Podporte
nás
Soňa Očkášová
14.7.2022

Pohodový workshop Rodič v pohode

Na festivale Pohoda 2022 sme boli s workshopom Rodič v pohode. V sobotu 9.7. o 17.00 vo Family parku sme sa v zostave Zuzana Nováková a Soňa Očkášová z bratislavského centra Návrat stretli s rodičmi a deťmi, návštevníkmi festivalu, aby sme spolu strávili čas pri rozhovore a hre. Popri hlinárskom, ľanovom a montessori workshope sme boli ďalšou dobrou možnosťou pre rodičov, ako zabaviť seba aj deti v detskom stane na festivale.

Prvú polhodinku sme strávili debatou o rodičovstve. Hovorili sme o tom, ako byť „dosť dobrý rodič“, aké dôležité je láskyplným zaobchádzaním a starostlivosťou v bábätkovskom veku vyzbrojiť dieťa vnútorným pocitom bezpečia, no budovať u neho postupne aj odolnosť. Inšpirovaní D. Winnicotom, teóriou vzťahovej väzby a prácou s rodinami vieme, že ako dieťa rastie, potrebuje zažiť skúsenosť, že nemôže dostať všetko hneď a byť okamžite uspokojený. Rodičov sme sa pýtali, či vnímajú, že sú dosť dobrými rodičmi a či si trúfnu deti občas aj frustrovať, napríklad aby naplnili vlastné potreby. Debatovali sme aj o tom, že keď je spokojný rodič, je spokojná celá rodina. Rodičia medzi sebou zdieľali, čo ich dostáva do pohody, ako si dopĺňajú vlastnú zásobáreň energie, čo ich teší. Dozvedeli sme sa, že spokojnosť dieťaťa je pre viacerých z nich hlavný zmysel ich rodičovstva, hlavne kým sú deti malé. Podporili sme ich, aby si „dovolili“ oddych, pohodu a vystriedali sa, keď je ich zásoba energie znížená.

V druhej časti workshopu sme rodičom predstavili interaktívne hry podporujúce vzťah medzi rodičom a dieťaťom, inšpirované dotykovou terapiou, Theraplay a knihou Rodič ako detské ihrisko z dielne Návratu. Na našej 7-ročnej „asistentke“ Táničke sme predviedli dotykové hry – sadenie záhradky na chrbte a tvárovú masáž pierkom. Na rad prišli aj akčnejšie hry, ako fúrik a dvojnohý tanec a malou improvizáciou bola hra na kliešťa, ktorý sa v podobe detského telíčka prisaje k nič netušiacemu okoloidúcemu turistovi – rodičovi.

Vzájomné prepojenia medzi rodičmi a deťmi dotykom, pohľadom do očí, ale aj spoločný smiech boli tým najlepším výsledkom našej spoločnej práce počas workshopu.

Soňa Očkášová,
psychologička z Centra Návrat v Bratislave

arrow-right
Infolinka

nielen o adopcii