Podporte
nás
mama Tatiana Bačanová
3.10.2015

Hrou sa k nám dieťa pripútava – správa z pobytu

Zážitkový víkendový pobyt v Selciach.

Jeseň už začala sfarbovať listy stromov, vzduch bol nasýtený vôňou lesa, keď sme hľadali miesto stretnutia v okolitých horách pri Banskej Bystrici. Na konci cesty sme uvideli penzión na kopci v prekrásnom náručí hôr. Selce – Čachovo. Priznám sa, nevedeli sme s manželom, čo nás čaká, prvýkrát sme sa rozhodli zúčastniť sa takéhoto zážitkového pobytu s naším synom. Srdečne nás privítala pani Mgr. Eva Teťáková z občianskeho združenia Návrat v Banskej Bystrici. Postupne sme sa zvítali aj s ostatnými členkami návraťáckeho tímu, s ostatnými rodinami pozvanými na toto stretnutie.

Nuž najprv sme si len obzerali jeden druhého a naše deti tiež skúšali komunikovať medzi sebou. Tak sme zistili, že sa tu zišla veselá kopa ľudí s dobrým srdiečkom a ochotou pomáhať a postarať sa o tých najmenších. A nielen o tých drobcov. Veľká väčšina adoptívnych či pestúnskych rodičov nemala skúsenosti s biologickým dieťaťom a s tým, že čo so sebou rodičovstvo prináša nie sú len radosti, ale aj starosti. Každý rád privíta dobre mienené rady od odborníkov. A terapeutické hry, ktoré sme si odskúšali na spoločných stretnutiach s našimi deťmi nás utvrdili v tom, že na hru nikdy zabúdať nemáme a že práve hrou sa dieťa k nám pripútava, hrou sa učí, hra mu pomáha prekonať problémy, ktoré v sebe nesie.

Pri spoločných stretnutiach bez detí sme sa utvrdili v tom, že všetko so všetkým súvisí, že keď dieťa nemá naplnené svoje potreby, nemôže sa dostať zo siete pavučín, ktoré ho zväzujú, aby sa na tomto svete a v novej rodine mohlo cítiť dobre a spokojne. Boli to precítené stretnutia, nie raz sa v očiach objavili aj slzy a dojatie, veď každý z nás chce pre deti urobiť aj nemožné.

Z príjemného pobytu sme si odnášali nielen pekné zážitky, ale aj povzbudenie do ďalšieho života, že to s našimi deťmi zvládneme. Ďakujeme všetkým, ktorí nás touto cestou sprevádzajú.

Tatiana Bačanová,
mama 

Pobyt sme realizovali v rámci projektu Detstvo potrebuje hru, ktorý podporuje Nadácia Orange a s finančnou podporou Stredoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a.s. Pre 8 rodin z banskobystrického regiónu bol tento pobyt pokračovaním odborných individuálnych služieb v rámci projektu Živá voda pre rodinu, podporeného Stredoslovenskou vodárenskou prevádzkovou spoločnosťou.

arrow-right
Infolinka

nielen o adopcii