Dobrý deň chcem sa opýtat mam 34r. som v plnom inval.dôch.chcel by som si vziat neakeho chlapčeka vo veku od 3r. do 9r. dalo by sa to nie romske a ako to vlastne funguje v pestunstve napr. vezmem si dieta budem snim cc2roky potom pride adop.rodina a vezme si ho? Za skoru odpoved vopred dakujem

Dobrý deň,

ak chcete prijať dieťa do pestúnskej starostlivosti, je potrebné požiadať na ÚPSVaR-e miestne príslušnom pre Vás o zapísanie do Zoznamu žiadateľov o náhradnú rodinnú starostlivosť. Úrad posúdi Vašu bezúhonnosť, zdravotné, morálne, finančné a iné predpoklady stať sa pestúnom a po doložení všetkých ostatných dokladov a náležitostí absolvujete prípravu na náhradné rodičovstvo v rozsahu minimálne 26 hodín. Na úrade si vyberiete aj subjekt na prípravu (úrad, Úsmev ako dar, Návrat). V dotazníku uvediete aj to, aké sú Vaše predstavy o prijatom dieťati, vek, pohlavie, či môže alebo nemôže byť dieťa rómske…, tieto predstavy môžete samozrejme vrámci prípravy upraviť príp. ich zmeniť až po príprave.

Pokiaľ ide o druhú časť Vašej otázky, pestúnska starostlivosť trvá do 18-teho roku života dieťaťa, vo výnimočných prípadoch ju možno predĺžiť o jeden rok. Dieťaťu, ktoré je v pestúnskej starostlivosti sa už nehľadá adoptívna rodina, nie je na zozname detí, ktorým treba sprostredkovať NRS, takže z tohto dôvodu nemusíte mať obavy, že by ste o prijaté dieťa „prišli“. 

Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať. S prianím všetkého dobrého

Iveta KEBLUŠKOVÁ

Infolinka

nielen o adopcii