Návrat, občianske združenie

jediný domov pre dieťa je rodina

Otázky podľa kategórii

Rôzne
Otvoriť všetko Zatvoriť všetko
 • Dobrý deň, kedy je najvhodnejší čas, povedať doeťaťu, že je adoptovaný? Náš synček má 4,5 roka. Ďakujem

  24 jún 2019

  Dobrý deň,

  už včera bolo neskoro :-). Smejem sa. Môj názor je, že dieťaťu to netreba povedať v tom zmysle, že mu to oznámime a máme to za sebou. Dieťa v tom musí žiť, jeho pôvodná história a korene majú byť súčasťou jeho života.

  Hovorí sa, že ak nevieme odkiaľ sme, tak nevieme, kam smerujeme. 

  Hovoriť s dieťaťom o tom, že sa Vám nenarodilo, že sa "narodilo vo Vašom srdci" sme v Návrate zhrnuli do niekoľkých P pravidiel:

  Má to byť:

  1. Pozitívne

  2. Primerané veku

  3. Pravdivé

  4. Priebežné a pravidelné

  5. Pred pubertou :-).

   

  Vo veku Vášho synčeka si môžete pomôcť rozprávkami (v Návrate ich vyšlo niekoľko), alebo jednoduchými, pravidelnými rozhovormi... Netreba hovoriť veľa, dôležité je podľa mňa pravidelne, otvárať, áno aj otvárať tému prijatia Vášho synčeka do Vášho srdca!

  Prajem Vám v tom veľa Lásky a odhodlania. Pre viac informácií alebo s potrebou osobného stretnutia ma neváhajte kontaktovať! Všetko dobré!

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

 • Dobry den, prosim vas viete pomoct rodine, ktora je z Bratislavy, po vlastnej osi si vzala z domova dve deti sestry, matka sa vzdala rodicovskych prav, no sud sa natahuje uz takmer dva roky to nikam nevedie, mama napriek tomu musi platit vyzivne, o ktore novi rodicia nemaju zaujem. Je mozne z vasej strany poskytnut nejaku pomoc : poradnu, pravnicku, aj za uhradu. Vec si sudy posuvaju uz pridlho, bio rodicia nemaju zaujem, a nahradni maju strach, co bude.

  24 jún 2019

  Dobrý deň,

  žiaľ, právnika nemáme v Návrate k dispozícii.

  Ak však máte záujem o sociálno-právne a iné poradenstvo pre túto náhradnú rodinu, obráťte sa prosím na mojich kolegov v Centre Návrat Bratislava. Tu je na nich kontakt: 

  Návrat, o. z.

  Pluhová 1 
  831 03 Bratislava
  tel.: +421 252 444 361
  e-mail: navrat@navrat.sk

   

  Všetko dobré prajem celej rodine!

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

 • Dobrý deň. Mám v profesionálnej náhradnej starostlivosti malé dieťa, ktoré je v detskom domove výchovným opatrením. Matka niekde žije, nestretáva sa s dieťaťom a nemá vybavené žiadne doklady (ani OP). Viem si podať na súd nejaku žiadosť - návrh aby som dieťaťu mohla JA dať urobiť pas a vycestovať s ním? Len na 1dnove vylety a prípadne na dovolenku (do 10-14dní maximalne), len v rámci EU, alebo by mi stačilo povolenie aj len na susediace EU štáty. Samozrejme informovanie detskeho domova pred každou zahraničnou cestou a pod. by mi nevadilo. Bývame blízko hraníc, časť blízkej rodiny máme za hranicami. Kedysi, ked som s prof. rodičovstvom začínala, tak vedenie domova pasy urobilo. Teraz len matka môže a tá nevie vybaviť ani sebe žiaden doklad a dieťa nenavštevuje. DAKUJEM

  9 máj 2019

  Dobrý deň,

  v detskom domove v ktorom ste zamestnaná ste sa na to pýtali? Myslím si, že pas a všetko potrebné okolo toho by Vám mal vybaviť detský domov resp. centrum pre deti a rodinu v ktorom ste zamestnaná ako profesionálny rodič. Ak na pasovom pýtajú súhlas rodiča, čo si myslím že nie je potrebné, tento súhlas by mohol samozrejme na Váš návrh vydať súd.

  Myslím si však, že s vybavením cestovného pasu by nemal byť vôbec žiadny problém. Dieťa, ktoré má iné priezvisko ako Vy však musí mať vlastný cestovný pas. Dôležité upozornenie: Cestovné doklady musia byť platné počas celého pobytu vrámci EU aj v čase návratu na Slovensko.

  Všetko dobré a príjemné dovolenkové leto :-)!

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

 • Dobrý deň, mám veľký záujem pomôcť jednému dieťaťu a zobrať si ho k sebe - ako pestún či náhradná rodina alebo adoptovať si ho...totiž celá rodina žije v nevyhovujúcich životných podmienkach, dieťa je fyzicky, psychicky týrané a najnovšie prešlo radou plastických operácii - bolo zaživa podpálené - bolo v Bratislave hospitalizované, je už doma. sama mám dve deti a toto dieťa si beriem na víkendy alebo prázdniny, Vianoce domov...matka s otcom súhlasia s návštevami...žijú v rómskej osade v Nitre - Orechov dvor...Chcem naozaj dieťaťu pomôcť - ale nakoľko si asi rodičia vybavujú peniaze na ňu -aby mali opatrovateľský príspevok a lepšie by sa im "žilo"...rodičom už zomreli 2 deti, fetujú a peniaze na deti míňajú na automaty...ich deti sú podvýživené, špinavé a zanedbané...vedeli by ste mi v tom pomôcť?? lebo kuratela a polícia nič nerieši....s pozdravom

  13 marec 2019

  Dobrý deň,

  veľmi oceňujem Vašu ochotu pomôcť tomuto dieťaťu. Môžete dať návrh na zverenie tohto dieťaťa do Vašej náhradnej osobnej starostlivosti. Na zverenie do NOS nie je nutná ani príprava na náhradné rodičovstvo. Najlepšie by bolo bolo, keby ste tento svoj zámer oznámili Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, oddeleniu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately (SPO D a SK), oni Vám určite pomôžu so spísaním tohto návrhu. Ak máte skôr záujem konzultovať to s niekým z Návratu, môžem Vám sprostredkovať osobné stretnutie s niekým z Návratu, vo Vašom prípade je Vám najbližšie zrejme Centrum Návrat v Banskej Bystrici. 

  Dajte mi prosím vedieť. Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať mailom, alebo telefonicky. S pozdravom

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dobrý deň, máme 11rocneho syna, ktorého sme si adoptovali ako bábätko. Od malička vie, že nie sme jeho biologickí rodičia. Vždy, keď sa ma na to spýtal, som mu povedala, že jeho maminka tá prvá, čo ho mala v brušku, sa nemohla o neho postarať, ho musela veľmi ľúbiť, pretože chcela , aby sa mal dobre a bol šťastný. Problém je, že už asi nastupuje puberta. Všimla som si, že ma často len tak ticho pozoruje, keď sa ho spýtam čo je, povie že nič. Stále je zamysleny. Viem, že by chcel spoznať svojich biologických rodičov, poznať odpovede a svoju identitu. Veľmi by som mu to priala. Problém je, že je z Hniezda záchrany. Kvôli tomu nikdy nebude môcť zistiť svoju identitu. Sme obaja z toho smutní. Ako mu môžem pomôcť? Dá sa aspoň niečo zistiť? Nerobíte nejaké stretnutia, kde by poznal aj iné deti v rovnakej situácii? Veľmi ho ľúbime, chceme, aby bol šťastný. Prosím, pomôžte nám. Vopred ďakujem za odpoveď. S pozdravom Maja

  10 marec 2019

  Dobrý deň, pani Mária,

  v prvom rade Vás chcem oceniť za to, že téma pôvodnej identity a teda biologickí rodičia Vášho syna nie je vo Vašej rodine tabu. Pre nás všetkých je toto veľmi dôležité, hovorí sa, že pokiaľ nevieme odkiaľ sme, odkiaľ pochádzame, nemôžeme vedieť kam smerujeme. Určite aj Vásho syna toto všetko zaujíma, máte to však výrazne sťažené tým, že je z hniezda záchrany. Neexistuje žiadny spôsob, ako by sa dali zistiť a vyhľadať biologickí rodičia Vášho dieťaťa. Rodičia tu odkladajú deti anonymne a teda nie je známa ich identita. Možno by ste mohli urobiť odvážne a riskantné vyhlásenie na sociálnej sieti, kedy bol Váš syn nájdený v hniezde záchrany a v ktorom. Je tu však naozaj riziko, že by sa prihlásil niekto, kto nie je rodičom Vášho syna príp. by to mohlo inak zle dopadnúť...

  Čo môžete urobiť pre Vášho syna je, že sa o tom budete čo najviac rozprávať, budete v tom s ním a sprostredkujete mu aspoň tie informácie, ktoré máte. Pomohlo by možno robiť mu knihu života, ak ju ešte nerobíte, zaviesť ho na miesto, kde ho jeho mama odložila, odfotiť ho pri konkrétnom hniezde záchrany, konkrétnej nemocnici, sprostredkovať mu Vaše emócie, keď Vám o ňom prvý krát zatelefonovali, čo mal oblečené, keď ste ho prvý krát videli, ako sa Vám páčil, v čom bol výnimočný... Celé to treba robiť pravdivo, pozitívne, primerane jeho veku, pravidelne, pred pubertou, priebežne... Tých P sme už našli niekoľko :-). Držím Vám v tom prsty. Ak máte záujem o tom hovoriť s nejakým odborníkom, sprostredkujem Vám, v prípade Vášho záujmu, osobné stretnutie s niektorým kolegom z centra Návrat, ktoré Vám je najbližšie (Prešov, Bratislava, Žilina, Banská Bystrica), dajte mi prosím vedieť. Všetko dobré a veľa Lásky

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

   

 • Dobrý večer,chem sa Vás opýtať, či štát platí rodičom, ktorí si adoptujú dieťa. Pretože som sa dočítala, že za profi-rodičovstvo sú rodičia odmenení mzdou od zamestnávateľa (čiže detského domova) a pri pestúnstve sa rodičom tiež hradia nejaké poplatky - rodičovský príspevok či prídavok na dieťa. Táto téma ma zaujíma, pretože je to téma mojej diplomovej práce, ktorej podstatou je, posúdenie či adopcie môžeme brať z evolučného hľadiska alebo skôr sú ľudia naklonení adopciám (a iným formám starostlivosti o nezaopatrené dieťa) kvôli finančnej odmene. Vopred ďakujem za odpoveď.

  5 marec 2019

  Dobrý deň,

  správne ste napísali, že profesionálni rodičia dostávajú mzdu od konkrétneho detského domova, v ktorom sú zamestnaní. Medzi profesionálnym rodičom a detským domovom vzniká pracovno-právny vzťah kde sú dohodnuté aj mzdové podmienky, takže k výške mzdy profesionálnych rodičov sa neviem vyjadriť.

  Pokiaľ ide o adopciu/osvojenie, aj keď budúci osvojitelia sú povinní absolvovať prípravu na náhradné rodičovstvo, osvojenie nie je podľa našej legislatívy náhradným rodičovstom ale rodičovstvom. Osvojením vzniká medzi osvojencom a osvojiteľom taký vzťah ako medzi rodičom a dieťaťom ktoré sa mu narodilo. Tzn. že adoptívni rodičia majú právo poberať materské, rodičovský príspevok a prídavky na dieťa ako všetci ostatní rodičia.

  Pestúnski rodičia dostávajú aj štátne sociálne dávky v zmysle zákona 627/2005: www.zakonypreludi.sk/zz/2005-627

  Na ďalšiu časť Vašej otázky odpoviem nasledovne: Podľa mojich skúseností finančná podpora od štátu nezohráva žiadnu alebo len veľmi malú úlohu v tom akú formu náhradného rodičovstva si budúci rodičia volia. Majú celkom iné motivy. S pozdravom

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

   

 • Dobry den, chcem sa spytat aky je postup v pripade ak by osamela matka so 4 rocnym dietatom bola hospitalizovana na psychiatrii. A ako jej pripadne mozem pomoct.Dieta je zverene jej do osobnej starostlivosti, otec ma zaujem tak raz za 3-4 mesiace. Inu rodinu nema.Dakujem Pichlerova

  28 február 2019

  Dobrý deň, 

  ak máte záujem pomôcť takejto žene, resp. jej 4-ročnému dieťatku, môžete ju s jej súhlasom zastúpiť v starostlivosti o toto dieťa. Ak máte záujem to urobiť oficiálne príp. hrozí tomuto dieťaťu, že by sa ocitlo bez starostlivosti a hrozila mu ústavná starostlivosť, oznámte prosím svoju ochotu pomôcť tomuto konkrétnemu dieťau príslušnému úradu práce sociálnych vecí a rodiny, oddelenie SPO D a SK a toto dieťa Vám prípadne môže byť zverené do tzv. Náhradnej osobnej starostlivosti na ktorú nie je potrebné absolvovať ani prípravu na náhradné rodičovstvo. Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať. S podzravom

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dobry den chcela by som sa spytat kde sa u vas robi priprava na profesionalneho rodica v blizkosti mesta Vranov nad Toplou a kolko to u vas stoji

  12 september 2018

  Dobrý deň,

  tréning pre budúcich profesionálnych rodičov, ktorý mal Návrat o. z. organizovať v Terchovej sa presunul na neurčilo z dôvodu, že sa zmenila legislatíva a my ho musíme podľa toho doplniť a upraviť. Keď budeme mať nový termín, budem Vás včas informovať.

  Tréning PNR  podľa mojich informácií rozbieha Detské centrum Ružomberok, na tomto linku nájdete o ňom informácie: http://www.detskecentrum.sk/novinka/pripravime-vas-na-rolu-profesionaneho-rodi%C4%8Da/

  S pozdravom

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Musím platiť výživné, počas 3 mesačného protialkoholického liečenia, ktoré nariadil ošetrujúci lekár z Centra pre liečbu drogových závislostí.Ďakujem pekne za odpoveď.

  7 august 2018

  Dobrý deň, pán Maroš,

  Vaša vyživovacia povinnosť  voči dieťaťu/deťom vznikla ich narodením a trvá, kým dieťa nie je schopné samo sa živiť. Takže áno, ak Vaša vyživovacia povinnosť nezanikla z iného dôvodu, platí aj počas Vášho protialkoholického liečenia.

  S prianím všetkého dobrého a hlavne úspešnej liečby 

   Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

 • Dobri den chceli bi sme si adoptovat dieta mame svoje, 4ale chceli bi sme chlapceka ako mame postupovat

  29 apríl 2018

  Dobrý deň, ak chcete prijať dieťa do starostlivosti, či už formou adopcie, alebo pestúnskej starostlivosti, je potrebné na Úrade práce sociálnych vecí a rodiny, oddelení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately (oddelenie SPOD a SK) požiadať o zapísanie do zoznamu žiadateľov o NRS. Po doložení všetkých tlačív a splnení ostatných náležitostí (odpis z registra trestov, správa o zdravotnom stave, správa o povesti, o majetkových pomeroch...) si vyberiete aj subjekt, ktorý Vás bude na náhradné rodičovstvo pripravovať. Na úrade Vám ponúknu robiť prípravu u nich na úrade, u nás v Návrate alebo v Spoločnosti Úsmev ako dar, vo všetkých subjektoch je príprava v rozsahu minimálne 26 hodín. U nás prebieha príprava na náhradné rodičovstvo individuálnou formou a skupinovou zážitkovou formou.

   

  Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať. S prianím všetkého dobrého

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dbry den,chcem sa spytat, ci je mozne poziadat o NRS / adopciu / pestunsku starostlivost / profesionalne rodicovstvo ??? pre dieta s downovym syndromom.Netvorim vsak rodinu :) som bez partnera, mam 40 rokov.Dakujem, Katka.

  25 marec 2018

  Dobrý deň, pani Katka,

  prijať dieťa môžete ako osamelá žiadateľka do všetkých foriem náhradného rodičovstva, dieťa s downovým syndrómom rovnako. Ak budete mať záujem o bližšie informácie o príprave na náhradné rodičovstvo, nech sa páči, môžete sa na mňa obrátiť a ja Vám poskytnem bližšie informácie.

  Ak máte záujem zamestnať sa ako profesionálny rodič v niektorom z detských domovov, dovoľujem si dať Vám do pozornosti pripravovaný tréning pre náhradných rodičov, na ktorý sa môžete stále prihlásiť: http://www.navrat.sk/o-nas/aktuality/446-trening-profesionalnych-rodicov-2018

  S prianím príjemných dní

  Iveta KEBLUŠKOVÁ

  sociálna pracovníčka

 • Dna 13.3.2018 o 12 46 hod.mi kolegovia oznamili ze si mam dat spravit lekarsku prehliadku a cestne prehlasenie.Dna 16.3.2018 mi sef oznamil ze mi treba aj odpis z registra trestov a vraj mi to bolo treba do 14.3.2018 a udajne kvoli tomu bude musiet ukoncit so mnou pracovny pomer.Prosim poradte mi ako mam postupovat. Dakujem

  16 marec 2018

  Dobrý deň, 

  Vaša otázka je žiaľ mimo oblasť nášho pôsobenia, a preto Vám na ňu neviem odpovedať. My sa venujeme predovšetký práci s rodinami - či už biologickými alebo nárhadnými. Obráťte sa prosím s Vašou otázkou niekde inde. S prianím všetkého dobrého

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

 • S manželom už viac rokov myslíme na deti bez rodiny. My máme 3 deti vo veku 3 až 6 rokov. Teraz, my manželia, máme vek cez 45 rokov. Uvedomujeme si, že naše deti sú ešte malé a také "nevyrastené do samostatnosti". Nevieme, či je vhodné do našej situácie dieťa, ktoré nemá rodinu. Keď naše deti "podrastú" my už budeme mať okolo 50 rokov. Takže otázka: Aký je vhodný vek rodičov a detí v náhradnej rodine. Boli by sme vhodná rodina? Kde začať?

