Návrat, občianske združenie

jediný domov pre dieťa je rodina

Otázky podľa kategórii

Formy náhradnej rodičovskej starostlivosti
Otvoriť všetko Zatvoriť všetko
 • Dobrý deň. Chcem sa opytat, mam malého brata a chcela by som vediet či je možné, aby mi ho zverili do opatery, aj ked ma oboch rodičov.

  29 apríl 2020

  Dobrý deň,

  ďakujeme za Vašu otázku.

  V prípade, že rodičia dieťaťa - Vášho brata - nezabezpečujú, alebo nemôžu zabezpečiť osobnú starostlivosť o dieťa, môže byť zverené do náhradnej osobnej starostlivosti. Pri zverení maloletého dieťaťa do náhradnej osobnej starostlivosti uprednostní súd predovšetkým príbuzného maloletého dieťaťa, ak spĺňa ustanovené predpoklady. Preto je možné aj zverenie Vám, jeho sestre. 

  V prípade, že potrebujete viac informácií, ozvite sa mi na eva.stankova@navrat.sk

   

  Ďakujem, s pozdravom

  Eva Stanková, špeciálny pedagóg, Centrum Návrat Žilina

 • Dobrý deň,mám dieťa v pestúnskej starostlivosti od 2,5 roka. Teraz dovŕšila 18 rokov.Rozhodnutím sudu PS bola predlžená do 19.r. Chcem sa opýtať či mám nárok na daňový bonus po 18.stom roku veku, teda do 19 rokov, a ako to je potom, keď dcéra bude mať 19 rokov. Uvádzam, že dcéra bude študovať na vysokej škole a bývať bude stále u mňa. Na čo má ona ako v podstate nezaopatrené dieťa, ktoré sa pripravuje na budúce povolanie nárok / ide o rodinné prídavky, daňový bonus resp. životné minimum/. Ja budem v starobnom dôchodku . Medzi nami je krásny vzťah, a bez ohľadu na to, či má na niečo nárok alebo nie ostáva mojou dcérou navždy. Som za ňu vďačná Bohu.

  2 január 2020

  Dobrý deň, pani Zdenka,

  toto som vystrihla z jedného článku na internete. Vyplýva mi z toho, že na Vaše dieťa by ste mali mať nárok na daňový bonus naďalej, dokonca aj po ukončení pestúnskej starostlivosti: 

  Vyživované dieťa pre uplatnenie daňového bonusu na dieťa v roku 2020

  Daňovník si môže uplatniť tento bonus na každé vyživované dieťa, ktoré s ním žije v domácnosti. Pre uplatnenie nároku daňovníka na daňový bonus je potrebné, aby bola splnená podmienka žitia v spoločnej domácnosti, pričom nie je rozhodujúca adresa trvalého pobytu (ak by mali napríklad otec a dieťa rozdielne trvalé pobyty). Prechodný pobyt dieťaťa mio domácnosti pri uplatnení nemá vplyv.

   

  Vyživovaným dieťaťom daňovníka je podľa § 33 ods. 2 zákona o dani z príjmov dieťa daňovníka vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základne rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, ktoré sa považuje za nezaopatrené dieťa (podľa zákona č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa). Vyživovaným dieťaťom daňovníka je aj plnoleté nezaopatrené dieťa, ak do dosiahnutia plnoletosti bolo zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov.

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

 • dobry den. mozem sa stat profesionalnym rodicom aj ked som slobodny a mam ukoncene len SOU?

  7 október 2019

  Dobrý deň,

  áno, je to možné. 

  V minulosti bola potrebná maturita, v súčasnosti môže tréning PNR absolvovať aj záujemca s učňovským vzdelaním, je však potrebných viac hodín tréningu.

  Manželstvo nie je podmienkou profesionálneho rodičovstva.

  S pozdravom

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka
   

   

 • Dobrý deň :-) aký je rozdiel medzi prípravou na pestúnsku starostlivosť a prípravou na profesionálneho rodiča? Ako postupovať ak by chcel byť absolvent prípravy na pestúnsku starostlivosť profi rodičom? musí absolvovať aj prípravu na profi rodiča, alebo nejak doplniť?

  12 apríl 2019

  Dobrý deň,

  príprava na pestúnsku starostlivosť a príprava na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti je niečo celkom iné.

  Ak má niekto záujem stať sa pestúnom, požiada miestne príslušný ÚPSVaR o zapísanie do Zoznamu žiadateľov a absolvuje v niektorom zo subjektov (ÚPSVaR, Návrat, Úsmev ako dar) prípravu na náhradné rodičovstvo v rozsahu minimálne 26 hodín. Po absolvovaní tejto prípravy a zapísaní do Zoznamu žiadateľov môže prijať dieťa do pestúnskej starostlivosti alebo si dieťa adoptovať/osvojiť.

  Absolvovanie tréningu pre budúcich profesionálnych rodičov je forma vzdelávania, po absolvovaní ktorej sa môžete uchádzať o pracovné miesto profesionálneho rodiča v niektorom z detských domovov. Tréning pre profesionálnych rodičov má väčší rozsah, ak je niekto pestún, nemá žiadne úľavy a musí tréning absolvovať celý.

  Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať.

  S pozdravom 

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dobrý deň, dnes som objavila túto stránku a so záujmom som si čítala všetky otázky aj odpovede. Nakoľko mám sama v náhr. starostlivosti 10-ročného vnuka (pomaly od narodenia), často s ním riešim otázky prečo nemá súrodencov, rodičov a podobné...Je mu smutno.Už dlhšie preto vo mne hlodá myšlienka, či by bolo možné takouto cestou si vziať do starostlivosti dieťa ako prof. rodič. Ale až dodnes som si myslela, že PR sa môžu stať len manželia ako pár. Na ďalších dis. fórach som sa dočítala, že PR si nemôže svoje dieťa "vybrať", ale určí mu ho DD sám. Z toho mám ale obavy, lebo nie som si istá, či by som zvládla dieťa s nejakými závažnými zdrav. problémami. Bola by som preto veľmi rada, keby ste mi poradili ako to vlastne pri výbere dieťaťa chodí, samozrejme po absolvovaní všetkých tých povinných procedúr, to už mám naštudované...ide mi o ten vnútorný aha moment, že áno, tento človiečik nás oslovil tou povestnou iskrou, ak mi rozumiete. Mám 49 rokov, s vnukom sme obaja zdraví a zvládame to zatiaľ veľmi dobre. Mám predstavu zobrať si chlapca o 2-4 roky mladšieho, aby si boli vekovo blízki. Na jeho adaptáciu v našom rod. prostredí by som vynaložila všetko úsilie, no z nejakých ťažších zdrav. komplikácií mám naozaj obavu. Na druhej strane ma myšlienka na nového človiečika v rodine tak trochu hreje pri srdci, určite by nám bolo veselšie, všetkým trom...Za radu Vám budem veľmi vďačná.

