Danka Žilinčíková
24.10.2015

Detstvo potrebuje hru

Presne tak ako píšeme. Nič nové pod slnkom, my iba pokračujeme druhou časťou trilógie o tom, že detstvo potrebuje rozprávku, hru a smiech. Minulý rok vznikla originálna web stránka rozpravka.navrat.sk, ktorá prináša terapeutické a motivačné príbehy. Viedli sme diskusie o tejto téme (na festivale Pohoda a v kníhkupectve Artforum a happeningy o dôležitosti rozprávky pre dieťa (fotogaléria). Okrem toho sme poskytli poradenské a terapeutické služby 300 adoptívnym a pestúnskym rodinám.

Tento rok pokračujeme v spolupráci s Nadáciou Orange, ktorá podporila druhý rok trilógie s názvom Detstvo potrebuje HRU.

Súčasťou tohto ročníka je komunikácia s bežnými rodičmi a verejnosťou. Patrí k nej aj vytvorenie informačnej webstránky o hre ako takej a o terapeutickej hre: hra.navrat.sk. Rodičia na nej nájdu niečo o tom, prečo je hranie sa s dieťaťom dôležité, dostanú tipy na dobré stolové hry, ktoré môžu rozvíjať vzťahy a komunikáciu v rodine, videá ako sa stať ihriskom pre svoje dieťa, niečo o hrách, ktoré liečia a veľa iného.

Stretli sme sa s množstvom ľudí na happeningoch a diskusiách k tejto téme (napr. na Festivale Bažant Pohoda). Pre rodičov sme pripravili aj veľmi praktické prekvapenie, ktoré si dokonca môžu obliecť a myslíme si, že im bude sedieť, pretože je úúúúúplne podľa poslednej módy! – tričko TATABLET pre každého tata a PESTUJ pre každú mamu, ktorí si chcú viac užiť vzájomný dotyk s dieťaťom.

Aby vám ponúkli ešte trochu inšpirácie k domácim hrám s deťmi, ktoré majú potenciál prehlbovať váš vzťah, uľahčovať komunikáciu a niekedy aj liečiť, pripravili sme v spolupráci s Tiborom Hujdičom alias pánom Mrkvičkom sériu videonávodov Rodič ako detské ihrisko a v našich centrách je dostupná aj Tiborova knižočka Ako sa stať detským ihriskom, kde sú hry radené podľa veku detí a podľa oblasti rozvoja dieťaťa na ktorú sa zameriavajú.

Naši klienti – náhradní rodičia, sa stretnú s touto témou na víkendových poradensko-terapeutických pobytoch, ktoré chystajú jednotlivé Centrá Návrat alebo v rámci individuálnych či skupinových poradenských, vzdelávacích a terapeutických služieb.

Počas roku 2014 sa aj vďaka tomuto projektu môžu ďalší náhradní rodičia spolu so svojimi deťmi stretnúť v priestoroch Návratu napr. s pieskom a pieskoviskom, so špeciálne rozostavanými hračkami a zvláštnymi zadaniami hry, ktorá môže byť liečivou, s terapeutickými hrami, ktoré pomáhajú pri poruchách vzťahovej väzby/pripútania a s mnohými ďaľšími.

Detstvo potrebuje HRU je i nie je názov projektu. Je pre nás hlavne spôsobom ako dať najavo v čo veríme, čo si ctíme a na čom pracujeme. Preto k nemu pridávame zátvorku so slovom (každé) Detstvo potrebuje HRU. Tento slogan je spojený s rodičovstvom, s obrovskou a zodpovednou rolou rodiča, ktorého (každé) dieťa volá hrať sa alebo ktorý hru s dieťaťom sám iniciuje.

„Pre nás v Návrate je tento projekt opäť premýšľaním o význame vzťahu medzi rodičom a dieťaťom a o efektívnej a citlivej pomoci deťom, ktoré hrou dávajú vedieť o svojich boľačkách na duši.“

Dana Žilinčíková, koordinátorka projektu

Poznámka:

Ozaj, chce sa vaše dieťa „zase“ hrať? Pre všetkých „zúfalých“ rodičov sme vytvorili malú pomôcku – leták o hre. Ak už neviete „kam z konopí“, prečítajte si ho, veríme, že vás povzbudí.

Projekt Detstvo potrebuje HRU realizujeme v partnerstve s Nadáciou Orange. Ďakujeme.

arrow-right
Infolinka

nielen o adopcii