit Foundation.

arrow-right
Infolinka

nielen o adopcii