16.2.2016

„Pichľavé“ dieťa

Janko vyrastal s ockom a starou mamou. Ale starostlivosť o neho vždy nezvládali a tak bol nejaký čas v detskom domove. Potom sa znova vrátil k starej mame, ale ona sa musela starať nielen o vnuka ale aj o jeho otca – svojho syna. A nejako na to nestačila. Keď znova hrozilo, že bude musieť odísť do detského domova, manželia v susedstve, ktorí sa s Jankom niekedy stretávali a občas jeho starej mame pomáhali, urobili zásadné rozhodnutie. Stali sa NÁHRADNÝMI RODIČMI.

Janka sa priniesli domov iba v tom, čo mal na sebe. Žiadne kufre a tašky. Aspoň nie tie viditeľné. Priniesol si ale kufre a batohy plné zranení, ktoré zažil.


Také poslušné a citlivé dieťa by chcel každý! Janko poslúchal na slovo. Tak to často robia deti, ktoré majú strach, priam úzkosť, že keď niečo porušia, rodičia ich nebudú mať radi, budú kričať, ublížia im. Nie je to prejav poslušnosti a zrelosti, práve naopak.


Pre Janka bolo všetko nové a nepoznané. Ako to, že na neho nekričali, ani keď rozbil pohár? Ako to, že sú na neho dobrí? Ako si môže byť istý, že títo ho už neopustia?


To, čo je pre väčšinu rodičov ťažké a nevedia to prijať – detský vzdor – Jankovi pestúni skoro oslavovali. Jeho vzdor znamenal, že začína byť dieťaťom. Vyplavovala sa z neho postupne agresivita, strach, nočné mory, prieberčivosť v jedlách. Nazývali to „pichľavosť“.


S jeho pestúnmi sme prešli dlhú cestu. Jej súčasťou boli aj stretnutia pri Sandplay terapii. Janko o svojich pocitoch nevedel dobre rozprávať. Ale vedel veľmi dobre znázorniť svoje pocity, strachy, vzťahy k ľuďom pomocou figúrok v piesku. A naša terapeutka ich vedela prečítať a vysvetliť rodičom. A Janko nezostal len pritom. Neskôr dovolil pomocou Sandplay nakuknúť aj do jeho potrieb, túžob a snov. A tak sme sa nielen my, ale hlavne jeho rodičia dozvedeli veľa vecí, ktoré im pomohli tvoriť Jankovi svet, v ktorom sa cíti bezpečne a už sa nepotrebuje brániť a „pichať“.

Tento svet tvoria aj vďaka všetkým vám, ktorí podporujete naše služby pre rodiny.

Sandplay terapiu môžeme robiť aj vďaka darcom z Dobrej krajiny.

arrow-right
Infolinka

nielen o adopcii