Návrat, občianske združenie

jediný domov pre dieťa je rodina

Otázky podľa kategórii

Profesionálne rodičovstvo
Otvoriť všetko Zatvoriť všetko
 • Dobrý deň, prosím Vás o informáciu, kedy a kde bude najbližší tréning pre budúcich profesionálnych rodičov? Ďakujem. S.

  26 apríl 2020

  Dobrý deň,

  kurz prípravy na profesionálne rodičovstvo prebieha v Návrate pobytovou formou.

  Akreditovaný kurz prípravy na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti organizujeme  spoločne pre záujemcov z celého Slovenska, najčastejšie je to v Terchovej (okres Žilina). 

   

  Celkový počet hodín prípravy je 60. Pri príprave ide spravidla o 2 pobyty (prvý obsahuje 40 hodín vzdelávania, druhý 15 hodín vzdelávania), v období medzi pobytmi je potrebné absolvovať 5 hodín individuálnej prípravy. 

   

  Tréning s vzdelávaním profesionálnych rodičov bol plánovaný na apríl 2020, museli sme ho však odložiť kvôli mimoriadnej situácii v súvislosti s pandémiou. 

  Sledujte prosím našu stránku, kde bude zverejnený nový termín kurzu, prípadne sa ako potenciálni uchádzači zaevidujte na adrese eva.tetakova@navrat.sk – administrátorom prípravy je kolegyňa Mgr. Eva Teťáková. Pošle Vám pozvánku na kurz, keď bude stanovený termín, prípadne Vám poskytne ďalšie informácie ohľadom tréningu profesionálnych rodičov.

   

  Všetko dobré Vám prajem

  Eva Stanková

  špeciálny pedagóg, Centrum Návrat Žilina

 • Dobry den, rada by som vedela, ci mozem ako profi rodic mat dieta az do jeho dospelosti, ak nebude zverene do pestunskej ani na adopciu.

  26 február 2020

  Dobrý deň,

  umiestnenie dieťaťa v profesionálnej rodine je teoreticky možné až do dosiahnutia plnoletosti dieťaťa (aj dlhšie).  Do úvahy je však potrebné vziať viacero okolností:

   

  Dieťa je aj v prípade, že starostlivosť oň prebieha v profesionálnej rodine, umiestnené v Centre pre deti a rodinu (nový názov pre niekdajšie detské domovy) na základe tzv. pobytového opatrenia súdu.

  Toto opatrenie môže byť časovo obmedzené - súd stanovil obdobie platnosti (dĺžku pobytu), alebo častejšie – je časovo neobmedzené. V takom prípade sa výkon opatrenia súdu končí z rôznych dôvodov - dosiahnutím plnoletosti dieťaťa, alebo umiestnením dieťaťa do pestúnstva, NOS, do starostlivosti budúcich osvojiteľov, rozhodnutím súdu o zrušení pobytového opatrenia  a pod.

  Preto v profesionálnej rodine môže byť dieťa dovtedy, kým je umiestnené v CDR, teda to môže byť v mnohých prípadoch až do jeho plnoletosti (a tu je ešte možnosť ďalšieho predĺženia do osamostatnenia sa dieťaťa).

   

  Umiestnenie dieťaťa v profesionálnej rodine má mať prednosť pred skupinovou formou v CDR. V praxi však kapacita CDR neumožňuje umiestnenie všetkých detí v profesionálnych rodinách až do veku plnoletosti. Zo zákona majú prednosť deti do 6 rokov – tieto musia byť umiestnené v profesionálnych rodinách, preto CDR často uprednostňuje umiestnenie menších detí v profesionálnej rodine a ak nie je v CDR zamestnaných dostatok profesionálnych rodín, staršie deti sú v skupine.

   

  V prvom rade je však potrebné o tomto komunikovať s CDR, s ktorým máte ako profesionálny rodič uzatvorený pracovný pomer v zmysle Zákonníka práce.  Ako som uviedla, zákon zotrvanie dieťaťa v profirodine do času plnoletosti umožňuje (resp. odporúča), ale reálne to nie je vždy možné. Riešenie závisí od postoja a možností CDR, v ktorom má dieťa pobyt.

  Verím, že sa Vám to v spolupráci s CDR podarí doriešiť v prospech dieťaťa tak, aby mohlo byť v rodine čo najdlhšie.

   

  S pozdravom

  Eva Stanková

  špeciálny pedagóg, Centrum Návrat Žilina

 • Dobrý deň, chcela by som sa spýtať kedy a kde sa bude tento rok konať kurz profesionálneho rodičovstva v okolí Košíc. Ja som z okresu Trebišov. Dakujem za odpoveď.

  7 marec 2020

  Dobrý deň,

  kurz prípravy na profesionálne rodičovstvo prebieha v Návrate pobytovou formou.

  Akreditovaný kurz prípravy na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti organizujeme  spoločne pre záujemcov z celého Slovenska, najčastejšie je to v Terchovej (okres Žilina). V regióne, ktorý uvádzate, takéto tréningy naša organizácia v súčasnosti nerealizuje.

   

  Celkový počet hodín prípravy je 60. Pri príprave ide spravidla o 2 pobyty (prvý obsahuje 40 hodín vzdelávania, druhý 15 hodín vzdelávania), v období medzi pobytmi je potrebné absolvovať 5 hodín individuálnej prípravy - individuálne stretnutia by ste mohli absolvovať v Centre Návrat Prešov.

  Pripomínam, že manžel/ka účastníka alebo účastníčky tréningu sa musí podľa zákona zúčastniť 21 hodín tréningu. Ak sa tréningu chce zúčastniť vychovávateľ alebo člen odborného tímu z CDR, ktorý má minimálne 3 roky nepretržitej praxe, tiež povinne absolvuje 21 hodín tréningu.

   

  Tréning s vzdelávaním profesionálnych rodičov bol plánovaný na apríl 2020, museli sme ho však odložiť kvôli mimoriadnej situácii v súvislosti s pandémiou. 

  Sledujte prosím našu stránku, kde bude zverejnený nový termín kurzu, prípadne sa ako potenciálni uchádzači zaevidujte na adrese eva.tetakova@navrat.sk – administrátorom prípravy je kolegyňa Mgr. Eva Teťáková. Pošle Vám pozvánku na kurz, keď bude stanovený termín, prípadne Vám poskytne ďalšie informácie ohľadom tréningu profesionálnych rodičov.

   

  Všetko dobré Vám prajem

  Eva Stanková

  špeciálny pedagóg, Centrum Návrat Žilina

   

 • Dobrý deň. Mám záujem o profesionálne rodičovstvo. Mám pedagogickú prax, psychologické testy pre prácu s deťmi.Ako mám ďalej postupovať? Ďakujem za odpoveď.

  17 február 2020

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za Váš záujem o povolanie profesionálneho rodiča. Vaše pedagogické vzdelanie bude pre Vás určite nápomocné.

  Podmienkou pre vykonávanie práce profesionálneho rodiča je absolvovať tréning na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti. Tréning robíme aj my v Návrate, u nás prebieha pobytovou formou + individuálne konzultácie. Ďalšie subjekty, ktoré robia prípravu, a viac informácií, nájdete na tomto linku.

   

  Kurz prípravy na profesionálne rodičovstvo prebieha v Návrate pobytovou formou.

  Akreditovaný kurz prípravy na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti organizujeme  spoločne pre záujemcov z celého Slovenska, najčastejšie je to v Terchovej (okres Žilina).

   

  Celkový počet hodín prípravy je 60. Pri príprave ide spravidla o 2 pobyty (prvý obsahuje 40 hodín vzdelávania, druhý 15 hodín vzdelávania), v období medzi pobytmi je potrebné absolvovať 5 hodín individuálnej prípravy - individuálne stretnutia by ste mohli absolvovať v Centre Návrat, ktoré je pre Vás najbližšie.

  Pripomínam, že manžel/ka účastníka alebo účastníčky tréningu sa musí podľa zákona zúčastniť 21 hodín tréningu. Ak sa tréningu chce zúčastniť vychovávateľ alebo člen odborného tímu z CDR, ktorý má minimálne 3 roky nepretržitej praxe, tak tiež povinne absolvuje 21 hodín tréningu.

   

  Tréning s vzdelávaním profesionálnych rodičov bol plánovaný na apríl 2020, museli sme ho však odložiť kvôli mimoriadnej situácii v súvislosti s pandémiou. 

  Sledujte prosím našu stránku, kde bude zverejnený nový termín kurzu, prípadne sa ako potenciálni uchádzač zaevidujte na adrese eva.tetakova@navrat.sk – administrátorom prípravy je kolegyňa Mgr. Eva Teťáková. Pošle Vám pozvánku na kurz, keď bude stanovený termín, prípadne Vám poskytne ďalšie informácie ohľadom tréningu profesionálnych rodičov.

   

  Záujemca, ktorý absolvuje prípravu na výkon profesionálneho rodiča sa môže o zamestnanie uchádzať v detskom domove (po novom ide o Centrum pre deti a rodinu) - štátnom, neštátnom ale aj v krízovom stredisku. Vhodné je, aby bol detský domov či krízové stredisko čo najbližšie k bydlisku profesionálneho rodiča. Tak ako aj v iných prípadoch zamestnávania, CDR či krízové stredisko ako zamestnávateľ, musí v rámci svojej organizačnej štruktúry disponovať voľným miestom pre profesionálneho rodiča a z radov záujemcov o profesionálne rodičovstvo vyberá najvhodnejšieho kandidáta ako zamestnanca – profesionálneho rodiča. 

   

  Všetko dobré Vám prajem

  Eva Stanková

  špeciálny pedagóg, Centrum Návrat Žilina

   

 • uvažujem o profesionalnom rodičovstve,ale neviem ako je to na trhu práce-je možnosť získať túto pracu,keď si urobím kurz,bývam na Orave

  28 október 2019

  Dobrý deň,

  samozrejme, nikto Vám nebude garantovať, keď si urobíte kurz profesionálneho rodičovstva, že Vás niekto zamestná. Profesionálnych rodičov je však stále nedostatok, takže máte veľký predpoklad, že po absolvovaní kurzu sa zamestnáte ako profesionálny rodič :-).

  My nateraz nemáme určený dátum vzdelávania profesionálnych rodičov, nakoľko čakáme na rozhodnutie ministerstva o doplnení akreditácie. Plánujeme kurz robiť v prvom polroku, pravdepodobne bude v okolí Žiliny - kurz robíme pobytovo /predpokladám, že to bude v Terchovej/. Sledujte našu stránku, kde bude zverejnený termín kurzu, prípadne sa ako potenciálna uchádzačka zaevidujte na adrese zuzana.petrincova@navrat.sk , kolegyňa vám potom pozvánku na kurz pošle, keď bude stanovený termín. Želám pekné dni. 

   Iveta KEBLUŠKOVÁ

  sociálna pracovníčka
   

   

 • Dobry den ake su podmienky na profi rodiča?

  15 jún 2019

  Dobrý deň,

  tu som Vám vystrihla podrobné informácie zo stránky Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Platí však, že ak absolvujete tréning na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti môžete sa uchádzať o prácu profesionálneho rodiča v niektorom z detských domovov, po novom v centre pre deti a rodiny: 

  Záujemca, ktorý absolvuje prípravu na výkon profesionálneho rodiča sa môže o zamestnanie uchádzať v detskom domove štátnom, neštátnom ale aj v krízovom stredisku. Vhodné je, aby bol detský domov či krízové stredisko čo najbližšie k bydlisku profesionálneho rodiča. Tak ako aj v iných prípadoch zamestnávania, detský domov či krízové stredisko ako zamestnávateľ, musí v rámci svojej organizačnej štruktúry disponovať voľným miestom pre profesionálneho rodiča a z radov záujemcov o profesionálne rodičovstvo vyberá najvhodnejšieho kandidáta ako zamestnanca – profesionálneho rodiča. Pracovný pomer profesionálneho rodiča sa uzatvára podľa Zákonníka práce.

   

  Keďže ide o pracovnoprávny vzťah detský domov – profesionálny rodič, medzi profesionálnym rodičom a dieťaťom nevzniká právny vzťah. Je tu teda potrebné zdôrazniť, že starostlivosť o dieťa v profesionálnej rodine nie je ďalšou formou náhradnej rodinnej starostlivosti ako je napr. pestúnska starostlivosť. Je to spôsob zabezpečenia individuálnej starostlivosti o dieťa s nariadenou ústavnou starostlivosťou.

   

  Je potrebné zdôrazniť, že ide o veľmi zodpovednú a náročnú prácu, ktorá spočíva najmä v 24 hodinovej dennej starostlivosti o dieťa vo vlastnom rodinnom prostredí, a ktorá značne ovplyvní život všetkých členov rodiny.  Dôležité je vedieť prijať dieťa do rodiny s vedomím, že ústavná starostlivosť je len dočasným riešením a cieľom je dieťa čo najskôr vrátiť do pôvodnej rodiny, ak sa rodinné pomery zmenili tak, že rodičia môžu vykonávať osobnú starostlivosť o dieťa, alebo ak sa rodinné pomery nezmenili, umiestniť dieťa do náhradnej rodiny (náhradnej osobnej starostlivosti, pestúnskej starostlivosti alebo do osvojenia).

   

  V profesionálnej rodine zabezpečujú starostlivosť o deti manželia, ktorí sú zamestnanci detského domova, alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnancom detského domova.

   

  Ak starostlivosť zabezpečuje jeden zamestnanec detského domova, na manžela tohto zamestnanca sa vzťahuje podmienka bezúhonnosti, ktorá platí pri overovaní spôsobilosti pre náhradnú rodinnú starostlivosť.

   

  Ak sa starostlivosť v profesionálnej rodine zabezpečuje jedným zamestnancom detského domova, môže mať profesionálny rodič v starostlivosti najmenej jedno dieťa a najviac tri deti a mladých dospelých.

  Ak starostlivosť v profesionálnej rodine zabezpečujú manželia, ktorí sú zamestnancami detského domova, v jednej profesionálnej rodine sa poskytuje starostlivosť najmenej dvom deťom a najviac šiestim deťom a mladým dospelým.

   

  Detský domov či krízové stredisko poskytuje zamestnancovi, ktorý zabezpečuje  starostlivosť  o dieťa v profesionálnej rodine, mesačne finančné prostriedky , ktoré sú určené na úhradu výdavkov na stravovanie, ošatenie a zabezpečenie vecí a služieb osobnej potreby dieťaťa a poskytuje mu základné vybavenie. Suma poskytnutá detským domovom na úhradu výdavkov na dieťa alebo mladého dospelého v profesionálnej rodine je podľa veku dieťaťa najviac vo výške trojnásobku sumy životného minima.

  Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať. S pozdravom

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dobrý deň,s manželkou uvažujeme o profesionálnom rodičovstve. Prosím, dajte mi vedieť, či je možné absolvovať kurz profesionálneho rodiča (60 hodín) v rozmedzí dvoch, poprípade troch týždňov keďže momentálne obaja pracujeme v zahraničí (Anglicko) a jediný spôsob pre nás urobiť si tento kurz by bol počas dovolenky. Takisto by som sa chcel spýtať či sú na Slovensku uznávané kurzy profesionálneho rodiča z inej krajiny.Ďakujem pekne,S pozdravom,Marek

  16 marec 2019

  Dobrý deň, pán Marek,

  myslím si, že nakoľko máme vlastnú legislatívu, ktorá má svoje špecifiká, platné iba pre našu krajinu, tréning pre budúcich profesionálnych rodičov z inej krajiny, by Vám neuznal pri zamestnaní žiadny detský domov na Slovensku. 

  Subjekty, ktoré robia tento tréning na Slovensku to robia rozdielne, nemám vedomosť, ako to robia iné organizácie. U nás v Návrate by ste to teoreticky stihli absolvovať tréning vo Vami požadovanom čase, nemáme však momentálne stanovený termín tréningu. Od 1. 4. 2018 sa menila legislatíva a musíme zapracovať tieto zmeny do našej akreditácie. Ak máte záujem, aby sme Vás kontaktovali, keď otvoríme nový tréning, dajte mi prosím vedieť a ja si Vás zaradím do našej databázy záujemcov. S pozdravom

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

   

 • Dobrý deň, prosím o radu, ako postupovať, alebo ako sa stať, profirodičom? Vopred ďakujem za odpoveď :-)Som vydatá, 35 rokov, mám svoje 3 deti (16 rokov, 12 rokov, 2 roky).Už od mladosti som v sebe cítila, že som pre niečo také stvorená a chcem pomáhať .

  14 jún 2018

  Dobrý deň,

  profesionálne rodičovstvo je forma zamestnania, zamestnaná by ste boli v niektorom z detským domovov a pre deti je to forma ústavnej starostlivosti, ktorá je vykonávaná v domácom prostredí profesionálneho rodiča. Dieťa je vychovávané v PNR  rodine ale stále sa mu hľadá adoptívny rodič, alebo pestún. Profesionálny rodič dostáva za túto svoju prácu mzdu a je medzi ním a detským domovom pracovno-právny vzťah. Aby ste sa mohli zamestnať v niektorom z detských domovov ako profesionálny rodič, musíte absolvovať Tréning na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti. Tréning robíme aj my v Návrate, predpokladám však, že u nás bude prebiehať až na jar budúceho roku. Momentálne Vám môžem odporučiť najbližší tréning ktorý organizuje Detské centrum Ružomberok. Vian info je na tomto linku:

  http://www.detskecentrum.sk/novinka/pripravime-vas-na-rolu-profesionaneho-rodi%C4%8Da/

   

  V prípade potreby ďalších informácií ma neváhajte kontaktovať! S prianím príjemných dní

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dobrý deň, rada by som sa informovala, či pre mňa pripadá v úvahu stat sa profesionálnou mamou keď manžel bol v minulosti trestaný( prechovavanie drog, ľahké ublíženie na zdraví),v súčasnosti máme tri naše vlastné deti ešte maličké a manžel žije zivotom bezuhonneho občana.ďakujem vopred za Vašu odpoveď.Lenka

  27 február 2018

  Dobrý deň, 

  obávam sa, že pre Vás nemám dobré správy :-(. V profesionálnej rodine zabezpečujú starostlivosť o deti manželia, ktorí sú zamestnanci detského domova, alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnancom detského domova. 

  Ak starostlivosť zabezpečuje jeden zamestnanec detského domova, na manžela tohto zamestnanca sa vzťahuje podmienka bezúhonnosti, ktorá platí pri overovaní spôsobilosti pre náhradnú rodinnú starostlivosť.

  Tu som Vám vystrihla zo zákona 305/2005 o SPO a SK ktoré trestné činy a v akom rozsahu vylučujú prijatie dieťaťa do náhradnej rodinnej starostlivosti:

   

  (4) Fyzická osoba, ktorá má záujem stať sa pestúnom alebo osvojiteľom, nie je spôsobilá na vykonávanie náhradnej rodinnej starostlivosti, ak

  a) bola odsúdená za úmyselný trestný čin na nepodmienečný trest odňatia slobody vo výmere vyššej ako jeden rok, a to aj, ak jej bolo odsúdenie za takýto trestný čin zahladené alebo sa na ňu hľadí, akoby nebola za takýto čin odsúdená podľa osobitného predpisu,38a)alebo

  b) bola odsúdená za úmyselný trestný čin za niektorý z trestných činov proti životu a zdraviu, proti slobode a ľudskej dôstojnosti, proti rodine a mládeži, proti iným právam a slobodám, proti mieru a ľudskosti, alebo bola odsúdená za niektorý z trestných činov terorizmu a extrémizmu, a to aj, ak jej bolo odsúdenie za takýto trestný čin zahladené alebo sa na ňu hľadí, akoby nebola za takýto čin odsúdená podľa osobitného predpisu.38a)

  Podľa mojich vedomostí Nedovolená výroba omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi je jeden z trestných činov proti životu a zdraviu, preto predpokladám, že by Vás žiadny detský domov ako profesionálneho rodiča nezamestnal:-(.

  Je mi to veľmi ľúto, aj preto, že ja verím v schopnosť človeka meniť sa k lepšiemu, aj preto, že predpokladám, že by ste mohli byť dobrou profesionálnou mamou. Prajem Vám veľa úspechov s Vašimi detičkami a verím, že si nájdete iné zamestnanie, ktoré Vás bude napĺňať. S pozdravom

   

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

   

 • Dobry den..mam 48 rokov, z toho 30 rokov odpracovaných ako soc.pracovníčka v ZSS a DD. Mam 2 dospele deti a doma ešte 11r. dceru. Som na jej vychovu uplne sama. Vzhladom na to, žeby mi vyhovovala práca doma a deti mam velmi rada už dlhší čas rozmýšlam nad profi rodičovstvom,alebo nad pestunskou starostlivosťou. Aj dcere by možno prospelo mat ,,nahradneho surodenca,,.Vedeli by ste mi v tomto poradit?

  21 február 2018

  Dobrý deň, pani Daniela,

  pestúnska starostlivosť, alebo profesionálne rodičovstvo? Závisí to od toho, aké sú Vaše predstavy, a čo si tým chcete poriešiť... Profesionálne rodičovstvo je forma zamestnania, zamestnaná by ste boli v niektorom z detským domovov a pre deti je to forma ústavnej starostlivosti, ktorá je vykonávaná v domácom prostredí profesionálneho rodiča. Museli by ste  počítať s tým, že Vaša 11 ročná dcéra by nemusela mať stáleho súrodenca, pretože deťom, ktoré sú vychovávané v PNR sa hľadá stále adoptívny rodič, alebo pestún. Profesionálny rodič dostáva za túto svoju prácu mzdu a je medzi ním a detským domovom pracovno-právny vzťah. Aby ste sa mohli zamestnať v niektorom z detských domovov ako profesionálny rodič, musíte absolvovať Tréning na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti.

  Pestúnska starostlivosť má dlhodobejší charakter a spravidla trvá do 18 roku života dieťaťa, vzťahovo môže samozrejme trvať navždy. Pestún môže byť niekde zamestnaný a za vykonávanie PS dostáva iba štátne sociálne dávky. Na vykonávanie PS musí pestún absolvovať prípravu na náhradnú rodinnú starostlivosť v rozsahu minimálne 26 hodín.

  Ak ste zo Žilinského kraja, ponúkam Vám osobné stretnutie u nás v Centre Návrat Žilina, kde Vám môžem k tomu povedať bližšie info, ak ste z iného kraja a máte ďalšie otázky, môžem Vám sprostredkovať kontakt na niektorého kolegu z centra Návrat, ktoré Vám bude najbližšie (Prešov, Bratislava, Banská Bystrica). Teraz pripravujeme aj tréning PNR, tak Vám posielam link, s pozvánkou a prihláškou. Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať. S pozdravom

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • dobrý deň, zaujímalo by ma, či ak mám ukončené vzdelanie v odbore sociálna práca a už som absolvovala rôzne výcviky, či je nutné v takom prípade absolvovať aj tento výcvik pre profi rodičov ak sa ním chcem stať, alebo či je tam skrátený počet hodín vzhľadom k vzdelaniu. Ďakujem

  26 júl 2017

  Dobrý deň, pani Denka,

  pre vykonávanie  profesionálneho rodičovstva je potrebné spĺňať kvalifikačný predpoklad najmenej úplného stredného vzdelania a absolvovať prípravu na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti. Prvú podmienku máte splnenú a musíte splniť aj tú druhú, aj keď máte vzdelanie, ktoré je pre vykonávanie profesionálneho rodičovstva určite výhodou.

  Rozsah prípravy je 60 hodín resp. 40 hodín, pokiaľ záujemca o profesionálne rodičovstvo spĺňa osobitný kvalifikačný predpoklad  (Vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 41/1996 Z.z. o odbornej a pedagogickej spôsobilosti pedagogických pracovníkov v znení neskorších predpisov).

  Príprava pozostáva zo:

  1.) 60 hodín, ak máte ukončené v stredoškolské vzdelanie s maturitou

  2.) 40 hodín, ak máte ukončené vysokoškolské pedagogické vzdelanie (Mgr.)

  3.) 8 hodín, ak ste minimálne 3 roky nepretržite zabezpečovali starostlivosť o deti v detskom domove alebo ste vykonávali sociálnu prácu v detskom domove a spĺňate kvalifikačné predpoklady

   

  Z toho, čo ste mi napísali predpokladám, že je vo Vašom prípade potrebné absolvovať prípravu v rozsahu 60 hodín, je možné, že máte aj pedagogické vzdelanie a teda iba 40 hodín, alebo ak ste pracovali v DeD minimálne 3 roky tak iba 8 hodín.

    

  Ak ide o dieťa, u ktorého sa prejavujú poruchy správania a o dieťa, ktoré je drogovo alebo inak závislé môže vykonávať starostlivosť v profesionálnej rodine len fyzická osoba, ktorá získala vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a spĺňa osobitné kvalifikačné predpoklady a absolvovala prípravu na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti v rozsahu najmenej 40 hodín.

   S prianím všetkého dobrého

  Iveta Keblušková

   

 • Dobrý deň. Môže sa profesionalnym rodičom stať aj slobodná mamina? Aké su podmienky ohľadom bývania? Músí mať profesionalny rodič vlastné bývanie alebo môže mať aj prenajatý byt? Musí mať dieťatko vlastnú izbu?Ďakujem. Pekný deň prajem

  8 marec 2017

  Dobrý deň,

  profesionálny rodič musí absolvovať vzdelávanie-Tréning na vykonávanie profesionálneho rodičovstva. 

  Po jeho absolvovaní sa môže uchádzať o zamestnanie v niektorom z detských domovov. Vzniká pracovno-právny vzťah medzi detským domovom a profesionálnym rodičom. Profesionálny rodič môže byť slobodný, ženatý, vydatá, rozvedený, rozvedená. 

  Profesionálny rodič vychováva dieťa/deti vo svojom domácom prostredí, byte, či dome, vo výnimočnom prípade v priestoroch detského domova. Nikde v zákone nie je napísané, že by profesionálny rodič nemohol dieťa vychovávať v prenajatom byte. Samozrejme, pre dieťa je dôležité, aby toto bývanie bolo stabilné a milujúce. Posudzuje to riaditeľ detského domova, v ktorom sa profesionálny rodič zamestná.

  Ak budete mať záujem o ďalšie informácie o profesionálnom rodičovstve, príp. o iných formách náhradného rodičovstva, môžete sa na mňa obrátiť. S prianím všetkého dobrého

   

   

  Iveta KEBLUŠKOVÁ

 • Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na možnosť starostlivosti o detičky ako profesionálny rodič. Absolvovala som všetko potrebné, mám prax nakoľko som sama vychovala 4deti. Veľmi pekne ďakujem za každú odpoveď.

  19 september 2016

  Dobrý deň,

  profesionálny rodič je zamestnanec detského domova, ktorý vykonáva ústavnú starostlivosť v rodinnom dome alebo byte poskytnutom detským domovom, alebo vo vlastnom dome či byte.

  Pre vykonávanie  profesionálneho rodičovstva je potrebné spĺňať kvalifikačný predpoklad najmenej úplného stredného vzdelania a absolvovať prípravu na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti. Ak je pravda to, čo píšete, že máte tento tréning za sebou, zostáva Vám iba uchádzať sa o túto prácu v niektorom z detských domovov, najlepšie v takom, ktorý Vám je najbližšie. Pri profesionálnom rodičovstve vzniká teda pracovno-právny vzťah medzi detským domovom a profesionáolnym rodičom. Prajem Vám veľa úspechov.

  Iveta Keblušková

 • profesionálna mama: Dobry den, chcela by som sa opytat ci sa mozem stat profesionalnou mamou, ked s manzelom planujeme este babetko. Je mozne by sucastne tehotna a byt zamestnancom detskeho domova.dakujem

  24 október 2015

  Dobrý deň,

   

  O profesionálnom rodičovstve by som sa asi radšej porozprávala osobne, bolo by toho viac, čo by sme mali prebrať a pri čom sa zastaviť. Je to veľmi široká otázka a bolo by dobre pozrieť sa na to v celom kontexte vašej situácie. V každom prípade, ja by som s takouto prácou odporúčala začať až potom, keď vaše dieťa bude väčšie. Väčšie myslím, keď bude mať aspoň 7-8 rokov, kedy sa už deťom dá všetko vysvetliť aj na rozumovej úrovni. Ale to by asi bolo na dlhší rozhovor. Nepíšete odkiaľ ste. Pokiaľ máte v blízkosti niektoré z našich centier (Bratislava, Trnava, Banská Bystrica, Prešov a Žilina – kontakty sú na www.navrat.sk), môžete tam zavolať a dohodnúť si nejaké osobné stretnutie, kde by ste mali väčší priestor na otázky. Ak mám odpovedať na Vašu otázku, tak byť súčasne tehotná a aj profesionálna mama v detskom domove - to nepovažujem za celkom šťastné riešenie.

   

  Oľga Olšinová sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava

   

 • otázka ohľadom práce pre profesionálneho rodiča - Dobrý deň mam kurz profesionalneho rodica v rozsahu 60 hodin,absolvovala s om ho od 08.10.2013 do 02.12.2013. Ziaľ musim povedat ze sa mi v tejto oblasti vobec nedari zamestnat, pretože vraj nemaju deti na umiestnenie do Profesionalnej rodiny. Chcela by som od Vas radu, kde by som sa mohla este zamestnat ako PR za pochopenie Vam Ďakujem

  24 október 2015

  Dobrý deň,

   

  žiaľ v tomto Vám neviem nijako pomôcť. Pokiaľ máte tréning (kurz) pre vykonávanie profesie profesionálneho rodiča, môžete si obtelefonovať alebo navštíviť detské domovy vo Vašom kraji (v okolí povedzme do 50 až do 70 km) a skúšať sa ponúknuť tam. Pokiaľ profesionálnych rodičov nehľadajú a nepotrebujú, skúšajte to po nejakom čase znova, to sa totiž v detských domovoch môže dosť často meniť.

   

  Oľga Olšinová, sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava