Dobrý deň,Chcel by som sa informovať o tom, že či mam právo o nejaku pomoc od Štátu keďže som bol pestunskej starostlivosti. Pri pestunoch som mohol byť iba do 19.3.2018 do mojich 19tich rokov. Potom som bol "vyhodeny". Musel som prerušiť štúdium a začať pracovať. Na nejaky čas ma prichylila babka.

Dobrý deň, Denis,

pri ukončení PS dostanete jednorázový príspevok pri ukončení pestúnskej starostlivosti, treba si oň požiadať na ÚPSVaR-e.

Pokiaľ ide o pravidelný príjem, máte tie isté možnosti, ako iný 19-ročný dospelý muž, ktorý sa ocitne bez rodičov. Malo by Vám vyjsť životné minimum (dávky v hmotnej núdzi, príspevok na bývanie…), obráťte sa prosím rovnako na Úrad práce sociálnych vecí a rodiny, oddelenie štátnych sociálnych dávok a oni Vás usmernia, na čo máte nárok. Rovnako máte nárok na výživné od Vašich biologických rodičov, ak ešte žijú a je to v ich možnostiach. Ak chcete sprostredkovať aj inú pomoc, poradenstvo, príp. sprevádzanie, napíšte mi v ktorom regióne žijete, príp. aj číslo telefónu a môžeme spoločne hľadať možnosti, ako by sa Vám dalo ešte pomôcť aj v 3. sektore a pod. S prianím príjemných dní

Iveta KEBLUŠKOVÁ
sociálna pracovníčka

 

Infolinka

nielen o adopcii