Podporte
nás

Dobrý deň,chcela by som Vás poprosiť o viac rád.Na úrade práce som zdokladovala všetky potrebné doklady. absolvovala som prípravu a od februára som zapísaná v zozname žiadateľov. Som osamelá pracujúca 41 ročná s vlastným bývaním. Moja pôvodná predstava bola vziať do pestúnskej starostlivosti s možnosťou osvojenia si biele dieťa do 3 rokov. Momentálne vážne uvažujem nad konkrétnym súrodeneckým párom, právne voľným, žijúcim v profesionálnej rodine. Deti majú 3 a 4 roky. Keď som sa včera telefonicky informovala na úrade, či postup je taký, že napíšem žiadosť na konkrétne deti., pani z úradu mi povedala, že najlepšie by bolo, aby som tam zašla osobne a išli by sme za jej vedúcou...Ešte jedna otázka, koľko zhruba by trval proces zverenia deti do mojej opatere (teda za ako dlho, aby som sa vedela aj ja v práci na to pripravovať) a výška príspevkov - pre mňa a každé dieťa, ak by som ich mala zatiaľ v pestúnskej starostlivosti a ostala s nimi doma dovtedy, kým mladšie dovŕši 6 rokov. Ďakujem pekne.

Dobrý deň, pani Jana,

ak chcete prijať do pestúnskej starostlivosti tieto dve konkrétne deti, postupujte tak, ako Vám povedali na UPSVaR-e.

Postup je obvykle taký, že keď žiadateľovi o NRS na úrade alebo v akreditovanom subjekte (Návrat, Úsmev ako dar) ponúknu nejaké dieťa/deti a on súhlasí so stretnutím, UPSVaR požiada o interakciu detský domov, v ktorom má dieťa nariadenú ústavnú starostlivosť.  Následne detský domov vyžaduje obvykle minimálne 3 interakcie, potrebné na to, aby dieťa mohlo ísť k žiadateľovi na návštevný pobyt. Keď sa žiadateľ rozhodne, že toto je to „jeho“ dieťa, podáva návrh na súd, ktorý rozhodne o zverení dieťaťa do jeho starostlivosti. Váš prípad je však iný, pretože Vy máte záujem o konkrétne deti, ktoré poznáte a mali ste už s nimi zrejme niekoľko interakcií, takže neviem zhodnotiť ako dlho bude trvať táto úvodná fáza. Zároveň, keď podáte návrh na súd na zverenie detí do Vašej starostlivosti, každý súd koná rozdielne rýchlo a je to do veľkej miery individuálne. Ako rýchlo budú deti vo Vašej starostlivosti závisí teda od mnohých faktorov a subjektov (UPSVaR, detský domov, súd), a preto si netrúfam odhadnúť, ako rýchlo to bude. Môže to byť veľmi rýchlo ale zároveň sa to z rôznych dôvodov, ktoré tu nejdem  presne vypisovať, môže značne predĺžiť, takže sa treba pripraviť na rôzne varianty.

Pokiaľ ide o štátne sociálne dávky, ktoré by ste mali dostávať, mali by to byť nasledovné:

1. Prídavok na dieťa na obe deti vo výške 23,52 €,

2. Opakovaný príspevok dieťaťu na obe deti vo výške 138,13 €,

3. Opakovaný príspevok náhradnému rodičovi iba 1 x vo výške 175,62 € ale až po skončení rodičovskej dovolenky,

4. Pokiaľ budete s mladším dieťaťom na rodičovskej dovolenke tak môžete poberať 3 roky max. do veku 6 rokov dieťaťa rodičovský príspevok vo výške 203,20 ,

Ešte by ste mali dostať  pri zverení detí jednorázový príspevok dieťaťu pri zverení do náhradnej starostlivosti 2 x vo výške: 500 €.

Nech všetko dobre dopadne! S pozdravom

 

Iveta KEBLUŠKOVÁ

 

 

 

 

Infolinka

nielen o adopcii