  25 marec 2019

  Dobrý deň,

  zdá sa mi, podľa toho čo ste mi napísali, že by vo Vašej situácii bolo lepšie prijať dieťa do pestúnskej starostlivosti ako do profesionálneho rodičovstva. Profesionálne rodičovstvo je forma zamestnania, zamestnaná by ste boli v niektorom z detských domovov, a dieťa/deti by ste si skutočne nemohli vyberať a mohli by sa u Vás často meniť. Ide o to, že profesionálni rodičia sa starajú o deti s nariadenou ústavnou starostlivosťou iba do času, kým sa im nenájdu adoptívni alebo pestúnski rodičia. Niektorí profesionálni rodičia vystriedajú za svoju kariéru aj 40 detí, ktoré učia vzťahu a dôvere v dospelých ľudí. Ak sa chcete stať profesionálnym rodičom, musíte absolvovať tréning na profesioálne vykonávanie náhradnej starostlivosti.

  Pestúnska starostlivosť, ktorá sa mi zdá pre Vás vhodnejšia, je niečo celkom iné. Je to forma náhradného rodičovstva. Ak sa chcete stať pestúnkou, je potrebné ísť na miestne prislušný Úrad práce,sociálnych vecí a rodiny, oddelenie SPO D a SK a tu požiadať o zapísanie do zoznamu žiadateľov. Po vyplnení všetkých tlačív a splnení ostatných náležitostí požiadate o prípravu na náhradné rodičovstvo, ktorá je vo všetkých subjektoch (ÚPSVaR, Návrat, Úsmev ako dar) minimálne v rozsahu 26 hodín. Po absolvovaní prípravy Vám v danom subjekte vyhotovia záverečnú správu z Vašej prípravy, po zaslaní ktorej budete zapísaná do Zoznamu žiadateľov. V tejto záverečnej správe budú aj Vaše predstavy týkajúce sa prijatého dieťatka tzn. vek, pohlavie, príp. zdravotné riziká, ktoré by ste zvažovali, etnikum... Takže tu si môžete dieťatko takpovediac "vybrať" podľa Vami nastavených kritérií. 

  Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať.

   S prianím všetkého dobrého

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

   

   

 • Dobrý deň, chcem sa opýtať na prípravu na NRS, resp. tréning pre profesionálnych rodičov:- v akej forme prebieha príprava?- ako často?- je tréning pre profirodičov súčasťou tejto prípravy alebo je to úplne niečo iné?- termíny na prípravu na NRS sú niekde zverejnené, alebo sa ich dozvieme až po prihlásení? - kde sa dá na túto prípravu prihlásiť?- je pred prihlásením na prípravu potrebné absolvovať aj nejaký pohovor?Ďakujem veľmi pekne za váš čas.Majte ešte pekný deň, s pozdravom Anna:)

  13 marec 2019

  Dobrý deň, pani Anna,

  príprava na náhradné rodičovstvo a tréning pre budúcich profesionálnych rodičov, je niečo celkom iné. Po absolvovaní prípravy na náhradné rodičovstvo, v rozsahu minimálne 26 hodín, sa môžete stať pestúnskym rodičom, alebo si dieťa adoptovať. Ak máte záujem takto prijať dieťa, je potrebné ísť na miestne príslušný ÚPSVaR, oddelenie SPO D a SK a požiadať o zapísanie do zoznamu žiadateľov. Po doložení všetkých tlačív a splnení určitých náležitostí (odpis z registra trestov, správa o povesti, o zdravotnom stave, preverení Vašich majetkových a finančných podmienok) absolvujete prípravu na náhradné rodičovstvo v niektorom zo subjektov (ÚPSVaR, Návrat, Úsmev ako dar...), po skončení ktorej a zapísaní do zoznamu žiadateľov môžete prijať dieťa.

  Tréning pre profesionálnych rodičov je vzdelávanie, po absolvovaní ktorého sa môžete uchádzať  o prácu profesionálneho rodiča v niektorom z detských domovov.

  Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať telefonicky príp. Vám sprostredkujem stretnutie s nejakým kolegom v niektorom z centier Návrat, ktoré Vám je najbližšie (Prešov, Žilina, Banská Bystrica, Bratislava). S pozdravom

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dobrý deň, chcem sa popýtať na návštevné pobyty v rodine, mám 41 rokov a 3 vlastné deti (13-17-18r). Radi by sme poskytli dieťaťu z DeD naše srdce. Kde začať? Sme z Oravy. Ďakujem za odpoveď.

  15 január 2019

  Dobrý deň, máte záujem o to, aby ste sa príležitostne stretávali s nejakým dieťaťom z detského domova alebo máte záujem prijať dieťa do pestúnskej starostlivosti?

  Ak to prvé, iba sem-tam navštíviť nejaké dieťa, v súčasnosti sa takéto príležitostné stretávania s deťmi z detských domovov, bez vytvorenia dlhodobého vzťahu, neodporúčajú.
  Ak máte záujem prijať dieťa do pestúnskej starostlivosti, je potrebné zájsť na miestne príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately (oddelenie SPO D a SK). Tu požiadate o zapísanie do zoznamu žiadateľov o NRS. Po vyplnení všetkých tlačív, a keď preveria Vaše sociálne, finančné, bytové podmienky, bezúhonnosť... si vyberiete subjekt, ktorý Vás bude na náhradné rodičovstvo pripravovať. Môže to byť ÚPSVaR alebo akreditované subjekty (My-Návrat alebo Úsmev ako dar). Vo všetkých subjektoch je príprava na náhradné rodičovstvo v rozsahu minimálne 26 hodín, v Návrate prebieha individuálnou a skupinovou formou. Po absolvovaní prípravy na náhradné rodičovstvo budete zapísaní, aj s manželom, do zoznamu žiadateľov o NRS a budete čakať na Vaše dieťatko.
  Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať telefonicky, mailom, alebo Vám ponúkam osobné stretnutie. S prianím všetkého dobrého

  ​​
  ​​
  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka
 • Doby denChcela by som.sa opytat ci mozem poziadat pravnika o spisanie ziadosti NOS, da sa to aj tak?

  7 január 2019

  Dobrý deň,

  návrh na zverenie dieťaťa do Vašej starostlivosti podávate Vy. Kto Vám ho pomôže napísať je jedno. Napísať ho môžete sama, môže Vám ho spísať právnik, určite by Vám s tým pomohli aj na Úrade práce sociálnych vecí a rodiny...

  S pozdravom

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dobry den, som profesionalny rodic, a dozvedela som sa, ze je moznost si zobrat do NOS dieta, chcem sa opytat akom mam postupovat. Mam v starostlivosti dieta od narodenia a dieta je velmi na mna naviazane, a preto by som si ho chcela vziat do NOS. Dakujem

  9 december 2018

  Dobrý deň, pani Denisa,

  odpoveď je rovnaká, ako na predchádzajúcu otázku z rovnakej kategórie. 

  Nebolo by to čestné urobiť to v čase, ak by sa o toto dieťa zaujímali iní žiadatelia, ak je toto dieťa už na zozname detí vhodných do NRS. Ak sa o dieťatko, ktoré máte v PNR nezaujímajú žiadni žiadatelia, ktorí sú na poradovníku na zozname žiadateľov, radím Vám čo najskôr zájsť na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny a oznámiť im, že idete podať návrh na zverenie tohoto konkrétneho dieťaťa do NOS. Oni Vám, predpokladám, so spísaním tohto návrhu aj pomôžu a mali by toto konkrétne dieťa stiahnuť zo zoznamu detí, ktoré sú vhodné do NRS. S pozdravom a prianím nech to vyjde

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

 • Pekny večer prajem..Som profi mamka a mam zaujem si vziat polrocne dieta ktorw mam.v profi do nahradnej osobnej starostlivosti. Poprosim Vas o radu ako postupovat? Stala sa rozprava, že ak to profi spravi takmje to zlyhanie, z takejto reakcie mam troska strach. No ide o dietatlko, o ktore zatial nik neprejavil zaujem, ma urcite postihnutie a ja viem.ze mu dokazeme poskytnut domov plny lasky ak nam to bude umoznene...Dakujem za pomoc

  8 december 2018

  Dobrý deň, pani Michaela,

  v prvom rade by som chcela zahnať Vaše obavy. Z môjho pohľadu je toto, čo niektorí nazývajú zlyhanie profesionálneho rodiča, to najlepšie, čo sa môže dieťaťu stať, to že si nájde stabilnú milujúcu osobu navždy.

  Nebolo by to čestné urobiť to v čase, ak by sa o toto dieťa zaujímali iní žiadatelia, ale ako píšete, zatiaľ o toto dieťa niekto neprejavil záujem...

  Radím Vám čo najskôr zájsť na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny a oznámiť im, že idete podať návrh na zverenie tohoto konkrétneho dieťaťa do NOS. Oni Vám, predpokladám, so spísaním tohto návrhu aj pomôžu a mali by toto konkrétne dieťa stiahnuť zo zoznamu detí, ktoré sú vhodné do NRS. S pozdravom a prianím nech to vyjde

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dobrý deň,som študentkou piateho ročníka na VŠ sv. Alžbety v Bratislave. Týmto by som Vás chcela poprosiť o pomoc pri výskume v mojej diplomovej práci. Prácu píšem na tému profesionálna rodina, ak by z Vašej strany bolo možné skontaktovať ma s deťmi 18 a viac ročnými, ktoré v takejto rodine vyrastali, alebo ešte vyrastajú.Je to veľmi náročná téma, nakoľko o profesionálnej rodine nie je veľa vydanej literatúry a neviem na koho by som sa mala ešte obrátiť o pomoc. Všetko by bolo anonymné v mojej práci a samozrejme by som to nechcela zadarmo, čo sa týka detí.Veľmi pekne Vám ďakujem za porozumenie .S úctouMonika Brišková

  8 august 2018

  Dobrý deň, 

  žiaľ, z kapacitných dôvodov poskytujeme pomoc s diplomovou či rigoróznou prácou iba našim dobrovoľníkom príp. náhradným rodičom. S prianím všetkého dobrého

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

 • Dobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc, teda radu v prípade náhradnej osobnej starostlivosti. Máme v rodine dve maloleté dievčatá, ktorých rodičia (pokrvne strýko s družkou) nie sú schopní zabezpečiť podľa rozhodnutia úradníkov potrebné podmienky na ich výchovu. Preto sme boli oslovení s manželom ohľadom NOS. Po dlhých úvahách, rozhovoroch a rodinných poradách sme súhlasili a dievčatá majú byť umiestnené u nás. Potrebovali by sme však rady, ako a čo. Ako to celé zosúladiť. Máme termín na psychologické sedenia, radi by sme však aj chceli podniknúť nejaké kroky, aby celý presun do našej rodiny bol čo najmenej zaťažkávajúci ako aj pre dievčatá, tak aj pre naše 4 deti a aj nás ako manželov. Prosím o radu. Ďakujem. Lucia

  5 august 2018

  Dobrý deň, pani Lucia,

  teším sa, že ste sa rozhodli prijať "cudzie" deti do svojej starostlivosti a že vďaka Vám nemusia ísť do žiadnej inštitúcie, ktorá nie je pri všetkej snahe jej zamestnancov, ideálnym riešením pre žiadne dieťa.

  Veľmi dobre nad tým uvažujete. Bude to veľká zmena pre celú Vašu rodinu a bude to zásah do fungovania aj samotných prijatých detí. Určite v tomto procese nezostávaje samy.

  Neviem, z akého ste regiónu. V prípade, že ste zo Žilinského alebo Trenčianskeho kraja, ponúkam Vám osobné stretnutie v Centre Návrat Žilina, príp. u Vás doma. Ak ste z iného kraja, môžem Vám sprostredkovať kontakt na niektorého z mojich kolegov v ostatných Centrách Návrat (Banská Bystrica, Prešov, Bratislava). Ideálne je o tom sa porozprávať osobne, ak nemáte kapacitu na osobné stretnutie a dovolíte, môžem Vám zatelefonovať. S úctou a prianím všetkého dobrého

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

 • Prajem vám príjemný deň.Som rada že vás mám a že mi nám s Martinkom neustále pomáhate a podporujete nas.Ste úžasná organizacia a ja a môj syn Martinko ktorého mám v pestúnskej starostlivosti sme vám za všetku vašu námahu snahu pomôc a podporu neskutočne šťastný a vďačný ze vás máme!!!DAKUJEME!!Už toľko krát sme u vás bolí a už niekoľko krát sme sa stretli ale stále sa vás zabudnem opýtať na túto vec tak to urobím terazChcem sa vás opýtať či sa mi pestunska starostlivosť počíta aj do dôchodku alebo nie?Dakujem vám za vašu odpoveď!! S pozdravom Renáta

  7 júl 2018

  Dobrý deň, pani Renáta,

  ďakujeme za ocenenie :-).

  Žiaľ, pestúnska starostlivosť sa nezapočítava do dôchodku. Peniaze, ktoré dostávate za to, že vykonávate pestúnsku starostlivosť, sú štátne sociálne dávky a pestúnska starostlivosť nie je, na rozdiel od profesionálneho rodičovstva, zamestnanie. Preto sa Vám ani nezapočítava do dôchodku :-(. Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať. S prianím všetkého dobrého

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

 • Zdravim mam otazku ak mam dieta v profi a chcela by som.ho vziat do pestunstva ako to funguje...Dakujem

  10 jún 2018

  Dobrý deň,

  vo Vašom prípade by som Vám poradila, aby ste si dieťatko, o ktoré sa momentálne staráte ako profesionálny rodič, zobrali do náhradnej osobnej starostlivosti. Zákon o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele, aj interná norma pre úrady hovoria o tom, že pestúnska starostlivosť je možná len v prípade, ak dôjde k sprostredkovaniu dieťaťa - a k tomu v tomto prípade nedôjde, keďže máte záujem o toto konkrétne dieťa.  Mám pre Vás aj dobrú správu, od 1. 1. 2019 sa štátne sociálne dávky v náhradnej osobnej starostlivosti dostanú na výšku dávok v PS, čo je v podstate pre Vás jediný rozdiel, ktorý sa týka Vašich práv a povinností v PS alebo v NOS. Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať. S prianím príjemných dní

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Vážená paní, Vážený pane, chci Vás požádat o pomoc. Jsem studentkou na VŠ a píši práci na téma Pěstounská péče na přechodnou dobu v ČR a na Slovensku. Bylo by možné získat kontakt na osobu, která by mi pomohla pochopit Váš systém náhradní rodinné péče ve Vašem státě?Mockrát Vím děkuji za Váš čas.S přátelským pozdravemKovaříková ZuzanaZuzanakovarikova92@seznam.cz

  28 február 2018

  Dobrý deň, pani Zuzana,

  je mi to veľmi ľúto, ale pomoc študentom s diplomovou prácou z kapacitných dôvodov poskytujeme iba našim dobrovoľníkom, ktorý sú aktívni a nápomocní pre našich klientov.

  Ak máte záujem pochopiť systém našej náhradnej starostlivosti odporúčam Vám naštudovať si zákon č. 305/2005 o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele a zákon 36/2005 o rodine. Viac pre Vás žiaľ urobiť nemôžem. S pozdravom

   

   

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

   

 • Dobry den,urcite tu uz takato otazka padla, ale zial nenasla som ju, preto sa dopredu ospravedlnujem. Aky je vlastne rozdiel medzi pestunom a profesionalnym rodicom? Ak by sme sa chceli s manzelom stat jednym z nich, co je potrebne ako prve urobit, kam a na aky urad zajst ako prve. A co by bolo potrebne v pripade adopcie? Za odpoved dakujem.

  6 december 2017

  Dobrý deň,

  formy náhradnej starostlivosti sú tri, ústavná starostlivosť, pestúnska starostlivosť a náhradná osobná starostlivosť. Vás zaujíma profesionálne rodičovstvo, čo je vlastne forma ústavnej starostlivosti. Profesionálny rodič musí pred vykonávaním profesionálneho rodičovstva absolvovať tréning pre profesionálneho rodiča, a potom sa uchádzať o zamestnanie v niektorom z detským domovov.  Medzi profesionálnym rodičom a detským domovom vzniká pracovno-právny vzťah, tzn. že profesionálne rodičovstvo je forma zamestnania. Profesionálny rodič sa stará o dieťa/deti, ktoré má/majú nariadenú ústavnú starostlivosť, stará sa však o toto dieťa obvykle vo svojom domácom prostredí, dome či byte. Tomuto dieťaťu sa stále hľadá adoptívna alebo pestúnska rodina, tzn. že profesionálny rodič musí počítať s tým, že dieťa ktoré má zverené, posunie adoptívnej alebo náhradnej rodine a prijme ďalšie dieťa/deti, ktoré bude učiť dôverovať dospelákom a naučí ho mať vzťah-pripútať sa :-). 

  Pestúnska starostlivosť je forma náhradnej starostlivosti, dieťa je zverené do starostlivosti pestúna, pôvodné väzby medzi biologickou rodinou a dieťaťom, však na rozdiel od adopcie/osvojenia, zostávajú zachovalé a dieťa má právo sa stretávať so svojou biologickou rodinou. Dieťaťu zverenému do pestúnskej starostlivosti sa už nehľadá iná rodina, a pestúnska starostlivosť je oficiálne ukončená väčšinou dosiahnutím plnoletosti, samozrejme, ak sú dobré vzťahy v rodine, dieťa môže zostať u svojich pestúnov aj po osemnástke. 

  Ak sa chce jednotlivec alebo manželský pár stať pestúnom alebo si osvojiť/adoptovať dieťa, je potrebné absolvovať prípravu na náhradné rodičovstvo. Aj keď osvojenie nie je forma náhradnej starostlivosti ale ide o vznik rodičovstva tzn. že medzi osvojencom a osvojiteľom vzniká z právneho hľadiska taký istý vzťah ako medzi rodičom a dieťaťom v biologickej rodine, so všetkými právami  a povinnosťami.

  Ak máte záujem prijať dieťa formou pestúnskej starostlivosti alebo si dieťa osvojiť, je potrebné ísť na miestne príslušný úrad práce sociálnych vecí a rodiny, oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately a povedať, že máte záujem byť zapísaní do zoznamu žiadateľov o NRS. Po doložení všetkých dokladov a splnení ostatných náležitostí absolvujete prípravu na NRS na úrade alebo v niektorom z akreditovaných subjektov (Návrat, Úsmev ako dar).

  Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať. Príjemný advetný čas

  Iveta Keblušková

  sociálna pracovníčka

 • Ahoj, mam predbeznym opatrenim zvereneho synovca t.c. o chvilu 7rocneho. Staram sa o neho takmer 5rokov. Jeho otec zije v zahraničí a nejavi ziaden záujem a matka ako kedy. Teraz ma noveho priateľa, s ktorým planuje spoločnú budúcnosť takze o syna javi vacsi záujem. Berie si ho obcas na vikend (cca 4x tam bol) a teraz 1x pojde na týždeň. Ked s niecim nesúhlasím tak sa mi vyhrážajú ze mi ho zoberú uplne. Maly ma vytvoreny vztah ku mne, mojmu partnerovi a babke, lebo zijeme v spolocnej domácnosti, ma u nas krasny a šťastný domov. V septembri nastupuje do zš. Ma rad aj ju aj jej priateľa. Chcem sa opýtať ci mi ho môže sud len tak odobrat napriek rokom prikladnej starostlivosti. Velmi sa o maleho osud bojim. Lubim ho ako vlastného, nechcem o neho prísť. Ďakujem.

  1 august 2017

  Dobrý deň, Štefánia,

  súd nemôže dieťa odňať z Vašej starostlivosti len tak, kedy si jeho biologickí rodičia zmyslia. Z nejakého dôvodu bol z ich starostlivosti odňatý a keby chceli dieťa vrátiť späť, do svojej starostlivosti, museli by súdu dokázať, že sa pomery v rodine zlepšili, že malý má s nimi vzťah a že je v jeho najlepšom záujme byť s biologickými rodičmi, resp. mamou. 

  Trochu je pre mňa záhadou to, že je vo Vašej starostlivosti takmer 5 rokov a stále ho máte zvereného predbežným (v súčasnosti je to neodkladné) rozhodnutím. Neprebieha konanie na súde o zverení do náhradnej osobnej starostlivosti príp. pestúnskej starostlivosti? S prianím všetkého dobrého

  Iveta Keblušková

 • Prosím vás ako poradia,alebo pomaháju sociálny pracovnici rodičom,krorí maju dieťa v pestúnskej starostlivosti? Vopred dakujem

  11 február 2017
  Dobrý deň, pani Mária,
  ste pestúnska mama a potrebujete sa niečo poradiť?
  Alebo ste študentka, a potrebujete túto informáciu k štúdiu?
  Rôzne organizácie pomáhajú poradenstvom a podporou pestúnskym rodinám, každá svojim, špecifickým spôsobom, mnohé sa venujú aj terapii.
  Ak máte záujem o informácie pomoci pestúnskym rodičom zo strany Občianskeho združenia Návrat, obráťte sa na ktorékoľvek Centrum Návrat. Sú v Žiline, Prešove, Bratislave a Banskej Bystrici.

  Ak ste pestúnska mama, radi Vám pomôžeme a poradíme, ak budeme vedieť ako. Ak ste študentka, radi Vás uvidíme ako našu dobrovoľníčku. Pri dobrovoľníckej činnosti sa o pomoci náhradným rodinám môžete dozvedieť viac. Veľa úspechov!

  Iveta KEBLUŠKOVÁ

 • Dobrí deň chcem sa spýtať či je možné zobrať si dieťatko s domova na sviatky alebo víkendy k nám domou nájsť si k nemu cestu a časom podať žiadosť o adopciu s manželom nemôžme mať babetko a tak by sme chceli pomôcť touto formou a postarať sa nechceme zato žiadne peniažky a nič podobne ja sama som adoptovaná a viem čo to je a ako toto deti berú a čo potrebujú bola by som veľmi rada keby ste mi nejako pomohli.

  15 december 2016

  Dobrý deň,

  v minulosti boli tieto návštevy detí umiestnených v detských domovoch na Vianoce a iné sviatky častejšie. V súčasnosti sa tieto návštevné pobyty v domácnosti, bez vytvorenia dlhodobejšieho vzťahu s dieťaťom, neodporúčajú. Ako ste si už zrejme vyskúšali na vlastnej koži,  deti s nariadenou ústavnou starostlivosťou už prešli v živote viacerými stratami a je pre ne veľmi dôležité stabilné, milujúce prostredie, ako oni zvyknú hovoriť "navždy". Pre tieto deti môže byť traumatizujúce, navštevovať niekoho (aj keď určite s veľkým srdcom a milujúceho) iba na sviatky, víkendy a "niekedy". Deti potrebujú milujúcu materskú osobu celú a bezpodmienečne. Možné to však je, je to však plne v kompetencii konkrétneho riaditeľa DeD, tak sa prípadne informujte vo Vašom najbližšom detskom domove.

  Ak si chcete aj s manželom osvojiť/adoptovať dieťa postup je obvykle taký, že najskôr absolvujete prípravu na náhradné rodičovstvo, a až potom Vám bude ponúknuté dieťa/deti, ktoré si môžete osvojiť. V prípade záujmu o adopciu požiadajte miestne príslušný UPSVaR, že chcete byť aj s manželom zapísaní na zoznam žiadateľov o NRS, vyberiete si subjekt na prípravu (UPSVaR, Úsmev ako dar, Návrat) a po absolvovaní prípravy v rozsahu minimálne 26 hodín sa môžete stať adoptívnymi rodičmi.

  Veľa šťastia a príjemné prežitie sviatkov Iveta Keblušková

 • Dobry den !Rad by som Vas poprosil o radu , zijeme s manzeloku v usporiadanej rodine a mame dvoch velkych synov 23 a 15r. , v mojej rodnej dedine zila moja znama z detstva , jej rodicia a stary rodicia boli nasi rodinni znami , jej pribeh aktualne pokracuje velmi smutne , je umiestnena na psychiatrii a jej tri deti chlapec a dve dievcata su v detskom domove , radi by sme tieto deti zachranili aposkytli im nahradny domov , chlapec ma 14, dievcata 12 a 8 ,oklamal ich cudzi prizivnik , ako mame postupovat ? dakujeme za radu

  8 november 2016

  Dobrý deň,

  v prvom rade dovoľte, aby som ocenila Vašu snahu zachrániť tieto deti. Nevidí sa to tak často a u mužov obzvlášť.

  Deti Vám môžu byť v podstate zverené veľmi rýchlo, a to do Náhradnej osobnej starostlivosti, a neskôr, ak budete mať záujem, si môžete aj s manželkou dorobiť prípravu na náhradné rodičovstvo a forma náhradnej starostlivosti môže byť zmenená na pestúnsku starostlivosť, ktorá je viac finančne podporovaná štátom.

  Obráťte sa prosím na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately a povedzte im, že máte záujem o zverenie týchto detí do Vašej starostlivosti. Tu Vám určite pomôžu so spísaním návrhu na súd a poradia Vám, ako treba postupovať ďalej. Prajem Vám veľa úspechov a v mene týchto detí Vám ďakujem za Vašu ochotu pomôcť. Kedykoľvek sa mi ozvite, ak budete potrebovať pomoc. S úctou

  Iveta Keblušková

 • Dobrý deň, mala by som záujem o prácu profi rodiča, mám dvoch dospelých synov, jeden už žije samostatne s priateľkou a druhý študuje 4. rok na vysokej škole. Zostali sme s manželom sami vo veľkom dome a radi by sme pomohli aspoň jednému či dvom deťom z detského domova. Manžel pracuje ako živnostník a ja som učiteľka na ZŠ. Zaujíma ma, či profi rodič môže aj pracovať, nakoľko učiteľstvo je mojím poslaním a nechcem sa ho vzdať. S pozdravom!

  17 august 2016

  Dobrý deň, pani Ľubica,

  je krásne, že svoje povolanie vnímate ako poslanie. Zároveň som presvedčená, že tento postoj môže byť veľkou výhodou aj pri prijatí dieťaťa z detského domova. Píšete, že uvažujete nad profesionálnym rodičovstvom, z toho čo ste napísali, sa mi však zdá, že vo Vašom prípade je oveľa vhodnejšia pestúnska starostlivosť.

  Keďže ide o pracovnoprávny vzťah detský domov – profesionálny rodič, medzi profesionálnym rodičom a dieťaťom nevzniká právny vzťah. Starostlivosť o dieťa v profesionálnej rodine nie je ďalšou formou náhradnej rodinnej starostlivosti ako je napr. pestúnska starostlivosť. Je to spôsob zabezpečenia individuálnej starostlivosti o dieťa s nariadenou ústavnou starostlivosťou.

  Je potrebné zdôrazniť, že profesionálne rodičovstvo je veľmi zodpovedná a náročná práca, ktorá spočíva najmä v 24 hodinovej dennej starostlivosti o dieťa vo vlastnom rodinnom prostredí, a preto nie je možné, aby ste boli zamestnaná aj v niektorom z detských domovov a zároveň v školstve.  Dôležité je vedieť prijať dieťa do rodiny s vedomím, že ústavná starostlivosť je len dočasným riešením a cieľom je dieťa čo najskôr vrátiť do pôvodnej rodiny, ak sa rodinné pomery zmenili tak, že rodičia môžu vykonávať osobnú starostlivosť o dieťa, alebo ak sa rodinné pomery nezmenili, umiestniť dieťa do náhradnej rodiny (náhradnej osobnej starostlivosti, pestúnskej starostlivosti alebo do osvojenia. Museli by ste sa nastaviť na to, že nielen že skončíte s prácou v školstve, ale že budete prijímať deti do svojej starostlivosti a posúvať ich ďalej do iných rodín. 

  Pre vykonávanie  profesionálneho rodičovstva je potrebné spĺňať kvalifikačný predpoklad najmenej úplného stredného vzdelania a absolvovať prípravu na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti.

  Rozsah prípravy je 60 hodín resp. 40 hodín, pokiaľ záujemca o profesionálne rodičovstvo spĺňa osobitný kvalifikačný predpoklad (tu by malo Vaše pedagogické vzdelanie opäť výhodou).

  Pestúnska starostlivosť je forma náhradnej rodinnej starostlivosti, ktorá má trvalejší charakter a nevzniká pri nej žiadny pracovnoprávny vzťah, takže by ste sa nemuseli vzdať Vášho povolania. Mohli by ste prijať dieťa/deti buď sama alebo do spoločnej pestúnskej starostlivosti s manželom. Pri PS je potrebné absolvovať prípravu na náhradné rodičovstvo v rozsahu minimálne 26 hodín na UPSVar-e alebo v niektorom z akreditovaných subjektov (Návrat, Úsmev ako dar).  Pestúnska starostlivosť je čiastočne podporovaná štátom, dostávali by ste príspevok pre potreby dieťaťa, opakovaný príspevok náhradnému rodičovi a samozrejme prídavky na dieťa.

  Súd zruší pestúnsku starostlivosť len z vážnych dôvodov, najmä ak pestún zanedbáva starostlivosť o maloleté dieťa alebo porušuje svoje povinnosti; urobí tak vždy, ak o to požiada pestún.

  Tak nech sa správne rozhodnete! V prípade ďalších otázok ma prosím kontaktujte alebo sa obráťte na ktorékoľvek centrum Návrat. Pekné dni

   

  Iveta KEBLUŠKOVÁ

   

   

   

   

   

 • Dobrý deňPráve čakám na rozhodnutie zo súdu ohladom osobnej náhradnej starostlivosti, už mám doma predbežným opatrením dve deti, jedno má 8 mesiacov(dala som si žiadosť o MD) a druhé má 5 r. Chcela som sa spýtať na aké príspevky mám vlastne nárok, lebo na 5r. mi bolo schválené len opakovaný príspevok dieťaťu, moja otázka je či nemám nárok na opakovaný príspevok náhradnému rodičovi ak budem na MD s druhím dieťaťom.Ďakujem za odpoveď.s pozdravom Anna

  22 júl 2016
  Dobrý deň, pani Anna,
  ak máte rozhodnutím súdu zverené deti do náhradnej osobnej starostlivosti, na opakovaný príspevok náhradnému rodičovi nemáte žiaľ nárok. Nárok na opakovaný príspevok náhradnému rodičovi má náhradný rodič, ak mu bolo na základe rozhodnutia súdu zverené dieťa do pestúnskej starostlivosti alebo sa stal rozhodnutím súdu jeho poručníkom.

  Neviem, či ste robili prípravu na náhradné rodičovstvo, ale ak nie, tak si ju prosím v prípade záujmu urobte, a potom môžete dať návrh na súd, na zverenie detí do pestúnskej starostlivosti a následne požiadať o opakovaný príspevok náhradnému rodičovi. V prípade ďalších nejasností mi prosím napíšte. Pekné letné dni Vám prajem
  Iveta KEBLUŠKOVÁ

 • dieťa v osobnej starostlivosti a daňový bonus v zamestnaní - Som 60-ročná zamestnaná a od 8.mája budem aj starobná dôchodkyňa. Mám osobnej starostlivosti rozhodnutím súdu zverené 8-ročné dieťa. Naša mzdárka ma upozornila, že ako poberateľka dôchodku už nebudem mať nárok na daňový bonus, hoci dieťa ostáva naďalej v mojej starostlivosti ako doteraz. Žije iba so mnou, je nezaopatrené a ja pracujem ďalej na pracovnú zmluvu, naviac budem poberať starobný dôchodok. Ďakujem

  24 október 2015

  Dobrý deň,

   

  z Vašej otázky vidím, že ste v zložitej situácii. Ak tomu dobre rozumiem, chceli by ste si deti vziať do svojej starostlivosti. To môžete urobiť podaním návrhu na súd na zverenie detí do NOS (náhradná osobná starostlivosť), alebo podaním si žiadosti o zapísanie do zoznamu žiadateľov o NRS (adopcia, pestúnstvo). S pestúnskou starostlivosťou budete mať viac vybavovania, musíte doložiť rôzne potvrdenia a absolvovať prípravu, ale zase je to trochu výhodnejšie z hľadiska finančnej podpory. Myslím si, že ako príbuzná detí máte právo sa s nimi stretávať a navštevovať ich - ak aj oni o to stoja.

   

  Ak máte nejaké problémy v komunikácii s pani riaditeľkou, skúste sa o tom v pokoji spolu porozprávať. Pokiaľ by to nešlo a mali by ste nejaké výhrady voči postupu DeD, môžete podať podnet, resp. sťažovať sa na Ústredí práce sociálnych vecí a rodiny - konkrétne u pani riaditeľky odboru Moniky Micheleovej monika.micheleova@upsvr.gov.sk do kópie dajte adresu zariadenia@upsvr.gov.sk a kópiu pošlite prípadne aj detskému domovu. Podnet môžete podať aj mailom, oni sa tým budú zaoberať.

   

  O veciach, ktoré súvisia s deťmi by ste mohli okrem detského domova komunikovať aj so sociálnou kurátorkou, ktorá má deti vo svojej starostlivosti (neviem, v ktorom obvode sú - či podľa detského domova - to by bol 2. obvod. Veľmi Vás oceňujem, čo všetko pre deti robíte, s akou vytrvalosťou sa o ne zaujímate. Budem Vám držať palce.

   

  Oľga Olšinová, sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava

   

 • adopcia vs. pestunstvo - Dobry den chcem sa len spytat mal by som zaujem si vziat asi cca 5roč. chlapčeka ale nie romske aku su tam podmienky moj prijem je do 300eur a byvam z rodičmi bola by to prekažka a ešte takto dieta si možem vybrat či ani nie za skoru odpoved vopred dakujem.

  24 október 2015

  Dobrý deň,

   

  ak si chcete vziať do svojej starostlivosti dieťa, je na to presný postup, ktorý vyžaduje zákon a ten je treba dodržať. To znamená, že by ste mali zájsť na najbližší Úrad práce sociálnych vecí a rodiny (UPSVR) - asi do Nových Zámkov a tam povedať pracovníčke (sociálnej kurátorke) , že ste sa takto rozhodli a potrebujete vedieť, čo treba spraviť. Ona Vám bude vo všetkom nápomocná, poradí Vám ako napísať žiadosť, aj čo všetko k nej treba doložiť. Keď budete mať všetky doklady pohromade, tak Vás na UPSVR zapíšu ako žiadateľa a následne budete absolvovať prípravu na náhradné rodičovstvo v rozsahu 26 hodín a práve v toto je ten čas, kedy si budete tak definitívne ujasňovať svoju predstavu o dieťati. Do správy, ktorú po absolvovaní prípravy dostanete sa už napíše akú máte predstavu o dieťatku - aj vzhľadom k veku, zdravotnému stavu a podobne.

   

  Keď budete potom zapísaný do zoznamu žiadateľov, tak tam tá vaša predstava bude uvedená a oslovia Vás vtedy, keď také dieťa budú mať. To, že bývate s rodičmi, v zásade nie je prekážkou, predpokladám však, že o Vašom rozhodnutí vedia a súhlasia s ním. Váš príjem si tiež nedovolím posudzovať, to je úloha Úradu práce, bude to posudzovať taktiež sociálna kurátorka. Dieťa si môžete vybrať, teda môžete mať svoju predstavu, je len potom otázkou, ako dlho budete čakať. Neviem či v názve vašej otázky nebola obsiahnutá otázka - či adopcia alebo pestúnstvo.

   

  Tak to je tiež náročné rozhodovanie, možno by Vám v tom mohla byť nápomocná naša knižka Hľadáme rodičov alebo aj opustené deti potrebujú rodinu, ktorú nájdete na našej stránke www.navrat.sk v záložke PUBLIKÁCIE A FILMY, tak tam hneď niekde na začiatku je táto knižka v PDF voľne na stiahnutie. Píše sa v nej ako treba postupovať pri podávaní žiadostí, ale je tam aj veľa iných ďalších užitočných informácií, medzi nimi aj porovnanie jednotlivých foriem náhradnej rodinnej starostlivosti. Držím Vám palce vo Vašich krokoch,

  Oľga Olšinová, sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava

   

 • náhradná starostlivosť - Dobrý deň, prosim vas potrebujem radu,pred 3 rokmi nam bol zvereny do nahradnej osob. starostlivosti synovec /t.č. 15r./, koli zlej starostlivosti matky s kt.žil v ČR, matka pila, striedala partnerov,takže nedalo sa nato pozerať./sme mu krstní rodičia/. Jeho matka teraz uz 2-hy rok žijem s priateľom v prenajatom jednoizbovom byte a Lukáš k nej chodieva od min.roku na prazdniny .Naposledy ho matka tak namotala doslova že sa chce k nej vrátiť a ona si ide podať o znovzverenie dieťaťa.Dozvedeli sme sa ze matka s priateľom často pozeraju na dno poharia a dokonca nukali aj syna keď bol u nej.Chcela by som vediet či sa da tomu nejak zabraniť kedže on tam veľmi chce isť.Ďakujem za odpoved

  24 október 2015

  Dobrý deň,

   

  rozumiem Vám, že toto je pre Vás veľmi ťažká situácia. Váš synovec je v takom zložitom veku, keď sa snaží niekam patriť a s niekým sa stotožniť, nájsť si svoje miesto na svete, ale väčšinou práve tých ľudí, u ktorých býva, a s ktorými žije podrobuje najväčšej kritike a hodnoteniu. Vy mu nastavujete hranice, snažíte sa udržať ho v nejakých medziach, kým u mamy možno zacítil nejaký závan väčšej slobody a ak sa k tomu pridalo aj nejaké lákanie a volanie od mamy, tak chlapec v jeho veku veľmi ľahko podľahne. Nemôžete matke zabrániť, aby si podala návrh na znovuzverenie syna do svojej starostlivosti.

   

  Bolo by možno dobre ak by ste o tom informovali pracovníčku UPSVR - sociálnu kurátorku, s ktorou ste už možno boli v kontakte. Kurátorka býva pozvaná na súdne pojednávanie, zastupuje záujmy dieťaťa, bolo by dobré ak by bola vo veci zorientovaná. Súd však dieťa matke znovu nezverí len tak jednoducho - na jej návrh. Bude prešetrovať, či už pominuly dôvody, prečo bol chlapec rodičom odňatý, bude skúmať pomery v terajšej rodine - vo vašej ale aj v matkinej, bude prihliadať na to, aké má zázemie, školu, vrstovnícke vzťahy, koníčky a podobne. Potom sa zamerajú na súčasné pomery jeho matky a priateľa. Ak máte svedkov, ktorí by vedeli svedčiť v tom, že matka s priateľom pijú alebo sú tam iné ohrozenia chlapca, tak ich potom navrhnite na vypočutie. Chlapec môže mať mamu zidealizovanú a nemusí to vedieť objektívne posúdiť za tak krátky čas ako sú prázdniny. Je to samozrejme na sudcovi a kurátorke k čomu sa priklonia a ako to vyhodnotia.

   

  Určite je v tomto prípade dôležitý aj názor dieťaťa, keďže už je pomerne veľký. Bude to pre Vás veľký nápor, pretože by bolo dobré, aby ste mali dobrý vzťah, ale zároveň v takejto situácii to bude extrémne náročné. Snažte sa nestratiť s ním citový vzťah, neprerušiť komunikáciu, buďte ústretoví a trpezliví, a zároveň si držte svoje hranice a snažte sa byť hlavne čitateľní a zrozumiteľní. Skúste sa o týchto veciach so synovcom porozprávať - v kľude a v pokoji. Vypočujte ho a hovorte aj vy o vašich pocitoch a prežívaní.

   

  Držím Vám palce. Oľga Olšinová, sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava

   

 • NOS: Dobry den,situacia u nas v rodine je dost zlozita.Uz 2roky sa staram o synovca,ktory ma 4roky.Jeho otec sa o neho nezaujima ani neprispieva,matka sice prispieva aj sa zaujima po tel.ale maleho navstivi max.raz mesacne.Maly zije so mnou a mojimi rodicmi,kt.su jeho starymi rodicmi.O maleho sa riadne staram, chodi do skolky,ma tu domov,beriem ho ako svojho. Poziadala som o NOS,ale jeho matka nesuhlasi a chce si ho po 2rokoch zrazu vziat k sebe,conechcem dovolit.Momentalne mam predbezne opatrenie,kt.dosacne nariaduje NOS maleho u mna,alebojim sa sudu. Je nejaka sanca,ze ho zveria mne i ked jeho matka preukaze,ze ma pre neho vytvorene podmienky?Teda,ze ma pracu,podnajom a o maleho sa bude starat jej sestra,ktora bude zit spolu s nou.Bude sud vobec prihliadat na to,ze maly ju 2roky takmer nevidel,skoro ju nepozna atd? Dakujem.

  24 október 2015

  Dobrý deň,

   

  vašu otázku som už myslím v poradni čítala a aj som Vám odpovedala na mail 21.1.2015. Odpoveď prikladám, aby bola aj tu na stránke v poradni. Dobrý deň, veľmi oceňujem, čo ste doteraz pre syna Vášho brata urobili. Vďaka Vám možno nemusel byť umiestnený v detskom domove, vďaka Vám prežil šťastné a spokojné dva roky svojho života, kým sa jeho rodičia oňho nevedeli alebo neboli schopní postarať. To je veľká vec, ktorú ste mu dali do života a ktorá bude preňho dôležitá navždy. Teraz nastal čas, keď sa matka chce a tvrdí, že dokáže oňho postarať. Napĺňa tak dohodu, ktorú ste spolu uzavreli. Najlepšie, čo by ste teraz mohli spraviť by bolo, že by ste chlapcovi pokiaľ možno čo najviac uľahčili prechod od Vás k jeho mame. Pretože ten prechod bude preňho asi dosť ťažký. Keďže ste situáciu nijako právne neupravili, tak vašej švagrinej súd nemusí dieťa zveriť, ona ho má zverené, nikto jej ho neodňal - ak tomu dobre rozumiem. Myslím si, že by ste teraz mali počkať na rozhodnutie súdu a chlapca si zatiaľ nechali u seba, keďže má iba štyri roky, je dobré, aby bol vo svojom stabilnom a bezpečnom prostredí, na ktoré je zvyknutý. Pokiaľ sa s Vašou švagrinou budete komunikovať priateľsky a korektne, máte šancu, že ostanete dôležitou osobou v chlapcovom živote aj naďalej. A to on iste potrebuje, nemal by o Vás celkom prísť. Skúste byť vy tou dospelou osobou, snažte sa nenaskočiť na aroganciu a urážanie, aj na súde to bude lepšie pôsobiť a aj vaša švagriná by asi potrebovala vidieť pozitívny vzor správania. Dnes k vašej otázke dodávam - áno je pravda, že syn matku celé dva roky nevidel, u vás má svoj domov, cíti sa tam bezpečne, vy ste jeho najbližšia vzťahová osoba. K tomu súd bude určite prihliadať. A bude prihliadať aj k tomu, že ak aj matka momentálne má vytvorené vhodné podmienky pre sústavnú starostlivosť o syna, akú to má perspektívu, či to nie je len dočasné a krátkodobé. Musíte si veriť, že dokážete obhájiť najlepší záujem dieťaťa, vy ste tá, ktorá ho najlepšie pozná, najviac ho miluje a najlepšie mu rozumie. Na to sa spoliehajte. Nikto vám dopredu nedá odpoveď amo to dopadne, ani ja neviem ako rozhodne súd, čo najviac zaváži. Verím, že urobíte všetko preto, aby to dopadlo čo najlešie - ak sa to vôbec dá. Viem, že Vám na srdci leží najlepší záujem dieťaťa a rozumiem aj tomu, že máte k nemu vytvotrený silný citový vzťah, ale skúste sa pripraviť aj na to, že by syna zverili matke. Budete musieť byť silná, aby ste to zvládli a aby ste aj chlapcovi poskytli oporu a podporu, lebo on to bude mať z Vás najťažšie. A vo svojom veku vôbec nebude rozuimieť, prečo. Držím Vám palce.

   

  Oľga Olšinová sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava