Podporte
nás

Dobry den,s partnerom by sme si chceli osvojit dieta. Nezijeme na Slovensku, dlhodobo zijeme v zahranici, aj ked obaja mame trvale bydliska stale na Slovensku, neplanujeme sa v najblizsom obdobi domov vratit. Vedeli by ste nam poradit ake su moznosti adopcie alebo pripadne aj inej nahradnej rodicovskej starostlivosti pre Slovakov dlhodobo zijucich v zahranici? Rozumieme, ze sucastou adopcneho procesu je povinna priprava na nahradne rodicovstvo, ale nase moznosti fyzickych navstev pripravy budu znacne limitovane. Mame vobec nadej na osvojenia dietatka?

Dobrý deň,

pokiaľ ide o osvojenie, podľa našej legislatívy nie je rozhodujúci trvalý pobyt, ale obvyklý pobyt.  Preto ak máte záujem o osvojenie/adopciu dieťatka, musíte si o ňu požiadať v krajine, v ktorej žijete, a splniť predpoklady, podľa predpisov danej krajiny. Ak by ste mali záujem o osvojenie dieťatka zo Slovenska, nakoľko máte obvyklý pobyt v zahraničí, jedná sa o medzištátne osvojenie. Preto sa v tomto prípade obráťte na Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí (www.cipc.sk).

Vo Vašej otázke zároveň udávate, že máte záujem osvojiť si dieťa s partnerom. Ak parnerom nazývate svojho manžela, je to v poriadku. Podľa našich predpisov si však partneri, v zmysle druh a družka, nemôžu osvojiť dieťa. Osvojiť dieťa si u nás môže iba manželský pár a vo výnimočných prípadoch, ak je to v záujme dieťaťa, jednotlivec. Tak Vás upozorňujem ešte aj na túto skutočnosť. Nech všetko dobre dopadne!

Iveta Keblušková

Infolinka

nielen o adopcii