Podporte
nás
Alena Molčanová, Adriana Krotká
14.3.2018

Keď budeš počúvať ty mňa, budem počúvať ja teba

Denne v práci hovoríme s deťmi o ťažších témach z ich životov. Naše kolegyne sa podelili o to, ako im pritom pomáha tzv. komunikačná bednička. 

Keď budeš počúvať ty mňa, budem počúvať ja teba. Výstižný názov pre film, v ktorom jeho tvorcovia zachytili víkendové stretnutie s deťmi rôzneho veku, s rôznymi starosťami i radosťami či rôznymi ťažkosťami. No predsa komunikujúcimi. Záležalo len na spôsobe a chcení sa s deťmi rozprávať a vypočuť si čo potrebujú. 

Tento film ma oslovil a oslovila ma aj comunicrate alebo komunikačná bedňa: podnetná, zaujímavá, nápaditá, farebná, podnecujúca, inšpirujúca, uvoľňujúca, plná tvorivých i hrových možností pre dieťa, ale i pre terapeuta a pre kohokoľvek, kto sa potrebuje priblížiť k dieťaťu. Prihovoriť sa mu, zaujať ho, rozveseliť, otvoriť ľahšie či ťažšie, bežne samozrejmé, ale aj bolestné veci, témy. O rodičoch, súrodencoch, kamarátoch, ale aj o pocitoch, krivdách, túžbach.

Mať takúto bedničku vždy po ruke, kdekoľvek som/ste/ by bolo úžasné. A možno aj vo chvíľach, kedy si myslíte, že ju nepotrebujete, že to zvládnete v pohode bez nej, sami. Lebo, ak si ju dieťa všimne, priblížite sa k nemu oveľa viac, oveľa viac ako ste vôbec dúfali. Samozrejme za predpokladu, že hru dieťaťa s podnetovými vecami viete čítať ale niekedy prekvapivo aj vtedy, ak v tom nie ste dobrý, len sa sústredíte na svoju prácu a na dieťa – čo hovorí, čo robí. Ak sa vyskytne okamžik zastavenia, vášho alebo dieťaťa, a to z rôzneho dôvodu. Komunikačná bedňa je niečím, čo pomáha zabezpečiť plynulý alebo ľahší prechod alebo vyplní prázdne miesto, keď neviete čo ďalej a dieťa sa jednoducho len hrá.

Deti si ani neuvedomia čo všetko hrou povedia a vyjadria ale my dospelí už
vieme čo to znamená. Je úžasné, keď vieme čo s tým, ako im pomôcť. Hrové podnety sú zároveň nástroj, ktorý úžasne pomáha nám dospelým. Uľahčuje nám prístup k dieťaťu, uľahčuje a zrýchľuje nám prácu, pomáha nadviazať i udržať vzťah. Umožňuje počuť to, čo nám dieťa chce či potrebuje zdeliť, aby sme pomohli.

Comunicrate – komunikačný bedňa poskytuje široké možnosti zvlášť pre ľudí zorientovaných v diagnostikách a terapiách. Ľudí citlivých pre potreby iných ľudí, počúvajúcich, pozorne pozorujúcich, trpezlivých a súcitných. Je to nástroj, ktorý nás učí a scitlivuje na dieťa a jeho prežívanie. Núti nás byť viac samými sebou, byť viac dieťaťom v sebe. Učí nás sa deťom priblížiť cez vzájomné strety pohľadov, úsmevov ale i smiech, plač, strach.

Naučiť sa ju nosiť a využiť, aj keď tam deti nebudú, a možno budú, alebo ju možno využijeme i pri dospelých a možno si nás zapamätajú ako tých, s ktorými sa dá porozprávať, pohrať, pri ktorých nebude krik, nebude nátlak. Ke tým najdôležitejším, čo sa bude diať, bude, že budú počúvaní a budú počúvať.

Alena Molčanová a Adriana Krotká
Centrum Návrat Prešov

arrow-right
Infolinka

nielen o adopcii