  24 november 2017

  Dobrý deň,

  veľmi pekne ďakujem za Váš mail. Je z neho cítiť, že Vám nie je ľahostajný osud detí bez rodiny a že si uvedomujete, čo je pre každé dieťa najdôležitejšie-milujúci rodičia.

  Láska je pre náhradné rodičovstvo, podľa môjho názoru zo všetkého najdôležitejšia. Pýtate sa na ideálny vek náhradných rodičov? V zákone je upravený vekový rozdiel iba medzi osvojencom a osvojiteľom a ten by mal byť podľa našej právnej úpravy primeraný.

  Som presvedčená, že náhradné rodičovstvo je vždy (väčšinou) lepšou voľbou pre dieťa, ako vyrásť v prostredí detského domova, bez vzťahovej osoby/osôb. Všeobecne platí pravidlo, ak už máte svoje biologické deti, že by malo dieťa prirodzene zapadnúť do Vašej rodiny, tzn. že by bolo najvhodnejšie prijať dieťa mladšie, ako je najmladšie dieťa vo Vašej rodine, vo Vašom prípade je to momentálne tri roky a menej. Nie je to však podmienka... Okrem toho, nejaký čas trvá aj príprava na náhradné rodičovstvo a čakanie na dieťatko, takže aj Vaše deti trochu povyrastú...:-).

  Ak chcete prijať dieťa formou adopcie alebo pestúnskej starostlivosti, je potrebné sa obrátiť na určený úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, oddelenie SPOD a SK (sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately) a tu si požiadate o zapísanie do zoznamu žiadateľov o náhradnú rodinnú starostlivosť. Po doložení všetkých tlačív a splnení ostatných náležitostí si vyberiete subjekt, ktorý Vás bude na NRS pripravovať (ÚPSVaR, Návrat, Úsmev a dar) a po jej dokončení budete čakať na svoje dieťatko. Príprava je vo všetkých subjektoch v rozsahu minimálne 26 hodín, v Návrate prebieha individuálnou aj skupinovou formou.

  Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať mailom, telefonicky, alebo osobne príp. niektorú z mojich kolegýň/kolegov v tom Centre Návrat, ktoré Vám je najbližšie (Bratislava, Prešov, Banská Bystrica, Žilina). 

  S prianím všetkého dobrého

   

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka
  Návrat o. z. - Centrum Návrat Žilina
  Republiky 31
  010 01  Žilina

  Tel.: 041/7234273

  Mobil: +421917649479

   

   

 • Dobrý deň, ide o môjho krstného syna. Má desať rokov, je polorom. Žije s mamou a sestrou u maminho frajera uz dva roky. Problem je že ten pije a je agresívny. Nechodil do školy v máji,v júni. Neprebral si ani vysvedčenie. Jeho mama ho neposiela do školy. Vraj aj tak sa neučí a ma zle znamky. Ťažká debata. Už to riesi sociálka a aj polícia. Som v kontakte s triednou ucitelkou. Jej Mama povedala že bola ochotná ho poslať k otcovi nech mu je lepsie ale nechcel ho. Chcem mu nejako pomoct. Sama mám dve deti v predškolskom veku. Je možné aby u nás byval a chodil do školy so súhlasom rodičov a cez víkendy bol s mamou ? Dá sa to aj bez oficialnych právnych rozhodnutí ako pestunstvo apod.? To je asi zdĺhavý procesa ja ho nechcem brat rodičom len chcem aby sa učil a chodil do školy. Problém je aj v tom že chodí do maďarskej skoly v Dunajskej strede a my bývame v Bratislave takže by musel aj skolu meniť a slovenčinu neovláda dobre. Je to zložité .možno mi budete vedieť poradiť .vopred ďakujem za odpoveď.

  12 júl 2017

  Dobrý deň, pani Henka,

  v prvom rade chcem oceniť Vašu snahu pomôcť tomuto dieťaťu. Robíte to z môjho pohľadu veľmi dobre a citlivo. Na jednej strane vnímate zlé sociálne podmienky, v ktorých Váš krstný syn vyrastá, na druhej strane si uvedomujete, že jeho biologickí rodičia sú pre neho dôležití.

  Neviem presne, prečo nemáte záujem prijať Vášho krstného syna oficiálne do svojej starostlivosti. To by ste mi možno mohli ozrejmiť v telefonickom rozhovore. Môže to byť preto, že nechcete absolvovať prípravu na náhradné rodičovstvo, alebo máte iné dôvody? Vášho krstného syna môžete prijať do náhradnej osobnej starostlivosti, na ktorú nemusíte absolvovať prípravu na náhradné rodičovstvo. Od 1. 1. 2018 by sa mali aj zvyšovať príspevky a zrovnávať  s príspevkami, ktoré dostávajú pestúni.

  Zároveň by sa tento chlapec mohol naďalej stretávať so svojimi rodičmi resp. mamou a na víkendy by mohol chodiť ku nej, ak to tak bude všetkým vyhovovať.

  Pre viac informácií ma môžete kontaktovať. Prajem Vám veľa úspechov! S úctou

  Iveta Keblušková

  sociálna pracovníčka

   

   

   

 • Dobrý deň,prosím o informáciu ako si môžem objednať Vašu publikáciu: Detský sprievodca (4 knihy)?Cez e-mail? Aké sú doručovacie podmienky (dodanie je možné len cez poštu alebo aj cez kuriéra? aká je cena za dodanie) ?Ďakujem za odpoveď.

  23 jún 2017

  Dobrý deň, pani Silvia,

  Všetky naše publikácie a filmy je možné objednať si na sedliakova@navrat.sk na dobierku resp. si zakúpiť v niektorom z našich centier (ich dostupnosť v konkrétnom centre je potrebné si overiť). Poštovné nie je súčasťou uvedenej ceny.  

  Kolegyňa Martina Sedliaková Vám dá aj bližšie info o cene. S pozdravom

   

  Iveta Keblušková

 • Dobrý deň, chcela by som sa zamestnať v detskom domove. Stačí na to absolvovať kurz náhradného rodičovstva? Sú tam aj ďalšie podmienky?

  18 jún 2017

  Dobrý deň, Marika,

  vo svojej otázke nepíšete, na akom mieste v detskom domove sa chcete zamestnať. Predpokladám teda, že sa chcete zamestnať ako profesionálny rodič. Pri PR vzniká pracovnoprávny vzťah medzi profesionálnym rodičom a detským domovom, profesionálny rodič je teda zamestnancom detského domova. Obvykle však vykonáva svoju prácu vo svojom domácom prirodzenom prostredí. Na vykonávanie profesionálneho rodičovstva musíte mať minimálne stredoškolské vzdelanie a absolvovať kurz na profesionálne vykonávanie náhradného rodičovstva. Ďalšie pracovnoprávne podmienky si už dohodnete s konkrétnym riaditeľom detského domova. Ak budete mať záujem absolvovať spomínaný tréning, obráťte sa prosím na pani Zuzanu Petrincovú (zuzana.petrincova@navrat.sk), ktorá zbiera kontakty na týchto záujemcov. V prípade potreby ďalších informácií ma neváhajte kontaktovať. S prianím všetkého dobrého 

   

  Iveta Keblušková

  sociálna pracovníčka

   

 • Chcem sa stať profesionálnym rodičom, som evidovaná na ÚP v Dubnici n/V, potrebujem si spraviť kurz na profesionálny rodič. Na ÚP v Trenčíne momentálne taký kurz neotvárajú. Chcem sa spýtať či by som si ho mohla urobiť u Vás a koľko by to stálo. Mám vysokoškolské vzdelanie Andragogika-personalistika. Ďakujem s pozdravom Mária Holbová

  13 jún 2017

  Dobrý deň, pani  Mária,

  tréning pre profesionálnych rodičov sme už tento rok organizovali, nedávno sa ukončil, a preto nepredpokladám, že v najbližšej dobe bude ďalší. Posielam Vám informácie o tréningu, ktorý bol, je tam kontakt aj na pani Zuzanu Petrincovú, ktorá zbiera kontakty na záujemcov o tréning PNR.  Ozvite sa jej prosím a ona Vám bude vedieť bližšie povedať, kedy približne bude ďalší tréning. S prianím všetkého dobrého

  ​​
  ​​
  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka
   

  Tréning pre profesionálnych rodičov 2017

   

   

  Milí záujemcovia a záujemkyne, dovoľujeme si Vás pozvať na

   

  Akreditovaný kurz prípravy

  na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti

   

  (v celkovom rozsahu 60 tréningových hodín)

   

  v termíne  22.3.2017 – 17.5.2017

   

  1. 40 hodinový modul (tréning: 22.3. – 26.3.2017)
  2. 20 hodinový modul (v dvoch vzdelávacích formách):)
         individuálne (5 hod.): 27.3. – 15.5.2017 
        a tréning (15 hod.): 16.5. – 17.5.2017

   

  (Tréning  bude prebiehať pobytovou formou v penzióne Vila Kamila v Terchovej. Individuálna časť bude prebiehať individuálnymi konzultáciami v Centrách Návrat)

   

  Podľa Zákona o sociálnoprávnej ochrane detí, § 53, ods. 9 príprava spočíva najmä:

  a) v poskytnutí základných informácií:

  - o náhradnej rodinnej starostlivosti,

  - o psychickom, fyzickom a sociálnom vývine a potrebách dieťaťa,

  - o právach dieťaťa v ústavnej starostlivosti.

  b)  v nácviku praktických zručností vo výchovnej práci s deťmi a mladými dospelými.

   

  Ako prebieha náš tréning si môžete prečítať tu.

   

  Časová štruktúra tréningu:

  Modul A:  Začiatok  tréningu 22.3.2017 o 17:00 hod. a koniec 26.3.2017 o 14:00 hod.

  Modul B:  Začiatok tréningu 16.5.2017 o 10:30 hod. a koniec 17.5.2017 o 16:00 hod.

  Individuálne konzultácie v rozsahu 5 hodín si účastníci dohodnú s pracovníkmi jednotlivých Centier Návrat a mali by ich absolvovať v termíne 27.3. do 15.5.2017.

  Pre účely tréningových foriem kurzu sa vybavte skôr športovým, pohodlným oblečením.

   

  Lektori:

  Mgr. Milada Bohovicová, sociálna poradkyňa, Mgr. Denisa Ničíková, psychologička, Mgr. Zuzana Petrincová, sociálna pracovníčka, administrátorka tréningu

   

  Miesto konania tréningov:

  Penzión Vila Kamila Terchová. Ubytovanie v 2 až 5 posteľových izbách, možnosť plnej penzie.

  Kontakt do zariadenia: vilakamila@vilakamila.sk; www.vilakamila.sk,

  Tel.: +421 41 569 52 98, +421 903 543 089

   

  Ubytovanie a stravu si účastníci zabezpečujú a hradia samostatne:

  V mieste konania tréningov  je možné dohodnúť ubytovanie i stravu (aj vegetariánsku) na vyššie uvedenom  maile resp. telefónnom čísle. Orientačné náklady na ubytovanie a plnú penziu sú cca 25 € osoba/deň.

   

  Doprava:

  Doprava je individuálna, zo Žiliny do Terchovej je autobusové spojenie. V prípade, že prídete autom, je možné parkovať pri ubytovacom zariadení.

   

  Poplatok za vzdelávanie pre jednotlivé moduly kurzu:

  40 hod. modul: 140,- €,  20 hod. modul: 60,- €  / v prípade účasti manžela/ky hradí partner 50 % poplatkov. Poplatky je potrebné uhradiť najneskôr 14 dní  pred začiatkom  jednotlivých  tréningov – na účet IBAN: 
  SK14 3100 0000 0040 0045 8116, SBERBANK, podľa príslušného variabilného symbolu, do poznámky uveďte priezvisko účastníka kvôli identifikácii platby.

  Storno príspevku/poplatku: Vrátenie platby v plnej výške je možné pri zrušení prihlášky písomnou formou (elektronicky)  najneskôr 7 dní pred začiatkom modulu. Po tomto termíne nie je možné vrátiť finančné prostriedky. V prípade nezáujmu o tento kurz je možné vyčerpať zaplatené finančné prostriedky absolvovaním iných služieb Návratu (v roku 2017), prípadne kúpiť odborné publikácie Návratu.

   

  Termín prijímania prihlášok pre ktorýkoľvek modul je 24.2.2016.  Vzhľadom k obmedzenému počtu účastníkov odporúčame prihlásiť sa čo najskôr. Vyhradzujeme si právo registrovať účastníkov podľa poradia prihlášok. Záujemca je registrovaný ako riadny účastník vzdelávacieho modulu telefonickým alebo emailovým potvrdením jeho prihlášky zo strany organizátora a zaplatením účastníckeho poplatku.

  Tréning sa uskutoční iba v prípade, že bude prihlásených minimálne 10 záujemcov.

   

  pdfPozvánka na stiahnutie

  pdfPrihláška na stiahnutie .pdf

  docxPrihláška na stiahnutie .doc

   

  Prihlášky zasielajte na adresu organizačnej kancelárie tréningu:

  Centrum Návrat v Bratislave

  Pluhová 1

  813 03 Bratislava,

  e-mailom na adresu: zuzana.petrincova@navrat.sk

  V prípade záujmu o ďalšie informácie, môžete využiť

  telefónne čísla 0907 80 80 80, 02/52 444 361.

   

  Za organizačný tím

  Zuzana Petrincová,

  Návrat

   

   

 • Dobry deňMáme s maželom v pestunskej star. dievča už 15 rokov, teraz končí zakl. školu a nastupuje na učilište kde musi byvať na internáte a za ten je treba platiť, mažel je na penzii a ja som onkopacient mám podané o invalidný doch. nijako mi to nevychádza z tých 137 eur čo dostáva dieta od štátu uhrádzať všetko potrebné , tak sa chcem spýtať či nie je nejaká možnosť podpory pre takéto deti zo strany štátu. Ďakujem

  16 máj 2017

  Dobrý deň,

  určite je veľmi náročné zabezpečiť dieťaťu v pestúnskej starostlivosti všetko potrebné z peňazí, ktoré dostávate. Žiaľ, o ďalších spôsoboch podpory zo strany štátu, okrem opakovaného príspevku a prídavku na dieťa neviem.

  Keď však máte dieťa zverené do pestúnskej starostlivosti, môžete sa o finančnú podporu obrátiť na rôzne nadácie napr. Nadácia Rozum a cit podporuje náhradné rodiny, Nadáca J a T, skúsenosť máme aj s o. z. Podaj ďalej... Nakontaktujte sa na niektoré Centrum Návrat, ktoré Vám je najbližšie, možno Vám budú vedieť poradiť alebo sprostredkovať nejaké regionálne zdroje finančnej, či materiálnej pomoci. S pozdravom

   

  Iveta Keblušková

 • Dobry den, s manzelom sa dva roky rozpravame o moznosti vziat si do opatery dieta z detskeho domova. Mame dve svoje male deti a rodinu, ktora by pravdepodobne nedokazala plne prijat ine, ako biologicke dietatko. Napriek tomu si myslime, ze by sme dokazali dietatu poskytnut domov a zazemie. Skor sme mysleli na starsie dieta, ktore ma mensiu sancu najst si rodinu, kedze mame aj svoje deti. Mam plnu hlavu otazok. Je dobre vziat starsie dieta z prostredia domova? Nema tam uz vytvorene vazby? Je prospesne vziat si dieta aj ked nemame v rodine oporu? Dakujem.

  12 máj 2017

  Dobrý deň,

  Vaša otázka sa mi zdá na jednej strane veľmi zložitá, resp. odpoveď na ňu, a na druhej strane veľmi jednoduchá.

  Jednoznačne, náhradná rodinná starostlivosť má význam aj pre staršie dieťa, ktoré má už vytvorené nejaké trvalé väzby v detskom domove. Väčšinou sú to vzťahy s rovesníkmi, či vychovávateľmi, o ktoré dieťa nemusí prísť, ak sa dostane napr. do pestúnskej rodiny. Ak ide o staršie dieťa, to sa už v dnešnej elektronickej dobe vie s nimi spojiť príp. za nimi vycestovať spolu s pestúnmi... a nepríde tak o priateľstvá, ktoré už má vytvorené. Pre každé dieťa má však význam, ak má "svojich" ľudí navždy a nie iba počas pobytu v detskom domove. Aj staršie deti, ktoré prišli do pestúnskej starostlivosti vo vyššom veku, majú častokrát dobrý vzťah so svojimi pestúnmi aj v dospelosti a pestúni sú pre nich podporní pri mnohých životných situáciách. 

  Druhá strana mince je to, o čom píšete, že nemáte podporu rodiny a širšieho okolia. Jedno africké príslovie hovorí, že: "Ak chceš vychovať dieťa, potrebuješ na to celú dedinu" a pri náhradnom rodičovstve to platí podľa mňa dvojnásobne. Bolo by samozrejme ideálnejšie, keby to malo Vaše okolie rovnako ako aj Vy, ale napriek tomu som presvedčená, že prijatie dieťaťa do rodiny je lepšia forma starostlivosti aj vzhľadom na jeho budúcnosť, ako dosiahnuť plnoletosť v detskom domove. Rada si o tom podiskutujem s Vami pri osobnom stretnutí, ak je Vám bližšie iné Centrum Návrat, určite budú ochotné aj moje kolegyne/kolegovia. S prianím všetkého dobrého

  Iveta Keblušková

 • Dobrý deň chcem sa spýtať nedávno som sa dozvedela že mám ešte surodencov ktorých mama odložila už v pôrodnici je ešte nejaká šanca ich niekedy vidieť alebo spoznať keďže su predpokladám adoptovaný ,poprípade neviete mi poradiť ako ich mám začať hľadať?.Vopred ďakujem za odpoveď

  30 apríl 2017

  Dobrý deň, Žaneta,

  ak boli Vaši súrodenci adoptovaní, oficiálne túto možnosť majú žiaľ iba oni. Zrejme majú iné priezvisko ako Vy, možno majú aj iné krstné meno ako to, ktoré dostali pri narodení. Ich rodičmi sa stali a sú uvedení na ich rodných listoch ich osvojitelia. Pôvodný zápis na matrike však zostáva zachovaný, a preto Vaši biologickí súrodenci majú možnosť po dosiahnutí plnoletosti vyhľadať svojich biologických rodičov, svoje korene. Vy máte túto možnosť iba neoficiálne napr. prostredníctvom sociálnych sietí (facebook, twitter) a môžete pátrať na vlastnú päsť s tým, že tam uvediete pôvodné priezvisko Vašich súrodencov. Ak nemáte istotu v tom, že boli osvojení, skúste sa možno popýtať na ÚPSVaR-e v mieste bydliska, kde ste v tom čase bývali.

  Prajem Vám veľa šťastia a úspechov pri pátraní po Vašich súrodencoch. S pozdravom

  Iveta KEBLUŠKOVÁ

 • Dobrý deň, máme súrodencov v pestúnskej starostlivosti, rodičia nejavia o ne záujem. Ako vyriešiť situáciu, keď chcem s deťmi cestovať do zahraničia na dovolenky? Pasy detí mám, ale majú iné priezviská ako my s manželom. Dala som si do anglického jazyka preložiť rozhodnutie súdu o zverení, ale uznajte šesť strán o pomeroch detí v pôvodnej rodine, nie je podľa mňa primeraný doklad. Chceli by sme spoznávať svet , ale napr. do arabských krajín alebo USA mám obavy takto vyzbrojená ísť. Ide mi o to, že pri inom priezvisku dieťaťa sa odporúča mať pri sebe aj rodný list dieťaťa a súhlas rodičov, ale my neviem kde sa ich rodičia nachádzajú.

  14 február 2017

  Dobrý deň, pani Janka,

  moja odpoveď na Vašu otázku možno nebude úplne jednoznačná, ale dúfam, že Vám pomôžem.

  V zákone o rodine sa píše, že "Pestún je povinný vykonávať osobnú starostlivosť o maloleté dieťa v rovnakom rozsahu, v akom ju vykonávajú rodičia a je povinný najmenej 30 dní pred dočasným premiestnením maloletého dieťaťa oznámiť súdu dočasné premiestnenie maloletého dieťaťa do cudziny na dobu dlhšiu ako tri mesiace spolu s údajom o mieste, účele a dĺžke pobytu v cudzine a o iných významných skutočnostiach súvisiacich s dočasným premiestnením. Právo zastupovať maloleté dieťa a spravovať jeho majetok má iba v bežných veciach." Nie je podľa mňa celkom jednoznaznačné, čo sú to tie bežné veci a ktoré sú tie situácie, pri ktorých už treba súhlas rodiča a o ktorých môže rozhodnúť pestún. Zo zákona o rodine vyplýva, že ak budete cestovať s pestúnskym dieťaťom do zahraničia na viac ako tri mesiace, ste povinní to oznámiť súdu. Ak pôjde o kratšie dovolenky v EU, myslím, že keď zoberiete deťom pasy a zoberiete so sebou rozhodnutia súdu o zverení detí do Vašej pestúnskej starostlivosti, že to bude stačiť.

   

  Pri krajinách o ktorých píšete vo Vašej otázke by som postupovala podľa tohto usmernenia nášho Ministerstva zahraničných vecí: 

  Ministerstvo zahraničných vecí SR odporúča overiť si na zastupiteľskom úrade štátu návštevy, či sa okrem platného cestovného dokladu nevyžaduje tiež písomný súhlas rodičov s vycestovaním dieťaťa, v akej forme a jazyku. Treba si tiež overiť, či podpis rodiča musí byť overený notárom, alebo je postačujúci len jednoduchý súhlas rodiča.

  Písomný súhlas rodiča s vycestovaním dieťaťa do zahraničia v sprievode inej osoby by mal obsahovať predovšetkým identifikačné údaje o rodičovi a dieťati (meno, priezvisko, trvalý pobyt, rodné číslo, číslo OP, číslo pasu dieťaťa), identifikačné údaje o osobe, ktorá sprevádza dieťa do zahraničia, aj časový plán cesty, odkedy - dokedy by mal trvať pobyt dieťaťa v zahraničí v sprievode inej osoby ako je rodič dieťaťa.

  Pozn.: na stránke MZ SR nájdete tiež vzor splnomocnenia na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia.

   

  Prajem Vám veľa úspechov v náhradnom rodičovstve a veľa zážitkov pri cestovaní

   

  Iveta KEBLUŠKOVÁ

   

   

 • za akých podmienok si môžem adoptovať dieťatko asi 3 ročné aj keď som len v partnerskom vstahu a obaja mame menšie zdravotné problemi a partner bol v mledosti súdne trestaný za drobnu kradež?

  20 január 2017

  Dobrý deň, pani Janka,

  podľa našej legislatívy nemôžu partneri v zmysle druh a družka prijať dieťa do spoločnej starostlivosti. Osvojiť dieťa si môže iba manželský pár, vo výnimočných prípadoch, ak je to v záujme dieťaťa si ho môže osvojiť jednotlivec. Z tohto pohľadu máte tri možnosti. Uzatvoriť manželstvo, dieťa si osvojíte Vy alebo Váš partner. 

  K ďalšej časti Vašej otázky... Zdravotný stav žiadateľov o osvojenie posudzuje Úrad práce sociálnych vecí, kde si podávate žiadosť o zapísanie do zoznamu žiadateľov.

  ÚPSVaR si vyžiada aj odpis z registra trestov žiadateľov o osvojenie. Sú prípady, kedy nie je možné osvojenie.

  Tu Vám citujem zo zákona č. 305/2005 o SPO a SK kedy fyzická osoba nie je spôsobilá na vykonávanie náhradnej rodinnej starostlivosti. Z toho čo ste mi napísali neviem presne posúdiť, či je to aj prípad Vášho partnera, ale ak bol odsúdený za majetkovú trestnú činnosť a nedostal nepodmienečný trest odňatia slobody vyšší ako jeden rok, tak by s osvojením namal byť u neho problém:

   

  (4) Fyzická osoba, ktorá má záujem stať sa pestúnom alebo osvojiteľom, nie je spôsobilá na vykonávanie náhradnej rodinnej starostlivosti, ak

  a) bola odsúdená za úmyselný trestný čin na nepodmienečný trest odňatia slobody vo výmere vyššej ako jeden rok, a to aj, ak jej bolo odsúdenie za takýto trestný čin zahladené alebo sa na ňu hľadí, akoby nebola za takýto čin odsúdená podľa osobitného predpisu,38a)alebo

  b) bola odsúdená za úmyselný trestný čin za niektorý z trestných činov proti životu a zdraviu, proti slobode a ľudskej dôstojnosti, proti rodine a mládeži, proti iným právam a slobodám, proti mieru a ľudskosti, alebo bola odsúdená za niektorý z trestných činov terorizmu a extrémizmu, a to aj, ak jej bolo odsúdenie za takýto trestný čin zahladené alebo sa na ňu hľadí, akoby nebola za takýto čin odsúdená podľa osobitného predpisu.38a)(§92 a 93 Trestného zákona)

   

  V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať. S prianím všetkého dobrého

  Iveta Keblušková

 • Dobry den chcem sa spytat mala by som zaujem brat si dieta z detskeho domova na prazdniny na sviatky a pod. bolo by to mozne. Dakujem

  15 december 2016

  Dobrý deň,

  v minulosti boli tieto návštevy detí umiestnených v detských domovoch na Vianoce a iné sviatky častejšie. V súčasnosti sa tieto návštevné pobyty v domácnosti, bez vytvorenia dlhodobejšieho vzťahu s dieťaťom, neodporúčajú. Všetky deti s nariadenou ústavnou starostlivosťou už prešli v živote viacerými stratami a je pre ne veľmi dôležité stabilné, milujúce prostredie, ako oni zvyknú hovoriť "navždy". Pre tieto deti môže byť traumatizujúce, navštevovať niekoho (aj keď určite s veľkým srdcom a milujúceho) iba na sviatky, víkendy a "niekedy". Deti potrebujú milujúcu materskú osobu celú a bezpodmienečne. Možné to však je, je to však plne v kompetencii konkrétneho riaditeľa DeD, tak sa prípadne informujte vo Vašom najbližšom detskom domove. Prajem Vám, aby ste sa správne rozhodli a príjemné prežitie sviatkov

  Iveta Keblušková

 • Dá sa vziat si dieta iba na vianoce?

  16 november 2016

  Dobrý deň, pani Zuzana,

  v minulosti boli tieto návštevy detí umiestnených v detských domovoch na Vianoce a iné sviatky častejšie. V súčasnosti sa tieto návštevné pobyty v domácnosti, bez vytvorenia dlhodobejšieho vzťahu s dieťaťom, neodporúčajú. Všetky deti s nariadenou ústavnou starostlivosťou už prešli v živote viacerými stratami a je pre ne veľmi dôležité stabilné, milujúce prostredie, ako oni zvyknú hovoriť "navždy". Pre tieto deti môže byť traumatizujúce, navštevovať niekoho (aj keď určite s veľkým srdcom a milujúceho) iba na sviatky, víkendy a "niekedy". Deti potrebujú milujúcu materskú osobu celú a bezpodmienečne. Je to však plne v kompetencii konkrétneho riaditeľa DeD, tak sa prípadne informujte vo Vašom najbližšom detskom domove. Prajem Vám, aby ste sa správne rozhodli

  Iveta Keblušková

 • Dobry den,s partnerom by sme si chceli osvojit dieta. Nezijeme na Slovensku, dlhodobo zijeme v zahranici, aj ked obaja mame trvale bydliska stale na Slovensku, neplanujeme sa v najblizsom obdobi domov vratit. Vedeli by ste nam poradit ake su moznosti adopcie alebo pripadne aj inej nahradnej rodicovskej starostlivosti pre Slovakov dlhodobo zijucich v zahranici? Rozumieme, ze sucastou adopcneho procesu je povinna priprava na nahradne rodicovstvo, ale nase moznosti fyzickych navstev pripravy budu znacne limitovane. Mame vobec nadej na osvojenia dietatka?

  24 október 2016

  Dobrý deň,

  pokiaľ ide o osvojenie, podľa našej legislatívy nie je rozhodujúci trvalý pobyt, ale obvyklý pobyt.  Preto ak máte záujem o osvojenie/adopciu dieťatka, musíte si o ňu požiadať v krajine, v ktorej žijete, a splniť predpoklady, podľa predpisov danej krajiny. Ak by ste mali záujem o osvojenie dieťatka zo Slovenska, nakoľko máte obvyklý pobyt v zahraničí, jedná sa o medzištátne osvojenie. Preto sa v tomto prípade obráťte na Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí (www.cipc.sk).

  Vo Vašej otázke zároveň udávate, že máte záujem osvojiť si dieťa s partnerom. Ak parnerom nazývate svojho manžela, je to v poriadku. Podľa našich predpisov si však partneri, v zmysle druh a družka, nemôžu osvojiť dieťa. Osvojiť dieťa si u nás môže iba manželský pár a vo výnimočných prípadoch, ak je to v záujme dieťaťa, jednotlivec. Tak Vás upozorňujem ešte aj na túto skutočnosť. Nech všetko dobre dopadne!

  Iveta Keblušková

 • s manzelom mame adoptovane 3 deti,ktore su uz dospele )(28, a 22 rokov) , jedna z dcer 22 rocna bola tri roky na ulici, teraz sa vratila domov ako alkoholicka. Nema 3 roky platene zdravotne poistenie, takze v nemocnici jej poskytli 1 tyzdnovu nevyhnutnu starosltivost a poslali domov. Chcem sa spytat neviete poradit kontakty na ktore by sme sa mohli obratit, alebo kam by mohla ist v jej situacii na protialkoholicke liecenie? dakujem

  16 október 2016
  Dobrý deň, pani Oľga,
  je mi veľmi ľúto, v akej ťažkej a zložitej situácii ste sa ocitli. Ja verím v dobré konce a budem sa snažiť pomôcť Vám, ako sa len bude dať. Radila som som sa s mojou kolegyňou, ktorá sa venuje závislostiam a poradila mi, resp. Vám, približne toto:
  Myslí si, že Vaša dcéra absolvovala iba detox, ten trvá týždeň až 10 dní. To, že ju prepustili z detoxu, nemusí znamenať, že jej neschvália liečbu. Z posledných skúseností tejto mojej kolegyne, napr. zo skúsenosti s CPLDZ v Považskom Chlmci, ale aj inde, vyplýva že protialkoholické liečebne potrebujú, aby liečbu schválila zdravotná poisťovňa. Vaša dcéra alebo Vy v jej mene, by ste teda mali ísť na pobočku jej zdravotnej poisťovne, alebo tam poslať žiadosť o informáciu k preplateniu protialkoholického liečenia. Kolegyňa to bola takto riešiť pre jedného klienta napr. v zdravotnej poisťovni Dôvera (schválili liečbu aj napriek dlhu) alebo vo VšZP. Vo VšZP postupujú napr. tak, že schvália iba jednu liečbu za rok, potom zasa ďalšiu až v ďalšom roku.. Posudzujú to však individuálne, ale zo skúseností kolegyne, zatiaľ vždy kladne.
     V poisťovni budú chcieť "odporučenie" či vyjadrenie odborného lekára (psychiatra) k liečbe a tam (v zdravotnej karte) je dobré, ak bude napísané, že dcéra sa bez liečby dostáva do stavu, ktorý je životohrozujúci alebo podobná formulácia. To pomôže poisťovni schváliť liečbu, keďže bude považovaná za neodkladnú. Kolegyňa Vám teda odporúča ísť do zdravotnej poisťovne so žiadosťou o schválenie liečby, upozorniť na to, že dcéra doteraz ešte žiadnu liečbu neabsolvovala a že je to neodkladný pobyt/zákrok/liečba (plánované zákroky či pobyty by naozaj nemuseli schváliť tak ľahko..)
  Máte, resp. Vaša dcéra a Vy s ňou, pred sebou ešte dlhú cestu. Kedykoľvek sa mi môžete na tejto ceste ozvať. Budem rada ak mi dáte vedieť, ako sa Vám darí, aj keď sa Vám bude dariť menej alebo sa budete chcieť niečo poradiť. S prianím všetkého dobrého

    
  Iveta KEBLUŠKOVÁ

 • Dobrý deň, zaujíma ma, či bude v Návrate v dohľadnej dobe prebiehať príprava pre žiadateľov o NRS (26 hodinová, povinná zo zákona). Ak áno, aký je termín a časový harmonogram prípravy. Vopred ďakujem za informáciu. Pekný deň.Zuzana

  11 október 2016

  Dobrý deň, pani Zuzana,

  príprava na náhradné rodičovstvo prebieha v Návrate individuálnou formou a skupinovou formou. V každom subjekte (UPSVaR, Návrat, Úsmev ako dar) je v rozsahu minimálne 26 hodín a prebieha buď individiuálnou alebo skupinovou formou. V Návrate prebieha kombinovanou formou, kombináciou individuálnej a skupinovej prípravy. Sú to obvykle individuálne stretnutia so sociálnym pracovníkom a psychológom centra a následne, keď sa nazbiera dostatočný počet záujemcov o NRS, uskutoční sa skupinová príprava , ktorá trvá obvykle dva dni a sú v nej žiadatelia o NRS, ktorým robí prípravu v danom čase dané centrum Návrat. V každom regióne je to individuálne, najčastejšie bývajú zrejme skupinové prípravy v  Centre Návrat v Bratislave.  Neviem, z akého ste regiónu a preto si prosím pre túto informáciu zavolajte do konkrétneho centra Návrat, ktoré Vám je najbližšie. S pozdravom

  Iveta KEBLUŠKOVÁ

 • Som osamelá žiadateľka zapísaná v zozname žiadateľovo dieťa. Stalo sa mi a začína to byť pravidlom, že hoci somv poradí bol predomnou uprednostnený manželský pár,nakoľko to zákon umožňuje. Ako dlho ma je takto možnéobchádzať? Čo môžem ako osamelá urobiť, aby som dieťatko konečne dostatla? Nič? Tak načo som potom v zozname.Ďakujem

  10 august 2016

  Dobrý deň,

  Vaša otázka sa v mnohom podobá otázke, na ktorú som už v minulosti odpovedala. Preto Vám tu kopírujem aj túto otázku a  ako som odpovedala predtým:

   

  3 jún 2016

  Dobrý deň,

  v zákone o rodine č. 36/2005 v znení neskorších predpisov sa píše, že osvojiť maloleté dieťa môžu manželia alebo jeden z manželov... a že maloleté dieťa môže výnimočne osvojiť aj osamelá osoba, ak sú splnené predpoklady, že osvojenie bude v záujme dieťaťa. Myslím si, napriek tomu, že aj ja som v minulosti prijala do starostlivosti dieťa ako osamelá osoba, že pre každé dieťa je ideálne mať obidvoch rodičov (mamu a otca). Určite je však v záujme dieťaťa mať aspoň jedného rodiča, ako vyrastať v bezvzťahovom prostredí, kde dieťa nemá ani jedného "svojho" človeka. Neviem presne, aké usmernenia majú úrady práce, ale ja v zákone nevidím priestor na to, aby Vás na poradovníku žiadateľov preskakovali z dôvodu, že žiadate o adopciu sama.  Nebudú Vás však kontaktovať s každým dieťaťom, pretože Vás môžu kľudne "predbehnúť" žiadatelia, ktorí majú inak nastavené kritériá na prijatie dieťaťa. Napr. Ak je niekto ochotný prijať rómsku súrodeneckú dvojicu preskočí na zozname žiadateľa, ktorý je ochotný prijať iba jedného novorodenca, alebo ak je niekto ochotný akceptovať určité zdravotné znevýhodnenia dieťaťa, preskočí na zozname žiadateľa/ov,  ktorí chcú prijať úplne zdravé dieťatko a pod.  Úrad vedie dva zoznamy, jeden je zoznam žiadateľov o osvojenie/pestúnsku starostlivosť a druhý zoznam je zoznam detí vhodných na NRS. Keď nastane prvý, matematicky povedané, prienik medzi žiadateľom a diaťaťom, mal by úrad žiadateľa kontaktovať a je povinný dodržiavať poradovník. Poradovník nemusia dodržiavať akreditované subjekty (Návrat, Úsmev ako dar) tak prípadne môžete kontaktovať aj tieto subjekty. U nás  je však menej detí a iba tie, ktorým sa nepodarilo nájsť rodinu na úrade. Ak sa rozhodnete pre túto možnosť, prineste si prosím správu z prípravy a rozhodnutie o zapísaní do zoznamu žiadateľov. Prajem Vám veľa trpezlivosti a neskôr lásky s prijatým dieťaťom.

  Ako som uviedla aj v odpovedi na predchádzajúcu otázku, nevidím veľký priestor v zákone, na preskakovanie žiadateľov na zozname žiadateľov o NRS iba z dôvodu, že sú samožiadatelia. Nakoľko je však v zákone uvedené, že maloleté dieťa môže výnimočne osvojiť aj osamelá osoba, ak sú splnené predpoklady, že osvojenie bude v záujme dieťaťa, viem si predstaviť, že niekedy môže byť na zozname konkrétne dieťa a môže nastať konkrétna situácia, že pre dané dieťa je v záujme, aby ho prijali obidvaja rodičia. Podľa môjho názoru je pre každé dieťa najideálnejšie mať obidvoch rodičov, z môjho pohľadu by však na UPSVaR-e mohli uprednostňovať manželov pred samožiadateľom iba vtedy, keby nastala ideálna situácia v tomto štáte a neboli by žiadne deti v detských domovoch. Ak by sa vtedy o dané dieťa zaujímali manželia a zároveň samožiadateľ, v záujme dieťaťa by podľa môho názoru bolo mať obidvoch rodičov. Takýto stav v našej krajine však nie je, a preto si myslím, že by mali úrady dodržiavať poradovník. Prajem Vám veľa trpezlivosti v čakaní na dieťa

  Iveta KEBLUŠKOVÁ

 • Dobry den, chcela by som sa opytat ci sa da na Slovensku adoptovat dieta aj ked som rozvedena a bezdetna. V zahranici to je mozne, tak som sa chcela informovat ako to funguje na Slovensku.

  22 júl 2016
  Dobrý deň, pani Alenka,
  áno, je to možné aj podľa našej legislatívy. Osvojiť maloleté dieťa môžu manželia alebo jeden z manželov, ktorý žije s niektorým z rodičov dieťaťa v manželstve, alebo pozostalý manžel po rodičovi alebo osvojiteľovi maloletého dieťaťa. Maloleté dieťa môže výnimočne osvojiť aj osamelá osoba, ak sú splnené predpoklady, že osvojenie bude v záujme dieťaťa.
  Osamelým rodičom však obvykle odporúčame prijať dieťa do pestúnskej starostlivosti, ktorá je finančne čiastočne podporovaná štátom.

  V prípade záujmu o obe formy náhradnej starostlivosti musíte absolvovať prípravu na náhradné rodičovstvo v rozsahu minimálne 26 hodín na UPSVaR-e, alebo v akreditovanom subjekte (Návrat, Úsmev ako dar). Následne budete zapísaná na zoznam žiadateľov o NRS a budete čakať na dieťatko. V prípade ďalších otázok mi prosím napíšte. Prajem Vám veľa úspechov a pekné letné dni
  Iveta KEBLUŠKOVÁ

 • Pekny den!S manželom sme pestuni od 25.05 2016 začali sme vybavovať príspevky.(doteraz bola dieťatko u nás v Náhradnej osobnej starostlivosti-tam sme mali príspevky:111eur+rodičovsky príspevok +detské prídavky(23eur)Teraz ako sme pestuni na UPSVaR nám vraveli ,že príspevky sa nemenia,no nedá sa nám to uveriť,tak prosíme o radu.Veľmi pekne dakujeme

  8 júl 2016
  Dobrý deň, pani Beáta,

  ak som správne pochopila, že ste s dieťatkom, ktoré ste mali doposiaľ v NOS a od mája ho máte zverené do pestúnskej starostlivosti na rodičovskej dovolenke, nateraz by sa výška príspevkov nemala pre Vás meniť. Nárok na prídavok na dieťa Vám zostáva nezmenený, vo výške 23,52  Eur tak, ako ste ho dostávali zrejme doposiaľ. Ďalej by ste mali dostávať Opakovaný príspevok dieťaťu, ktorý ste aj doteraz mali poberať vo výške 138,13 Eur, Vy píšete 111,- Eur, zrejme má dieťa nejaký iný príjem napr. výživné, sirotský dôchodok a pod., o ktorý bola táto suma znížená. Tretia dávka, ktorú by ste mali dostávať je opakovaný príspevok náhradnému rodičovi, nárok na opakovaný príspevok náhradnému rodičovi však podľa zákona č. 627/2005 z. z. nevzniká, ak náhradnému rodičovi alebo manželovi náhradného rodiča sa pri starostlivosti o zverené dieťa poskytuje rodičovský príspevok, čo je aj Váš prípad. Keď prestanete poberať rodičovský príspevok, tak si požiadate aj o opakovaný príspevok náhradnému rodičovi, ktorý je momentálne vo výške 175,62 eura mesačne, ten sa však tiež pravidelne valorizuje. V prípade ďalších otázok mi prosím napíšte. Prajem Vám príjemné leto

  Iveta Keblušková

 • Dobrý deň,chcel by som sa opýtať na jednú otázku : Mám 17 rokov, v septembri 18, a mama mi už dlhšiu dobu naznačuje že som ako otec (mám rozvedených rodičov) a najradšej by bola, keby som odišiel na 18ku. Veď ma vychovala, tak že si môžem odísť kam chcem.Je možné si nájsť nejakú náhradnú rodinu? Chodím do školy, zarábam takže by som vedel aj podporiť.

  11 jún 2016

  Dobrý deň,

  každý človek má potrebu mať rodinu, nejaké zázemie, domov a blízkych ľudí, ku ktorým sa môže vracať zo školy, zo zamesnania, z výletov a pod. Z Vašej otázky cítim, že Vám možno takýto domov chýba a nemáte dostatočne uspokojené tieto potreby. Je mi ľúto, že nemáte možno ideálne vzťahy s Vašimi rodičmi, skúšali ste sa s nimi možno o tom rozprávať? Povedali ste im, čo Vám chýba, čo Vás trápi, čo by ste chceli mať inak, skúšali ste s nimi o tom otvorene hovoriť? Veď ste takmer dospelý mladý muž. Možno by Vám porozumeli a Vy by ste možno porozumeli im a naučili by ste sa spolu vychádzať, žiť. Stretávate sa s otcom? Mama Vám hovorí, že ste ako otec, ale to je prirodzené, všetci sa v mnohom podobáme na svojich rodičov, ale v mnohom sme aj iní. Určite máte vlastnosti, ktoré mame nevyhovujú a Vám zase možno nesedia niektoré vlastnosti, či postoje Vašej mamy, či otca. Druhých ľudí však nezmeníme, musíme začať od seba, pracovať na sebe a snažiť sa meniť k lepšiemu.  Verím, že sa Vám to bude dariť, veď nie všetkým mladým ľuďom vo Vašej situácii a Vašom veku sa podarí študovať a súčasne si privyrábať na živobytie. To svedčí o Vašich schopnostiach a sile Vašej osobnosti...

  Vrátim sa k Vašej otázke. U nás možno prijať do náhradnej rodiny dieťa mladšie ako 18 rokov tzn. že sa to už nedá u Vás oficiálne stihnúť a nie je to ani technicky možné. Vy si samozrejme môžete nájsť nejakú podpornú rodinu, možno nejakých starších ľudí, ktorí by Vám možno poskytli potrebné zázemie a Vy im možno starostlivosť a opateru, nebude to však zrejme prostredníctvom Návratu a nebudete na to mať rozhodnutie zo súdu. Čoskoro budete dospelý a zodpovedný sám za seba a Vaši rodičia zostanú už navždy vo Vašom rodnom liste.

  Neviem z ktorého ste kraja, ale naše Centrá Návrat robia rôzne akcie pre mladých ľudí vo Vašom veku a rôzne podporné skupiny, tak sa prípadne obráťte na Centrum Návrat vo Vašom okolí a možno nájdete nejaké spriaznené duše. Budem na Vás myslieť, nech sa Vám na Vašej ceste darí

  Iveta Keblušková

 • Som rozvedený a adresu trvalého bydliska mám v Bratislave v Starom meste na Obchodnej ulici. Teraz bývam v Petržalke u priateľky. So synom máme rovnaké mená. problém je v tom, že nechal som si preposielať za tarifný poplatok na Hlavnej pošte na Nám.SNP všetku listovú agentúru na adresu do Petržalky k priateľke. Došli mi minulý mesiac dva listy na naše mená, v ktorom bola zásielka z nemenovanej banky pre môjho syna. Nakoľko na obale listu nevidieť pre koho je to určené, či pre mňa ako otca alebo pre môjho syna, tak som obálku otvoril a zistil som presne komu to asi patrí. tak som zavolal svojmu synovi, že som otvoril list a ten bol určený pre neho. On ma len tak z ničoho obvinil, že som zariadil na pošte, aby chodili aj jeho listy ku mne do Petržalky. Čo je absurdné, pretože ja som si v Petržalke na pošte zaplatil na polrok, aby mi všetka pošta chodila zo Starého mesta do schránky k priateľke. Tento týždeň bol syn s mojou exmanželkou na reklamačnom oddelení pošty a urobili tam hlučnú nepríjemnú komunikáciu, ktorá skončila až tak, že vedúca reklamačného oddelenia sa rozhodla, že nič mi nebude odchádzať z Obchodnej ulici do Petržalky. A aby som si vyzdvihoval poštu na trvalej adrese, čiže na Obchodnej. Ja s tým vôbec nesúhlasím lebo mám zaplatenú službu do 30.6.2016. A po druhé ako rozvedený muž dostávam úradné listy zo súdu a z exekúcie. A mám oprávnené obavy, že teraz mi bude syn s ex manželkou naschvál vyberať poštu a zadržiavať ju, čím ja sa môžem dostať do nepríjemných situácií, kvôli úradným listom. Oni budú argumentovať tým, nakoľko mám so synom rovnaké meno aj priezvisko, že oni nevedeli komu listová zásielka patrí. Nemám ľahký život a toto z bývalej rodiny beriem ako cielené naschvály. Prosím vás o odbornú radu ako mám postupovať v riešení tejto nepríjemnej udalosti. nemôžem predsa ohroziť doporučené úradné zásielky zo súdu a exekúcie a mať potom z toho veľké problémy. Ďakujem. S úctou Ľuboš Janák otec.

  3 jún 2016

  Dobrý deň, pán Ľuboš,

  Vaša situácia je veľmi zložitá a vôbec Vám nezávidím. Veľmi rada by som Vám pomohla, musím Vás však sklamať. Vaša otázka je úplne mimo oblasť pôsobenia nášej organizácie a aj keby som chcela, neviem Vám dať žiadnu odbornú radu. Vôbec nepoznám predpisy, ktoré má Slovenská pošta a ani neviem, či má pošta právo Vám prestať posielať poštu k priateľke, keď to máte, ako píšete, predplatené do konca júna. Možno si môžete nárokovať vrátenie časti peňazí za túto službu, to však nevyrieši Váš problém. V minulosti boli dokumenty takého charakteru o akých píšete posielané aj s dátumom narodenia osoby a návratku z obálky musel podpísať priamo občan, ktorému bola doručená obálka, po predložení občianskeho preukazu. Neviem však, ako je to v súčasnosti. 

  Keby som Vám mala dať radu ja osobne, určite by som Vám odporučila snažiť sa zo všetkých síl urovnať vzťahy s Vaším synom. Rozvodom ste neprestali byť jeho otcom a aj keď je už zrejme dospelý, otca bude potrebovať aj naďalej. Našim mottom a akýmsi heslom našej organizácie je okrem iného myšlienka, že "Najlepšie je s mamou a otcom" a aj keď láska medzi rodičmi sa niekedy vytratí, láska medzi rodičom a dieťaťom obvykle trvá navždy. Viem, že to nie je ľahké, ale na Vašom mieste by som to skúšala znova a znova. Veď byť otcom je určite úžasné... Držím Vám prsty

  Iveta Keblušková

   

 • Dobrý deň, prosím kedy najbližšie a či vôbec robíte prípravu na NRS v Banskej Bystrici? Ďakujem

  16 máj 2016

  Dobrý deň,

  príprava na náhradné rodičovstvo v Návrate prebieha individuálnou formou a skupinovou formou.  Individuálnou formou je stretávanie sa pri rôznych témach so sociálnym pracovníkom a psychológom z centra, a to prebieha priebežne. Skupinové stretnutie sa uskutoční obvykle až vtedy, keď sa nazbiera dostatočné množstvo pripravujúcich sa náhradných rodičov, aby bola skupina dostatočne veľká. Je to v každom centre Návrat individuálne, a preto si prosím pre informáciu kedy sa takéto stretnutie uskutoční v Centre Návrat v Banskej Bystrici volajte priamo sem: tel., fax: +421 484 143 897, +421 907 518 180 alebo napíšte na e-mail: navratbb@navrat.sk. Pekné dni

  Iveta Keblušková

 • Dobrý deň,mám osvojeného syna Tomáška (8 r.). Pred deviatimi mesiacmi nám zomrela maminka. Myslel som si, že sme sa z toho už duševne dostali, ale ako keby sa všetko vrátilo späť, znova mám smutné obdobie a Tomáško je tiež plačlivý. Trápi ho, že maminka zomrela, lebo ju neposlúchal a hneval ju. Navyše sa mu spolužiaci smejú, že je adoptovaný. V škole sa ohromne pohoršil, nosí štvorky z matematiky, slovenčiny. Ale dnes moja mamka vysvetlila p. učiteľke, čím prechádzame, tak hádam prižmúri očko.Včera sa ma Tomi pýtal, či sa o neho staral jeho biologický otec. Nevedel som, čo mu povedať, povedal som, že nie, lebo sa nevedeli o neho postarať (čo je aj pravda). Občas sa jeho otec ozve telefonicky, tvári sa ako najväčší otec na svete a tiež ma občas zabolí, keď mi malý šplechne, že som zlý otec (čo aj v podstate som, ale snažím sa). Moji rodičia mi hovoria, aby som Tomáška izoloval od telefonických rozhovorov s jeho otcom. To sa mi zase nezdá správne.V sobotu a nedeľu konečne vypadneme z domu, ideme na stretnutie o.z. Kruh života, budú tam polosiroty, ako Tomi, hádam mu to pomôže a mne tiež, lebo tiež už slušne povedané klesám na duchu....

  10 máj 2016

  Dobrý deň,

  to čo prežívate je veľmi ťažké a nenachádzam ani slová, aby som mohla vyjadriť ako mi je to ľúto a ako veľmi Vás obdivujem. Vaša manželka bola pre Vás určite veľmi dôležitá a veľmi dôležitá bola aj pre Tomáška. To, že ste smutný, že má Tomáško plačlivé obdobie, že sa mu zhoršil prospech a všetky ostatné prejavy žiaľu, hnevu, smútku a obviňovania sú úplne prirodzené. Všetok tento zmätok je prirodzenou súčasťou smútenia. Je to obrovská strata aj pre Vás aj pre Tomáška. Zvládate to veľmi dobre. To, že Tomáško vyjadruje svoje emócie, je pozitívne znamenie. Znamená to, že sa dostáva z prvej fázy šoku, akéhosi zamrznutia a začína prejavovať svoje pocity. Vy mu najviac pomáhate tým, že mu vytvárate bezpečné prostredie na vyjadrenie emócii. Je veľmi dobré, že sa Vaša mama-Tomáškova stará mama porozprávala s pani učiteľkou. Ak je to rozumná žena, určite dokáže aj ona pomôcť Tomáškovi, a to nemám na mysli iba prižmúrenie očka v prospechu.

  Pokiaľ ide o komunikáciu s Tomiho biologickým otcom, máte pravdu. Pre každé dieťa, každého človeka, sú dôležití "jeho ľudia, jeho korene".  Je výborné, že mu toto umožňujete. Neľahkou úlohou náhradných rodičov je okrem iného aj vybudovanie pozitívnej identity u dieťaťa. Hovorí sa, že ak nevieme odkiaľ pochádzame, tak nevieme kam smerujeme. Mali by sme pri tom dodržiavať tzv. Pravidlo 3P. Malo by to byť pozitívne, primerané veku a zároveň, a to je neraz najťažšie, pravdivé. 8 ročnému dieťaťu sa už dá pravdivo povedať, že jeho biologickí rodičia sa o neho nevedeli postarať, ale vyzdvihnúť zároveň niečo pozitívne na dieťati a spojiť to s jeho rodičmi. Vymyslím si zo dva príklady, ktoré môžu byť samozrejme u Tomáška iné, ale určite nejaké sám vymyslíte. Napr. "Ty vieš Tomáško tak rýchlo behať, to máš určite po svojich prvých rodičoch, lebo mi s mamou sme nikdy neboli takí dobrí v športe", alebo: "Ty máš také krásne modré oči, to máš určite po rodičoch" a pod. Takýmito a podobnými malými krôčikmi sa buduje pozitívna identita u dieťaťa. Prajem Vám veľa síl, nádeje a lásky do ďalších dní. S úctou a obdivom

  Iveta Keblušková

 • Dobrý deň, mám 26 rokov, som slobodná a rada by som sa informovala o možnosti pozvania dieťaťa z dd navíkendy. Nedávno som sa bola informovať o možnosť náhradnej rodinnejstarostlivosti, ale nakoľko som sama, bez partnera a pracovný čas mámpočas týždňa poobedný, je možné, že by ma na zoznam žiadateľovnevybrali. Preto som sa chcela informovať ešte o takejto možnosti, čije niečo také vôbec možné. Stať sa dobrovolnikom takýmto spôsobom prenejaké dieťa. Ak nie, čo by ste mi poradili?Ďakujem vopred za Váš čas.

  27 apríl 2016

  Dobrý deň,

  dovoľte, aby som začala trochu od konca. Podľa našej legislatívy má osamelá fyzická osoba právo stať sa osvojiteľom alebo pestúnom a musí splniť, rovnako ako je to v prípade manželského páru, určité podmienky. Okrem iného musí absolvovať prípravu na náhradné rodičovstvo v rozsahu minimálne 26 hodín na úrade alebo v akreditovanom subjekte (Návrat, Úsmev ako dar). Ak prebehne táto príprava úspešne, tak je žiadateľ o osvojenie/pestúnsku starostlivosť zapísaný do zoznamu žiadateľov o NRS. Na tento zoznam sa teda budúci náhradní rodičia "nevyberajú", ale sa tu zapíšu v prípade úspešnej prípravy a splnenia ďalších, v zákone taksatívne vymenovaných, podmienok. Pre prípadnú žiadosť o prípravu sa musíte prihlásiť na UPVaR v mieste Vášho bydliska, kde si vyberáte aj subjekt, ktorý Vás bude pripravovať. Ešte som Vás chcela informovať, že náhradní rodičia po prijatí dieťaťa majú právo zostať na rodičovskej dovolenke 3 roky od prijatia dieťaťa, maximálne však do veku 6 rokov dieťaťa. V prípade staršieho dieťa by čiastočne odpadol Váš problém s poobednými smenami. To len aby ste mali aj túto informáciu pri rozhodovaní.

  Pokiaľ ide o prvú časť Vašej otázky, v súčasnosti sa tieto návštevné pobyty v domácnosti, bez vytvorenia dlhodobejšieho vzťahu s dieťaťom, neodporúčajú. Všetky deti s nariadenou ústavnou starostlivosťou už prešli v živote viacerými stratami a je pre ne veľmi dôležité stabilné, milujúce prostredie, ako oni zvyknú hovoriť "navždy". Pre tieto deti môže byť traumatizujúce, navštevovať niekoho (aj keď určite s veľkým srdcom a milujúceho) iba na sviatky, víkendy a "niekedy". Deti potrebujú milujúcu materskú osobu celú a bezpodmienečne. Je to však plne v kompetencii konkrétneho riaditeľa DeD, tak sa prípadne informujte vo Vašom najbližšom detskom domove. Prajem Vám, aby ste sa správne rozhodli

  Iveta Keblušková

 • Dobry den,potreboval by som poradit ohladom rozdielu medzi nahradnou starostlivostou a nahradnou RODINNOU starostlivostou podla prislusnych pravnych noriem a aku ulohu zohrava soc. pracovnik v procese nahradnej starostlivosti?Dakujem, pekny den.

  6 apríl 2016

  Dobrý deň,

  predpokladám, že tieto informácie potrebujete k štúdiu príp. písaniu práce. Odporúčam Vám naštudovať si zákon č. 305/2005 z. z. v znení neskorších predpisov a zákon č. 36/2005 z. z. v znení neskorších predpisov.

  § 44 Zákona o rodine hovorí, že náhradnou starostlivosťou je:

  a) zverenie dieťaťa do NOS (Náhradná osobná starostlivosť),

  b) pestúnska starostlivosť,

  c) ústavná starostlivosť,

  pričom iba prvé dve sú náhradnou RODINNOU starostlivosťou a posledná spomínaná je ústavná starostlivosť, ktorá v niektorých prípadoch musí byť vykonávaná formou profesionálneho rodičovstva.

  V druhej polovici otázky ste nekonkretizovali, v ktorej inštitúcii Vás zaujíma úloha sociálneho pracovníka v procese NRS. Sociálny pracovník je dôležitý na UPSVaR-e, ak sa príprava na NRS vykonáva v akreditovanom subjekte, tak jej neodmysliteľnou súčasťou je sociálny pracovník a svoju úlohu v tomto procese zohráva napr. aj sociálny pracovník detského domova príp. iných organizácií. Pre bližšie info Vám odporúčam spomínané zákony. Veľa úspechov v štúdiu.

  Iveta Keblušková

 • Dobry den,Chcem sa spitat.moje dieta bolo adoptovane hned po narodeni.teraz ma 3r.chcela by som honajist ci sa ma dobre a je v poriadku.neviete mi poradit ako po stupovat Viem iba ako sa vola a kedy sa narodil.dakujem

  10 február 2016

  Dobrý deň,

  úplne Vám rozumiem. Materský a rodičovský inštinkt je silný a je pochopiteľné, že Vás zaujíma osud dieťaťa, ktoré sa Vám, ako píšete, narodilo pred tromi rokmi. Musím Vás však sklamať. Ak je pravda to čo píšete, že Váš synček bol hneď po narodení adoptovaný, čiže osvojený, zanikli všetky Vaše rodičovské povinnosti, ale aj práva. Váš synček má už zrejme nových rodičov, určite má aj nové priezvisko a je možné že má aj rozdielne krstné meno ako to, ktoré ste mu možno vybrali po narodení Vy. Tzn., že už nemáte žiadnu možnosť, ale ani právo, vyhľadať Vášho synčeka. V rodnom liste má už uvedené mená svojich adoptívnych rodičov.

  Pôvodný zápis v matrike o tom, že Vy ste boli po narodení jeho matka však zostáva zachovaný a je už len na Vašom synovi, či Vás niekedy v budúcnosti bude chcieť vyhľadať. Je možné, že ak sa raz bude váš syn chcieť dopracovať k informáciám o vás, mame, ktorá mu dala život, o ďalších príbuzných v biologickej rodine, tak môže mu byť pomocou a oporou prečítať si list od vás. Takže ak by ste chcela, napíšte mu list – napíšte mu ako naňho myslíte, ako túžite vedieť či sa má dobre  je v poriadku, príp. pár o sebe, ako vyzeráte, čo máte rada. O otcovi a vašich deťoch /koľko a akých má súrodencov/. Toto sú informácie, po ktorých deti v adopcii často túžia- vďaka nim vedia, že ich život stojí za to (hoci žijú v novej rodine a verím, že sú tam milované), ale chcú vedieť či ich máte radi aj vy, či na nich myslíte, že vám na ňom/ nej záleží. Vtedy sa môže cítiť pokojnejšie a viac si bude veriť.

  List môžete nechať na Úrade práce, soc. Vecí a rodiny na sociálnom odbore tak, kde ste bola v čase pôrodu, resp. kde ste žili. Pracovníčka ho môže odložiť /k spisu dieťaťa/ a list tam môže počkať do času, kedy sa dieťa začne zaujímať kto boli jeho biologickí rodičia, súrodenci.

  Môžete tam príp. nechať aj fotografiu- to deti v adopcii veľmi ocenia vidieť že sa naozaj na niekoho podobajú a že majú s nimi niečo spoločné, aj keď nemohli žiť spolu.

  Chcem Vás však upokojiť. Je veľký predpoklad, že Váš synček sa má dobre. Adoptívni rodičia musia pred prijatím dieťaťa prejsť pomerne zložitým procesom prípravy, a to nám dáva nádej, že ide o schopných a dobrých ľudí, v starostlivosti ktorých je teraz Váš synček. Napriek tejto strate Vám prajem život naplnený láskou a pokojom.

  Iveta Keblušková

   

 • Zdravim moja otazka znie, deti do 6 rokov su umiestnene v profesionalnych rodinach avsak zakon vravi aj druhe, Pokila rodina sa snazi o deti, mali by byt v co najuzsom kontakte a detsky domov, by ich mal zapajat do beznych cinnosti dietata, tak aby sa prehlbili korene a vztah s ich rodinou. No deti umiestneen v rpofesionalnej rodine ziju v rodine rodina ma program a tu nastava problem zapajania do beznych cinnosti biologickej rodiny, ziadne sviatky sa s nimi vydat nesmie, bo rodina ma volno, rovnako ako aj cez vikendy bo rodina ma volno. Zabuda sa na hlavny ciel deti dostat naspat do rodin. Co si o tom myslite???

  4 február 2016

  Dobrý deň, pani Ružičková, 

  No to je zaujímavá otázka, ktorú tu ponúkate na zamyslenie.

  Inštitút profesionálneho rodiča zďaleka nie je ideálny, má viacero negatívnych dôsledkov alebo súvislostí.  Okrem iného aj to, o čom píšete.

  No momentálne je to jediné, čo máme, aby deti (malé deti) nemuseli byť v kolektívnom zariadení, aby mohli byť v rodine, kde majú svojich ľudí, ku ktorým sa môžu vzťahovať, kde žijú v blízkych vzťahoch.

  Neviem, či popisujete nejakú vlastnú skúsenosť, alebo skúsenosť niekoho, kto Vám je známy, alebo to myslíte všeobecne.... No myslím si, že by bolo dobré, aby to dotyčná rodina riešila s tou profesionálnou rodinou, potom s detským domovom,  no a ak nič nepomôže, tak sa možno obrátiť na Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny a položiť túto otázku tam. Majú tam na to metodikov a iných odborníkov, nech skúsia dať oni svoje stanovisko, svoju predstavu.

   

  Áno, môj názor je taký, že s Vami súhlasím, myslím si, že náš sociálny systém je celkovo zle nastavený, veľa vecí nie je doriešených a sú len formálne. Nie je vlastne ani možnosť dodržiavať ich, lebo sú v rozpore s inými. A cieľ – dostať deti naspäť do rodín sa tak nenapĺňa, resp. iba formálne. 

  S pozdravom

  Oľga Olšinová, sociálne poradenstvo

  Centrum Návrat Bratislava

 • DOBRY DEN, MAME UZ OBAJA TAKMER 42 ROKOV, JE ESTE MOZNE UCHADZAT SA O NAHRADNE RODICOVSTVO? VDAKA, PETER

  4 február 2016

  Dobrý deň, pán Peter,

   

  Pokiaľ ide o Vašu otázku – náš zákon nestanovuje presne, do akého veku, sa môže človek stať náhradným rodičom. Hovorí len o tom, že medzi osvojeným dieťaťom a náhradným rodičom by mal byť primeraný vekový rozdiel, tj. malo by to byť do takého veku žiadateľov, kedy by bolo možné aj prirodzenou cestou počať dieťa.

  Odpoveď na Vašu otázku teda nie je celkom jednoduchá. Áno, my tu u nás v Návrate, ale iste aj inde v akreditovaných subjektoch sa stretávame aj so žiadateľmi nad štyridsať rokov, prípadne aj bližšie k päťdesiatke. Nemôžeme im v tom zabrániť, môžeme s nimi len preberať všetky možnosti do budúcnosti, s čím treba počítať, na čo sa treba pripraviť, koľko rokov práce ich s dieťaťom čaká a kedy budú potrebovať najviac energie na výchovu  (cca o takých 13-15 rokov) a nechávame to na nich ako si to vyhodnotia a zvážia. Nikto z nás nevie predvídať, čo sa s ním stane, ale predsa len je viac pravdepodobné, že okolo tej šesťdesiatky sa už ohlásia nejaké choroby a obmedzenia, že už nebudeme mať toľko energie ako v štyridsiatke. Váš vek ešte nie je vysoký a môžete si podať žiadosť o zapísanie do zoznamu žiadateľov o NRS. Počítajte však s tým, že kým absolvujete všetko, čo je k tomu potrebné a kým budete čakať na dieťa, prejdú asi aj dva až tri roky. Takže tie si pripočítajte k Vášmu terajšiemu veku.

  Ja som Vás svojou odpoveďou nechcela odradiť, len som Vám chcela priblížiť realitu a nasmerovať Vás, ktorým smerom by ste mohli uvažovať. Náhradné rodičovstvo však nie je len o veku, ale aj o iných aspektoch Vašej osobnosti, o všetkých súvislostiach, v ktorých žijete. A preto by bolo možno dobré, sa porozprávať aj osobne, kde by ste vy priniesli Vaše otázky, pochybnosti a spolu by sme skúšali hľadať na ne odpovede, prípadne by sme Vám priniesli ďalšie pochybnostiJJ - ale nie to bolo len s úsmevom.... Neviem, odkiaľ presne ste, ale my máme centrá Návrat – v Bratislave, v Trnave, v Žiline, v Banskej Bystrici a v Prešove (kontakty sú na našej stránke), tak sa skúste ozvať do centra, kde to máte najbližšie a dohodnúť si osobné stretnutie.

  Držím Vám palce. 

   

  S pozdravomOľga Olšinová
  sociálna poradkyňa
  Návrat, o.z.

 • Dobrý deň, volám sa Soňa,mám 17 ročnú prax ako sociálna pracovníčka v domove dôchodcov, teraz pracujem ako sociálna pracovníčka v obci, venujem sa najmä rodinám a deťom, ktoré sa ocitli v ťažkej životnej situácii. Chcem sa spýtať, či robíte kurzy aj pre ostatných sociálnych pracovníkov, nie len z úradov práce, koľko by to stálo a či robíte kurzy pre deti s poruchami správania, ako zvládnuť svoj hnev, lebo v našej ZŠ by sa to veľmi zišlo, na koho by som sa mohla obrátiť? Ďakujem za info.

  4 február 2016

  Dobrý deň, pani Kleinová,

   

  Sme radi, že sa k Vám dostala informácia o vzdelávaní, ktoré sme robili na objednávku  Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny. Teší nás, že sa takéto správy o nás šíria (verím, že dobré). Ako ste sa dozvedeli o našom vzdelávaní pre pracovníkov oddelení sociálnoprávnej ochrany a sociálnej kurately?

  Kurzy pre sociálnych pracovníkov z UPSVR sme robili skôr výnimočne, pokiaľ by nás niekto oslovil a objednal si u nás kurzy pre ďalších sociálnych pracovníkov, zvážili by sme túto ponuku.  Aj otázku ceny takéhoto vzdelávania by sme zvážili až keď by to bolo aktuálne.

   

  Pokiaľ ide o deti s poruchami správania, resp. ako zvládnuť hnev, je to téma, ktorej sa snažíme venovať dlhodobo a to hlavne kvôli deťom z náhradných rodín, na ktorých nám záleží a ktoré majú v škole aj v iných zariadeniach často problémy, vyplývajúce z toho, že okolie často nerozumie všetkým  súvislostiam, ktorými sú tieto deti ovplyvnené a v ktorých žijú. Na našej stránke môžete nájsť  program ART – je to program rozvoja sociálnych zručností pre deti na ZŠ, pre rovesnícke skupiny.  Prečítajte si tam o tom niečo, či je to to, čo ste si predstavovali. Tak v tom sú vyškolení niektorí naši pracovníci, realizovali tieto tréningy už aj v niektorých školách. Momentálne však neviem o tom, že by sa v tomto programe niekde na Slovensku pokračovalo, myslím, že asi školy na to nemajú prostriedky alebo o tom nevedia.....

  Od nás sa tomuto programu venovala napríklad kolegyňa Vojteková (vojtekova@navrat.sk ), alebo kolega Fudaly (fudaly@navrat.sk) , skúste napísať im, oni by Vám asi skôr vedeli povedať, ako to vyzerá momentálne, či sa niečo chystá, bude robiť, nebude .....

   

   

  S pozdravomOľga Olšinová
  sociálna poradkyňa
  Návrat, o.z.

 • Dobrý deň, rada by som sa spýtala na pár otázok ohľadom adopcii. Bohužiaľ vlastné bábätko mať nemôžme, ale radi by sme si adoptovali zdravé dieťatko, novorodenca (čím menšie), chcela by som sa spýtať na otázku, či je problém ten, že chodím na VŠ externe a je tam predpoklad, že aj počas materskej dovolenky by som chodila a tak by som nemohla byť s dieťatkom nepretržite. Ďalšia moja otázka je či uprednostňujú žiadateľov ktorý majú všetky sociálne prostriedky alebo len tak za sebou. Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď. Prajem Vám pekný deň. S pozdravom E.K.

  4 február 2016

  Dobrý deň, pani Kissová,

   

  Rozhodnutie adoptovať si dieťa je závažné rozhodnutie a iste aj pre Vás s manželom toto rozhodnutie nebolo jednoduché a zvažovali ste všetky pre a proti, všetky okolnosti a vôbec všetky súvislosti, v ktorých žijete.

  Preto si iste aj vy viete odpovedať na otázku, čo by to pre Vás znamenalo v súvislosti so štúdiom. Neviem presne, na akú školu chodíte, ako je to časovo náročné, ako to stíhate bez dieťatka, viem ale, že dieťa si vyžaduje celého rodiča a jeho maximálnu pozornosť a starostlivosť. Ak by som sa mala rozhodovať ja, určite by som tieto dve veci nemiešala a dokončila najskôr štúdium a potom sa venovala dieťaťu.  Pokiaľ ide  Vaše materiálne či finančné zázemie, nie je to rozhodujúce a úrad neuprednostňuje nejakých žiadateľov na úkor iných. Pokiaľ máte kde bývať a máte vytvorené podmienky na to, aby ste sa sústavne starali o dieťa, tak je to v poriadku. 

   

  S pozdravomOľga Olšinová
  sociálna poradkyňa
  Návrat, o.z.

 • Dobrý deň. Sme manželia od rolku 1984 a vo fungujúcej rodine sme vychovali dvoch dnes už dvoch dospelých synov, ktorí už majú svoje vlastné rodiny a záujmy. Obaja s manželkou sme vo veku 53 a 51 rokov sme stále vo výbornej fyzickej kondícii a finančne a bytovo nezávislí. Vlastníme 4 izbový byt v Dubnici nad Váhom kde už vlastne žijeme len sami. Manželka ešte pracuje a ja som výsluhový dôchodca v polícii SR som pracoval 28 rokov. Aj z tohoto hore uvedeného dôvodu chceme svoju lásku a starostlivosť ešte darovať ktoré je umiestnené v detskom domove, ale predtým sa s ním chceme stretnúť asi tak, že by sme ho zobrali k nám na Vianoce, prípadne celé vianočné sviatky a potom aj na voľnú sobotu a nedeľu . Pokiaľ to bude možné dieťa vo veku do 10 rokov, zdravé a také, ktorého sa vzdala vlastná rodina, prípadne sa s ňou nestretáva. Prosím pomôžte mi aj mi s manželkou chceme pomáhať. S pozdravom VLADO.

  9 november 2015

  Dobrý deň, Vlado,

   

  Je iste obdivuhodné, že po tom ako ste vychovali svoje vlastné deti, sa chcete ešte postarať a dať domov a lásku dieťaťu, ktoré nemalo to šťastie, že by mohlo vyrastať vo svojej vlastnej rodine s milujúcimi rodičmi. Sami z vlastných skúseností veľmi dobre viete, že starostlivosť o dieťa nie je jednoduchá a že výchova je tiež často komplikovaná vec.

  Deti, ktoré vyrastajú v detskom domove sú navyše veľmi zranené, boli opustené svojimi rodičmi, strieda sa pri nich veľa ľudí, putujú často rôznymi prostrediam, nemajú tých svojich blízkych, ktorí by tam boli stále a iba pre nich a ešte veľa veľa iných faktorov im ovplyvňuje život. Tieto nepriaznivé životné okolnosti  spôsobujú u dieťaťa traumu, zranenie jeho psychiky. A táto trauma sa len tak nestratí, jej následky ostávajú v dieťati, v človeku celý život. Aj preto je výchova a starostlivosť o tieto deti náročnejšia a ťažšia ako je tomu pri deťoch, ktoré sa narodili do milujúcej rodiny. Je potrebné pristupovať k nim veľmi citlivo a s porozumením , pripraviť na to aj svoje okolie, príbuzných, školu ....

  O tom aké sú tie špecifiká týchto detí sa dá niečo si aj prečítať, ale hlavne sa o tom hovorí v Príprave na náhradné rodičovstvo. Príprava má rozsah 26 hodín a je povinná pre všetkých žiadateľov (robí ju aj naše občianske združenie Návrat).

  Pomaly sa dostávam k tomu, aký je postup pri podávaní žiadosti o náhradné rodičovstvo.

  No najskôr by som Vám možno odporučila – ak môžete – aby ste sa s nami stretli a podrobnejšie by sme sa porozprávali /o všetkom, o čom by ste potrebovali vedieť, na čo by ste sa chceli spýtať, prípadne, čo by sme Vám my chceli povedať.

  Ja Vám píšem z Bratislavy, my sídlime na Šancovej 42, ak by Vám to bolo ďaleko, tak potom máme centrum aj v Žiline – /na našej stránke www.navrat.sk  si môžete nájsť ich adresu aj kontakt a dohodnúť sa s nimi. Ak sa cítite, že to nepotrebujete alebo nechcete, tak, samozrejme, nemusíte. Potom by ste mali ísť na Váš najbližší Úrad práce sociálnych vecí a rodiny(UPSVR – predpokladám, že v Trenčíne), kde si s pracovníčkou, ktorá má na starosť sociálnoprávnu ochranu detí a mládeže, prejdete  ako napísať žiadosť a aké doklady k nej treba priložiť. Keď budete mať žiadosť napísanú, aj pripojené potvrdenia, tak potom to odovzdáte na UPSVR – určenom, teda krajskom.  Keď budú mať na úrade všetko pokope, tak potom ešte budete musieť absolvovať prípravu na NRS, a to buď u nás v Návrate, alebo máte aj iné možnosti na výber. To Vám všetko vysvetlia na úrade. Ak chcete, tak tento postup je podrobne popísaný aj v malej knižke na našej www stránke v časti – čomu sa venujeme – publikačná činnosť. Je to knižka Hľadáme rodičov, alebo aj opustené deti potrebujú rodinu. Tá knižka je v PDF formáte a je voľne k dispozícii.

  Ak by ste mali záujem, môžem Vám odporučiť a prípadne aj poslať ďalšiu literatúru, ktorá by Vám mohla byť užitočná, alebo zaujímavá.

  Ak by ste čokoľvek potrebovali, napíšte mi alebo zavolajte na našu infolinku nielen o adopcii – 0907/808080.

   

  S pozdravomOľga Olšinová
  sociálna poradkyňa
  Návrat, o.z.

 • Dobrý deň, chcem sa spýtať? Moja známa má na hosťovskom pobyte 3 ročného chlapčeka. Má záujem si ho adoptovať. Prípravu + interakcie má za sebou + už má aj podaný návrh o osvojenie na súde. Všetko čo sa týka ich vzájomnej adaptácie je v poriadku. Len nastal menší problém ohľadom jeho zdravotného stavu, rómsky chlapec má preliečený vrodený syfilis + žltačku typu B. Matka prostitútka a narkomanka od 12 rokov. Moja známa o týchto diagnózach vedela ale bolo jej povedané, že syfilis má už plne vyliečený, na hosťovskom pobyte ho vzali k detskej lekárke a tá im povedala, že syfilis sa môže hocikedy vrátiť, teraz je vraj v latentnej forme, čo znamená, že v budúcnosti by to malo byť s ním horšie, pretože tam má priveľ rizík, narodil sa v 37 týždni 2300g a odporučila im prehodnotiť adopciu na pestúnsku staro stlivosť. Čo by ste im odporučili? Je to vôbec možné prejsť na pestúnsku starostlivosť, ak ešte nebolo rozhodnuté o adopcii? A v čom vidíte úskalia v tomto prípade na adopciu a na pestúnstvo? Obaja majú samozrejme záujem o malého. Ďakujem za odpoveď a prosím zaslať iba na email. Pekný deň prajem.

  2 november 2015

  Dobrý deň,

   

  Vaša otázka má viacero aspektov, preto začnem poporiadku.

  Polemizovať s pediatričkou nechcem, ona je lekárka, ja nie som.  Ja to viem tak, že ak raz bolo dieťatko so sifilisom preliečené v novorodeneckom období, tak už sa mu  tá choroba nemôže vrátiť. Jedine, že by sa opäť nakazil ako dospelý. Neviem ako to myslela pani doktorka, možno má iné skúsenosti. Možno by sa to Vaša známa mohla skúsiť spýtať, resp. prekonzultovať aj s iným lekárom (odborníkom – teda kožným lekárom). Ja si myslím, že v troch rokoch je už chlapec po toľkých kontrolách, že prítomnosť vírusu v organizme je podľa mňa úplne vylúčená.  A tie ostatné riziká sa mi tiež nezdajú nejaké významné. Na to čo prežil a z čoho sa vystrábil, sa mi javí ako veľmi životaschopné dieťatko.

   

  Tu však ide aj o druhý aspekt Vašej otázky – a to je zmena adopcie na pestúnsku starostlivosť. Na to sa môžeme pozrieť z dvoch strán. Ak má chlapec súdom vyslovenú  osvojiteľnosť, teda môže byť osvojený, je pre neho najlepšie, aby bol osvojený. Pestúnska starostlivosť  nie je v jeho najlepšom záujme, resp. je až na druhom mieste za osvojením. Vašim známym ho ponúkli práve preto, že chceli osvojenie. Ak si oni preklasifikujú osvojenie na pestúnsku starostlivosť, tak by chlapčeka  mal úrad ponúknuť niekomu inému, kto si žiadal osvojenie. A Vašim známym ponúknuť iné dieťa -  do pestúnskej starostlivosti. Lebo cieľom štátu je sledovať najlepší záujem dieťaťa a nie žiadateľov.

  A druhá stránka je – pokladáte za možné, že by Vaši známi si vzali dieťa, ľúbili ho, žili s ním niekoľko rokov, venovali mu svoj čas, starostlivosť, city, všetko a potom,, keď by mal napríklad 12 rokov a prepukla by u neho nejaká choroba (napr. sifilis), tak by ho vrátili? Veríte tomu? Ja nie. Ktototo vyslovil, díva sa na to len čisto prakticky, spočíta čo je na ľavej strane a čo na pravej, zváži to a má výsledok. Ale veď tak to s ľuďmi a vzťahmi predsa nie je. Chvalabohu. Veď aj dieťaťu, ktoré sa nám narodí, môžu lekári v nejakom veku diagnostikovať nejaké závažné ochorenie a čo potom? Dáme ho preč? No nedáme, to nám ani nenapadne. Bojujeme spolu s ním. A takto je to aj s osvojenými deťmi. Prijímame ich so všetkým, čo k nim patrí. Tak takýto mám ja názor. Rozhodnutie je samozrejme na nich, ale ako sa zachová úrad, detský domov, sociálna kurátorka, to Vám veru neviem povedať vopred.

  Prajem Vám všetko dobré.

   

  S pozdravomOľga Olšinová
  sociálna poradkyňa
  Návrat, o.z.

 • Dobrý deň, chcem sa spýtať? Moja známa má na hosťovskom pobyte 3 ročného chlapčeka. Má záujem si ho adoptovať. Prípravu + interakcie má za sebou + už má aj podaný návrh o osvojenie na súde. Všetko čo sa týka ich vzájomnej adaptácie je v poriadku. Len nastal menší problém ohľadom jeho zdravotného stavu, rómsky chlapec má preliečený vrodený syfilis + žltačku typu B. Matka prostitútka a narkomanka od 12 rokov. Moja známa o týchto diagnózach vedela ale bolo jej povedané, že syfilis má už plne vyliečený, na hosťovskom pobyte ho vzali k detskej lekárke a tá im povedala, že syfilis sa môže hocikedy vrátiť, teraz je vraj v latentnej forme, čo znamená, že v budúcnosti by to malo byť s ním horšie, pretože tam má priveľ rizík, narodil sa v 37 týždni 2300g a odporučila im prehodnotiť adopciu na pestúnsku starostlivosť. Čo by ste im odporučili? Je to vôbec možné prejsť na pestúnsku starostlivosť, ak ešte nebolo rozhodnuté o adopcii? A v čom vidíte úskalia v tomto prípade na adopciu a na pestúnstvo? Obaja majú samozrejme záujem o malého. Ďakujem za odpoveď a prosím zaslať iba na email. Pekný deň prajem.

  28 október 2015
 • deti mojej sestry - zdravim, kamoska mi o Vas povedala, ze ste super, a viete byt napomocny, tak zo zufalstva birokracie detskeho domova, Vam chcem napisat a poziadat Vas o radu, pripadne poradenstvo. Deti moja sestra nevlastna, iba otec spolocny, umiestnila do detskeho domova. Ja som sa to dva tyzdne nato dozvedela, deti boli umiestnene v detskom domove Harmonia, na stavbarskej ulici v Bratislave, kde som predtym pracovala ako profesionalna matka. Hned od zaciatku pani Riaditelka tichym hlasom povedala, ze som nevlastna a nemali by ma informovat o detoch. co som prepocula ale ako som sa s nimi obtiaznejsie stretavala, tak nepadla zmienka o ich psychickom stave o mentalnom vyvoji, ba ani o viziach. Do dnes neviem naco ich mam ja pripravovat, i ked som prejavila zaujem si ich vziat k sebe. Asi po troch stretnutiach, som informovala socilanu pracovnicku, ze sa potrebujem stretavat s detmi co najcastejsie min. 3 krat doi tyzdna a to aj v poobednajsich hodinach, ci vikendoch. Ze to napisem pani riaditelke mailom, dufajuc ze odpise. Naco ked som sa s nimi stretla po 4 krat tak si ma zavolali do kancelarie, a vzhladom k tomu, ze bolo utyrane dieta v profesionalnej rodine, tak p. riaditelka prejavila nedoveru mi zverit deti, nakolko boli v dokumentacii, mne zverenych deti, nedostatky. Chcem na svoju obhajobu povedat, ze nebolo nic preukazane, a mala som priamo mobing od pracovnikov detskeho domova, a po vrateni najstarsieho 14rocneho spat, na jeho ziadost, co sa zveril mne. som o tom informovala personal naco mi dieta bolo odnate, a nasledne som bola obvinena zo sttrany detskeho domova tyranim. Co sa samozrejme nepreukazalo, nakolko sa nic take nestalo, a podobne..... Rada by som o radu, lebo nakolko ja sama pochadzam konkretne s toho prostredia, a co je dovod preco tam nenechat deti. Neviem ci to ustojim, i ked si naozaj za kazdou svojou pracou stojim. ucitelka zo zakladnej skoly bola velmi unesena ako si chlapec zlepsil znamky na dvojky jednotky, tiez zacal chodit do YMCI, na druzinovky, kde som ja chodila od svojich 10 rokov...a podobne. ja som navrhla ze si mozem urobit pripravku na pestunstvo, kde prejdem psychologickymi testami , ci co, lebo asi je v zaujme detskeho domova, aby sa deti so mnou nestretavalai ako s jedinou rodinou a bratrancami. Alebo prosim mate nejake ine riesenie? Velmi pekne dakujem

  24 október 2015

  Dobrý deň,

   

  z Vašej otázky vidím, že ste v zložitej situácii. Ak tomu dobre rozumiem, chceli by ste si deti vziať do svojej starostlivosti. To môžete urobiť podaním návrhu na súd na zverenie detí do NOS (náhradná osobná starostlivosť), alebo podaním si žiadosti o zapísanie do zoznamu žiadateľov o NRS (adopcia, pestúnstvo). S pestúnskou starostlivosťou budete mať viac vybavovania, musíte doložiť rôzne potvrdenia a absolvovať prípravu, ale zase je to trochu výhodnejšie z hľadiska finančnej podpory. Myslím si, že ako príbuzná detí máte právo sa s nimi stretávať a navštevovať ich - ak aj oni o to stoja.

   

  Ak máte nejaké problémy v komunikácii s pani riaditeľkou, skúste sa o tom v pokoji spolu porozprávať. Pokiaľ by to nešlo a mali by ste nejaké výhrady voči postupu DeD, môžete podať podnet, resp. sťažovať sa na Ústredí práce sociálnych vecí a rodiny - konkrétne u pani riaditeľky odboru Moniky Micheleovej monika.micheleova@upsvr.gov.sk do kópie dajte adresu zariadenia@upsvr.gov.sk a kópiu pošlite prípadne aj detskému domovu. Podnet môžete podať aj mailom, oni sa tým budú zaoberať.

   

  O veciach, ktoré súvisia s deťmi by ste mohli okrem detského domova komunikovať aj so sociálnou kurátorkou, ktorá má deti vo svojej starostlivosti (neviem, v ktorom obvode sú - či podľa detského domova - to by bol 2. obvod. Veľmi Vás oceňujem, čo všetko pre deti robíte, s akou vytrvalosťou sa o ne zaujímate. Budem Vám držať palce.

   

  Oľga Olšinová, sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava

   

 • výživné a zverenie detí - Dobry den.Rozisla som sa po 18tich rokoch z druhom a chcem poziadat o zverenie deti do starostlivosti.Maju 17 a 15 rokov.Byvali druh sa mi vsak vyhraza ze pokial podam ziadost na sud tak deti zostanu unho nakolko im vsetko dovoli a nemaju tam ziadny rezim tak budu chciet ostat snim.Chcem sa spytat ci ma na sude nejaku sancu ze mu ich zveria ked je nezamestnany a byva v podnajme..Dakujem.

  24 október 2015

  Dobrý deň,

   

  predpokladám, že ste matka tých detí - áno? A teraz otázka - Váš druh je otcom detí? Pokiaľ je otcom detí, tak samozrejme má právo stretávať sa s deťmi a aj deti majú právo na otca. Ale pokiaľ súd bude rozhodovať, komu deti zverí, bude brať iste v úvahu aj to , aké má kto z Vás vytvorené podmienky na výchovu a starostlivosť o deti. Iste - ak je otec detí nezamestnaný, budete mať väčšiu šancu získať deti do svojej starostlivosti. Ide však o deti, kde sa oni cítia dobre a bezpečne, kde sú pre ne lepšie podmienky, s ktorým s rodičov majú lepší vzťah. V ich veku sa už bude prihliadať na ich názor. Ale na druhej strane, súd iste prihliada na to, kde sú pre lepšie podmienky - objektívne, nielen podľa ich vyjadrenia. Je to na vašej argumentácii a na posúdení súdu. Aké má kto z Vás šance, to neviem posúdiť.

   

  Oľga Olšinová, sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava

   

 • synovček - Dobry den.Chcela by som vas poprosit,ci by ste nam vedeli poradit,ohladom stretavania sa s nasim synovcom. Teraz ma 9 rokov bude mat 10 a od jeho siedmych rockov sme ho nevideli. Do jeho piatich rockov ho v podstate vychovavala nasa mamina,takze ho berieme ako braceka,ale potom nasa mamina zomrela a jeho mama odisla do Rakuska za svojou mamou.Prvy rok a pol nam Jurajka cez prazdniny alebo vikendy davala bez problemov,ale potom,nevieme presne co sa stalo,sme sa dozvedeli,ze jej mama,Jurajkova druha babka si ho zobrala do starostlivosti. Nevieme presne o aku starostlivost ci osvojenie ide,lebo odvtedy s nami odmieta komunikovat,dala nam jasne najavo,ze malinkemu a nam nedovoli stretavat sa a ani komunikovat s nim.Tak by sme chceli vediet ci mame nejake pravo,ako tety maleho,sa snim stretavat a ako to funguje v Rakusku,alebo aspon na koho by sme sa mali v tejto otazke obratit.vopred dakujeme

  24 október 2015

  Dobrý deň,

   

  rozumiem, že ste asi v dosť ťažkej situácii, keď ste tak náhle a bez vysvetlenia stratili možnosť stretávať sa so svojím synovcom a vôbec nič o ňom neviete, pričom je to pre Vás blízky človek, dieťa, ktoré u Vás vyrastalo ako Váš súrodenec. Žiaľ, neviem, či Vám budem vedieť dať uspokojivú odpoveď na Vašu otázku. Neviem ako to funguje v Rakúsku, ale tak trochu cítim, že právny nárok stretávať sa s ním, asi nemáte. Je to na ústretovosti a dobrej vôli jeho starej matky, alebo toho človeka, ktorému je dieťa zverené. Ale skúste sa obrátiť na Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže. Má sídlo v Bratislave na Župnom námestí 6. A má aj svoju www stránku - www.cipc.sk kde nájdete aj telefonické kontakty na pracovníkov a určite je tam možnosť položiť aj mailovú otázku. Napíšte im, čo ste napísali mne a oni by Vám asi mohli vedieť poradiť. Jedine oni sa totiž v SR zaoberajú takýmito otázkami - pobytom detí v zahraničí, právnymi normami v jednotlivých krajinách, stykom s deťmi v inej krajine a podobne. Možno by mohli osloviť svoju partnerskú organizáciu v Rakúsku, tá by sa spojila so starou matkou chlapca (Vášho synovca), možno by sa dalo zorganizovať nejaké spoločné stretnutie, aj s Vami, kde by ste vysvetlili svoju situáciu a túžbu občas sa vídať s chlapcom. Možno to jeho stará matka pochopí, keď jej sami vyrozprávate svoju situáciu a začne sa na to ináč dívať. Viac Vám neviem poradiť, skúste to takto, možno to vyjde. S pozdravom

   

  Oľga Olšinová, sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava

   

 • zverenie dieťaťa - Dobrý den rozisla som sa s priatelom a chcem sa spytat či moze ziadat o zverenie syna do opatery ked nieje uvedeny ako otec na rodnom liste. Dakujem

  24 október 2015

  Dobrý deň,

   

  nie, Váš priateľ nemôže žiadať o zverenie dieťaťa do svojej opatery. Keďže nie je uvedený v rodnom liste ako otec dieťaťa a keďže v čase narodenia dieťaťa nebol Vaším manželom, nemá možnosť o zverenie dieťaťa požiadať.

   

  Oľga Olšinová, sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava

   

 • stretávanie so synovcom - Dobrý deň. Chcela by som Vás poprosiť, či by ste nám vedeli poradiť, ohľadom stretávania sa s našim synovcom. Teraz má 9 rokov, bude mať 10 a od jeho siedmych rôčkov sme ho nevideli. Do jeho piatich rôčkov ho v podstate vychovávala naša mamina,takže ho berieme ako bračeka,ale potom mamina zomrela a jeho mama s ním odišla do Rakúska za svojou mamou. Prvý rok a pol nám Jurajka cez prázdniny, alebo cez víkendy dávala bez problémov,ale potom nevieme presne čo sa stalo,sme sa dozvedeli,že jej mama, Jurajkova druhá babka, si ho zobrala do starostlivosti. Nevieme presne o akú starostlivosť, či osvojenie ide,lebo odvtedy s nami odmieta komunikovať. Dala nám jasne najavo,že malinkému a nám nedovolí stretávať sa a ani komunikovať s ním. Len problém je aj vtom že náš brat neplatí na malého výživné, respektíve si nepreberal poštu. Tak by sme chceli vedieť, či máme nejaký nárok ako tety malého( príbuzné),alebo žiadny, a ako to v Rakúsku funguje(v európskej únii). Veľmi by sme sa chceli s malinkým stretávať,chýba nám,nevieme ani či je v poriadku a ako sa mu darí. Prosím poraďte. Vopred ďakujeme

  24 október 2015

  Dobrý deň,

   

  vidím, že Vaša situácia je dosť zložitá a vyzerá skoro ako neriešiteľná. Je pre Vás asi dôležité stýkať sa so synovcom, vedieť ako sa mu darí a ako sa má. Ja si myslím, že by ste sa mali obrátiť na Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže (www.cipc.sk). Na svojej stránke majú aj možnosť napísať otázku alebo aj nejaké kontaktné čísla a adresy, tak skúste tam. Oni sú jediní za SR kompetentní jednať v týchto medzinárodných otázkach.

   

  Pravdepodobne nárok na to nemáte, dôležité ale je, že máte veľký záujem sa so synovcom stretávať, máte spolu vybudovaný vzťah, boli ste si blízki .... No či sa to podarí, ťažko povedať. Druhá strana (Rakúsko) sa akurát môže stretnúť s chlapcovou starou mamou a pokúsiť sa jej vysvetliť situáciu a navrhnúť nejaké riešenie - formu stretávania sa. Budem Vám držať palce.

   

  Oľga Olšinová, sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava

   

 • Ahojte... Mám jeden velký problém... Moja mama je rasistka... Už vela krát som sa pokúsila s ňou niečo prebrať... Ja mám 14 a môj priatel 20... Chcela by som vedieť či by som po 15 ohla odíjsť z domu... W keby ho moja mama udala za unos, a prisli by policajti... A ja by som povedala ze nie ja aom odisla svojvolne... (Tak by som po tom aj tuzila...) Mohla by som pri nom v 15 rokoch ostat? Ako to je?

  24 október 2015

  Ahoj,

   

  no, musím Ti žiaľ, povedať, že budeš musieť vydržať dlhšie ako do 15 rokov. V 15 rokoch sa ešte nemôžeš osamostatniť, nemôžeš bývať ani sama, ani s priateľom, ani sa vydať, ani mať dieťa. O všetkom musia rozhodovať ešte zatiaľ Tvoji rodičia. Neviem, či by Tvojho priateľa stíhali za únos, ale určite by ťa vrátili domov. A čo keby si sa skúsila s mamou porozprávať - tak nejako v kľude a v mieri. Aj o tom jej rasizme alebo čo je to vlastne. A podľa čoho vieš, že je rasistka? To ste mali len takú debatu alebo útočila na niekoho konkrétneho? Na niekoho z Tvojich priateľov? Myslíš, že by sa s ňou dalo porozprávať? Ale nie vtedy, keď sa hádate a kričíte po sebe, ale inokedy, napríklad niekde na zmrzline alebo inde....

   

  Keď deti dospievajú a hľadajú si kamarátov medzi svojimi rovesníkmi, prípadne majú aj priateľa, nie je to pre rodičov jednoduché. Oni sa boja, že o tie deti prídu, že ich stratia. A preto sa zo všetkých síl snažia o tie deti neprísť a udržať si ich pre seba. Niekedy pritom toho aj veľa pokazia a niekedy práve preto o tie deti prídu. Bolo by od teba celkom zrelé a múdre, keby si sa ukázala ako tá rozumná, ktorá sa chce porozprávať a vyjasniť si veci s mamou v kľude a bez hádok. Neskúsiš to?

   

  Oľga Olšinová, sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava

   

 • výživné - Dobrý deň, som na základe súdu zverená do opatery starej mamy, a matka na mňa platí výživné. Chcem sa spýtať, že ak mám už 18 rokov, či môžem preberať výživné ja. Ďakujem.

  24 október 2015

  Dobrý deň,

   

  náhradná osobná starostlivosť končí 18. rokom veku. Vtedy končí aj nárok náhradného rodiča na výživné a v zásade v každom prípade by malo byť nanovo upravené a poskytované k rukám dieťaťa. V praxi sa to vždy nerobí, niekedy zotrvačnosťou sa pokračuje, ale správne by to malo byť tak, že dieťa preberá výživné. Takto je to formálne upravené. V reálnom živote ide ale aj o iné súvislosti. Vaša stará mama sa o Vás pravdepodobne stará - bývate u nej, stravujete sa, poskytuje Vám, čo potrebujete. Vy jej na to nemáte ako prispievať, kým ešte nepracujete a práve na to by malo slúžiť výživné, ktoré na Vás platí mama. Lebo aj pre ňu skončila náhradná osobná starostlivosť a ak by chcela, nemusí Vás už u seba mať. Ak ste so starou mamou v nejakom konflikte, bolo by možno dobré sa o všetkom otvorene a vecne porozprávať a dohodnúť sa na nejakých pravidlách, ktoré budú prijateľné pre vás obidve a budete ich tým pádom obidve môcť dodržiavať.

   

  Oľga Olšinová, sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava

   

 • list - Dobrý večer, chcela by som napísať deťom do detského domova list. Treba na to niečo špeciálne? Alebo si stačí nájsť adresu detského domova a proste to tam poslať?

  24 október 2015

  Dobrý deň,

   

  nie, netreba na to nič špeciálne. Len si nájdite adresu a napíšte - tak ako ste povedali. Možno by nebolo zlé, najskôr zavolať pani riaditeľke, prípadne sociálnej pracovníčke, či tam ešte deti sú, či ich medzičasom nepremiestnili alebo niečo podobné. Ako dlho tam tie deti sú? Kedy ste sa s nimi naposledy kontaktovali? Ak ste sa nestretli ani inak ste sa o ne nezaujímali viac ako pol roka, možno mohli byť dané do pestúnskej starostlivosti (ale o tom by ste určite dostali rozsudok).

   

  Počkajte teraz mi napadlo - možno som to celkom dobre nepochopila. Vy možno nie ste mama tých detí? Vy chcete len proste napísať deťom v nejakom detskom domove? Tak to je krásna a ušľachtilá myšlienka. Napíšte. Všetko dobré Vám prajem.

   

  Oľga Olšinová, sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava

   

 • Chcem sa spytat matka opustila deti odisla prec a povedala ze sa mame one postarat ako najblisia rodina co sme na take podmienky pristupili lebo povedala ze to bude len do casu.no ten cas do casu uz trva asi dva roky.nema o ne ziadny zaujem a ja si myslym ze uz si poune ani nikdy nepride.nechcem detom ublizit ale chcel by som vediet ako dalej pokracovat.nechcem jej ublizit ale podla mna je to trestne ked sa one nestara a nema one ziaden zaujem.doteraz posielala na ne peniaze formou ustnej dohody ale teraz sa to zmenilo a uz neposiela.viete mi poradit nechcem im ublizit tak ze ich dam do domova ale bohuzial to financne sam nezvladam.

  24 október 2015

  Dobrý deň,

   

  je mi to veľmi ľúto, viem si predstaviť, v akej situácii sa asi nachádzate a asi si ani nedokážem predstaviť, aké to musí byť ťažké. Vy ste asi otec detí. Ako sú tie deti veľké? Pomáha Vám niekto s nimi, s domácnosťou, ste na rodičovskej dovolenke alebo pracujete? Bývate sám alebo u rodičov, prípadne u iných príbuzných? Myslím si, že starostlivosť o dve malé deti a ešte aj zabezpečenie príjmu do rodiny a obstaranie celej domácnosti je na jedného človeka veľa, ak máte v blízkosti niekoho (rodičov, švagrinú, kohokoľvek, kto by Vám mohol občas pomôcť alebo byť oporou), bolo by to dobré.

   

  Na celkové riešenie situácie si myslím, že by ste tieto skutočnosti mali oznámiť sociálnej kurátorke na Úrade práce sociálnych vecí a rodiny v mieste Vášho bydliska (teda asi v Turčianskych Tepliciach), mali by ste asi povedať všetko, ako to bolo, ako je to teraz a že za daných okolností chcete podať návrh na súd na zverenie detí do Vašej osobnej starostlivosti. Bude pre Vás dôležité, aby ste mali dobrú spoluprácu s pracovníčkou - kurátorkou z UPSVR, pretože ona bude predvolaná aj na súd a súd bude zaujímať jej názor. Ak sa necítite na to, aby ste sa staral sám o dve deti, skúste sa poradiť s niekým s rodiny, s rodičmi alebo inými príbuznými, či by si niekto z nich nebol ochotný vziať jedno z detí k sebe, aspoň kým trochu odrastie. Umiestnenie do detského domova by mala byť tá posledná možnosť, ak všetko ostatné zlyhá (bolo by to pre deti veľmi veľmi ťažké). Počítajte aj s tým, že súd bude asi matku hľadať a na na súdne pojednávanie bude predvolaná aj ona. Je možné, že ju to zaktivizuje a začne sa o deti zaujímať. všetko môže mať ešte zaujímavý a prekvapujúci vývoj.

   

  Napíšte mi viac, skúsime niečo vymyslieť. Alebo, ak by ste mali možnosť, môžete sa obrátiť osobne na naše Centrum Návrat Banská Bystrica alebo Centrum Návrat Žilina, dohodnúť si s nimi stretnutie a tam by ste sa podrobnejšie mohli porozprávať o celej situácii a prejsť si spolu možnosti a riešenia aké máte. Držím Vám palce.

   

  Oľga Olšinová, sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava

   

 • deti mojej sestry - zdravim, kamoska mi o Vas povedala, ze ste super, a viete byt napomocny, tak zo zufalstva birokracie detskeho domova, Vam chcem napisat a poziadat Vas o radu, pripadne poradenstvo. Deti moja sestra nevlastna, iba otec spolocny, umiestnila do detskeho domova. Ja som sa to dva tyzdne nato dozvedela, deti boli umiestnene v detskom domove Harmonia, na stavbarskej ulici v Bratislave, kde som predtym pracovala ako profesionalna matka. Hned od zaciatku pani Riaditelka tichym hlasom povedala, ze som nevlastna a nemali by ma informovat o detoch. co som prepocula ale ako som sa s nimi obtiaznejsie stretavala, tak nepadla zmienka o ich psychickom stave o mentalnom vyvoji, ba ani o viziach. Do dnes neviem naco ich mam ja pripravovat, i ked som prejavila zaujem si ich vziat k sebe. Asi po troch stretnutiach, som informovala socilanu pracovnicku, ze sa potrebujem stretavat s detmi co najcastejsie min. 3 krat doi tyzdna a to aj v poobednajsich hodinach, ci vikendoch. Ze to napisem pani riaditelke mailom, dufajuc ze odpise. Naco ked som sa s nimi stretla po 4 krat tak si ma zavolali do kancelarie, a vzhladom k tomu, ze bolo utyrane dieta v profesionalnej rodine, tak p. riaditelka prejavila nedoveru mi zverit deti, nakolko boli v dokumentacii, mne zverenych deti, nedostatky. Chcem na svoju obhajobu povedat, ze nebolo nic preukazane, a mala som priamo mobing od pracovnikov detskeho domova, a po vrateni najstarsieho 14rocneho spat, na jeho ziadost, co sa zveril mne. som o tom informovala personal naco mi dieta bolo odnate, a nasledne som bola obvinena zo sttrany detskeho domova tyranim. Co sa samozrejme nepreukazalo, nakolko sa nic take nestalo, a podobne..... Rada by som o radu, lebo nakolko ja sama pochadzam konkretne s toho prostredia, a co je dovod preco tam nenechat deti. Neviem ci to ustojim, i ked si naozaj za kazdou svojou pracou stojim. ucitelka zo zakladnej skoly bola velmi unesena ako si chlapec zlepsil znamky na dvojky jednotky, tiez zacal chodit do YMCI, na druzinovky, kde som ja chodila od svojich 10 rokov...a podobne. ja som navrhla ze si mozem urobit pripravku na pestunstvo, kde prejdem psychologickymi testami , ci co, lebo asi je v zaujme detskeho domova, aby sa deti so mnou nestretavalai ako s jedinou rodinou a bratrancami. Alebo prosim mate nejake ine riesenie? Velmi pekne dakujem

  1 október 2015

  Dobrý deň,

   

  z Vašej otázky vidím, že ste v zložitej situácii. Ak tomu dobre rozumiem, chceli by ste si deti vziať do svojej starostlivosti. To môžete urobiť podaním návrhu na súd na zverenie detí do NOS (náhradná osobná starostlivosť), alebo podaním si žiadosti o zapísanie do zoznamu žiadateľov o NRS (adopcia, pestúnstvo). S pestúnskou starostlivosťou budete mať viac vybavovania, musíte doložiť rôzne potvrdenia a absolvovať prípravu, ale zase je to trochu výhodnejšie z hľadiska finančnej podpory. Myslím si, že ako príbuzná detí máte právo sa s nimi stretávať a navštevovať ich - ak aj oni o to stoja.

   

  Ak máte nejaké problémy v komunikácii s pani riaditeľkou, skúste sa o tom v pokoji spolu porozprávať. Pokiaľ by to nešlo a mali by ste nejaké výhrady voči postupu DeD, môžete podať podnet, resp. sťažovať sa na Ústredí práce sociálnych vecí a rodiny - konkrétne u pani riaditeľky odboru Moniky Micheleovej monika.micheleova@upsvr.gov.sk do kópie dajte adresu zariadenia@upsvr.gov.sk a kópiu pošlite prípadne aj detskému domovu. Podnet môžete podať aj mailom, oni sa tým budú zaoberať.

   

  O veciach, ktoré súvisia s deťmi by ste mohli okrem detského domova komunikovať aj so sociálnou kurátorkou, ktorá má deti vo svojej starostlivosti (neviem, v ktorom obvode sú - či podľa detského domova - to by bol 2. obvod. Veľmi Vás oceňujem, čo všetko pre deti robíte, s akou vytrvalosťou sa o ne zaujímate. Budem Vám držať palce.

   

  Oľga Olšinová, sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava

   

 • vnučka, býva u babky - Dobrý deň, obraciam sa na Vás a prosím o radu, či by som sí mohla vybaviť náhradnú starostlivosť o svoju vnučku / má 14 rokov/ a býva u mňa, aj navštevuje ZŚ v obci kde bývam.Ja som na dôchodku, som rozvedená. Matka mojej vnučky, moja dcéra je slobodná matka a momentálne žije s priatelom. Otec je určený súdom, ale aj tam sú problémy, lebo nechcel platiť výživné. Teraz dcéra poberá na vnučku náhradné výživné spolu aj s rodinnými prídavkami 116 eur. Vnučka si vynucuje svoje výživné pre seba a tak ja musím financovať stravu a bývanie ako je elektrina, plyn voda, daň za dom a smetné. Je to pre mňa zaťažujúce, nakoľko dietati stúpajú nároky a mám obavy ako to zvládnuť.Chcem sa spýtať ak by som si vybavila ja opatrovateľské, prišla by vnučka o náhradné výživné ? a ako kolko sa poberá opatrovatelské, či tam zohráva aj výška môjho dôchodku ? Dakujem za odpoved S pozdravom

  24 október 2015

  Dobrý deň,

   

  neviem či Vám budem vedieť a môcť poradiť úplne so všetkými otázkami, ktoré máte. Samozrejme, ak vnučka býva u Vás, bolo by dobré, aby ste dali návrh na súd na zverenie vnučky do NÁHRADNEJ OSOBNEJ STAROSTLIVOSTI (NOS). Súd Váš návrh posúdi, sociálna kurátorka prešetrí pomery u Vašej dcéry aj u Vás a súd rozhodne, či Vám bude dieťa zverené alebo ostane u matky. Bolo by dobre, keby ste zašli na UPSVaR v Nitre a tam sa poradili s pracovníčkou oddelenia sociálnoprávnej ochrany detí a mládeže. Všetko jej porozprávajte, ona Vám pomôže spísať aj návrh na súd, povie aké ďalšie dokumenty budete k návrhu potrebovať. Zároveň ona bude na súde prítomná a súd sa jej bude dopytovať, aké sú pomery v rodine, takže by bolo dobré, ak by bola so situáciou oboznámená. Pokiaľ Vám vnučka bude zverená, dostávali by ste náhradné výživné spolu s prídavkami Vy a nie dcéra.

   

  Taktiež by ste možno mohli dostávať ako dôchodkyňa príplatok k prídavku na dieťa (nepoznám presne Vašu situáciu, neviem, či by ste spĺňali podmienky - to posudzuje UPSVR). A tiež by ste mali podľa môjho názoru nárok na poskytnutie opakovaného príspevku dieťaťu zverenému do náhradnej starostlivosti (zákon č. 627/2005 Z.z.). Pokiaľ Vám bude vnučka zverená, tak je samozrejmé, že Vy budete rozhodovať, ako a na čo sa použijú príspevky, ktoré budete poberať. Vy ste v rodine tá dospelá osoba a pokiaľ vnučke poskytujete starostlivosť, zázemie a všetko čo dieťa potrebuje a čo je v rámci Vašich možností, tak je všetko v poriadku. Pokiaľ ide o tie ďalšie príspevky, ktoré spomínate, tak to Vám presne neviem povedať.

   

  Mali by Vám v tom poradiť pracovníčky na UPSVaR v Nitre a taktiež sa to dá nájsť na stránke Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny - posielam Vám link na príspevky - http://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialna-pomoc/podpora-rodinam-detmi/nahradna-starostlivost-dieta/

   

  S pozdravom Oľga Olšinová, sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava

   

 • vnúčik - Dobry den.chcem sa spytat ako mam postupovat.. Moja dcera ma15r.V maji sa jej narodi syncek chcem si ho dat zverit do opateri.Ako mam postupovat a naco mam narok,bude mat dcera narok aj na prispevok pri narodeni dietatka?dakujem

  24 október 2015

  Dobrý deň,

   

  ako zákonný zástupca Vašej dcéry, ktorá nie je plnoletá a teda nie je spôsobilá na právne úkony, máte právo požiadať o zverenie dieťaťa do náhradnej osobnej starostlivosti (NOS). Pokiaľ by ste potrebovali pomoc pri spísaní návrhu na súd, môžete navštíviť Úrad práce sociálnych vecí a rodiny (UPSVR)v mieste Vášho bydliska, teda v Nitre. Po narodení dieťaťa budete mať nárok na príspevok pri narodení dieťaťa (Zákon č. 383/2013 Z.z. o príspevku pri narodení .... - žiada sa na UPSVR), na prídavok na dieťa (Zákon č. 600/2003 Z.z. o prídavku na dieťa ...., žiada sa rovnako na UPSVR) - sú to štátne sociálne dávky, no a na rodičovský príspevok (zákon č. 571/2009 Z.z, o rodičovskom príspevku .....), je to tiež štátna sociálna dávka a žiada sa na UPSVR. Pokiaľ spľňate podmienky na vyplácanie príspevku počas materskej dovolenky (sociálna poisťovňa), máte počas prvého približne polroka nárok na materskú (presné informácie Vám posyktne sociálna poisťovňa).

   

  Ale ak aj nedostanete materskú, alebo to bude pre vás nevýhodné, môžete od narodenia dieťaťa poberať rodičovský príspevok. Neviem, či som dostatočne zrozumiteľná, pokiaľ by ste ešte niečo potrebovali vysvetliť, napíšte alebo môžete zavolať aj na našu infolinku nielen o adopcii 0907/808080.

   

  S pozdravom Oľga Olšinová, sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava

   

 • dať dieťa do domova: Dobrý deň, veľmi rád by som sa dozvedel, či sa dá dať dieťa do detského domova a za akých okolností, čo si to všetko vyžaduje. Dieťa je osem ročné, chlapec, a sú s ním veľké problémy, už to nezvládam, bolo mi hneď po narodení súdom zverené, pretože matka sa nevedela o neho postarať, veľa rokov ubehlo, no som zistil, že nie je to moje dieťa....osem rokov ho vychovávam a robí mi každý deň hanbu v škole, ani doma neposlúcha, bol som aj u psychologičky, no nepomohla mi, aj u neurológa, najhoršie na tom je, že si zobral taký genofond od jeho biologických rodičov a s tým ja nič neurobím, je to proste v ňom, taký bude aj v dospelosti. V škole sa mu nechce učiť, robí si čo chce, obchytkáva v škole deti, za dievčatami chodí na WC, ukazuje prirodzenie aj chlapcom aj dievčatám a sú samé ponosy. Ničí mi život a je to veľký nevďak, čo som mu za tých osem rokov dal. Ja som zamestnaný muž a už nevládzem sa ďalej starať o dieťa, ktoré z normálneho hľadiska nie je ani moje. Potrebujem od Vás radu. Vopred ďakujem. S pozdravom

  24 október 2015

  Dobrý deň,

   

  Rozumiem, že byť sám na výchovu dieťaťa, je niekedy veľmi náročné a môžu prichádzať pochybnosti, pocity zlyhania a bezmocnosti. Boli ste na jeho výchovu a starostlivosť po celý čas sám, zároveň ste museli rodinu zabezpečiť aj finančne a existenčne a je obdivuhodné, že ste to dokázali a stále dokazujete - bez podpory a spoluúčasti partnerky alebo niekoho iného blízkeho.

   

  No osobnosť dieťaťa iste nie je len súhrnom génov, na jeho vývoj má veľký vplyv aj výchova, podnety z prostredia, celková atmosféra doma i v škole. Iste tiež bolo preňho traumatizujúce, ak hneď po narodení prišiel o matku, zároveň aj Váš hnev na matku, alebo pocity bezmocnosti sa pravdepodobne nedali ukryť a prenášali sa aj do Vašej komunikácie a vzťahu a odrazili na jeho celkovom psychickom zdraví. Neviem či Vám budem vedieť pomôcť nejakou radou. Vo Vašom liste mi chýba niekoľko informácií - nepíšete, či ste s matkou chlapca boli manželmi a rozviedli ste sa, alebo ste neboli manželmi, ďalej ako ste zistili, že dieťa nie je Vaše, či to bolo laboratórne potvrdené alebo je to len Váš názor, prípadne Vám to niekto povedal.

   

  Myslím si, že by ste sa mali obrátiť na Úrad práce sociálnych vecí a rodiny (UPSVR)v mieste vášho bydliska a poradiť sa s tamojšími pracovníkmi - so sociálnou kurátorkou, resp. psychologičkou. Podľa zákona rodič alebo iná osoba, ktorá sa o dieťa osobne stará, má právo požiadať o pomoc orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, prípadne aj ďalšie orgány a tieto sú povinné rodičovi túto pomoc poskytnúť v rozsahu svojej pôsobnosti. Možno sa ešte spoločne s Vami pokúsia nájsť nejaké iné riešenie. Alebo potom vykonajú opatrenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately a výchovné opatrenia, ktoré sú v ich právomoci. Pokiaľ by tieto opatrenia neboli účinné, potom je pravdepodobne možné sa dieťaťa zriecť (podaním návrhu na súd na pozbavenie rodičovských práv a povinností) a ono bude umiestnené do detského domova. Celým týmto procesom by Vás mala sprevádzať sociálna kurátorka z UPSVR v mieste Vášho bydliska.

   

  Držím Vám palce. Oľga Olšinová sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava

   

 • anglicko: ja som teta dvoch dvojcat narodili sa v anglicku a ich matka ma slovensku narodnost a aj je zo slovenska byva uz v anglicku 5 rokov ale jej zobrali deti preto ze nebola plnoleta ako si ich chcela zobrat na slovensku republiku tak to nestihla prosim vas ako si tie deti moze ziskat naspet to by som ja chcela velmi vediet ja zijem na slovensku zobrali ich ako by to bolo decky domov a teras si ich chcu osvojit nejaky ludia v anglicku chcu ukradnut deti od vlastnej matky ale uz je plnoleta a nevie si ich ziskat zato potrebujem od vas pomoc vopred vam dakujem

  24 október 2015

  Dobrý deň, pani Mária,

   

  toto nie je celkom otázka na nás. Budete sa musieť obrátiť na Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže. Majú svoju www stránku www.cipc.sk, sídlia na Župnom námestí v Bratislave. To je otázka pre nich, s tým Vám asi budú vedieť pomôcť len oni. My sa takýmito záležitosťami, ktoré prekračujú naše hranice nemôžeme zaoberať. Prajem všetko dobré.

   

  Oľga Olšinová, sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava

   

 • dočaná náhradná starostlivosť: Dobry den,rada by som poznala aspon pribliznu odpoved na moju otazku. Mam syna vo veku 9 a pol mesiaca a uz mesiac ho ma moja sestra s manzelom v docasnej nahradnej starostlivosti. Je to koli mojim a priatelovim problemom s drogami aj ked viem ze to nieje dovod na odobratie dietata,ale to je uz ina tema. Mna by zaujimalo za asi aky cas sa mi podari ziskat syna spat,,od zajtra nastupujem na trojmesacne liecenie a potom budem pravidelne chodit na testy a asi nejake stretnutia,,priatel je tiez prihlaseny na liecenie. Na socialke mi opakovane odpovedali "nejaky cas", no ja si ten nejaky cas neviem predstavit ako asi dlho trva. Ze nam bol syn odobraty oficialne,som sa dozvedela asi 4 dni na to od sestrinho manzela,asi nikto s uradou nepovazuje za dolezite oznamit nieco tak vazne rodicom. Maly bol zdravy nic mu nebolo,nas problem bol ze sme sa dost casto hadali,ale nijak fyzicky ani inak mu ublizovane nebolo. Dakujem za odpoved.

  24 október 2015

  Dobrý deň,

   

  neviem ako by sa mohlo stať, že by Vám odobrali dieťa a Vy by ste sa o tom dozvedeli až následne od švagrinej. Vy ste neboli s ním, keď Vám ho odobrali? A odkiaľ ho teda odobrali, že ste pri tom neboli? Ja si myslím, že ste museli podpísať úradný záznam, keď Vám bolo dieťa odobraté. Okrem toho si myslím, že ak sa pracovníčka UPSVR s Vami rozprávala, tak by Vám mala presne vysvetliť (predpokladám, že aj vysvetlila), prečo Vám dieťa odoberajú a aké podmienky musíte splniť, aby ste mohli požiadať o vrátenie dieťaťa do Vašej starostlivosti. A myslím si tiež, že problémy s drogami u oboch rodičov sú dôvodom na odobratie dieťaťa, nie, že nie. Neviem odpovedasť na otázku, za aký dlhý čas by ste mohli požiadať o vrátenie syna do Vašej starostlivosti. O tom asi rozhodol súd. Po návrate z liečenia sa sociálna kurátorka bude o Vás viac zaujímať, bude potrebovať byť si istá, že abstinujete - aspoň pár mesiacov, že si Váš priateľ našiel prácu, že máte kde bývať, že máte skrátka vytvorené podmienky na starostlivoať o dieťa. Ale ako dlho to bude trvať, o tom rozhodne súd a sociálna kuratela.

   

  S pozdravom Oľga Olšinová sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava