Dobry den chcem sa opitat braly sme si dietatko do pestunskej starostlivosťi a ked som podavala papiere na upsvar BB o opakovane prispevky dietati ho dali od 1.5. ale mne az od 1.6. neviete my poradit preco?ďakujem s pozdravom Bartosova

Dobrý deň, pani Bartošová,

neviem odpovedať na Vašu otázku. Nevidím dôvod, prečo by mal byť dieťaťu vyplácaný opakovaný príspevok o mesiac skôr a Vám opakovaný príspevok náhradnému rodičovi o mesiac neskôr. V zákone je uvedené nasledovné, tzn. že by Vám mali byť vyplatené obidva príspevky za celý mesiac, odkedy ste si o ne požiadali, a to mesačne pozadu:

„(2) Platiteľ vypláca opakovaný príspevok dieťaťu, opakovaný príspevok náhradnému rodičovi a osobitný opakovaný príspevok náhradnému rodičovi mesačne pozadu, a to najneskôr do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom si oprávnená osoba uplatnila nárok na tieto príspevky.

(3) Platiteľ vypláca opakovaný príspevok dieťaťu, opakovaný príspevok náhradnému rodičovi a osobitný opakovaný príspevok náhradnému rodičovi za celý kalendárny mesiac, aj keď podmienky nároku na tieto príspevky boli splnené len za časť kalendárneho mesiaca.“

Skúste sa na to spýtať priamo na UPSVaR-e, kde ste o tieto príspevky žiadali. Prajem veľa úspechov v pestúnskej starostlivosti.

Iveta Keblušková

Infolinka

nielen o adopcii