Podporte
nás
2.7.2021

Aj aktívne a živé dieťa sa môže naučiť rešpektovať hranice

Prečítajte si skúsenosť našej klientky s filiálnou terapiou.

Mám v pestúnstve chlapca, v septembri bude mať 4 roky. Je veľmi aktívny, živý. Je u mňa od 2,5 roka a v domácnosti sme len my dvaja. Čiže musím byť aj na mojkanie a hranie a aj na rázne áno, či nie 🙂

O filiálnej terapii som prvýkrát počula na stretnutí malkáčov v čase, keď som ešte Lacka v náhradnej starostlivosti nemala, ale išla som sa pozrieť a jedna mamička o tejto terapii niečo načrtla. Už vtedy ma to zaujalo.

Začali sme s ňou minulý rok, to mal Lacko 3 roky. Dôvodom bolo práve to, že je taký akčný a je potrebné, aby vedel akceptovať hranice. Som veľmi rada, že sme sa na to dali, pretože odvtedy ako sme začali, sa postupne vynorili nové výzvy, ktoré nám práve využívanie toho, čo sme sa naučili, pomohlo.


Princípy filiálnej terapie uplatňujeme už 9. mesiac a ja si pochvaľujem. Dozvedela som sa tu, ako správne zadávať hranice. Ako dieťaťu prejaviť empatiu a naučiť ho nebyť závislý od pochvaly druhých, aby sa vedel oceniť aj sám a aj čo robiť, ak hranice prekračuje. A tiež ako ho naučiť, aby bol zodpovedný za vlastný výber. A samozrejme toto všetko uplatňovať v bežnom živote.


Výsledky, ktoré ja vidím sú, že Laci sa posilňuje v sebakontrole (napr. vďaka fil. terapii sme si veľmi rýchlo poradili s jačaním, aby si vydobil svoje a v mnohých iných nežiadúcich formách správania).


Tiež je veľmi pozitívne, že sa vie ohodnotiť a je hrdý sám na seba, ak niečo dosiahne a podporuje to jeho sebavedomie.
Dokonca i viacerí ľudia z nášho okolia, ktorí si všimli zmenu za ten rok, čo sme spolu, ocenili kus práce, ktorú už máme za sebou.


Využívanie prvkov filiálnej terapie sa učí uplatňovať hrou a následne i do bežného života, čiže je to ľahko pochopiteľné. Na každom stretnutí sa naučíme niečo nové, čo následne aplikujeme v hre a potom i mimo nej. 


Za mňa osobne veľké ďakujem lektorkám a maminám zo skupinky, že sú výborná podporná partia 🙂

Mama Janka

Viac sa o filiálnej terapii dočítate v našom článku.

arrow-right
Infolinka

nielen o adopcii