Podporte
nás

Dobrý deň, chcela by som od Vás radu a potrebujem ju dosť súrne. Som v pestúnskej starostlivosti a v júli budem mať už 19 rokov. A ešte študujem. Tak mám na Vás pár otázok ak by sme mi vedeli na ne odpovedať bola by som nesmierne vďačná. 1. Už keď mám momentálne 18 rokov a chcela by som odísť tak by som mohla? Myslím to tak že sa chcem priatelovi nasťahovať už dlhšiu dobu. A chcela by som to za týždeň všetko postíhať.2. Keďže som ešte študent už nebudem v pestúnskej starostlivosti bdem dostávať od štátu nejaké peniaze na štúdium? 3. A posledná že keby som sa k nemu chcela nasťahovať už tento piatok tak to by bol problém?

Dobrý deň,

možno už moja odpoveď nebude celkom aktuálna, pokúsim sa však odpovedať aspoň na niektoré Vaše otázky. Z Vášho mailu mi nie je celkom jasné, či už máte ukončenú pestúnsku starostlivosť. Obvykle končí PS dosiahnutím plnoletosti u dieťaťa, ale vo výnimočných prípadoch, napr. ak dieťa v PS študuje, sa dá PS predĺžiť o jeden rok. Neviem, či je to aj Váš prípad. Ak už máte PS ukončenú, bol Vám vyplatený príspevok pri ukončení PS, nič Vám nebráni v tom, aby ste si obrazne povedané „robili čo chcete“. Môžete sa nasťahovať kde chcete a kedy chcete a nemáte žiadne zákonné práva ale ani povinnosti voči Vašim bývalým pestúnom. Zároveň aj oni stratili dosiahnutím Vašej plnoletosti všetky práva a povinnosti voči Vám. Zároveň však naďalej trvá vyživovacia povinnosť voči Vám Vašim biologickým rodičom (ak nie ste sirota). Preto môžete súd požiadať o určenie výživného Vašim biologickým rodičom. Či máte nárok na nejaké štipendium Vám odporúčam informovať sa vo Vašej škole, ktorú navštevujete. Či máte nárok na dávky v hmotnej núdzi, príp. príspevok na bývanie a pod. sa prosím informute na UPSVaR-e, oddelení pomoci v hmotnej núdzi v mieste Vášho bydliska.

Zároveň nepíšete vo Vašej otázke, aký máte vzťah s Vašimi pestúnmi. Zdá sa mi férové, ak sa o Vás doposiaľ riadne starali, prebrať tieto veci aj s nimi. Možno Vám budú nápomocní aj oni, aj keď im to už neukladá zákon. To samozrejme nechám na Vás. Pekné dni

Iveta Keblušková

Infolinka

nielen o adopcii