Návrat, občianske združenie

jediný domov pre dieťa je rodina

Otázky podľa kategórii

Pestúnska starostlivosť
Otvoriť všetko Zatvoriť všetko
 • Dobrý deň. Manželka je profirodička zamestnaná v detskom domove. Chce si urobiť aj prípravu na pestúnsku starostlivosť. Je to u vás možné?

  11 marec 2020

  Dobrý deň,

  prípravu na pestúnsku starostlivosť je možné absolvovať u nás v Návrate. Pozostáva z individuálnych stretnutí a skupinovej prípravy. 
  Štandardný postup pri záujme byť pestúnom je opísaný tu:
   
  Takže zahájanie prípravy u nás nasleduje až po podaní žiadosti o zapísanie do zoznamu žiadateľov na ÚPSVaR. Pričom už pri podávaní žiadosti môžete uviesť, že máte záujem absolvovať prípravu v o. z. Návrat.
  Prípravu realizujú všetky centrá Návrat (ZA, BA, BB, PO).   
   
  Ak by ste však potrebovali ešte pred prípravou konzultáciu vopred, prípadne zistiť orientačný plánovaný termín skupinového stretnutia a pod.,tu sú kontakty na mojich kolegov - môžete kontaktovať pracovisko ktoré je pre Vás najbližšie, a ktoré bude zrejme realizovať prírpavu.  https://www.navrat.sk/kontakt  
   
  V prípade, že potrebujete ďalšie informácie, napíšte mi/zavolajte.
  Prajem Vám všetko dobré, 
   
  Eva Stanková
  špeciálny pedagóg, Centrum Návrat Žilina
 • Dobry den. V blizkom detskom centre je chlapec , ktoreho by sme si radi zobrali do pestunskej starostlivosti. Ma tam ale aj surodencov a poculi sme, ze surodencov nemozno oddelit. Je teda nejaka moznost ako si zobrat len jedneho zo surodencov?

  31 august 2019

  Dobrý deň,

   

  oceňujem Váš záujem poskytnúť domov a prijatie dieťaťu, ktoré vyrastá bez rodičov. 

  Umiestnenie do pestúnskej starostlivosti  však v zmysle platnej legislatívy nie je možné tak, že v CDR spoznáte dieťa a rozhodnete sa požiadať o jeho zverenie do pestúnstva.

  Potrebné je najskôr prejsť procesom prípravy a zaradenia do zoznamu žiadateľov, a následne Vám môže byť sprostredkovaný  kontakt s niektorým dieťaťom zo zoznamu detí, ktorým sa hľadá rodina. Zrejme nemáte informáciu, či je to prípad dieťaťa z CDR, o ktorom píšete - či je na ÚPSVaR v zozname detí, ktorým má byť sprostredkovaná náhradná rodinná starostlivosť. 

   

  Ak už náhodou máte s dieťaťom reálne nadviazaný blízky vzťah, v tom prípade by mohlo ísť o zverenie do náhradnej osobnej starostlivosti, kde je postup iný ako pri pestúnstve.  V tom prípade odporúčam konzultovať  Váš záujem s príslušným CDR, v ktorom dieťa býva. 

   

  Pri umiestňovaní súrodencov má byť prioritou najlepší záujem detí - posudzujú sa aj súrodenecké väzby, malo by však ísť o reálne vzťahy. Čiže nejde len o akési biologické príbuzenstvo, ale o to, či deti spolu nejaký čas žijú,  majú medzi sebou kontakt, navzájom sú vo vzťahu. Zohľadňuje sa aj vek detí (napr. ak ide o maličké dieťa, ktoré má starších súrodencov, môžu kompetentní vyhodnotiť situáciu tak, že pre dieťa je napriek súrodeneckému vzťahu lepšie ísť do rodiny a budovať vzťah s rodičovskou osobou), a množstvo iných okolností - deti môžu byť v CDR len na prechodný čas, môže sa vykonávať sanácia biologickej rodiny detí s reálnym návratom  k rodičom a pod.

   Neexistuje paušálna odpoveď, akékoľvek riešenie však má byť v záujme dieťaťa.

   

  Ak potrebujete ďalšie informácie, prosím napíšte mi. Ďakujem.

  Všetko dobré prajem

   

  Eva Stanková

  špeciálny pedagóg

 • zdravim chcem sa spitat ze ci sa mozem stat pestunom ked bybam s rodicmi v rodinnom v dome a som bez detni mam 30 rokov a este som polovcny invalid

  15 jún 2019

  Dobrý deň,

  na Vašu otázku neviem jednoznačne odpovedať. Bytové podmienky, zdravotnú spôsobilosť, materiálne a finančné podmienky, bezúhonnosť a ďalšie, posudzuje určený úrad práce sociálnych vecí a rodiny. Preto, ak máte záujem stať sa pestúnom alebo osvojiteľom radím Vám, aby ste na určenom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste Vášho bydliska, požiadali o zapísanie do zoznamu žiadateľov, a dozviete sa, že spĺňate podmienky, aby ste sa stali náhradným rodičom. Všetko dobré!

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dobry den, potrebujem sa s Vami poradit. Som pestunkou 2.rok dvom detom, chceme ist do Londyna a do Pariza. Viem, ze Briti su haklivi na papiere, takze nemam odvahu ist s detmi na vylet len tak s pasmi a so sudnym potvrdenim o zvereni deti v slovencine. Existuje nejaky doklad ktory by som dala oficialne prelozit do anglictiny, ze som ich pestunka? pretoze davat prelozit sudne rozhodnutie o zvereni mam na 6 A4 stran.Dakujem vopred za odpoved.

  1 jún 2019

  Dobrý deň, pani Katka,

  radím Vám napísať na veľvyslanectvo GB. Toto odpísali inej náhradnej mame, ktorá chce cestovať so svojim dieťaťom do Chorvátska:

  Vážená pani XY,

   

  v odpovedi na Vašu otázku Vás informujeme, že do Chorvátska môžete cestovať s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom.  Každé dieťa musí mať vlastný cestovný doklad – podľa veku občiansky preukaz alebo pas. Chorvátske orgány pri ceste neplnoletých detí so slovenským občianstvom v sprievode iných osôb ako rodičov alebo zákonného zástupcu nevyžadujú overené potvrdenie o súhlase alebo splnomocnenie rodičov. Vo Vašom konkrétnom prípade môžete cestovať dieťaťom, ktoré máte v pestúnskej starostlivosti, ktoré má iné priezvisko ako vy, podstatné je, aby malo vlastný cestovný pas. Dôležité upozornenie: Cestovné doklady musia byť platné počas celého pobytu v Chorvátsku a v čase návratu ma Slovensko.

   

  S pozdravom

   

  PhDr. Jana Slobodníková

  konzulárny úsek

   

  Veľvyslanectvo Slovenskej republiky

  Prilaz Gjure Deželića 10 | 10000 Zagreb | Hrvatska

  tel.: +3851/48 77 034 | fax: +3851/48 77 078

  jana.slobodnikova@mzv.sk

   

  Príjemné leto a cestovanie :-)

   

   

 • Mám dieťatko v pestúnskej starostlivosti. Má 4 roky. Jejbiologická matka ju týrala hladom a vo veku 9 mesiacovdieťatko museli hospitalizovať pre podvýživu a dehydratáciu. Bola tak zanedbaná,že sa vôbec nedokázalaotáčať, dokonca ani udržať hlavičku. Museli jej ju sociálnepracovníčky držať ako novorodencovi. Dieťatko skončilo vdetskom domove. Ja som si ju zobrala do pestúnskej starostlivosti. Jej biologická mama sa raz za 3 - 4 mesiace s malou stretne. Avšak dieťatku to nerobí dobre. Vždy sami vráti vo vývoji o niekoľko mesiacov dozadu. Je možnéobmedziť kontakt s biologickou mamou?Myslím, že v tomto prípade išlo dokonca o trestný čin zanedbania povinnej výživy. Nikto to však takto neriešila rodičovské práva matky nie sú obmedzené. Je vhodnéaby sa dieťatko stretalo s takýmto človekom a neustálesi pripomínalo prežitú traumu?Ďakujem.MB

  23 máj 2019

  Dobrý deň, Marry :-),

  ozvite sa mi prosím telefonicky. 

  Mám osobné skúsenosti s asistovaným kontaktom pri podobnom prípade. Biologická mama ktorá bola odsúdená za týranie blízkej a zverenej osoby sa s týmto dieťaťom stretáva, asistovane v Návrate a s odstupom času to hodnotím tak, že je to v prospech dieťaťa. Rada sa o tom s Vami bližšie porozprávam telefonicky, v ideálnom prípade osobne. Neváhajte ma kontaktovať. Veľa síl a Lásky!

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka
   

   

 • Dobrý deň. Mám v pest. starostlivosti 3rómskych súrodencov . Potrebovala by som poradiť s 15 roč. Tomášom. Dlhodobo riešime problémy - nerešpektovanie, klamanie ,šikanovanie v škole , svojvoľné odchody a príchody ...... Nič naňho neplatí, a robí si posvojom. Spolupracujem s učiteľkou a kurátorkou. Chodili ku nám aj s úradu, ale nič to nepomohlo. Rozmýšľala som nad nejakým vhodným táborom pre neho, alebo nad nejakým vzdelávaním. Neviem, ako ďalej , strácam trpezlivosť. Ďakujem.

  22 máj 2019

  Dobrý deň, pani Janka,

  vo Vašom prípade by bolo najlepšie osobné stretnutie s niekým z Návratu. Dajte mi prosím vedieť, z ktorého ste regiónu a ktoré Centrum Návrat Vám je najbližie (Žilina, Prešov, Banská Bystrica, Bratislava).

  Ja Vás potom spojím, v prípade Vášho záujmu, s nejakým kolegom a budeme hľadať pomoc pre Vašu rodinu :-). Veľa síl a Lásky!

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Sme rodina, ktorá má v pestúnskej starostlivosti 1 dieťa a 2 detí v NOS. Počula som, že existujú rôzne formy pomoci pre pestúnske rodiny, okrem štátnych príspevkov, ako napr. príspevok na drevo na kúrenie, na strechu, či na zariadenie detskej izby. Alebo ako prísť k bicyklu pre 10 ročne dievča. Menším dvom deťom sme kúpili, ale viac rozpočet nepustí. K presnejším informáciám sa však nevieme dopracovať. Nevedeli by ste nám poradiť? Sme z Prešova.Vopred ďakujem za odpoveď.

  2 apríl 2019

  Dobrý deň, pani Svetlana,

  Návrat o. z. nie je nadácia, a preto Vám nemôžeme poskytnúť finančnú pomoc. Môžeme Vám však sprostredkovať kontakty na spriatelené organizácie, ktoré Vás môžu podporiť a pomôcť Vám.

  Obráťte sa prosím s prosbou o pomoc, poradenstvo a podporu do Centra Návrat Prešov, ktoré Vám je najbližšie. Tu je kontakt na mojich kolegov: 

  Centrum Návrat v Prešove a Nízkoprahové denné centrum pre deti a rodinu 
  Svätoplukova 12, 080 01 Prešov
  tel., fax: +421 517 711 679, +421 918 391 019
  navratpo@navrat.sk

   

  S pozdravom

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dobry den, prosim vas je mozne si zobrat dieta do pestunskej v rovnakom veku alebo o rok dva starsie ako moje bio? Radi by sme boli pestunmi ale manzel mladsie nechce. Plus je mozne prist na stretnutie rodicov nhs s mojim bio dietatom?

  2 apríl 2019

  Dobrý deň,

  zákon z tohto hľadiska neupravuje vek prijatého dieťaťa, takže určite môžete prijať dieťatko v rovnakom alebo podobnom veku ako je Vaše biologické dieťa.

  Z psychologického hľadiska je vhodné, aby prijaté dieťa prirodzene zapadlo do rodinnej konštelácie, ale určite to nie je podmienkou.

  Samozrejme, na klub náhradných rodín môžete prísť kedykoľvek, aj bez ohlásenia, je to otvorená svojpomocná skupina náhradných rodičov, ich prijatých detí, ale aj budúcich náhradných rodičov a sympatizantov myšlienky náhradného rodičovstva.

  Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

 • Dobrý deń,chcem sa opýtať , môžem sa pokúsiť o pestúnsku starostlivosť , aj keď netvorím kompletnú rodinu . Som bez partnera? ĎakujemMartina

  29 marec 2019

  Dobrý deň, pani Martina,

  samozrejme, do pestúnskej starostlivosti môžete prijať dieťa rovnako, ako keby ste žila v manželskom zväzku :-). Podľa našej legislatívy môže prijať dieťa manželský pár, alebo jednotlivec. Jeden rodič je pre dieťa vždy lepšou alternatívou, ako vyrastať bez stálej vzťahovej osoby.

  Musíte splniť tie isté podmienky a náležitosti ako manželský pár, tzn. že musíte byť zapísaná do Zoznamu žiadateľov, t. j. absolvovať prípravu na náhradné rodičovstvo v rozsahu minimálne 26 hodín v niektorom zo subjektov (ÚPSVaR, Návrat, Úsmev ako dar)...

  Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať.

  Smelo do toho! S pozdravom

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

   

   

 • Dobrý deň, rada by som si vzala v budúcnosti dieťa do pestúnskej starostlivosti. Momentálne mám 22 rokov. Zaujímalo by ma však, či je možné, v mojom prípade (vzhľadom k veku), prijať ku sebe i dieťa v mladšom školskom veku. Nakoľko viem, že sa prihliada i na vekový rozdiel medzi dieťaťom a pestúnom. Vopred ďakujem za odpoveď.

  22 marec 2019

  Dobrý deň,

  zákon hovorí o tom, pokiaľ ide o vek, že osvojiteľom alebo pestúnom sa môže stať človek, ktorý je dospelý (18 rokov) a že rozdiel medzi osvojencom a osvojiteľom musí byť primeraný. 

  Neviem, akú budúcnosť máte na mysli, môžem Vám však napísať vlastnú skúsenosť :-). Stala som sa pestúnskou mamou 5-ročného dievčatka, keď som ja mala 25 rokov :-).

  Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať. S pozdravom

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dobrý deň. Chcem sa spýtať ,aké práva a povinnosti vyplývaju pestúnskym rodičom vo vzťahu k dieťaťu a zároveň, aké práva stráca biologický rodič. ďakujem.

  4 marec 2019

  Dobrý deň,

  pestúnski rodičia zastupujú dieťa v bežných veciach a osobne sa o dieťa starajú do dospelosti príp. do 19-eho roku života. Naopak, biologickí rodičia zostávajú pri pestúnskej starostlivosti naďalej rodičmi tohto dieťaťa, majú právo sa s dieťaťom kontaktovať, ak je to v jeho prospech, majú vyživovaciu povinnosť voči dieťaťu... aj keď sa o dieťa osobne nestarajú. Neviem, či Vám to takto stačí. Ak máte záujem o viac informácií, príp. Vás zaujíma niečo konkrétne, neváhajte ma kontaktovať. S pozdravom

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

 • Dobry den mam otazku chcem sa spitac ze ako dlho sa caka ked si chcem zobrat do prstunskej starostlivosty?

  10 február 2019

  Dobrý deň,

  ak chcete prijať dieťa do pestúnskej starostlivosti je potrebné absolvovať prípravu na náhradné rodičovstvo. Tá je vo všetkých subjektoch (ÚPSVaR, Návrat, Úsmev ako dar) v rovnakom rozsahu minimálne 26 hodín. Po absolvovaní prípravy na náhradné rodičovstvo budete zapísaní do zoznamu žiadateľov a budete čakať na Vaše dieťa. To ako dlho budete čakať na zozname žiadateľov závisí od Vašich predstáv o prijatom dieťati. Čím širšie budú Vaše predstavy o prijatom dieťati, tým krajšie budete na Vaše dieťa čakať. Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať. Všetko dobré!

  ​​
  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka
 • Dobrý deň. Co mam robiť? Moje dieta chcú moji rodiča do náhradnej pestúnskej starostlivosti, je tam aj No, nič mi nepovedali len sa tým pochválili mojej krstnej cez telefón,že už boli trikrát na súde.. Som invalidna dôchodkyňa, môj snúbenec miluje svoje dieťa tiež a zaujíma sa o ňu.. Býval s nami tu 6 rokov a keď sme sa chceli vziať tak začali vyvolávať na políciu že ho v dome nechcú.. Mala sa mi z toho budila v noci.. Teraz tu s nami nie je, mňa zamkynaju, zobrali mi doklady, občiansky som našla náhodou v ich veciach.. A tak som sa dozvedela aj dnes o náhradnej pestúnskej starostlivosti.. Od októbra nerobím a podla nich si nemám ani hľadať prácu.. Bola tu aj políciaa chceli deda vziať na posudok a do vezby.. Bol aj vrahom..

  31 január 2019

  Dobrý deň, pani Anna,

  Vaši rodičia Vám nemôžu len tak bez príčiny zobrať dieťa a Vaše dieťa nemôže byť bezdôvodne zverené do ich náhradnej osobnej starostlivosti (zrejme nie pestúnskej starostlivosti ako ste napísali).

  Ak súd rozhodol neodkladným opatrením, zrejme mal na to nejaký dôvod. Ak máte záujem mi to ozrejmiť, neváhajte ma kontaktovať telefonicky príp. osobne. Rada sa s Vami o tom porozprávam, možno sa nám spoločne podarí Vašej situácii porozumieť a pomôcť veci. S prianím všetkého dobrého

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dobrý deň. Mám v pestúnskej starostlivosti 2 deti vo veku 5a6. Rokov. Milujeme ich ako vlastne a sú na nás veľmi citovo naviazané. Mladšiu mám od 3 týždňov. Matka ich nevidela 4 roky a nezaujímala sa o ne. V detskom domove má ďalšie deti. Teraz sa mi ozvala že má narodeniny a deti chce vidieť. No deti sa s ňou stretnúť nechcú je to pre ne cudzí človek. V záujme deti by bolo sa s ňou nestretávat. Ale viem že má na to právo. Povedala som že pokiaľ deti nechcú ja ich nútiť nebudem. Vyhráža sa mi súdom nech určí čas na stretnutie. Ale keď deti nechcú môže aj tak súd nariadiť im sa s ňou stretnúť. Ďakujem

  14 november 2018

  Dobrý deň,

  je to veľmi zložitá otázka, na ktorú neviem odpovedať takto písomne. Ponúkam Vám osobné stretnutie v niektorom z Centier Návrat (Žilina, Banská Bystrica, Prešov, Bratislava), ktoré Vám je najbližšie. Áno, zverením detí do pestúnskej starostlivosti nestratili ich rodičia všetky rodičovské práva a majú právo sa deťmi aj stretávať, ak je to v ich prospech. Je veľmi dôležité či a ako sa s prijatými deťmi rozprávate o ich koreňoch, o ich identite. V Návrate Vám ponúkame aj tzv. asistovaný kontakt, kde Vás a Vaše prijaté deti môžeme sprevádzať na stretnutí/stretnutiach s ich biologickými rodičmi. 

  Rovnako ako pri rozvedených pároch aj pri pestúnskej starostlivosti je lepšie, ak sa s biologickou rodinou dohodnete a nebudete chodiť po súdoch, čo väčšinou nie je v prospech a v záujme detí. Budem rada, ak mi napíšete, zavoláte, príp. ak ste zo Žilinského kraja, ponúkam Vám osobné stretnutie. Nech to dobre dopadne v prospech detí!

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

 • Dobrý deň ,mam otazku,musi bio matka súhlasiť s pestúnstvom? Mame NO ze dieťa je nám zverené,dakujem

  15 október 2018

  Dobrý deň,

  biologickí rodičia nemusia súhlasiť s pestúnskou starostlivosťou, neodkladným opatrením resp. zverením dieťaťa do pestúnskej starostlivosti však nestrácajú všetky svoje rodičovské práva a povinnosti. Majú napríklad právo sa s dieťaťom za určitých podmienok stretávať, majú vyživovaciu povinnosť voči dieťaťu/deťom...

  Ak budete potrebovať viac informácií, neváhajte ma kontaktovať. S pozdravom

   Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

 • Dobrý deň, mám 22r. A chcela by som sa spýtať či už v tomto veku je možné vziať si dieťatko do pestúnskej starostlivosti. Mám pedagogickú strednú, externe študujem špeciálnu pedagogiku a už štvrtý rok pracujem v školstve s postihnutými detičkami, prihliada sa aj na to?

  2 október 2018

  Dobrý deň, Ivica,

  áno, prijať dieťa do pestúnskej starostlivosti môže aj 22 ročná žiadateľka :-). Vaše vzdelanie a pracovné zameranie je pre náhradné rodičovstvo určite výhodou,  nevyplývajú Vám však z toho žiadne úľavy :-).

  Ak máte záujem prijať dieťa do náhradnej rodinnej starostlivosti, je potrebné postupovať tak, ako postupujú ostatní žiadatelia... Je potrebné požiadať na určenom úrade v mieste bydla o zapísanie do zoznamu žiadateľov a po splnení všetkých ostatných náležitostí a doložení všetkých tlačív si vyberiete subjekt na prípravu. Môže to byť ÚPSVaR, Návrat alebo Úsmev ako dar. Po absolvovaní tejto prípravy budete zapísaná do zoznamu žiadateľov a budete čakať na prijatie dieťaťa. Všetko dobré!

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dobry den prajem , chcem sa opytat ohladom majetkoveho zabezpecenia pestuna,kedze zijem v podnajme je moznost si zobrat dieta do pestuna starostlivosti ? Dakujem vopred za vasu odpoved

  15 august 2018

  Dobrý deň, pani Katka,

  žiaľ, neviem jednoznačne odpovedať na Vašu otázku. Majetkové, finančné, zdravotné pomery, bezúhonnosť... žiadateľov o NRS posudzuje Určený úrad práce, sociálnych vecí a rodiny a je to v jeho kompetencii. Preto sa prosím obráťte o túto informáciu na miestne príslušnom ÚPSVaR-e. Na úrade požiadate o zapísanie do Zoznamu žiadateľov a oni posúdia, okrem iného, aj Vašu schopnosť materiálne zabezpečiť  prijaté dieťa a vykonávanie NRS. Keď splníte všetky náležitosti, na úrade si vyberiete aj subjekt, ktorý Vás bude na NRS pripravovať  (ÚPSVaR, Úsmev ako dar,  Návrat). 

  S prianím všetkého dobrého

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

 • Dobrý deň, je možné pri pestúnskej starostlivosti zatajiť identitu pestúnskych rodičov pred biologickými rodičmi?

  26 júl 2018

  Dobrý deň,

  pestúnska starostlivosť je náhradná rodinná starostlivosť a pri pestúnskej starostlivosti zostávajú pôvodné väzby medzi pestúnskym dieťatkom a jeho biologickými rodičmi zachované. O pestúnskej starostlivosti rozhoduje súd, ktorý vymedzí rozsah práv a povinností pestúna k dieťaťu, ale väčšina práv a povinností zostáva biologickým rodičom. Z toho vyplýva, že biologickí rodičia sú pozvaní na súdne pojednávanie, na ktorom sa rozhoduje o PS a poznajú teda aj identitu budúcich pestúnskych rodičov. Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať. S prianím príjemných letných dní

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dobrý deň chcela by som sa spýtať..minulý týždeň som porodila syna ale bohužiaľ nemôžem si ho zobrať pretože nemam kam preto som súhlasila s dočasným umiestnením do pestúnskej starostlivosti. Moja otázka znie..aké práva mám a koľko bude asi trvať keď preukazem že mám podmienky pre syna jeho získanie späť? Ďakujem

  18 jún 2018

  Dobrý deň,

  to, že ste súhlasili s pestúnskou starostlivosťou neznamená, že Vaše dieťa naozaj pôjde do PS, je to však viac, než pravdepodobné. Ak chcete časom prijať dieťa späť, do svojej starostlivosti, je potrebné si upraviť podmienky, v prvom rade však musíte byť v kontakte s Vašim dieťaťom a zaujímať sa oň. V opačnom prípade sa stane Vaše dieťatko po určitom čase (po šiestich mesiacoch) osvojiteľné a je veľký predpoklad, že si ho niekto adoptuje-stane sa jeho rodičom. 

  Ak máte teda záujem zabojovať o svoje dieťa, pracujte na úprave svojich podmienok, nestraťte však kontakt s dieťatkom! Je to Vaše rodičovské právo, ktoré Vám bez Vášho súhlasu, ak nebudete Vaše dieťatko ohrozovať, nemôže nikto zobrať. Prajem všetko dobré, nech sa stanete mamou so všetkým, čo k tomu patrí. Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať. S pozdravom

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dobry den chcem vas poprosit o radu a pomoc.som pestunka a mam aj dve deticky v nahradnej osob.starostlivosti ktore coskoro odijdu k svojim biologickym rodicom.som aj matka mam dve krasne deti a spolu mam 5deticiek.no moje srdce hovori este prijat a dat moznost a domov malemu babetku .prosim vas su deticky od 0-2r v pestunstve sme s martina.len moj manzel nechce romske dieta.nechcem aby to vyznelo ako rasizmus nie.strasne tuzim po malickom babetku.svoje uz nemozem mat.dakujem za kazdu vzacnu radu kde sa mam obratit a zistit ci su deticky zaradenene do pestunstva?dakujem moc

  15 jún 2018

  Dobrý deň,

  samozrejme, na zozname detí, ktorým je potrebné sprostredkovať NRS sú aj nerómske detičky od 0-2 rokov, možno však budete dlhšie čakať. Takže ak sa aj s manželom na tom zhodnete, urobte si aktualizáciu prípravy na náhradné rodičovstvo na ďalšie dieťa a choďte do toho! Zachránite ďalšie dieťa :-). V prípade potreby ďalších informácií ma neváhajte kontaktovať! S prianím všetkého dobrého

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

   

 • Dobry den, chcem sa spytat ak by som chcela dietatko do pestunskej starostlivosti da sa to aj ked mam doma 5 rocnu dcerku, som rozvedena ale mam priatela. Musim byt zamestnana na TPP ak chcem o to poziadat? A mozu poziadat o PS 2 osoby z tej istej domacnosti? Dakujem

  6 máj 2018

  Dobrý deň, pani Michaela,

  to že ste rozvedená a máte 5-ročnú dcérku nie je prekážkou náhradného rodičovstva. TPP rovnako nie je podmienkou, aby ste sa mohli stať náhradnou mamou, je samozrejme dôležitý Váš príjem, aby ste mohli uživiť okrem Vašej rodiny aj prijaté dieťa. K tomuto sa neviem úplne kompetentne vyjadriť, lebo finančné a majetkové pomery, okrem iného, posudzuje určený úrad, ktorý bude viesť Vašu žiadosť o zapísanie do zoznamu žiadateľov o NRS. 

  Ak uvažujete nad tým, že by ste spoločne s priateľom požiadali a mali záujem prijať dieťa do spoločnej PS, sklamem Vás, nie je to možné. Podľa našej legislatívy je možné prijať dieťa či už formou osvojenia alebo PS manželom, alebo jednému žiadateľovi, nie partnerom, v zmysle druh a družka. 

  Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať. S prianím príjemných dní

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Už pred 7 rokmi sme si zobrali do pestúnskej starostlivosti vtedy 4 ročného rómskeho chlapčeka Janka. Veľmi dobre sa adaptoval, výborne si rozumie s našim biologickým synom Šimonom/15 rokov/ ale nevie si nájsť kamarátov v triede - odmietajú ho aj rómovia. Nám sa to zdá až psychické šikanovanie - opľúvanie, kopanie do zadku, slovné urážky/adoptovaný, bezdomovec, tvoja mama je žobráčka.../ On na to reaguje neprimerane agresívne. Ako mu pomôcť v pubertálnom období, aby si našiel miesto medzi rovesníkmi a aby reagoval primeranejšie?

  24 apríl 2018

  Dobrý deň Vám prajem,

  v prvom rade chcem oceniť Váš záujem a túžbu pomôcť svojmu chlapcovi, aby sa na tomto svete cítil lepšie a prijato, ako píšete, hlavne medzi rovesníkmi. Myslím si, že na to má rodič v tomto veku dieťaťa vplyv už len do určitej miery, je fajn, ak by boli do tejto pomoci zapojení aj ľudia, s ktorými chlapec trávi viac času - mám na mysli niektorých z jeho učiteľov, možno vedúceho nejakého krúžku, dospelí z okolia, iné deti, s ktorými to "ide"..

  Z môjho pohľadu, na psychické šikanovanie, ktoré popisujete, sú agresívne reakcie Jána viac než primerané, pokiaľ nemá chlapec v inej rovesníckej skupine vybudovaný tak pozitívny sebaobraz a sebavedomie, že by tieto narážky s nadhľadom ustál.

  Podľa nejednej vývojovej teórie človek v jeho veku na svoj zdravý duševný vývin potrebuje byť prijatý v kolektíve a v tomto veku hľadá silnú oporu vo vrstovníkoch. Podľa toho čo píšete, v tomto veľmi stráda a prirodzene sa tomuto znevažovaniu bráni.

  Aby sme mohli hľadať čo najkvalitnejšie možnosti pomoci, budem rada ak sa na nás obrátite telefonicky (0907 706 523 - Mgr. Júlia Šimeková, psychologička).

  S pozdravom Júlia Šimeková

 • Za akých podmienok je možné zrušiť pestúnstvo 17 ročných neplnoletých detí?Je možné opätovne požiadať o pestúnstvo tých istých detí?

  17 apríl 2018

  Dobrý deň,

  priznám sa, že celkom nerozumiem Vašej otázke, resp. nerozumiem motivácii, prečo by niečo takéto náhradný rodič robil.

  Ale teoreticky je možné oboje. Pestúnsku starostlivosť je možné zrušiť kedykoľvek o to pestún požiada. Zároveň je možné žiadateľovi zveriť dieťa do pestúnskej starostlivosti, ak na toto isté dieťa bola pestúnska starostlivosť zrušená, samozrejme o tom, či je to v najlepšom záujme dieťaťa, rozhoduje súd. S pozdravom

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

   

 • Dobry den prajem. Mala by som na Vas otazku. Je moznost si zobrat dietatko,ktore mam v profesionalnej rodine do pestunskej starostlivosti? Dopocula som sa,ze je metodicke usmernenie,ze sa to neda,ale ze sa to ma casom zmenit a zas by sa dalo dietatko zobrat do pestunstva. Aka je prosim Vas pravda?Dakujem velmi pekne

  16 apríl 2018
  Dobrý deň,
  vo Vašom prípade by som Vám poradila, aby ste si dieťatko, o ktoré sa momentálne staráte ako profesionálny rodič, zobrali do náhradnej osobnej starostlivosti. Zákon o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele, aj interná norma pre úrady hovoria o tom, že pestúnska starostlivosť je možná len v prípade, ak dôjde k sprostredkovaniu dieťaťa - a k tomu v tomto prípade nedôjde, keďže máte záujem o toto konkrétne dieťa.  Mám pre Vás aj dobrú správu, od 1. 1. 2019 sa štátne sociálne dávky v náhradnej osobnej starostlivosti dostanú na výšku dávok v PS, čo je v podstate pre Vás jediný rozdiel, ktorý sa týka Vašich práv a povinností v PS alebo v NOS. Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať. S prianím príjemných dní
  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dobry denuvazujem o dietati, ktoremu by pomohla pestunska starostlivost jedneho pestuna, nakolko nemam manzela IBA zopar dobrych kamaratov, nemuselo by to by male babatko, radsej dievca, lebo chlspec by postradal v mojej rodine muzsky vzor. Mam vyse 40, co znamena urcite riziko ale mame v rodine skusenost a nie zlu s adopciou. Dakujem za reakciu.

  13 apríl 2018

  Dobrý deň,

  veľmi dobre nad tým uvažujete a prijatie dieťaťa za podmienok, ktoré ste opísali, považujem za reálne.

  Osamelým žiadateľom obykle odporúčame, aby prijali dieťa do pestúnskej starostlivosti namiesto osvojenia, je možno vhodnejšie prijať vo Vašom prípade dievčatko, ale nevylúčila by som ani prijatie chlapčeka... Že to môže byť aj dieťatko vyššieho veku Vám rozširuje možnosti a skracuje čas čakania na dieťa.

  Takže, ak ste presvedčená a rozhodnutá prijať dieťa do PS, je potrebné ísť na miestne príslušný ÚPSVaR, oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately a požiadať o zapísanie do zoznamu žiadateľov. Po splnení všetkých náležitostí a doložení všetkých tlačív si vyberiete subjekt, ktorý Vás bude na NRS pripravovať (ÚPSVaR, Úsmev ako dar, Návrat), absolvujete prípravu v rozsahu minimálne 26 hodín a budete čakať na svoje dieťa :-).

  V prípade, že máte ešte nejaké dilémy alebo otázky, ktoré by ste chceli predebatovať s niekým z Návratu, neváhajte ma kontaktovať  príp. Vám sprostredkujem kontakt a stretnutie s niekým v Centre Návrat, ktoré Vám je najbližšie (neviem, z ktorého ste kraja).  Nech všetko dobre dopadne!

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dobrý deň,Chcel by som sa informovať o tom, že či mam právo o nejaku pomoc od Štátu keďže som bol pestunskej starostlivosti. Pri pestunoch som mohol byť iba do 19.3.2018 do mojich 19tich rokov. Potom som bol "vyhodeny". Musel som prerušiť štúdium a začať pracovať. Na nejaky čas ma prichylila babka.

  22 marec 2018

  Dobrý deň, Denis,

  pri ukončení PS dostanete jednorázový príspevok pri ukončení pestúnskej starostlivosti, treba si oň požiadať na ÚPSVaR-e.

  Pokiaľ ide o pravidelný príjem, máte tie isté možnosti, ako iný 19-ročný dospelý muž, ktorý sa ocitne bez rodičov. Malo by Vám vyjsť životné minimum (dávky v hmotnej núdzi, príspevok na bývanie...), obráťte sa prosím rovnako na Úrad práce sociálnych vecí a rodiny, oddelenie štátnych sociálnych dávok a oni Vás usmernia, na čo máte nárok. Rovnako máte nárok na výživné od Vašich biologických rodičov, ak ešte žijú a je to v ich možnostiach. Ak chcete sprostredkovať aj inú pomoc, poradenstvo, príp. sprevádzanie, napíšte mi v ktorom regióne žijete, príp. aj číslo telefónu a môžeme spoločne hľadať možnosti, ako by sa Vám dalo ešte pomôcť aj v 3. sektore a pod. S prianím príjemných dní

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dobry den.Mam otazku.Znamej dcera je v pestunskej starostlivosti.Znama pracuje v zahranici a chcela by sa s dcerou stretavat cez vikendy.Ale pestuni jej v tom brania,vraj to nie je mozne.Mala ma rok aj par mesiacov a znama by ju rada videla tak casto,ako je to mozne.Vopred dakujem za odpoved.Anna Podolanova

  16 marec 2018

  Dobrý deň, pani Anna,

  rodičia majú právo stýkať sa s maloletým dieťaťom, ktoré bolo zverené do pestúnskej starostlivosti. Ak sa s pestúnom nedohodnú o výkone tohto práva, rozhodne na návrh niektorého z rodičov alebo pestúna súd.

  Ideálne by teda bolo, keby sa Váša známa s pestúnskymi rodičmi na forme a frekvencii stretávania sa so svojou dcérou dohodli, ak sa nedohodnú, môžu si podať návrh na súd. Tak Vašej známej odkazujem, že je prajem správne rozhodnutie a nech všetko dobre dopadne v prospech dieťaťa :-). S prianím všetkého dobrého

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

 • Dobrý deň. Som slobodná, bezdetná, ale veľmi túžim po dieťatku. Mohla by som aj ako slobodná žena požiadať o zverenie dieťaťa do pestúnskej starostlivosti? Prípadne existuje aj nejaká iná forma?Vopred ďakujem za odpoveď.

  25 február 2018

  Dobrý deň, pani Anna,

  samozrejme, môžete prijať dieťa do pestúnskej starostlivosti aj ako jednotlivec príp. si dieťa osvojiť/adoptovať. Osamelým žiadateľom však odporúčame prijať dieťa skôr formou pestúnskej starostlivosti, okrem iného aj z dôvodu, že PS je viac finančne podporovaná štátom, ale aj z iných dôvodov :-). Pri oboch formách náhradnej rodinnej starostlivosti je potrebné absolvovať prípravu v rozsahu minimálne 26 hodín na miestne príslušnom ÚPSVaR-e, alebo v akreditovanom subjekte (Návrat, Úsmev ako dar). Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať. S prianím všetkého dobrého

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

   

 • Dobrý den chtel jsem se zeptat kolik je zivotni minimun na dospeleho studijiciho ktery je v pestounsky peci - syn ze soudu mi prislo ze mam platit 30%a ja nevim jolik to je dekuji za odpoved berty

  21 január 2018

  Dobrý deň,

  u nás je zákonom stanovená len minimálna výška výživného, ktorá sa počíta z 30% sumy životného minima, ktoré predstavuje aktuálne sumu 27,13 Eur. S pozdravom

   

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka
  Návrat o. z. - Centrum Návrat Žilina
  Republiky 31
  010 01  Žilina

  Tel.: 041/7234273

  Mobil: +421917649479

   

 • Dobry den chcem s informovat moja seternica je v nahradnej starostlivosti ale este studuje akurat dovrsila 18r. A Bola zverena sudom do starostlivosti ku starim rodicom a teraz ako dovrsila 18r ju chcu poslat s bytu prec tak sa chcem spitat Maju na to pravo? Alebo sa musia starat o nu Kim nedostuduje? Dakujem

  2 december 2017

  Dobrý deň,

  asi Vás sklamem, ale pestúnski rodičia majú právo "vyhodiť" Vašu sesternicu z domu.

  Pestúnska starostlivosť zaniká dosiahnutím plnoletosti dieťaťa, vo výnimočných prípadoch ju možno predĺžiť o jeden rok.  Ak je Vaša sesternica dospelá, všetky práva a povinnosti jej pestúnov zanikli.

  Keďže nepoznám ani Vašu sesternicu, ani jej pestúnskych rodičov, nemôžem žiadnym spôsobom hodnotiť ich rozhotnutie. Vo fungujúcich pestúnskych rodinách to však býva obvykle tak, že rodičia pokračujú vo vzťahu so svojim prijatým dieťaťom aj po dosiahnutí plnoletosti. Zrejme sa muselo v tejto rodine niečo "pokaziť" :-(. S pozdravom

   

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka
   Návrat o. z. - Centrum Návrat Žilina
  Republiky 31
  010 01  Žilina

   ​Tel.: 041/7234273

  Mobil: +421917649479
 • Dobrý deň, sme bezdetní manželia, ja 43, manžel 41 a žijeme v domčeku na západe Slovenska (MY). Máme vhodné podmienky a radi by sme prijali nejaké dieťatko v rámci pestúnskej starostlivosti. Ale mám dilemu, v akom veku by bolo vhodné dieťa pre nás? Ďakujem vopred!

  31 október 2017

  Dobrý deň, pani Vladka,

  ak chcete prijať dieťa do pestúnskej starostlivosti, je potrebné ísť na miestne príslušný úrad práce sociálnych vecí a rodiny a požiadať o zapísanie do zoznamu žiadateľov o náhradnú rodinnú starostlivosť. Po splnení všetkých formálnych náležitostí absolvujete prípravu na náhradné rodičovstvo na úrade alebo v niektorom z akreditovaných subjektov (Návrat, Úsmev ako dar). Vrámci prípravy si zrejme vyriešite aj túto "vekovú" dilemu a možno vyvstanú a vyriešia sa aj ďalšie, ktoré teraz ešte nemáte :-). 

  V  zákone je upravený iba vek medzi osvojencom a osvojiteľom - má byť primeraný a približne tak by to malo byť podľa mňa aj pri pestúnskej starostlivosti.

  Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať! S prianím príjemných dní

   

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka
   
  Návrat o. z. - Centrum Návrat Žilina
  Republiky 31
  010 01  Žilina

  Tel.: 041/7234273

  Mobil: +421917649479

   

 • Dobry den prajem, je mozne si zobrat dieta do pestunskej starostilivosti, ak mam trvaly pobyt mimo SR. Manzel ma trvaly pobyt na SR, len ja s mojimi detmi (12 a 9) nie, k voli skole. Dakujem pekne, Hammerova

  6 september 2017

  Dobrý deň, pani Alica,

  pestún musí mať trvalý pobytna území Slovenska a do pestúnskej starostlivosti môže prijať dieťa jednotlivec alebo manželský pár s trvalým pobytom na území SR. Keďže trvalý pobyt na území Slovenska má iba Váš manžel, z toho mi vyplýva, že by sa mohol stať pestúnom iba on, aj keď si myslím, že by s tým bol problém, keďže celá rodina žijete v Rakúsku. Skúste sa prosím o túto informáciu obrátiť na Úrad práce sociálnych vecí a rodiny, oddelenie SPO D a SK do Bratislavy, ak je tento úrad najbližšie trvalému pobytu Vášho manžela. Myslím si, že budete môcť prijať dieťa iba v Rakúsku, podľa pravidiel rakúskej ligislatívy :-). S prianím všetkého dobrého

  Iveta Keblušková

 • Dobrý deň chcem sa opýtat mam 34r. som v plnom inval.dôch.chcel by som si vziat neakeho chlapčeka vo veku od 3r. do 9r. dalo by sa to nie romske a ako to vlastne funguje v pestunstve napr. vezmem si dieta budem snim cc2roky potom pride adop.rodina a vezme si ho? Za skoru odpoved vopred dakujem

  26 august 2017

  Dobrý deň,

  ak chcete prijať dieťa do pestúnskej starostlivosti, je potrebné požiadať na ÚPSVaR-e miestne príslušnom pre Vás o zapísanie do Zoznamu žiadateľov o náhradnú rodinnú starostlivosť. Úrad posúdi Vašu bezúhonnosť, zdravotné, morálne, finančné a iné predpoklady stať sa pestúnom a po doložení všetkých ostatných dokladov a náležitostí absolvujete prípravu na náhradné rodičovstvo v rozsahu minimálne 26 hodín. Na úrade si vyberiete aj subjekt na prípravu (úrad, Úsmev ako dar, Návrat). V dotazníku uvediete aj to, aké sú Vaše predstavy o prijatom dieťati, vek, pohlavie, či môže alebo nemôže byť dieťa rómske..., tieto predstavy môžete samozrejme vrámci prípravy upraviť príp. ich zmeniť až po príprave.

  Pokiaľ ide o druhú časť Vašej otázky, pestúnska starostlivosť trvá do 18-teho roku života dieťaťa, vo výnimočných prípadoch ju možno predĺžiť o jeden rok. Dieťaťu, ktoré je v pestúnskej starostlivosti sa už nehľadá adoptívna rodina, nie je na zozname detí, ktorým treba sprostredkovať NRS, takže z tohto dôvodu nemusíte mať obavy, že by ste o prijaté dieťa "prišli". 

  Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať. S prianím všetkého dobrého

  Iveta KEBLUŠKOVÁ

 • Dobrý deň, sme manželia s 8-ročnou dcérkou a radi by sme boli pestúnmi ešte pre jedno dieťatko.Žijeme v Košiciach.Ako by sme mali postupovať?Ďakujem za Vašu odpoveď.

  6 júl 2017

  Dobrý deň, 

  ak sa chcete stať pestúnmi, musíte na Úrade práce sociálnych vecí a rodiny, oddelenie SPOD a SK, vo Vašom prípade v Košiciach, požiadať o zapísanie do zoznamu žiadateľov o náhradnú rodinnú starostlivosť. Po vyplnení všetkých tlačív a doložení ostatných náležitostí (výška príjmu od zamestnávateľa, odpis z registra trestov, správa o povesti, vyjadrenie lekára k Vášmu zdravotnému stavu...) si vyberiete subjekt, ktorý Vás bude pripravovať. Prípravu môžete absolvovať na úrade alebo v niektorom z akreditovaných subjektov - u nás alebo v Úsmev ako dar. Vo všetkých subjektoch je v zmysle zákona príprava v rozsahu minimálne 26 hodín, pričom na úrade je príprava bezplatná, v akreditovaných subjektoch sa na prípravu čiastočne prispieva. 

  V prípade potreby ďalších informácií ma neváhajte kontaktovať. S prianím všetkého dobrého

   


  ​​
  ​​
  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka
 • Chcela by som si zobrať jedno dieťa do pestúnskej starostlivosti, avšak je súčasťou súrodeneckej skupiny. Je možné dieťa oddeliť od súrodencov? Aké sú možnosti? V akej právnej norme je upravená problematika súrodeneckých skupín? Ďakujem.

  22 jún 2017

  Dobrý deň, 

  tu Vám posielam informácie z článku, sú tu aj všetky paragrafy zákona 305/2005 o SPO a SK a zákona o rodine 36/2005, ktoré hovoria o dôležitosti súrodeneckých väzieb. Súd a orgán SPO musí vždy prihliadať na najlepší záujem dieťaťa, tak skúste zvážiť, či je pri konkrétnom dieťati lepšie mať náhradnú rodinu alebo súrodenca a či je to v záujme aj toho druhého dieťaťa. Tým môžete potom argumentovať na súde. Tu je ten spomínaný článok:

  Orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately pri stanovení najlepšieho záujmu dieťaťa vždy dbá na zachovanie súrodeneckých väzieb dieťaťa. Rovnako na zachovanie súrodeneckých väzieb dbá aj súd. Dieťa má zákonom upravené právo stretávať sa so súrodencami. Pri rozhodovaní o nariadení ústavnej starostlivosti súd vždy prihliadne na záujem maloletého dieťaťa, najmä na citové väzby maloletého dieťaťa k súrodencom a na ich zachovanie (§ 54 Zákona o rodine). Pri zaraďovaní dieťaťa do profesionálnej rodiny, samostatnej skupiny alebo do špecializovanej samostatnej skupiny sa rešpektujú súrodenecké väzby a rodičovské väzby (§54 Zákona o SPODaSK). Vyjadrenie k citovým väzbám dieťaťa k súrodencom je súčasťou spisovej dokumentácie, spracovanej za účelom sprostredkovania pestúnskej starostlivosti alebo osvojenia dieťaťa (§34 Zákona o SPODaSK). Zachovanie súrodeneckých väzieb dieťaťa je jednou z výnimiek pri povinnosti zaradenia dieťaťa do profesionálnej rodiny detského domova (§53 Zákona o SPODaSK). Orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately môže podať súdu návrh na umiestnenie súrodencov do rôznych zariadení na výkon rozhodnutia súdu, ak to vyžaduje zdravotný stav dieťaťa na základe posudku lekára so špecializáciou v príslušnom špecializačnom odbore, psychológa alebo posudku o zdravotnom postihnutí vydaného podľa osobitného predpisu. Ak sú súrodenci umiestnení v rôznych zariadeniach na výkon rozhodnutia súdu alebo ak sa súrodenec alebo súrodenci dieťaťa umiestneného v zariadení 4 na výkon rozhodnutia súdu nachádzajú v prirodzenom rodinnom prostredí alebo náhradnom rodinnom prostredí, orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately vykonáva opatrenia na udržiavanie a rozvíjanie súrodeneckých väzieb (§ 30 Zákona o SPODaSK). Dieťa má právo stretávať sa s prarodičmi, so súrodencami a fyzickými osobami, ku ktorým má blízky vzťah (§56 Zákona o SPODaSK).

  S prianím všetkého dobrého

  Iveta Keblušková

 • Dobry den, chcela by som sa spytat ci mi neviete poradit ci je normalne a ako mam postupovat v mojej situacii.Som z bratislavy a deti mi umiestnili do pestunskej starostlivosti v Turcianskych tepliciach.Kedze som brala drogy vzali mi deti do pestunskej starostlivosti absolvovala som liecenie ktore trvalo 3 roky pocas tejto doby som z detmi udrziavala kontakt telefonicky a ked to bolo mozne chodila som za nimi na navstevy. Po ukonceni liecby som poziadala sud o zmenu styku z detmi aby sme sa stretavali castejsie rozsudok znel 2x mesacne na 3hod v turcianskych tepliciach bez pestunov. Dalej mame nariadene sedenia s psychologickou 1x mesacne v Martine. Uz v septembri som podala ziadost na sud o zrusenie pestunskej starostlivosti a navrat deti do mojej starostlivosti a sudkyna z martina sa stale nevyjadrila ani nevytycila pojednavanie, ked im telefonujem povedia ze sudkyna ma toho vela. Je to uz 10 mesiacov a stale nic. Neviete mi povedat ci je to normalne alebo ako sa mam zachovat? Velmi pekne dakujem za vas cas.

  13 jún 2017

  Dobrý deň,

  v prvom rade Vám chcem zablahoželať, že sa Vám podarilo dostať z toho, kvôli čomu ste na nejaký čas prišli o deti. Pre každé dieťa sú jeho rodičia veľmi dôležití.

  Je výborné, že ste s deťmi nestratili kontakt, že sa stále zaujímate, stretávate... Pri pestúnskej starostlivosti máte na to právo.

  Neviem sa však vyjadriť k rýchlosti, akou pracujú naše súdy. Mne sa to zdá tiež veľmi dlhý čas, 10 mesiacov  v detskom veku je veľmi veľa a prirovnala by som to aj k desiatim rokom dospeláka. Pri deťoch by mali byť podľa mňa súdy oveľa rýchlejšie, neviem Vám však pomôcť. Ja by som sa možno obrátila na konkrétny súd, ktorý má o tom pojednávať a písomne by som ich požiadala o vyjadrenie, prečo to trvá tak dlho. Nech všetko dopadne v prospech detí! S pozdravom

  Iveta Keblušková

  sociálna pracovníčka

 • Dobrý deň,chcela by som sa spýtať, či je možné v mojom veku - 52 rokov a partnerovom - 60 rokov vôbec uvažovať o možnostipestúnstva, prípadne akých detí, čo sa týka ich veku?

  13 jún 2017

  Dobrý deň, pani Marta,

  z môjho pohľadu sú rodičia vždy lepšou alternatívou pre dieťa, aj keď starší rodičia, ako dovŕšiť dospelosť v detskom domove a nemať žiadnu podpornú osobu. Vo Vašom prípade by bolo vhodnejšie vziať si staršie dieťa, ktoré ku Vám môže prísť aj relatívne rýchlejšie, ako by ste mali čakať na malé dieťa niekoľko rokov...

  V zákone nie je upravená horná hranica veku žiadateľov, ktorí sa môžu stať náhradnými rodičmi. Vaše kompetencie však budú posúdené vrámci prípravy na náhradné rodičovstvo. Ak máte záujem stať sa pestúnom musíte si podať žiadosť o zapísanie do zoznamu žiadateľov na ÚPSVaR-e v mieste Vášho bydliska a následne absolvovať prípravu na náhradné rodičovstvo v rozsahu minimálne 26 hodín na úrade alebo v niektorom z akreditovaných subjektov. V prípade ďalších otázok ma prosím kontaktujte. S prianím všetkého dobrého

   

  Iveta Keblušová

  sociálna pracovníčka

 • Dobry den. Chcela by som sa spytat ako postupovat ,keby som si chcela s manželom zobrat dieta alebo deticky dve na vianoce, vianocne sviatky. či už nieje aj neskoro. kde by som mala ist najskor,vedeli by ste my pomoct? dakujem s pozdravom Gregušova

  19 december 2016

  Dobrý deň,

  v minulosti boli tieto návštevy detí umiestnených v detských domovoch na Vianoce a iné sviatky častejšie. V súčasnosti sa tieto návštevné pobyty v domácnosti, bez vytvorenia dlhodobejšieho vzťahu s dieťaťom, neodporúčajú. Všetky deti s nariadenou ústavnou starostlivosťou už prešli v živote viacerými stratami a je pre ne veľmi dôležité stabilné, milujúce prostredie, ako oni zvyknú hovoriť "navždy". Pre tieto deti môže byť traumatizujúce, navštevovať niekoho (aj keď určite s veľkým srdcom a milujúceho) iba na sviatky, víkendy a "niekedy". Deti potrebujú milujúcu materskú osobu celú a bezpodmienečne. Možné to však je, je to však plne v kompetencii konkrétneho riaditeľa DeD, tak sa prípadne informujte vo Vašom najbližšom detskom domove. Prajem Vám, aby ste sa správne rozhodli a príjemné prežitie sviatkov

  Iveta Keblušková

 • Dobrý deň. Deti vyštudovali a osamostatnili sa. S manželom sme ostali sami. Ja mám 46 rokov a manžel 55 rokov. Obaja sme na invalidnom dôchodku pre problém s chrbticou, ale finančne sme zabezpečený. Bývame vo väčšom rodinnom dome v Spišskom Podhradí. Chceli by sme sa postarať o dieťa, ktorému by sme poskytli domov, rodinu, vzdelanie a lásku ako rodičia. Teraz je doma ticho a smutno. Chceli by sme dieťa asi 15 ročné, možno aj trochu staršie. Tomu dieťaťu by sme ponúkli okrem lásky aj vzdelanie, stredoškolské aj vysokoškolské a aj potom by ostalo pri nás ako "naše dieťa". Prosím Vás, ako máme získať dieťa do pestúnskej starostlivosti? Za odpoveď ďakujem. Prajem pekný deň. Renáta Blašková

  10 december 2016

  Dobrý deň, pani Renáta,

  už dávnejšie som s takým potešením neodpisovala na nejakú otázku, ako teraz Vám. Je krásne a obdivuhodné, že chcete takýmto spôsobom pomôcť dieťaťu, z môjho pohľadu ho až zachrániť. Za výborné považujem aj to, že zvažujete prijatie staršieho dieťaťa, vzhľadom k Vášmu a manželovmu veku. Zároveň mám veľkú potrebu Vás "varovať", že ak do toho pôjdete, nebude to cesta ľahká. Výchova detí v tomto veku, a v náhradnom rodičovstve obzvlášť, je veľmi náročné poslanie. Ale na takéto úvahy a zvažovania máte čas a  priestor aj počas prípravy ...

  Ak ste aj s manželom rozhodnutí, že to skúsite, je potrebné zájsť na miestne príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately a tu im oznámite, že chcete byť zapísaní na zoznam žiadateľov o NRS. Po vypísaní potrebných tlačív a splnení iných náležitostí (správa o zdravotnom stave, register trestov, správa o majetkových pomeroch a pod.) si vyberiete subjekt, ktorý Vás bude pripravovať na náhradné rodičovstvo. Príprava je zo zákona v rozsahu minimálne 26 hodín a môžete ju absolvovať buď na UPSVaR-e, alebo v niektorom z akreditovaných subjektov (Úsmev ako dar, Návrat-vo vašom prípade je myslím najbližšie Prešov). Na UPSVaR-e je príprava bezplatná a v akreditovaných subjektoch sa na prípravu čiastočne prispieva.

  Po úspešnom absolvovaní prípravy budete zapísaní na zoznam žiadateľov o NRS a budete čakať na svoje dieťa, návrh na súd, súd, rozhodnutie... ale to je ešte ďaleká cesta.

  Kedykoľvek sa mi môžete na tejto ceste ozvať, budem sa tešiť. Veľa šťastia! S úctou

   

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálne poradenstvo
   Návrat o. z. - Centrum Návrat Žilina

   

   

   

   

 • Dobrý deň,chcela by som Vás poprosiť o viac rád.Na úrade práce som zdokladovala všetky potrebné doklady. absolvovala som prípravu a od februára som zapísaná v zozname žiadateľov. Som osamelá pracujúca 41 ročná s vlastným bývaním. Moja pôvodná predstava bola vziať do pestúnskej starostlivosti s možnosťou osvojenia si biele dieťa do 3 rokov. Momentálne vážne uvažujem nad konkrétnym súrodeneckým párom, právne voľným, žijúcim v profesionálnej rodine. Deti majú 3 a 4 roky. Keď som sa včera telefonicky informovala na úrade, či postup je taký, že napíšem žiadosť na konkrétne deti., pani z úradu mi povedala, že najlepšie by bolo, aby som tam zašla osobne a išli by sme za jej vedúcou...Ešte jedna otázka, koľko zhruba by trval proces zverenia deti do mojej opatere (teda za ako dlho, aby som sa vedela aj ja v práci na to pripravovať) a výška príspevkov - pre mňa a každé dieťa, ak by som ich mala zatiaľ v pestúnskej starostlivosti a ostala s nimi doma dovtedy, kým mladšie dovŕši 6 rokov. Ďakujem pekne.

  25 august 2016

  Dobrý deň, pani Jana,

  ak chcete prijať do pestúnskej starostlivosti tieto dve konkrétne deti, postupujte tak, ako Vám povedali na UPSVaR-e.

  Postup je obvykle taký, že keď žiadateľovi o NRS na úrade alebo v akreditovanom subjekte (Návrat, Úsmev ako dar) ponúknu nejaké dieťa/deti a on súhlasí so stretnutím, UPSVaR požiada o interakciu detský domov, v ktorom má dieťa nariadenú ústavnú starostlivosť.  Následne detský domov vyžaduje obvykle minimálne 3 interakcie, potrebné na to, aby dieťa mohlo ísť k žiadateľovi na návštevný pobyt. Keď sa žiadateľ rozhodne, že toto je to "jeho" dieťa, podáva návrh na súd, ktorý rozhodne o zverení dieťaťa do jeho starostlivosti. Váš prípad je však iný, pretože Vy máte záujem o konkrétne deti, ktoré poznáte a mali ste už s nimi zrejme niekoľko interakcií, takže neviem zhodnotiť ako dlho bude trvať táto úvodná fáza. Zároveň, keď podáte návrh na súd na zverenie detí do Vašej starostlivosti, každý súd koná rozdielne rýchlo a je to do veľkej miery individuálne. Ako rýchlo budú deti vo Vašej starostlivosti závisí teda od mnohých faktorov a subjektov (UPSVaR, detský domov, súd), a preto si netrúfam odhadnúť, ako rýchlo to bude. Môže to byť veľmi rýchlo ale zároveň sa to z rôznych dôvodov, ktoré tu nejdem  presne vypisovať, môže značne predĺžiť, takže sa treba pripraviť na rôzne varianty.

  Pokiaľ ide o štátne sociálne dávky, ktoré by ste mali dostávať, mali by to byť nasledovné:

  1. Prídavok na dieťa na obe deti vo výške 23,52 €,

  2. Opakovaný príspevok dieťaťu na obe deti vo výške 138,13 €,

  3. Opakovaný príspevok náhradnému rodičovi iba 1 x vo výške 175,62 € ale až po skončení rodičovskej dovolenky,

  4. Pokiaľ budete s mladším dieťaťom na rodičovskej dovolenke tak môžete poberať 3 roky max. do veku 6 rokov dieťaťa rodičovský príspevok vo výške 203,20 ,

  Ešte by ste mali dostať  pri zverení detí jednorázový príspevok dieťaťu pri zverení do náhradnej starostlivosti 2 x vo výške: 500 €.

  Nech všetko dobre dopadne! S pozdravom

   

  Iveta KEBLUŠKOVÁ

   

   

   

   

 • Dobry den, chceme sa stat pestunmi. uz sme oslovili prislusny urad. Mame dvoch vlastnych synov - 9r. a 4r. Moja otazka: je nejaky odporucany vek pestunskeho dietatka aby bol prepoklad na uspesnu adaptaciu medzi surodencov co najvyssi? Uvedomujem si ze to zavisi od mnohych dalsich faktorov.Dakujem martina

  11 august 2016

  Dobrý deň, pani Martina,

  je chvályhodné, že máte ochotu a miesto v srci, na prijatie ďalšieho dieťa k svojim biologickým deťom. Vaša otázka ohľadom veku, je úplne namieste. Na takéto a podobné otázky budete mať, predpokladám, priestor aj vrámci prípravy na náhradné rodičovstvo.

  Vo všeobecnosti platí, a tak to odporúčame aj iným žiadateľom o NRS, aby prijaté dieťa bolo mladšie, ako deti, ktoré už v rodine žijú, aby prirodzene zapadlo do kontextu danej rodiny. Na súrodenecké väzby je podľa mňa najvhodnejší vekový rozdiel dva až štyri roky, takže zatiaľ to vidím u Vás na dieťa okolo dvoch rokov veku. Treba však zobrať do úvahy aj to, že príprava bude trvať nejaký čas a neviem, aké máte "kritéria" na prijaté dieťa. Bude od toho závisieť ako dlho budete na zozname žiadateľov o NRS a ako rýchlo Vás budú kontaktovať s ponukou na dieťa. Treba podľa toho nastaviť aj požiadavky na vek dieťaťa. Neviem, či som Vám odpovedala. V prípade ďalších otázok mi môžete napísať, alebo si to môžete ujasňovať ešte vrámci prípravy. Prajem Vám veľa šťastia v rozhodovaní a pekné dni

  Iveta KEBLUŠKOVÁ

 • Prosim Vas ,poradte mi ,mam zaujem vziat si do pestunskej opatery dietatko,som vdova ,deti mam uz dospele ,ziju v BA a ja som ostala v dome s mamickou,je nam smutno a tak som sa rozhodla pracovat tymto smerom,lenze dostala som odpoved ,ze uz mam svoj vek -56 r. a ze su s detmi v pubertalnom veku problemy ,atd,atd.Myslim si ,akoby ma pracovnicky v RS odhovarali ,alebo ake su podmienky pestunstva ,a kde by som sa este mohla obratit o radu okrem RS .....dakujem Multanova

  31 júl 2016

  Dobrý deň, pani Multanová,

  v prvom rade sa musím priznať, že netuším, čo znamená skratka RS. Ak však máte záujem stať sa pestúnom, musíte sa obrátiť na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, oddelenie SPO a SK (Sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately) a tu požiadať o zapísanie do zoznamu žiadateľov o pestúnsku starostlivosť. Po posúdení Vašej žiadosti a splnení určitých náležitostí (odpis z registra trestov, potvrdenie o zdravotnom stave, správa o povesti ...) môžete absolvovať prípravu na náhradné rodičovstvo na UPSVaR-e, v Návrate, alebo v spoločnosti Úsmev ako dar, po absolvovaní ktorej môžete byť zapísaná na zoznam žiadateľov o NRS. V týchto subjektoch môžete zároveň žiadať o radu a podporu vo Vašom prípade. Samozrejme, vek žiadateľa je rozhodujúci argument v prospech či neprospech prijatia dieťaťa, nemenej dôležité sú však aj iné faktory, osobnostné, zdravotné, morálne... Vašu žiadosť posúdi spomínaný UPSVaR, v zákone však nikde nie je uvedené, že 56 ročný žiadateľ sa nemôže stať pestúnom. Určite je veľmi náročné v tomto veku prispôsobiť sa potrebám a náladám teenagera, podľa môjho názoru je však takéto riešenie viac v prospech dieťaťa ako zostať do dospelosti v detskom domove. Tak Vám prajem, aby ste sa správne rozhodli

  Iveta KEBLUŠKOVÁ

 • Dobry den chcem sa opitat braly sme si dietatko do pestunskej starostlivosťi a ked som podavala papiere na upsvar BB o opakovane prispevky dietati ho dali od 1.5. ale mne az od 1.6. neviete my poradit preco?ďakujem s pozdravom Bartosova

  15 júl 2016
  Dobrý deň, pani Bartošová,

  neviem odpovedať na Vašu otázku. Nevidím dôvod, prečo by mal byť dieťaťu vyplácaný opakovaný príspevok o mesiac skôr a Vám opakovaný príspevok náhradnému rodičovi o mesiac neskôr. V zákone je uvedené nasledovné, tzn. že by Vám mali byť vyplatené obidva príspevky za celý mesiac, odkedy ste si o ne požiadali, a to mesačne pozadu:

  "(2) Platiteľ vypláca opakovaný príspevok dieťaťu, opakovaný príspevok náhradnému rodičovi a osobitný opakovaný príspevok náhradnému rodičovi mesačne pozadu, a to najneskôr do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom si oprávnená osoba uplatnila nárok na tieto príspevky.

  (3) Platiteľ vypláca opakovaný príspevok dieťaťu, opakovaný príspevok náhradnému rodičovi a osobitný opakovaný príspevok náhradnému rodičovi za celý kalendárny mesiac, aj keď podmienky nároku na tieto príspevky boli splnené len za časť kalendárneho mesiaca."

  Skúste sa na to spýtať priamo na UPSVaR-e, kde ste o tieto príspevky žiadali. Prajem veľa úspechov v pestúnskej starostlivosti.

  Iveta Keblušková

 • Dobrý deň, chcela by som od Vás radu a potrebujem ju dosť súrne. Som v pestúnskej starostlivosti a v júli budem mať už 19 rokov. A ešte študujem. Tak mám na Vás pár otázok ak by sme mi vedeli na ne odpovedať bola by som nesmierne vďačná. 1. Už keď mám momentálne 18 rokov a chcela by som odísť tak by som mohla? Myslím to tak že sa chcem priatelovi nasťahovať už dlhšiu dobu. A chcela by som to za týždeň všetko postíhať.2. Keďže som ešte študent už nebudem v pestúnskej starostlivosti bdem dostávať od štátu nejaké peniaze na štúdium? 3. A posledná že keby som sa k nemu chcela nasťahovať už tento piatok tak to by bol problém?

  3 máj 2016

  Dobrý deň,

  možno už moja odpoveď nebude celkom aktuálna, pokúsim sa však odpovedať aspoň na niektoré Vaše otázky. Z Vášho mailu mi nie je celkom jasné, či už máte ukončenú pestúnsku starostlivosť. Obvykle končí PS dosiahnutím plnoletosti u dieťaťa, ale vo výnimočných prípadoch, napr. ak dieťa v PS študuje, sa dá PS predĺžiť o jeden rok. Neviem, či je to aj Váš prípad. Ak už máte PS ukončenú, bol Vám vyplatený príspevok pri ukončení PS, nič Vám nebráni v tom, aby ste si obrazne povedané "robili čo chcete". Môžete sa nasťahovať kde chcete a kedy chcete a nemáte žiadne zákonné práva ale ani povinnosti voči Vašim bývalým pestúnom. Zároveň aj oni stratili dosiahnutím Vašej plnoletosti všetky práva a povinnosti voči Vám. Zároveň však naďalej trvá vyživovacia povinnosť voči Vám Vašim biologickým rodičom (ak nie ste sirota). Preto môžete súd požiadať o určenie výživného Vašim biologickým rodičom. Či máte nárok na nejaké štipendium Vám odporúčam informovať sa vo Vašej škole, ktorú navštevujete. Či máte nárok na dávky v hmotnej núdzi, príp. príspevok na bývanie a pod. sa prosím informute na UPSVaR-e, oddelení pomoci v hmotnej núdzi v mieste Vášho bydliska.

  Zároveň nepíšete vo Vašej otázke, aký máte vzťah s Vašimi pestúnmi. Zdá sa mi férové, ak sa o Vás doposiaľ riadne starali, prebrať tieto veci aj s nimi. Možno Vám budú nápomocní aj oni, aj keď im to už neukladá zákon. To samozrejme nechám na Vás. Pekné dni

  Iveta Keblušková

 • Dobry den....prosim Vas o radu....je mozne zobrat si do pestunskej starostlivosti aj 17.rocnu? Dakujeeeeem za odpoved

  8 apríl 2016

  Dobrý deň,

  neviem, či máte na mysli konkrétne dieťa, s ktorým máte vytvorený vzťah alebo uvažujete všeobecne nad prijatím dieťaťa vyššieho veku. V každom prípade platí to, že do pestúnskej starostlivosti môžete prijať aj dieťa vo veku 17 rokov ak je vedené v prehľade detí, ktorým treba sprostredkovať NRS alebo sa o toto dieťa nemôžu postarať jeho biologickí rodičia. 

  Medzi Vami a týmto prijatým dieťaťom by však mal byť primeraný vekový rozdiel. Dúfam, že som Vám odpovedala na Vašu otázku. S pozdravom

  Iveta Keblušková

 • Dobrý deň,rada by som sa poinformovala ohľadom pestúnskej starostlivosti, rsp. iných foriem starostlivosti o dieťa z detského domova.Som pracujúca mladá žena (25) a rada by som vedela, či je reálne nejakou formou sa starať o dieťa z detského domova bez toho, že by som musela skončiť s prácou. Som ochotná starať sa o dieťa počas celého dňa (ak napr. dieťa už chodí do škôlky, školy- počas mojej práce), poskytnúť mu zázemie, individuálnu lásku.Neviem, nakoľko je niečo takéto reálne, keďže nie som vydatá a práca ma živí.Nechcem teraz ešte nič vážne riešiť, preto sa najprv obraciam na Vás s prosbou o informácie o možnostiach a reálnosti niečoho takéhoto.Ďakujem veľmi pekne a prajem pekný deň!s pozdravomAnna

  6 apríl 2016

  Dobrý deň Anna,

  v niečom sa Váš mail podobá mailu, na ktorý som pred Vami odpovedala Petre, a preto aj moja odpoveď bude podobná. Áno, pestúnom sa môže stať aj osamelá fyzická osoba s trvalým pobytom na území SR. Je potrebné, aby ste boli zapísaná na zozname žiadateľov o NRS tzn. že musíte absolvovať prípravu na náhradné rodičovstvo na UPSVaRe, v Návrate alebo v spoločnosti Úsmev ako dar. Musíte splniť tie isté predpoklady, ktoré by museli splniť manželia, aby im bolo zverené dieťa do pestúnskej starostlivosti. Rovnakú prípravu musíte absolvovať ak sa chcete stať pestúnom a takú istú ak sa chcete stať osvojiteľom. Pre osamelú osobu bez partnera sa mi zdá však vhodnejšia, aj vzhľadom na finančnú podporu od štátu, pestúnska starostlivosť. Po prijatí dieťaťa máte právo zostať s dieťaťom tri roky doma, ako pri biologickom rodičovstve, maximálne do veku 6 rokov dieťaťa, ak však túto možnosť nebudete chcieť využiť, nemusíte. Ak bude Vami prijaté dieťa navštevovať MŠ, nemusíte prácu vôbec prerušiť, príp. ju prerušiť iba na krátky čas. Pri školopovinnom dieťati už možnosť zostať s dieťaťom doma odpadá. Pre bližšie informácie a žiadosť o prípravu sa prosím obráťte na najbližší UPSVaR v mieste Vášho bydliska. Veľa úspechov.

  Iveta Keblušková

 • dobrý deň chcela by som sa opýtať či je možné si vziať dieťatko do pestúnskej starostlivosti aj bez partnera ? Ďakujem vopred za radu s pozdravom Petra

  3 apríl 2016

  Dobrý deň,

  áno, pestúnom sa môže stať aj osamelá fyzická osoba s trvalým pobytom na území SR. Je potrebné, aby ste boli zapísaná na zozname žiadateľov o NRS tzn. že musíte absolvovať prípravu na náhradné rodičovstvo na UPSVaRe, v Návrate alebo v spoločnosti Úsmev ako dar. Musíte splniť tie isté predpoklady, ktoré by museli splniť manželia, aby im bolo zverené dieťa do pestúnskej starostlivosti. Pre bližšie informácie a žiadosť o prípravu sa prosím obráťte na najbližší UPSVaR v mieste Vášho bydliska. Veľa úspechov.

  Iveta Keblušková

 • Dobry den prajem,uz dlhsiu dobu uvazujem o pestunskej starostlivosti, kedze adopcia v mojom pripade s najvacsou pravdepodobnostou by bol beznadejny pripad. Skor nez zacnem vyplnovat formulare, chcela by som sa spytat ake su naozaj realne vyhliadky uspesnosti u slobodnej, 37r.,bezdetnej, zijucej v bratislave, v 1.5izbovom byte, stredoskolskej ucitelky vykonavajucej aj zivnost.cinnost vyucby cudzieho jazyka vo firmach, avsak po prekonani rakoviny maternice a 8rokov s diagnozou skleroza multiplex a pridelenym ciastoc.invalidnym dochodkom. moj zdrav.stav je vdaka liecbe stabilizovany a nijak neovplyvnuje normalne fungovanie. Dakujem vopred za odpoved!s pozdravom kch

  29 marec 2016

  Dobrý deň pani Katarína,

  v prvom rade mi dovoľte, aby som vyjadrila môj obdiv voči Vám, že napriek svojej neľahkej situácii a zdravotným problémom, máte miesto v srdci na prijatie dieťaťa. 

  Píšete o Vašom materiálnom zázemí aj o Vašom zdravotnom stave, čo sú, okrem iného, veľmi vážne faktory, rozhodujúce v prospech či neprospech na prijatie dieťaťa. Nemenej dôležité sú aj osobnostné predpoklady žiadateľa byť dobrým náhradným rodičom dieťaťu, ktoré zažilo v živote stratu rodičov. Pre takéto dieťa je veľmi dôležitá stálosť prostredia v ktorom vyrastá a vzťah s aspoň jednou blízkou materskou osobou, v ideálnom prípade s mamou a otcom. 

  Naša legislatíva umožnuje aj osamelej fyzickej osobe adoptovať/osvojiť si dieťa, prijať ho do pestúnskej, či náhradnej osobnej starostlivosti, takže v tom by u Vás nemal byť problém. Podľa mňa, nakoľko ste zamestnaná a máte bývanie, dokážete aj materiálne zabezpečiť dieťa. Neviem však posúdiť Váš zdravotný stav, či je v súlade s tým, aby ste sa mohli stať náhradnou mamou.  Evidenciu žiadostí fyzických osôb, ktoré majú záujem stať sa pestúnom alebo osvojiteľom, o zapísanie do zoznamu žiadateľov vedie orgán SPO a SK na príslušnom UPSVaR-e. Preto Vám odporúčam navštíviť príslušný úrad, kde si podáte túto žiadosť, ku ktorej musíte priložiť dotazník, správu o zdravotnom stave, doklad o majetkových pomeroch... Orgán SPO na základe predloženej zdravotnej správy môže zastaviť konanie  ve veci zapísania fyzickej osoby, ktorá má záujem stať sa pestúnom alebo osvojiteľom, okrem iného aj vtedy ak podľa správy o zdravotnom stave fyzickej osoby nie je spôsobilá na vykonávanie náhradnej rodinnej starostlivosti. Preto sa prosím so žiadosťou o NRS obráťte na úrad. Keby som Vám mohla odporučiť formu náhradnej rodinnej starostlivosti, vzhľadom k tomu, že nie ste vydatá, vzhľadom na Váš zdravotný stav a vzhľadom na to, že PS je viac finančne podporovaná štátom odporučila by som Vám namiesto osvojenia pestúnsku starostlivosť. Nech Vám to všetko dobre dopadne. S prianím všetkého dobrého

  Iveta Keblušková

 • Dobrý den..Sme rodina a to velka.Obaja rodičia sme boli rozvedený .Ja ako matka som mala dve deti .Terajší manžel syna (matka ich opustila) a po 9 rokoch samoty sme sa zobrali a máme spolu 3 deti tak že spolu ich máme 6 ale žiju s nami len naše tri deturence a to(9r.,8r.,6r.,) a tí traja su dospelí a samostatný.Začala som možno nie spravne ale chceli sme sa predstavit. Už dva roky som na invalidnom dochodku nie som na nikoho viazana a staram sa o svoje deti myslím ,že príkladom. S manželom uvažujeme si vziat dieta do pestunskej starostlivosti ja deti už nemožem mat a obaja deti milujeme.Bývame v Ba ale trvalí pobyt mame v Senci dufam že to nie je problem .Teda prosím o odpoved na moju otazku mám prosím možnost pomoct a dat rodinu dietatku alebo detom a starat sa o ne ked som na invalidnom dochodku a manžel normálne pracuje ??.Ďakujem za odpoved a prajem všetkým dobrým ludom všetko dobré.Majka a Vilko s Ba.

  4 február 2016

  Dobrý deň, pani Cichová,

   

  To je obdivuhodné, koľko toho zvládate, o koľko detí sa staráte, koľko ste ich vychovali. Je krásne, že máte ešte vo svojom srdci miesto a chceli by ste dať domov aj nejakému dieťaťu, ktoré nemalo toľko šťastia, že by mohlo vyrastať vo svojej vlastnej rodine.

  Rozhodnutie prijať do svojej rodiny dieťa je vážne a treba zvážiť aj všetky dopady na Vašu rodinu. Je tam vcelku dosť detí – tri a sú aj dosť malé. Keď príde dieťa z detského domova, bude si vyžadovať celú vašu pozornosť, bude si Vás nárokovať na 100 percent. Neviem, či tieto tri Vaše deti, ktoré asi tiež zažili, že sa museli spolu zžívať (alebo nie? To sú deti Vás a Vášho súčasného manžela?), sú už natoľko zastabilizované, aby ich príchod súrodenca neohrozil. Viete, lebo každá rodina je ako taký strojček. Nejaký čas trvá, kým sa r spolu zohrá a každý si v nej nájde svoje miesto. No a potom, ke´d už to šliape, tak je dobre. Ale keď príde nejaký ďalší nový člen, tak sa ten strojček zase rozladí a všetci stratia to svoje miesto a musia si ho nanovo hľadať.

  To všetko mierne otrasie stabilitou rodiny a preto si to treba dobre rozmyslieť , zvážiť a načasovať.

  To, že bývate v Senci, to nie je žiadny problém. Žiadosť si budete podávať v Bratislave na UPSVR.

  S pozdravom

  Oľga Olšinová, sociálne poradenstvo

  Centrum Návrat Bratislava

 • čo po skončení pestúnskej starostlivosti? - Dobrý deň, som v pestunskej rodine a budem mať 18 rokov. Pripravujem sa na povolanie v učebnom odbore (zatiaľ ako prváčka). Je pre mŇa výhodnejšie požiadať o predlženie pestunskej starostlivosti, alebo mi poraďte o aké dávky by som mala požiadať.ako mladá dospela. Viem, že rodičia maju povinnost platiť, ale musela by som prídavky od nich vymáhať súdom - a predpokladám, že to bude zdlhavé a pre ich sociálnu odkázanosť aj nereálne.Mám nárok na nejaký príspevok na bývanie? Poprípade štipendium - ale asi nie počas prázdnin. Poradia mi na UPSVaR? Ďakujem za odpoveď. Zuzana

  24 október 2015

  Milá Zuzka,

   

  pestúnska starostlivosť sa dá predľžiť z dôvodu štúdia alebo nezaopatrenosti (ak súhlasia aj pestúni) maximálne o jeden rok. Musíte si ale podať na súd návrh na výživné od svojich rodičov. Ja chápem, že to bude asi na dlho a možno aj nevymožiteľné, ale ten návrh na súde musí byť. Inak Vám štát nič nedá. Ak si dáte návrh na súd, budete od štátu dostávať aj naďalej opakovaný príspevok pre dieťa zverené do PS tak, ako ste ho dostávali doteraz.

   

  Pokiaľ ide o ďalšie príspevky, sú už len príspevky v hmotnej núdzi, o ktorých Vám tu posielam citáciu zákona: Hmotná núdza je stav, keď príjem členov domácnosti nedosahuje sumy životného minima ustanovené osobitným predpisom a členovia domácnosti si nevedia alebo nemôžu prácou, výkonom vlastníckeho práva alebo iného práva k majetku a uplatnením nárokov zabezpečiť príjem alebo zvýšiť príjem. Základné životné podmienky na účely tohto zákona sú jedno teplé jedlo denne, nevyhnutné ošatenie a prístrešie. Deti do 25 rokov veku, ktoré nemajú príjem alebo majú príjem najviac vo výške minimálnej mzdy, žijúce s rodičmi v domácnosti (okrem detí, ktorým v čase evidencie uchádzačov o zamestnanie vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti a detí, ktorým sa vypláca invalidný dôchodok) sa posudzujú spoločne s rodičmi. Ak si mladý dospelý do 25 rokov podá žiadosť o pomoc v hmotnej núdzi, úrad bude zisťovať, či žije v spoločnej domácnosti s rodičmi alebo sám. Spoločnou domácnosťou sa rozumie domácnosť, ktorú tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhradzujú náklady na svoje potreby. V prípade, že úrad bude mať preukázané, že žiadateľ nežije v spoločnej domácnosti s rodičmi, bude jeho hmotnú núdzu posudzovať samostatne. V prípade, ak takýto žiadateľ o pomoc v hmotnej núdzi bude študovať na strednej alebo vysokej škole formou denného štúdia, bude si musieť uplatniť zákonný nárok na výživné od oboch rodičov podaním návrhu na súd. Výška pomoci v hmotnej núdzi sa určí ako rozdiel medzi sumou nárokov na pomoc v hmotnej núdzi ustanovenej v zákone o pomoci v hmotnej núdzi a príjmom (potvrdenie o príjme), ktorým je aj výživné. Konanie o posúdenie hmotnej núdze sa začína podaním písomnej žiadosti o pomoc v hmotnej núdzi občana (príloha k žiadosti na účely príspevku na bývanie sa nachádza TU) na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, oddelení pomoci v hmotnej núdzi v mieste trvalého pobytu. Nárok na pomoc v hmotnej núdzi vzniká právoplatným rozhodnutím úradu o jej priznaní. Pomoc v hmotnej núdzi sa prizná a vypláca od začiatku mesiaca, v ktorom si občan podal žiadosť a vypláca sa mesačne pozadu.

   

  Neviem, či som doastatočne zodpovedala Vašu otázku. Ak by ste mi napísalo na seba kontakt (olsinova@navrat.sk), poslala by som Vám aj návrh na súd, prípadne iné detaily.

   

  Oľga Olšinová, sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava

   

 • čo po skonení pestúnskej starostlivosti? - Mohli by ste mi, prosím poradiť,z čoho mám žiť po skončení pestúnskej starostlivosti? Ešte študujem na SŠ, dostanem dávku v hmotnej núdzi a mám dať rodičov na súd o výživné (!). Prípadne možno mi priznajú nejakú mini dávku na bývanie.Zdá sa mi to nespravodlivé, deti v detskom domove tam môžu ostať bez problémov bývať až do doštudovania. Prečo to nie je možné aj v pestúnskej rodine? Považujem to za diskrimináciu!Čo mám robiť, keď nemám normálych rodičov?! To nemôžem ani doštudovať?! Čo mám robiť???

  24 október 2015

  Dobrý deň,

   

  to je teda naozaj prekérna situácia, v ktorej ste sa ocitli. Verím, že chcete urobiť všetko preto, aby ste doštudovali a našli si prácu. Ale doštudovať a nájsť si prácu a ešte aj bývanie, to je pre jedného mladého človeka veľmi veľké sústo. Možno sa Vám to bez pomoci ani nepodarí. Neviem, či sa môžem spýtať, ale vy ste od svojich pestúnov odišli? Vaše vzťahy boli narušené alebo nejako naštrbené? Alebo Vás jednoducho bez vysvetlenia poslali v 18-ke preč? Toto by mohlo byť kľúčom na riešenie vašej situácie.

   

  Skúsiť sa s nimi porozprávať - bez hnevu a bez zbytočne vyhrotených emócií a dohodnúť si nejaké pravidlá, za akých by boli ochotní nechať Vás u seba bývať, kým doštudujete. Vaši pestúni môžu požiadať UPSVR o pokračovanie vyplácania opakovaného príspevku pre pestúna, keď ešte študujete a bývali by ste u nich. A taktiež aj o príspevok na dieťa zverené do pestúnskej starostlivosti. Ale Vy by ste tiež museli niečo urobiť - to čo doteraz vybavoval za Vás štát - že vymáhal od vašich rodičov výživné, to teraz musíte urobiť vy (lebo ste plnoletá). Musíte súdne vymáhať od Vašich rodičov výživné. Len dáte návrh na súd, aby zaviazal rodičov platením výživného, myslím, že sa to ani nemusí dotiahnuť do konca, štát potom dopláca to výživné za nich a Vám vypláca opakovaný príspevok dieťaťu zverenému v pestúnskej starostlivosti. Na príspevky od štátu máte nárok až kým nedokončíte školu. Ale podporu a spoluprácu svojich pestúnov budete potrebovať, bez nej to bude asi dosť ťažké. Ak sa s nimi nebudete vedieť porozprávať, ak máte natoľko naštrbené vzťahy alebo spolu nekomunikujete, alebo sa na seba hneváte .....skúste sa obrátiť na naše Centrum Návrat v Prešove. Kontakt na nich je 051/7711679, 0918/391019. Hocikto z nich Vám bude k dispozíci a či už po telefóne, mailom alebo aj osobne s Vami prejde Vašu situáciu a budete spolu hľadať možnosti a cestu von z tejto situácie.

   

  Ja Vám držím palce.(Ak by ste mi napísali na Vás kontakt na adresu olsinova@navrat.sk poslala by som Vám aj vzor návrhu na súd)

   

  Oľga Olšinová, sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava

   

 • skôlka alebo škola - PROSIM VAS O RADU MAM V PESTUNSTVE DIETATKO CHCELA SOM SA OPITAT DOSTAVA NEJAKE PRISPEVKY DIETA PRI NASTUPE DO MATERSKEJ SKOLKY ALEBO DO SKOLY KED ZE DETI RASTU POTREBUJU TOHO VIAC A VIAC NIC NIEJE LACNE A JA SOM ESTE NA MATERSKEJ DAKUJEM BUCKOVA

  24 október 2015

  Dobrý deň,

   

  pokiaľ ja viem, v prípade pestúnskej starostlivosti dostáva pestún opakovaný (každomesačný)príspevok pestúnovi, opakovaný príspevok pre dieťa zverené do pestúnskej starostlivosti, prídavky na dieťa a daňový bonus - ako aj ostatní rodičia. Ešte ste mohli za určitých podmienok získať jednorazový príspevok na dieta pri jeho zverení do náhradnej starostlivosti. Ale o ničom inom neviem. Skúste sa poradiť na Úrade práce sociálnych vecí a rodiny v mieste vášjho bydliska - teda v Banskej Bystrici. Možno pri ozrejmení Vašej situácie na niečo spolu prídete ako by sa Vám dalo pomôcť.

   

  S pozdravom Oľga Olšinová, sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava

   

 • zverenie sestry do pestúnskej starostlivosti - Dobry den,potrebovala by som poradit ako mam zacat stim ako si adoptovat sestru, na uvod chcem povedat ze zije u starych rodicov ktory to uz nezvladaju co sa tika financii snazim sa pomahat aj ja ale sama mam male dieta,zijem aj s priatelom v podnajme chceli by sme ju mat tu nakolko sa rapidne zhorsila v skole a otec s mamou nemaju zaujem to riesit.Rodicia spolu neziju otec ma priatelku ktora ma dceru a zije snimy za mojou sestrou chodi len cez vykend,mama je alkoholicka a ma problemy zo zakonom tak to musim riesit ja.Sestra ma 10 rokov je v takom veku kedy sa potrebuje o niekoho opriet,rozpravat sa a take veci.... No ja sama mam 21 a priatel 22 nasa dcerka ma 6 mesiacov chceme sestre pomoct tak sa na vas obraciam s radou ako,kde zacat.Budem vdacna za odpoved.

  24 október 2015

  Dobrý deň,

   

  asi ste nemali na mysli presne osvojenie/adoptovanie sestry - to nie je možné, ale skôr pestúnsku starostlivosť alebo náhradnú osobnú starostlivosť (NOS). Ak chcete sestru do pestúnskej starostlivosti, je potrebné podať si žiadosť na UPSVR o zapísanie do zoznamu žiadateľov. Budete musieť predložiť niekoľko potvrdení - o zdravotnom stave, o príjme, o bezúhonnosti ... a absolvovať prípravu na pestúnsku starostlivosť. Istý čas to potrvá a musíte byť pripravení aj na to, že úrad bude argumentovať príbuzenským vzťahom, teda, že ste sestry a PS neprichádza do úvahy. Podľa môjho názoru prichádza a je s tým spojené isté lepšie finančné zabezpečenie (ale zase je to zložitejší proces a trvá dlhšie).

   

  Druhá možnosť - ak je to akútne a potrebujete to rýchlo, je naozaj NOS - teda náhradná osobná starostlivosť. Je to forma náhradnej starostlivosti, ktorá sa používa hlavne v príbuzenských vzťahoch. Podáte si návrh na zverenie sestry do NOS, bolo by dobre, keby ste o tom informovali aj sociálnu kurátorku - pracovníčku na UPSVR v mieste vášho bydliska. Súd ju určite predvolá a bude sa zaujímať o jej stanovisko. Tak by bolo dobre, aby bola v obraze a vedela o čo ide, aby Vám mohla byť nápomocná a spolupracovať. Musím povedať, že aj keď v prípade maloletých detí má súd predpísané skrátené konanie, predsa len kým vytýči termín pojednávania, môže to trvať aj niekoľko mesiacov. preto ak je to veľmi akútne, môžete požiadať o zverenie sestry do NOS predbežným opatrením. Vtedy sudca rozhodne do 1-2 týždňov. Pracovníčka na UPSVR Vám určite pomôže spísať návrh aj s použitím správneho paragrafu.

   

  Ak by ste ešte niečo potrebovali, napíšte. Môžete aj telefonovať na našu Infolinku nielen o adopcii 0907/808080.

   

  Oľga Olšinová sociálne poradenstvo, Centrum Návrat Bratislava

   

 • pestúnstvo: Dobrý deň, prosím Vás o radu. Chcem si požiadať do pes.s. o dievčatko má 11 rokov a je telesne aj mentálne postihnutá ten zdravotný stav je vážny bol by to problém? O dievčatko sa zaujímam telefonicky aj ho návštevujem. Som vydatá a mám jednu dcéru 5roč. S dievčatkom som prišla do kontaktu keď som pracovala v zariadení kde bola umiestnená, zariadenie zrušili dievčatko premiesnili. Ďakujem za odpoveď.

  24 október 2015

  Dobrý deň, pani Mária,

   

  Vaša otázka nie je jednoduchá. Asi by bolo lepšie, prísť sa porozprávať osobne do niektorého z našich centier. Keďže vidím,, že ste z Bytče, odporúčala by som naše centrum Návrat v Žiline. Kontakt si nájdete na našej stránke www.navrat.sk a dohodnite si telefonicky stretnutie. V zásade a jednoducho - na to aby ste si vzali do svojej starostlivosti dievčatko, o ktorom hovoríte, si budete musieť podať žiadosť na Úrade práce sociálnych vecí a rodiny v Žiline. K tej žiadosti je treba doplniť rôzne potvrdenia a ďalšie doklady a potom je treba absolvovať prípravu na náhradnú rodinnú starostlivosť. To všetko bude istý čas trvať, s tým treba počítať. No a čo považujem za dôležité je to, že dievčatko je staršie ako Vaša dcérka a to by tak nemalo byť. Bolo by správnejšie, ak by vek detí prichádzajúcich do rodiny bol nižší ako vek detí, ktoré už v rodine sú. Tak ako by to bolo, keby sa Vám narodili. Ak tomu tak nie je, prináša to isté riziká pre celú rodinu. Konkrétnejšie o tom ako aj o iných veciech súvisiacich s vašim rozhodnutím by ste sa však porozprávali s mojimi kolegyňami v Žilinskom centre.

   

  Držím Vám palce Oľga Olšinová sociáklne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava